Domov / Hlavná strana / História / Vysoká cena porážky – znásilňovanie, hlad, zabíjanie, rabovanie

Vysoká cena porážky – znásilňovanie, hlad, zabíjanie, rabovanie

Autor: Sitra Ahra

Je všeobecne známe (ale médiami cielene zamlčiavané – pozn. red.), že 9 miliónov Nemcov, vyhodených z Východných Teritórií, zahynulo hladom, mrazom, boli postrieľaní, dobití, alebo utýraní k smrti takým, alebo onakým spôsobom.

Ženy a dievčatá vo veku 10 až 80 rokov boli znásilňované.

Pre starcov, ktorí nevládali, lebo boli vyhnaní na pochod peši, ktorí pri caste odpadli únavou, to znamenalo smrť, guľkou do hlavy. Tak bola zavraždená stará matka môjho nemeckého priateľa.

Takto sa milióny otrasených ľudí bez domova, nemocných, hladných, bezmocných a bez akejkoľvek nádeje, ktorí ešte ako tak prežili, potácali po oklieštenom a zdevastovanom Reichu, krajine, z ktorej boli celé továrne “oslobodené”, rozobrané a odvezené preč.

Keď nacisti údajne vzali nejaké umelecké predmety z okupovaného Francúzska – čo nebolo nikdy dokázané – bolo to nazvané “lúpenie”, ale keď Spojenci vzali tisíckrát viac, to sa nazývalo “reparácie”.

Američania

Poklad ulúpený americkým vojakom vrátený:

Čo asi môže byť najodvážnejším aktom lúpenia americkým vojakom, po kolapse Nemecka v roku 1945, sa stalo nesmierne ziskovým pre dedičov (už mŕtveho) amerického vojaka a pre ich právneho zástupcu z Houstonu.

Súkromná západonemecká organizácia “Cultural Foundation of the States” súhlasila zaplatiť 3 milióny dolárov (1,87 miliónov libier), ako “poplatok za nájdenie”, za vrátenie osvietenecky ilustrovaného rukopisu (manuskript) štyroch evanjelií z 9. storočia, v drahokamami, zlatom a striebrom tepanom viazaní.

Tento rukopis zmizol z podzemnej banskej šachty blízko Quedlinburg, štát Saxony-Anhalt, krátko potom, ako američania okupovali mesto 18. apríla 1945. Rukopis bol medzi pokladmi, ktoré boli z Katedrály v Quedlinburgu odnesené obyvateľmi do bezpečia, do bane, v posledných dňoch Druhej svetovej vojny.

Krátko potom, ako prišli Američania, nemecký mestský zamestnanec skontroloval poklady a všetko bolo nedotknuté.

Ale o pár dní neskôr dôležité predmety zmizli. Spolu s nimi štyri evanjeliá, napísané v zlate v roku 840, patriace medzi nemecké národné poklady.

Quedlinburgské poklady, zahrňujúce množstvo iných položiek, boli už po dlhú dobu uznávané ako najdôležitejšie kusy umenia, ulúpené počas, alebo po vojne. Položky, ktoré zmizli s Evanjeliami, stále chýbajú.

Rukopis sa rovná kvalitou, hodnotou a raritou evanjeliu ‘Henry the Lion’ (Henry Levie Srdce), rukopisu, predanému na aukcii za 11,9 miliónov dolárov (7,3 miliónov libier).

Po smrti vojaka, texaského zlodeja v roku 1986, jeho dediči vzali rukopis do Švajčiarska.

Pán Klaus Maurice, generálny sekretár Foundation, povedal, že ho navštívil bavorský ‘díler’ s umeleckými predmetami, ktorý mu povedal, že reprezentuje amerického klienta z Houstonu, ktorý vzal rukopis do Švajčiarska na predaj.

Pán Maurice poslal do Zürichu experta, aby zistil autenticitu rukopisu. Potvrdil, že je to “pravá vec”, ale ak Západní Nemci neponúknu prijateľnú ponuku, môže to byť predané Japonsku.

Foundation ponúkla 3 milióny dolárov, “nie ako cenu, ale ako poplatok za nájdenie”, vysvetlil pán Maurice.

Časť dohody taktiež bola, že identita predávajúceho (potomkov amerického zlodeja), musí ostať neprezradená!

Ale v článku, pod titulom “Vojak bol zlodej umenia”, Times napísal, že zlodej bol Joe Meador z Whitewright, Texas. Bol americký vojak v Nemecku v období konca vojny.

Meador, ktorý zomrel v roku 1980, totiž ukazoval svojim zamestnancom vynikajúce, zlatom a striebrom a bohato zdobené rukopisy, ako priznal byvalý zamestnanec.

Americká armáda túto krádež vyšetrovala, ale skončila v roku 1949, keď Quedlinburg sa stal časťou Východného Nemecka.

Globe & Mail, 25 septembra, 1990, priniesol zprávu Reuter News Agency, pod názvom:

“Zajaté Nazi dokumenty môžu pomôcť zásobovaniu ropou” (Captured Nazi data could help oil supply).

Tu sú výňatky:

”Houston – ukoristené vojnové dokumenty prezrádzajú, ako nacisti udržali svoju “armádu” počas Druhej svetovej vojny, čo môže pomôcť Spojeným štátom uľahčiť ich závislosť na cudzej rope”, povedal univerzitný profesor.

“Dokumenty, uložené vo vládnych centrách Spojených štátov, obsahujú tajomstvo výroby ropy z uhlia, technológia, ktorú nacisti úspešne používali na udržanie svojej “vojnovej mašinérie” v pohybe, povedal profesor histórie na Texas A&M Univerzite, Arnold Krammer.

Informácia (v ukoristenej dokumentácii), zahŕňala detailné výkresy 26-tich výrobní syntetických pohonných hmôt, ktoré Nemecko vybudovalo.

Odhaduje sa, že až 90 % pohonných hmôt používaných Luftwaffe (vzdušné sily), pochádzali z týchto tovární, povedal prof. Krammer.

“Po vojne americká vláda skutočne vybudovala dve továrne v Missouri, z ukoristených (skôr ukradnutých – pozn. aut.) dielov a plánov.

Každá vyrobila denne 200 až 400 barelov

(1 barel = 42 galónov, jeden galón = 4 litre), teda 33 600, prípadne 67 200 litrov syntetického benzínu za cenu 1,6 centov za galón (v amerických dolároch v roku 1950), povedal Mr. Krammer.

