Domov / Hlavná strana / Zahraničie / Za zvýšený výskyt rakoviny v Srbsku môže bombardovanie NATO z r. 1999

Za zvýšený výskyt rakoviny v Srbsku môže bombardovanie NATO z r. 1999

bombingZvýšený výskyt rakoviny v Srbsku je súčasťou nevypovedaného dedičstva vojen v Juhoslávii.

Použitie munície NATO s ochudobneným uránom v Kosove a susedných oblastiach dopomohlo dramatickému nárastu výskytu rakoviny v centrálnych častiach Srbska.

Príslušná správa zverejnená v roku 2014 tiež odhalila značný nárast počtu pacientov so zhubnými nádormi, tvrdí Slobodan Cekaric, šéf Srbskej spoločnosti proti rakovine.

Výskyt rakoviny lymfatických uzlín medzi rokmi 1999 a 2012 tiež vzrástol o 80 percent, pričom smrtiace prípady vykazujú jedenásť percentný nárast.

Ostatné ochorenia vyvolané rakovinou sú tiež na vzostupe a to medzi mužmi aj ženami. Rakovina je jednou z hlavných príčin úmrtí vo svete, s ročnou bilanciou osem miliónov ľudských životov.

Zhubné ochorenia v Srbsku však narastajú vyšším tempom než v Západnej Európe a zvyšujú sa z roka na roka, hovoria srbskí doktori.

Profesor Cekaric sa obával, že rok 2015 by mohol priniesť novú vlnu obetí rakoviny.

Podľa odborných odhadov, len v rokoch 2013 a 2014 vzrástol výskyt rakoviny v Kosove, ktoré je teraz oslobodené od „srbského diktátu“, o celých 57 percent.

„Ak sa tento trend udrží, Srbsko bude mať 5500 registrovaných pacientov s rakovinou na milión obyvateľov v porovnaní s 2000 na milión kdekoľvek inde vo svete,“ povedal Slobodan Cekaric.

Počas bombardovacej kampane NATO v roku 1999 bolo na Srbsko zhodených odhadom 15 000 ton (to číslo sa mi zdá prehnané – pozn. red.) ochudobneného uránu. Dva mesiace po bombardovaniach grécki odborníci zaregistrovali takmer 30 percentný nárast v úrovniach rádioaktivity, čo je omnoho viac než je nevyhnutné na spôsobenie rakovinových a genetických permutácií, výsledkom ktorých je, že sa rodia fyzicky a mentálne retardované deti.

„Desať miliónov Srbov bolo počas bombardovaní NATO vystavených žiareniu a zostávajú mu vystavení aj dnes… Prečo nepožadujeme kompenzáciu od tých, ktorí nás bombardovali? Hovoril som o tom s mnohými vplyvnými ľuďmi, ale nie sú odborníkmi. Tí, ktorí sú, proste nič nepovedia, pretože to je to, čo politici uprednostňujú, všetko to ututlať – tí, ktorí sa neskôr dostali na vrchol, tí, ktorí sú tam teraz a možno i tí, ktorí prídu nabudúce,“ zakončil Slobodan Cekaric.

Preklad: zet, www.protiprudu.org
Zdroj: SputnikNews

O ::prop

Jeden komentár

  1. Presne tak ako je písané na konci článku. Nikdy sa to neprešetrí, nikto nebude zodpovedný. Tí čo za to môžu, si žijú ako keby sa nič nestalo. Bodaj by ich svedomie zožieralo zvnútra ako tých ľudí tá radiácia. Je to na zaplakanie, že tí zodpovední, ako tie štáty, prezentujú čo je sloboda a demokracia. Hanba im, armádu DOBRA na nich.

    ´Každá duša pocíti tú bolesť, ktorú spôsobila iným.´

Leave a Reply