Domov / Hlavná strana / Komentáre / Zákon o „popieraní“ aj v Rusku

Zákon o „popieraní“ aj v Rusku

red_army_reichstagDnes je opäť módou prijímať všetko, čo prichádza z Ruska, ako dobré a nespochybniteľné. Ruská politika je dobrá, americká zlá. Putinove výroky sú nespochybniteľnými perlami ducha, Obamove slová sú iba klamstvami. Stačilo necelého štvrť storočia, aby sa názor ľudí na tieto krajiny otočil o 180 stupňov. Znova.

Všetko má svoju príčinu. Obama dnes nehanebne klame celému svetu do očí, čo ale neznamená, že občas nemá aj pravdu – najmä ak je pravda jeho úmyslom prospešnejšia. A naopak. Putin a Rusko je dnes zástancom tradičných hodnôt, ochrancom slabších národov a najmä hovorí, čo si myslí. Opäť to ale neznamená, že vždy koná iba to, čo je správne a dobré.

Najnovšie pripravila skupina poslancov zastupujúcich Spojený ľudový front (ktorý podporuje Putina a stranu Jednotné Rusko) návrh zákona, ktorý mení existujúcu časť ruského trestného zákonníka s názvom „Trestné činy proti mieru a bezpečnosti ľudstva“. Podľa tohto návrhu by malo byť v Rusku trestné ospravedlňovanie národného socializmu, rovnako ako spochybňovanie akcií spojencov počas druhej svetovej vojny. Osoba, ktorá sa podľa tohto zákona previní, môže dostať pokutu až do výšky 300 tisíc rubľov (asi 9,500 dolárov) alebo až tri roky väzenia. Ten istý trestný čin spáchaný v úradnom postavení alebo s pomocou médií nesie tvrdší trest – pokuty medzi 100.000 a 500.000 rubľami (asi 3100 dolárov – 15.500 dolárov) spolu so zákazom pracovať v mnohých špecifikovaných zamestnaniach po dobu až troch rokov.

Návrh zákona ustanovuje najmä Berlínske vyhlásenie o porážke Nemecka zo dňa 2.8.1945, ako dokument záväzne uvádzajúci zoznam národov-agresorov a spojencov, ktorí bojovali proti Hitlerovmu Nemecku. Na tom by nakoniec nebolo nič až také zlé. Tento dokument však potvrdzuje aj to, že spojenecké sily v druhej svetovej vojne hájili medzinárodný mier a bezpečnosť. A toto je už naozaj diskutabilné tvrdenie.

Navyše je ako trestný čin definované aj „popretie trestu uloženého medzinárodným vojenským tribunálom, rovnako ako popieranie skutočnosti, že akcie protihitlerovskej koalície boli zamerané na zachovanie medzinárodného mieru a bezpečnosti.“ V podstate z toho vyplýva, že aj tvrdenia o sovietskej vine pri Katyňskom masakri (k čomu sa už priznala aj samotná Ruská Duma), za ktorý však boli v Norimbergu odsúdení Nemci, sú trestné. Takže rozsudky a rozhodnutia Norimberského trestného tribunálu sú podľa návrhu zákona nespochybniteľné a každý, kto by o ich absolútnej správnosti pochyboval, bude v Rusku potrestaný. Takýto zákon si nedovolili zaviesť ani boľševici.

Ruskí politici dodávajú, že takéto alebo podobné zákony, ktoré „chránia historickú pravdu“ majú aj iné krajiny. Bohužiaľ, v tomto majú absolútnu pravdu. Nemusíme chodiť ďaleko, zákon o „popieraní holokaustu“ bol na Slovensku schválený v roku 2006 a to aj napriek tomu, že samotný pojem „holokaust“ nemá žiadne oficiálne ani univerzálne prijímané vymedzenie.

Pokiaľ sa takýto zákon schváli, bude to mať obrovský negatívny dopad na výskum dejín a osobitne na akademické prostredie v Rusku, k čomu už na Slovensku došlo. Na nejakú teóriu sa nebude nahliadať z hľadiska jej tvrdení, argumentov a dôkazov a ich posúdenia, ale na základe vopred určeného záveru. Dôjde k tabuizácii určitých tém. Vedci nebudú riskovať žiaden seriózny vedecký výskum, keďže bude hroziť reálne riziko, že môžu byť za jeho výsledky odsúdení.

Je tragédiou, pokiaľ politici určujú, ktoré história je tá „správna“ a ktorá nie. Táto úloha patrí serióznym historikom a akademikom, nie politikom. Týmto zákonom sa nielen Rusko, ale aj celý svet posunie o ďalší krok bližšie k Orwellovskému: vojna je mier, sloboda je otroctvo, nevedomosť je sila.

::prop, www.protiprudu.org

Súvisiace:
http://rt.com/politics/jail-terms-nazism-rehabilitation-144/
http://rt.com/politics/russian-lawmakers-against-nazism-254/
http://rt.com/politics/israel-putin-nazism-monument-664/

O ::prop

3 komentáre

 1. U nás môžme poďakovať za tento zákon ktorý je v rozpore so slobodou slova hlavne poslancom z OKS. Aj keď OKS už v parlamente nie je, je neuveriteľné že Šebej a Osuský sa držia zubami nechtami:
  http://dolezite.sk/old/Ano_medzi_poslancami_mame_aj_Supermana__236.html

 2. Už sa dá na tom celom len chytať za hlavu. Obzvlášť, keď už aj OSN požaduje slobodné popieranie holokaustu.

  Příslušný dokument OSN je v archivu OSN veden pod značkou CCPR/C/GC/34, datován je 12.září 2011 a stáhnout si jej můžete zde: http://www2.ohchr.org/english/bodies/hrc/docs/gc34.pdf.

  Viď:

  http://www.zvedavec.org/komentare/2013/02/5362-popirani-holokoustu-zcela-zakonne.htm

  Ale PSYCHOPATI to vidia zjavne inak.

  „Tam, kde by zdravého člověka fackovala hamba, tam je psychopat povznesen, stále lehce nad věcí.
  Bezostyšně konstruuje minulost dle vlastní fantazie. A ve svůj prospěch.!!!
  ______________________________________________________________________________Viď:http://elyna.wz.cz/jak_rozeznat_psychopata.htm

  http://www.protiprudu.org/forums/topic/pridavanie-komentarov-k-clankom/

 3. Aj toto storočie je iba vývojové štádium Homo sapiens…

Leave a Reply