“Fungovali tak dobre, že to vystrašilo celý ropný biznis, ktorý presvedčil prezidenta Eisenhowera, aby ich dal zavrieť v roku 1952…” povedal.

“Ale zaviesť túto metódu, vyhovieť ropným potrebám západu, to by zásadne podmínovalo našu vojenskú prítomnosť v arabskom svete, čo by nebolo vľúdne prijaté mocou, vládnucou nad vládou”.

Angličania

“Británia zmeškala… Nemecké maľby predané na aukcii” (THE TELEGRAPH, London).

“Väčšina obvinení za lúpenie umeleckých diel počas Druhej svetovej vojny, je namierených na nacistov a Červenú armádu, zvyšok na všetkých jednotlivcov – vojakov, bojovníkov z iných krajín.

Ale dokumenty v “Public Record Office” v Londýne prezrádzajú, že britská vláda ignorovala radu svojich vlastných expertov a diplomatov, zabaviť v Londýne na konci vojny Nemeckom vlastnené umelecké predmety a antikvity.

Tucty obrazov, ktoré viseli na nemeckom vyslanectve pred vojnou, boli predané na aukcii a niektoré sa znovu objavili na londýnskom umeleckom trhu v posledných rokoch. Zbierky, patriace individuálnym nemeckým diplomatom boli predané, napriek diplomatickej imunite ich vlastníkov.”

Dokumenty, ktoré ‘vyhrabal’ nezávislý výskumník trhu, Ian Locke, hovoria, že ako sa vojna blížila ku koncu v roku 1945, vláda obrátila svoju pozornosť na osud obrazov a antikvít, ktoré tam ostali potom, ako Nemci v zhone opustili londýnske vyslanectvo v roku 1939.

Názor Sir Leonarda Woolleyho, eminentného archeológa, poradcu vlády ohľadom ochrany umenia, bol neoblomný.

V liste, adresovanému “Trading with the Enemy Department”, napísal:

“Bolo úplne kategoricky ustanovené, že umelecké práce sa nemajú považovať za finančné výhody, vhodné ako reparácie, preto predaj obrazov, je vylúčený”.

Ministerstvo zahraničia bolo nešťastné ohľadne predaja obrazov, ale priznali, že government zmenil pravidlá a pripustil, aby sa to stalo (kým bol government prinútený to pripustiť, asi nebude pre nikoho záhadou – pozn. aut.).

Jeden oficiálny hlas napísal:

“Podľa striktného práva, umelecké diela, dokonca ak sú aj majetkom znepriateleného štátu, nemajú byť privlastnené protivníkom; ale ako ja tomu rozumiem, my sme využili moc, ako podmienku kapitulácie, vynútiť aj kapituláciu všetkých nemeckých majetkov v zahraničí”.

Na stretnutí Ministerstva zahraničia a Trading with the En­emy Department, “Ministerstvo priznalo veľkú dôležitosť princípu diplomatickej imunity”, zatiaľ čo iný účastník argumentoval, že ”mali sme požiadavky na toto vlastníctvo nepriateľa, na základe morálnom, ako aj legálnom”.

Trading with the Enemy De­partment vyhral a v Novembri 1946 aukcionár Curtis a Henson obrazy predali.

Obraz Lucasa Cranacha der Ältere “Jesus and St John as Boys”, ‘odpásli’ za ‘švindel’ pod-cenu, 975 kanadských dolárov!

Rusi

“Umenie ‘zachránené’ Sovietmi” New York (UPI)

Tisíce umeleckých prác ukradnutých sovietskymi hordami v Nemecku na konci Druhej svetovej vojny je schovaných v ZSSR, hovorí magazín ART news.

Maľby – vrátane prác Velasqueza, El Greca, Goya, Delacroixa, Daumiera, Courbeta, Maneta, Moneta, Cezanne, Degasa a Renoira – boli považované za stratené, alebo zničené, hovorí sa v článku, spoluautorizovaného Grigorij Kozlovom, predstaviteľom Múzea Privátnych Zbierok v Moskve.

“Množstvo umeleckých predmetov bolo ukradnuté z Rusmi okupovanej zóny, brigádami organizovanými ‚zbierať trofeje‘ od porazeného nepriateľa”, hovorí článok.

“Rozhodnutie držať ich v Sovietskom zväze, bolo rozhodnuté Stalinovou vládou a počas rokov Studenej vojny. Ich existencia bola bežne popieraná sovietskými predstaviteľmi”, píše ART news.

Dodáva, že kultúrni predstavitelia diskutovali o možnosti otvoriť tajné depozitáre, ale okolo tohto rozhodnutia bolo mnoho kontroverzií. Vojnová korisť bola stále diskutovaná.

Oznámenie, že Ermitáž v Petrohrade bude vystavovať veľké množstvo impresionistov ukoristených (ukradnutých) z Nemecka po vojne, zrýchlila pulz všade.

Konečne bude odhalené, kde je korisť Červenej armády.

Časopisy v celom svete reprodukovali fotografie, v očakávaní výstavy a vydavatelia v zhone pripravili drahé knihy.

Ale Puškinovo múzeum v Moskve nečakane pretromfol Ermitáž vystavením 63 vo vojne ukoristených obrazov, vrátane Carnacha, El Greca, dvoch Goyov a práce Renoira, Maneta a iných impresionistov.

Nemeckí zástupcovia, ktorí už roky jednali o navrátení týchto prác, boli roztrpčení, že Puškinovo múzeum uskutočnilo túto výstavu bez oznámenia vopred. Puškinovo múzeum predtým poprelo akúkoľvek vedomosť o obrazoch a Nemci sa o nich dozvedeli len vtedy, keď ich vyslanec bol pozvaný na predbežnú výstavu.

Situácia však nebola rovnaká. Rusko dostalo späť väčšinu ich obrazov z Nemecka. “Museli sa podriadiť medzinárodným záväzkom a nemecké vrátiť” – povedal Rainhold Frickhinger, z nemeckého vyslanectva v Moskve.

“Ermitáž mala omnoho lepší prístup, keďže nás informovali skôr” povedal Frickhinger.

“To nám poskytlo čas identifikovať originalitu obrazov a informovať majiteľov. V prípade výstavy v Puškinovom múzeu, sme nemali dokonca ani dosť času zistiť správne tituly niektorých obrazov, nieto ešte ich pôvod”.

Nemcov tiež bolel triumfujúci tón výstavy, nazvanej “Dvakrát zachránené” – čo malo pukazovať na reštauráciu prác, ktoré boli “zachránené” z Nemecka – a ‘show’ bola časťou osláv 50. výročia víťazstva Sovietov nad Nemeckom.

Autority Puškinovho múzea nie sú apologetickí.

“Nikdy som sa necítila vinnou, že sme tie práce mali tak dlho”, povedala Irina Antonova, riaditeľka Puškinovho múzea.

“Som pyšná, ako sme opatrovali tieto práce, lebo teraz ľudia budú mať možnosť ich vidieť. Všetko, čo múzeum urobilo v záujme ich reštaurácie, pomôže zachovať ich hodnotu”.

Antonova sa príliš nemá ku vráteniu obrazov: “Sovietske vojská zachránili tieto práce, zatiaľ čo fašisti zničili naše. Zaslúžime si nejakú kompenzáciu”.

Dve výstavy nie sú však ani zďaleka všetko, čo tieto dve múzeá môžu ponúknuť.

Vladimir Matvejev, zástupca riaditeľa múzea Ermitáž, priznal, že 74 prác, ktoré idú byť vystavené, sú len nepatrnou čiastkou z tých, ktoré sú schované.

Antonova odhaduje, že “Dvakrát zachránené” reprezentuje len jednu šestinu koristi z Nemecka, ktorú drží Puškinovo múzeum.

Bola plánovaná ďalšia výstava výkresov starých Majstrov a Schliemanove poklady z Tróje mali byť vystavené v januári 1996. Väčšina obrazov pochádza z privátnych nemeckých zbierok, vrátane rodín Siemens, Gerstenberg a Koehler, alebo z provinčných múzeí, ako Gotha a Bremen.

Frickhinger povedal: “Mnoho týchto obrazov, ako Cranach, sú nesmierne významné pre mestá, ktoré majú možno len dve, alebo tri väčšie umelecké práce. Tie sú časťou ich kultúry a múzeá nebudú spokojné, pokiaľ ich nedostanú späť.“

S veľkým hurhajom ‘fanfár’ Rusi vrátili niekoľko obrazov bývalému Východnému Nemecku v roku 1960, ale stále si podržali mnoho vybratých predmetov.

Michail Schvidkoi, ruský zástupca ministra kultúry povedal, že okolo pol milióna (!) vojnových ‘artefakt trofejí’, je v ruských rukách. Nemci sa snažia vystopovať okolo 200 tisíc!

Zástupca ministra kultúry povedal:

“V roku 1990, Nemecko a Sovietsky zväz súhlasili vrátiť ilegálne držané umelecké práce. Ale zástupcovia Ermitáže a Puškinovho múzea argumentovali, že táto dohoda zanikla so ZSSR.

Rusi sú obzvlášť vzrušení Puškinovými Goya-mi, vrátane “Carneval”, pretože mesto má len niekoľko skečov a výkresov.

Dvoch Daumierov – Revolt a Laundresses on the Stairs – sú (vôbec) vystavené len piaty-krát.

Je veľký lokálny záujem o dva oleje, od Alexeja Venetsianova – poetického realistu 19. storočia, ktorý sa špecializoval na sedliacke scény – vystaveného v Rusku po prvý krát.

Iné práce zahrňujú Tintorettov portrét a dva anglické obrazy od Georga Morlanda a George Romneyho z 18. storočia.

Pokiaľ sa Nemecko a Rusko nedohodnú v otázke vlastníctva, je neprevdepodobné, že ktorýkoľvek z týchto obrazov bude vystavený mimo Ruska.

A to ešte nie je reč o ukradnutej vedeckej a technologickej dokumentácii v roku 1945 z Peenemünde a vymontovaní celých nemeckých tovární.

A tento národ, ako FÉNIX, povstal z ruín a popola a za pár rokov mal znova najvyššiu životnú úroven v Európe, ak nie v celom svete.

Hitler mal zase pravdu, keď v jednom z jeho posledných prejavov povedal:

“Nemcko nemôže nikdo zničiť!”

Autor: Sitra Ahra, www.protiprudu.org
Zdroj: vlastný archív

O ::prop

146 komentárov

 1. ´´Množstvo umeleckých predmetov bolo ukradnuté z Rusmi okupovanej zóny´´ Tak moment tu sa zamýšľam išlo o Rusov, alebo Sovietov. Nedávno som pozeral dokument po Poľský tykal sa Osvienčimu. Na oslavu oslobodenia Osvienčimu nebol pozvaní prezident Putin lebo Osvienčim aj Poľsko oslobodili Ukrajinci Ukrajinsky front. ´´Ukrajinci no tu sa zástavbe. Pri oslobodzovaní Varšavy odmietli Rusky barbari pomoc Varšavskému povstaniu no moment podľa oficiálnych politických predstaviteľov Poľska predsa Poľsko oslobodzovali Ukrajinci nie Rusi keďže Ukrajinsky front je podľa Poliakov Ukrajinsky a nebrali do úvahy že bol to bývali stepný front tvorený mnoho národnosťami vrátané Ukrajincov. Takže Vážený politici Poľska bežte na Ukrajinu a sťažujte sa Ukrajinskej vláde že nechala vykrvácať Varšavčanov. Možno sa to netyká tohto článku no všimnite si ako sa miešajú hrušky a jablka do kopí. Svojim príspevkom som chcel poukázať na to že mnoho autorov neberie do úvahy historické fakty a úmyselné zavádza a zhadzuje vinu na jeden národ v obrovskej krajine ako bol Sovietsky zväz.

  • Mate pravdu hra na ruske a sovietske je vzdy zabavna, podla toho ci ide o hriech alebo dobrodinie. Mohli sa Rusi postavit k celemu šalamunsky a povedat, komunizmus nam krvavym červenym terorom nanutili Židobolsevici, hladajde si tam kompenzaciu, my sami Rusi sme najvacsou obetou boĺševikov. Ale oni povedali su to nase dejiny, nedaju sa zmazat ani popriet, musime ist dalej. Je to nasa vlast musime sa o nu starat, inu nemame. A prijat aj to zle a zodpovednost za to. Na rozdiel od inych, napriklad Ukrajincov. Ti by boli najradsej iba na benefity, povinosti a zodpovednost na Rusov. Pekny pohlad.

 2. Napisane velmi pekne, s milymi a ilustrujucimi detailami. Bohuzial klze sa po povrchu a so zjavnou sympatiou k Nemcom, co nevadi ale vojna a jej nasledky tazko moze by ina. Sami Nemci sa chovali rovnako, pan Rissky marsal letectva mal rovnaku brigadu polujucu na umenie a ine poklady. Znamy je jeho zvyk, upokojovat sa ponaranim ruk do misy z briliantami. takisto Risska banka zhabala vsetko zlato kam prisla. O zlate zidovskych obeti nemusime hovorit. Ano Nemci ukusili svoju vlastnu medicinu. Paradoxne mozno viac zo strany zapadu ako vychodu. USA boli obzvlast kruty na strane druhej sa spojili po rokoch s NSR a financovali nemecky zazrak. Bodaj by nie ked im uz vacsina Nemecka patrila.
  Skratka bolo by dobre precitat si nieco k veci, nieco co ide na podstatu. Takto to vidim, na spolocensko historicky bulvar. toho je na webe prilis, ten Nemecky ho je plny. Mozu byt Nemci radi, ze Sovieti ukradli co ukradli. Postarali sa im o to na 1** a pomaly sa vracaju ukradnute veci do SRN. O USA sa to povedat neda ako to ilustruje aj autor clanku.

  • Pán ríšsky maršál pred Norimberským tribunálom dôkazne preukázal, že všetky umelecké diela v jeho vlastníctve nadobudol podľa platných zákonov. A tribunál to prijal.

   • .))))))))))))))))))) uprimne som sa zasmial. Pan Goring sice chudak nebol, mal podnikatelsku postdatu dobru, nebudem hovorit o tom akoju nadobudol. Ale taky bohaty aby sa rochnil v briliantoch nebol, preto som to napisal. to jednoducho ukradol. vo Fr, Pl,BuM, ZSSR,… pan Marsal nemal skrupule, castokrat islo o dary>)))). Je o to vela dokumentov po nete. Najvykricanejsia je jantarova komnata ta sa nikdy nenasla. Netvrdim, ze to ukradol G., kradli vsetci.

  • V žiadnom prípade by som si nedovolil ani si nedovolujem spochybňovať holokaust.
   Ale písať na tomto portáli o „zlate židovských obetí“, alebo „Nemci okúsili svoju vlasstnú medicinu“ – to by som nečakal od sympatizantov. Svarga, spamätaj sa, kde to žiješ? Aký je vlastne tvoj svetonázor? Osobné hádky ťa oberajú o chladnú hlavu.

   • Neblbni, to si o mne myslis? To mas o mne nizku mienku. „Zlato zidovskych obeti“ je fakt, o tom ziadna. Naozaj boli okradnuty. Zase fakty nepustia. Alebo si myslis ze sa pan Goldman, byvaly lekarnik z Pesti, promenadoval po lagri v zlatom cvikri, so zlatymi 3plastovymi IWC so zlatou retazou, zlatym mostikom a jeho pani detto oblozena briliantami v platine. Nehovorim o inych veciach. Majme mieru a boha pri sebe. No a „okusili vlastnej medicini“ , tak na tom trvam, rovnako. Snad si nemyslis,ze Nemci sa nedopustali vojnovych zlocinou? Ale ano. Tak sa netvarme ze nie. Ty mi furt podsuvas ze som rusky troll a nemam rad autora. Houby ja mam rad aj Nemcov aj Rusov. A mozno Nemcov radsej a pritom som Rusom za vela vdacny. Nemec mi nedal nic osobne. Nemcov mam rad za ich prinos do nasej kultury. Ten je nepopieratelny. A moj najlepsi priatel je Nemec. A na koniec. Ja sa ani neviem hnevat. Ani na autora.

    • Mnohí sú okradnutí, ale píše sa iba o jednom.
     Je fakt, že sa nedopátrame, kde to zaberanie začalo, to by sme došli až niekde do praveku, že, ale hovoriť o tom, že sudca svoju odsúdeného zlodeja okradol …
     Neviem, v čom špacíroval pán Goldman, ale mňa by skôr zaujalo, kde pán Goldman to zlato, brilianty a platinu zarobil? Jáj, poctivo vlastnou prácou … tak poctivo na rozkaz sudcu o ne prišiel.

     Od malička sa na decká hrnú tony tohto emočného vydierania – vážený Svarga – nie v mojej prítomnosti. Ja už neverím na tie veci – je to faktická LOŽ. Po roku 1918 zabrali nové republiky majetky šlachty a dodnes sa tto berie ako normálny akt. Vždy, Svarga, vždy sa prerozdelovalo, vždy niekto utrpel – ale okrádanie určite nebolo charakteristické pre tú dobu.
     A ak židia o nejaké zlato aj prišli – je aj jedna, ich, židovská odpoveď “ Prečo tak závidia šikovnejším?“ To je ich filozofia – je to hnus, ale nech si užijú svojeho lieku, že – a ty ich ideš ešte ľutovať.

     A zas konkrétna informácia:
     Nemci sa dopúšťali vojnových zločinov najmenej zo zúčastnených strán. Je to tým, že ich armáda bola disciplinovaná, ich vojaci stredná vrstva, žiadna spodina. To hovorím na základe toho, ako v podstate málo im bolo po vojne dokázané zločinov a ako veľa si museli vymýšlať.
     O tom, koľko zločinov sa dopúšťali spojenci, AmíciBriti aj Rusi svedčí to, že po vojne nebol azda ani jeden z nich naozaj odsúdený. Bolo stanné právo počas vojny, keď sa boli občas potrestaní vojaci za nedisciplinovanosť – ale po vojne neboli spojenca na takej morálnej výške, aby odsúdili svoje zločiny proti ľudskosti. Ergo – bolo ich tak veľa, že sa báli otvárať ten mech.

     Nepodsúvam ti, že si ruský troll – hovorím o myšlienkach, ktorými si indoktrinovaný. Mne to je jedno, či si si toho vedomý.

     • Amen. Bez akejkoľvek irónie alebo podtextu.

     • Joj Norman,, houbeles som indoktrinovany ani nevedomky. Robis velku predikciu a tym sa dopustas velkej chyby. Tu by som to stopol. Uz raz som Ti vravel nevkladaj mi do ust a hlavy co si myslis. Lebo sa lahko dopustis fabulacie. Ja som primarne hovoril, ze risska banka habala zlato. Vsetko jedno ake, aj to zidovske. Neskumal som ani sa nevyjadroval k tomu ako ho nadobudli. Tak klud. Mimochodom ukradli Nemci aj to nase! Hovoril som skratka ze Nemci kradli sami. A necitas co pisem, potom sa zbytocne zlostis. Sam nad sebou. Ked napisem, ze wehrmacht si zachoval vojensku cest a ze vojaci odmietali robit zverstvaq aj dokonca sj SS, sic, tak asi hovorim to iste co Ty!!!!!!! Ale ze na to vytvorili komanda smrti z kriminalnikov, to predsa je ich nemecka aktivita. Hovorim o nemeckych vrahoch, nie o tataroch. Ver, ze boli, najdi si to na webe. Akoby pustili Polgariho a spol z Ilavy, navliekli do cierneho a povedali, rob co vies najlepsie, zabijaj. Suhlasim s Tebou ze Nemci mali nadisciplinovanejsiu armadu. Sam som to povedal prvy. Aj to ze USarmy a zapad mal za usami viac. O sionistoch vieme svoje, ja ich neospravedlnujem, nevzrusuj sa. Chcel som povedat jedine, ked sa roztoci spirala nasilia tazko hladat spravodlivost a krasu.

   • A moj svatonazor? Som Ti jasne povedal. Som katolik a vlastenec. Na Zidov sa nevyhovaram, ja od nic nechcem, iba pokoj.

 3. keď šli kolonizovať, tak to bola ,,svätá vec“ národa nemeckého… keď ichlegitímne vyháňali, tak sa tu niekto mieni ešte čudovať, že zvíťazil hnev a pomsta…zvláštny názor toto…

  • Mate pravdu. Lenze treba povedat aj B. Nemci priniesli aj vela dobreho, by som povedal viac dobreho ako zleho. Aj nam Slovakom. Nase spoluzitie Slovakov a Nemcou bolo naozaj prikladne. Je cas zakopat „vojnovu sekeru“, Nemci a Slovania sa potrebuju, mozeme a vieme spolupracovat. Nas neprietel je inde, je to USA, ktora chce vrazit klin medzi nas. Dve svatove vojny stacili, nic dobre z toho nebolo.

   • ale ja nekritizujem predsa Nemcov. sú kultúrny, precízny a úspešný národ a to bezpochyby. ja kritizujem nacionálny socializmus a jeho dôsledky – negatíva isto ďaleko prevyšovali nad pozitívami. apropo, povedzme aj C – prečo tuná mnohí diskutujúci stotožňujú Nemcov a Nemecko a nacionálny socializmus? to je čistá fikcia. nič také neexistuje – väčšina Nemcov má prinajmenšom vyhranený, ak nie negatívny postoj k politike NSDAP.

   • Ja netvrdim, ze Nemcov hanis. Ja tvrdim ze boli prinosom, ze neboli agresor. C. Nie je ze Nemci =NSDAP. Nemci nemaju negativny postoj k NSDAP. Nemci sa pretvaruju. Tak ako my za sociku. Jedna tvar v praci, opakovat bolsevicke mantri a v ducha nadavat: bez do prdele bolseviku. Dnes zijeme v dobe politickej korektnosti ako milujeme multikulti,homosexualov,sionistov, konzum, nechci vediet co si lidia naozaj myslia. Pravda sa hovori medzi styrmi ocami aj to len najlepsim priatelom. Socik bola oproti dnesnej dobe rekracia a pionersky tabor.

 4. Vzhladom k tomu akych animozit a animalnosti sa Nemecke vojska dopustali voci civilnemu obyvatelstvu ZSSR, ze ukradli vsetko co sa dalo, znasilnovali atd. Hoci na to nebol ani dovod, obzvlast ked ich na dobytom uzemi vitali ako osloboditelov. Nadsenie sa velmi rychlo menilo po zmienenych veciach na odpor/ Zajate miliony vojakov mreli po milionoch. Ked sa situacia otocila, Sovieti sa ocitli na uzemi Risse, Sovieti sa chovali rovnako ako predtym Nemci a v oblasti sexualneho nasilia isto horsie/ Ale to netrvalo dlho, iste nasilie hoci trva kratko je zle. UZ v lete nastolilo NKVD a sovietska okupacna vlada tvrdy rezim/ V kontraste k tomu USA sa chovali horsie a dlhsie. Nemecke vojska v zapadnej zone boli demilitarizovane ale nahnane do koncentrakov. tato malickost sa zamlciava, tam je pricina umrtia milionov Nemcov po vojne.Takto to trvalo az do spustenia zeleznej opony. Zapadniari utyrali viac ludi ako sovieti. Na okraj treba povedat, ze teror, vysetrovanie, prenasledovanie organizovali v drvivej vacsine dostojnici, sudcovia, prokuratori povacsinou Zidia. v podstate cely Norimberg bol organizovani nimi ale samozrejme to bola iba spicka ladovca, prave takto sa to dialo az po najnizsu uroven. Nasledky boli hrozne, tazko mozeme ocakavat od uhlavneho Nemeckeho nepriatela milost a zlutovanie. Obzvlast ked cely Stary zakon a Talmud je predchnuty pomstou a nenavistou k nepriatlom zidovstva Vysledky su zname a mnohokrat pertraktovane.

  • Toto celé (od miesta „animozit a animalnosti sa Nemecke vojska dopustali … „) je absolútna židovská propaganda, Svarga.
   Každý ju pozná, je triviálna a je to LOŽ.
   Vyhovárať sa na židov tiež Rusi vo všetkomnemôžu – okrem toho to, na rozdiel od teba, bohužial ani nerobia. To je tiež ich chyba.

   A pre tvoje konkrétne poučenie:
   vačšinu tých svinstiev, ktoré sa vtedy za vojny na územi ZSSR udiali, si môžu tamojšie národnosti navzájom. To dokazuje aj súčasný „ukrajinsko-ruský“ konfikt. Áno, jasné, že aj Ukrajincov dnes aj vtedy niekto podpichoval, ale to nie je osprvedlnenie. Rusi, bielorusi, malorusi, balti, tatari… kto je za nich zodpovedný?
   Nemci boli vinní jedine tým, že na trestné akcie používali dobrovľníkov a pomocníkov lokálnych národov. A tých nedokázal nik ubrzdiť, a tí nemali škrupule.

   • Ale nie je to ziadna zidovska propaganda! Do prkynka, pane divizni komisaři. Od tal potal. To co pises o pomocnych zboroch a dobrovolnikoch je pravda ale aj za to ma zodpovednost ten co ich poslal. Ale k veci, samotny Nemci sa dopustali zverstiev, nie v zapale boja, to je boj. Hovorim ozverstvach na civiloch. Samotny vojaci, hovorim o wehrmacht e, cize armade boli z toho na nervy ani SS to nechceli robit, potom sformovali oddiely smrti, a to boli kriminalnici pusteny z basy otupely vrahovia, masiari! Tak ma nestvi. Vojna sa nevedie v rukavickach a ked zacne jedna strana, druha odpoveda. Na konci su to preteky kto je vacsi prevít. Suhlasim ze vacsina wehrmachtu si udrzala cest vojaka. Alebo ako mi povedala moja starka: syncek moj, ale ti nemci boli celkom iny ludie, nie ako Rusi, oni ani nekradli, iba si kupili.

    • Od tal potal.
     Ja hovorím oficiálnu históriu víťazov, a len nepodlieham mediálnym vulgaritám.
     Nemci sa nedopúšťali svojvolných krutostí – znásilňovanie bolo trvdo trestané, rabovať nebolo moc čo.
     Stalin vyhlásil a zorganizoval „partizánsku vojnu“ – čo v praxi znamenalo krutost bez akéhokoľvek obmedzenia. Stalin prikázal taktiku spálenej zeme a práve partizáni ju aj realizovali. Soviet union nepodpísal Ženevskú konvenciu o vedení vojny – a jeho vojaci sa naozaj aj úmerne tomu správali. Ergo vyvolali voči sebe podobné animozity, to je všetko, nič viac.
     Ako následok partizánskych teroristických činov boli trestné akcie a popravy. To, že z toho mali vojaci Wehrmachtu zlé pocity dosvedčuje, že takých činov neboli schopní z vlastnej vôle, že ich bežne v žiadnom prípade nerobili.
     Keď chcelo vedenie Nemecka, povedzme Hitler, dosiahnuť, aby bola zničená politická hydra, škrtiaca samotné ruské jednotky, a to boľševickí politruci, vydal Hitler ten povestný príkaz o zastrelení každého zajatého politruka jednotky. Niektorí velitelia Wehrmachtu ho odmietli plniť, čo svedčí o morálnych ideáloch toho vojska. Po vojne bol tento príkaz ako jeden z mála vydávaný za dôkaz zločinu. Logicky je to ale naopak – keď Hitler chcel dosiahnuť, aby aspoň politruci ČA boli popravení, musel vydať zvláštny rozkaz, ktorý sa aj tak naozaj neplnil (možno, že nechával možnosť výhrady svedomia, nie som si istý).Je teda jasné, že k žiadnym iným popravám zajatcov bežne nedochádzalo.

     Som povedal, že sa nemienim hádaťo histórii, ale keď ani takéto základné veci si akosi ešte neprekukol… Kľudne ti vysvetlím pohlad z druhej strany, asi si sa s nim ešte nestretol, čo je škoda.

     • Ale chod volade.:(. Neopakuj mi tu bezne veci a este si robis zasluhy ako ma skolujes:(. Hovorim o inom.Nemci rozputali zbytocny teror. Boli vitany ako osloboditelia. Na ukrajine v Kyjeve celkom isto. AH mal okolo seba mudrych ludi, ktory poznali realie a hovorili mu co ma spravit, vyuzit ich v boji proti bolsevizmu. Ale on ich nepocuval. Mal vlastne „chybne“ rasisticke teorie. Chybne preto ze jeho teoria a realita boli dve rozdielne veci. Vysledky na seba nenechali dlho cakat. Nemci si sami vytvorili nepriatela, s ktorym potom museli bojovat na zivot a na smrt.

     • Nechcem z teba robiť blbca, Svarga. Kopa ľudí tieto veci nepozná. Ak ty tieto veci poznáš, ako tvrdíš, tak prečo ich neberieš na vedmie?
      Zbytočný teror? A to usudzuješ podľa čoho? Súdružka učiteľka v (materskej) škole hovorila? – Vojna je teror a na Východe sa rozkrútil teror – ale na základe akej úvahy tvrdíš, že to rozpútali Nemci a to nejako bez dôvodne, svojvolne? Ahá, rusi či ukri parzizáni si sťažujú, že len čo odrezali zajatým nemeckým vojakom genitálie, došli ich nemeckí kamaráti a odfajčili úbohých partizánov – hrozný teror.
      Ja ti možno hovorím bežné veci, ktoré si už počul a mal by ich naozaj poznať každý, ty mi ale hovoríš boľšvickú propagandu.

      A choď do riti aj s Hitlerom. Tvoj spôsob vysvetlovania histórie – niekto musí byť vinný, zvalíme to na Hitlera – je proste iracionálny, argumentačne nepravdiví, a je prejavom tvojeho ústupku oficiálnej ideológii.
      Ja samozrejme nehovorím, že Nemci či Wehrmacht či Hitler mali vo všetkom čisté ruky. Ale toto okydávanie Hitlera je jednoducho mentálna zbabelosť Ani v Rusku za všetko zlo nemohol Stalin.

      Skutočne, ani ja grafoman už nemám najmenšiu chuť, iba ak pre poučenie publika, pre protest:
      1. Aké rasové teórie boli chybné? (aha, viem dopredu, nie si ruso-idealista)
      2. Akých nepriateľov si urobili Nemci ( no, to sa dá tiež domysleiť, mali sedieť a neprániť sa, a ak brániť, tak iba demonštračne, ako Gandhi, alebo tak nejako, nie?)

     • Rasove delenie mal AH uplne chybne, totalne voloviny tvrdil. Pozri si stranky kde sa ponukaju Ruske a Ukrajinske zeny na vydaj. Ved su arijskejsie a nemeckejsie v zmysle stareho kanonu ako dnesne Brumhildy. Ked sa tam nemecky vojaci dovalili tak cucali ako telce. Neser sa sam:)) A mal pocuvat mudreho Alfreda Rosenberga. Ten mu hucal do hlavy co ma robit ale Dolfie bol furt najmudrejsi hoci o Vychode nic nevedel v zivote tam nebol a Slovanov nepoznal. Hned ako prisli do Kyjeva zacalo vrazdenie, vid Babij jar. Partizani boli nasledok a nie pricina. tak mi tu nevykladaj ze ja na neho hadzem cosi. Preco nevytvoril Slobodnu Ukrajinu ?? mal tam Banderu a hucali mu do hlavy. Ved Banderovci bojovali do 50 tych rokov.
      Tak co chces odo mna. nastuduj si ukrajinske dejiny. Bandera chcel slobodnu Ukrajinu pod Nemeckym patronatom. Dal im to Dolfi? NIE! No tak vidis. vytvoril si nepriatela sam.

     • Slovanov radil do Azie medzi Aziatov, Kravina jak Hadove nohy. O Rusoch hovoril ako Azijskych zltych hordach. to je co za rasova teoria. Idiota slusne povedane

     • Už som nemal chuť sem prispievať, ale nedá mi to, keď vidím, čo píšeš. Bod po bode:

      1. Rasové delenie mal AH chybné…

      AH pokladal slovanov za árijcov, nemáš potuchy, ako to myslel, čo ale nie je tvoja chyba, keďže tieto informácie nie sú ľahko dostupné.

      2. Hned ako prisli do Kyjeva zacalo vrazdenie, vid Babij jar…

      Babi Jar je z veľkej miery dielo Iľju Erenburga, podobne ako Katyň. Sú tam hroby obetí NKVD z 30-tych rokov. Skús si zadať do google „babi jar nkvd“

      3. Preco nevytvoril Slobodnu Ukrajinu ?? mal tam Banderu a hucali mu do hlavy…

      Nikto nejde predsa niekam bojovať, aby krajinu, ktorú dobil, len tak dal do rúk nejakým pochybným silám, u ktorých nie je isté, či budú spolupracovať. Prečo Hitler nevytvoril vo Francúzsku, kde mal svoju armádu „Oslobodené Francúzsko“ a neprenechal moc Francúzom? To sa proste nerobí. Obzvlášť na Ukrajine, ktorá bola desaťročia pod sovietmi a bola infiltrovaná agentami NKVD, komunistami a podobnou zberbou. Kto si nechá piatu kolónu v chrbte? Dnes sa to javí ako chyba, ale ak by prenechal Ukrajinu UPA a potom by sa UPA obrátila proti nemu v kritickej chvíli, tiež by si nadával, aký bol hlupák. Po boji je každý generálom.

      4. Bandera chcel slobodnu Ukrajinu pod Nemeckym patronatom

      Nie, to Bandera nechcel. Bandera chcel Ukrajinu pre Ukrajincov a pod vládou Ukrajincov. S Hitlerom spolupracoval iba do tej chvíle, kým to bolo pre jeho ciele výhodné. Vyhlásenie samostatnej Ukrajiny bolo pre Hitlera presne tým bodnutím do chrbta, o ktorom som písal vyššie. Preto aj skončil Bandera v lágri.

    • 1, Dam si namahu a najdem prace AH o rase
     2, Babij Jar a Erenburg? Pozriem ale videl som fotky z poprav, nezda sa mi
     3, Bandera bol realista, chcel tu mieru slobody ako bola. A to mu mal dat AH! Nemudrujem po boji, Hucal to do neho Alfred R., on poznal realie a ostatne. Vo francuzsku zriadil Vichy, ci nie- Ukrajinci by bojovali proti bolsevikovi, urcite po skusenostiach s holodomorom by nepichli nemcov do chrbta.
     Skratka bola to chyba.

   • A este nieco, uz minule pri Iraku som napisal, ze USA, predsa vzdy vykradali porazene uzemia najdi si to ak chces. Ziadne novum. Pisat o umeleckych dielach a nejakych podruznych veciach sa mi vidi povrchne. Skor odkryt mechanizmi a to ako bola cela zalezitost dlhodobo a starostlivo naplanovana. Obrazy a žaltár je snad ani ta povestna cersnicka. A ZE FENIX vstal z popola. Ano ale ved ani to nebol hop a je tu lidoop. Tak ma tu nemolestuj z osobnej predpojatosti.
    Inak slova : Nemecky narod je velky narod, nesmieme ho znicit . Povedal JVS sam.

 5. Poviem to inak a vtipom.
  Ide Icik na vojnu a stretne Moricka. Kam idu Icik ?
  Idem na vojnu.
  A co tam budu robit?
  Zabijem aspon desiatich a pojdem domov.
  No, aked zabiju ich?
  Mna, take dobreho cloveka, mna maju vsetci radi.

 6. Jedina krajina, ktora prebrala na seba zavazky za ZSSR je Ruska federacia. A nemusela. Dobrovolne. To ako sme to vyuzili, to je nasa chyba. Malokto v historii sa zachoval tak frajesky ako Rusi. Na rozdiel od Zapadu, ten nas podviedol, okradol, skolonizoval, ozobracil. A to sme ani neboli s nimi vo vojnovom stave. Za pomoci ich nohsledov sme dopadli horsie ako po vojne. Na Slovensku uz skoro nic nie je Slovenske. Vratane, umeleckych diel a kulurneho dedicstva. ČA na oslobodila ale nekradla ani jeden obraz ani jeden umelecky artefakt. NATO nas sice neoslobodilo ale 80% umeleckeho a kulturneho dedicstva je fuc!!! Nielenze retazce priekupnikov a gangy zlodejov vyviezli vsetko co sa dalo ale isli nielen tak daleko, ze z muzeii pokradli najlepsie exponaty a vymenili za falza a napodobeniny! Isli este dalej drancuju sa archelogicke naleziska, vacsina naozajstnych starozitnostina aukciach na zapade pochadza zo strednej Europy a Slovenska! Parafrazoval by som nadpis, cena za ekonomicku porazku a zradu je strasna. Nemusite byt ani vo vojne

 7. Nam sice nedemontovali tovarne, tie boli sprivatizovane do zapadnym nadnarodnych retazcov za cenu jedneho hokejistu. Zadlzeny zobrak kupil na pozicku bohaca aj s majetkom a uctom. Narazam na VSZ, ked boli predane za 34mioUSD, co na tom, ze mali na ucte 250mioUSD cash, dalsich 400 mioUSD vyplateneho zisku, odlzene a bez zavazkou. A kde je samotna cena tovarne a jej trhu. Kupec sam v strate 125MioUSD, zadlzeny, dostal 10 rokov danove prazdniny, investoval iba to co musel. A hla teraz pyta za tu istu fabriku 6000 mioUSD, teda 6 Miliard.
  A odhad je ze sa vyviezlo za 10 rokov 8 miliard USD. Takze 8+6= 14 000 000 000 USD za 34 000 000 USD, miera zisku cca 41180 %. Rocne cez 400 %. To je vyvar, mafia suviks:)))

  • Skuste dat do americkej banky, 34 tisicUSD a vybrat po desiatich rokoch 140 milionov USD, naviac oslobodene od dani, este by ste priebezne kralovsky zili z vynosov tych 34 tisicUSD. A perla na zaver, aj tych 34000 by Vam ktosi pozical. Skuste. Lebo u nas na Slovensku sa taky zazrak stal. Volal sa VSŽ. Klondike nebol na Alaske ale na malom vysmievanom Slovensku. A takych pripadov bolo viac.

 8. Veľmi dobrý článok, Sitra. Správna tématika, správny tón, to je treba ako sol.
  Na toto všetko ešte raz príde doba, aj keď dnes sa to zdá bez väčšieho efektu, bezpochyb raz každý takýto článok zaváži.
  Tých svinstiev sa Spojenci dopustili tolkých, že bežní ľudia tomu nemôžu ani uveriť, v akom režime sa narodili.

  • Nemci začali vojnu, väčšina obyvateľstva sa tešila, keď dostávali územia, tak potom museli aj zaplatiť daň, keď ich Dolfík prehral vojnu. smutné, ale keď začali s plánmi na osídlenie a osídlenie aj vykonávali, tak vtedy neplakali nad vysídlenými Poliakmi, Rusmi a povraždenými židmi…prosím, nehraj tu pozíciu, že tí nemci boli bez viny. ak to berieš tak,že židia mali vinu a odpykali si svoje, tak aj Nemci mali vinu a tiež si odpykali svoje…

   • Je zaujímavé, koľko ľudí aj dnes týmto rozprávkam ešte verí. Propaganda má svoju silu.

    • hej, ešte mi povedz , že som ovca a bude vsjo jasno….

     • Ale ma pravdu. Propaganda fici. Aj Vy mate pravdu. Teraz sa zasmejete ze si protirecim.. nie, ide totiz o mieru a jej vyjadrenie. Vela sa Nemcom prisilo za golier za co nemohli a aj to co nespravili, iba sa snazili prezit. Ak by som to mal vyjadrit alebo znazornit tu vinu. Tak ionovou vazbou, kde elektronagativita vyjadruje mieru kovalencie. A zas by sme museli vyjadrit voci komu presne ako v chemii. Takze Nemci Poliaci? Jednoznacne horsi Poliaci. A ukrivdeny Nemci. NEMCI Rusi. Horsi Nemci. Ale Rusi im to vratli, zacali si Nemci. NEMEC A anglan? Jednoznacne Anglicania a tazko ublizili Nemcom. ALE hlavny diabolicus movens je USA a oni su skryty za vsetkym.

     • Prečo by som to mal robiť? Len preto, že vidíš históriu tak krásne a jednoducho čierno-bielu?

     • čierno-bielo ju práveže vidia tí, ktorí so všetkého vinia žida. a za druhé, ak za čierno-biele videnie považuješ to, že odsúdim vraždenie civilov, tak mechanicky a chladnokrvne, akoo to robili Nemci naprv v pobaltí spolu so svojimi pomáhačmi, tak to nie je čierno-biele videnie. tomu sa hovorí morálka – ak aj židia niečo nakradli (netvrdím, že áno, netvrdím, že nie) tak iich krádež by nebola potrestateľná smrťou, zvlášť nie takou, akej sa im dostala…. na to by museli byť vinní ešte nie čím – pre antisemitu sú: tým, že sú židmi a tak je ospravedlniteľné to, že boli pozabíjané ženy a deti len pre to, že pán Goldmann ,,kradli“…

     • Mirko, už hore si začal vetou
      „Nemci začali vojnu“.
      Neviem, či náhodou neriskujem pár rokov basy – ale chcem ti pomôcť – Nie je to pravda.
      Proste to nie je pravda.

      Už len predstava, že nejakú vojnu jednznačne začne jedna strana, je úplne detinská.
      Potom je zásadne podozrivé, keď sa tvrdí, že práve porazená strana začala vojnu. Skús nad tým porozmýšlať.

      A potom ti dám ešte jeden tip:
      Môžeme sa donekonečna hádať, čo sa stalo, čo kto kedy spravil a nepresvedčíme sa, lebo vždy niekto skresluje, resp. všetci. Nedokážeme nájsť či zhodnúť sa na objektívnej realite. Ale všimni si rozdieľ medzi oficiálnou históriu (tej veríš, že) a všeobecnou propagandou (tej z masmédií). Napodiv zistíž, že aj tie dva sa od seba veľmi líšia. A potom skús porozmýšlať, prečo sa líšia. Prečo asi musia média klamať. A prečo sa média nedržia ani oficiálnej histórie.

      Neviem, dúfam, že som ťa neprecenil.

     • Norman beriem, čítal som nejaké knihy, dokonca i ruských historikov, ktorí popisovali, že keby nie Nemci, tak uirčite začne Sovietsky zväz…, ktorý tiež chcel svoj socialistický Lebesrauma a to bezpúochyby. môžeme dokonca tvrdiť, že je to pravda a to, že Nemci začali v sebaobrane (očistime to od nacionálneho socializmu a berme to chladnokrvne ako formu obrany štátu)… čo by sa tým, na fakte, že prekročili oficiálne poľskú hranicu a začali vojnu (je jedno či obrannú). tu nejde o to, či si ma precenil alebo podcenil (napokon, argumentáciou si sa zrovna ani ty neblisol…). tu ide o to, že naozaj z toho čo som prečítal doteraz nevidím dôvod na ospravedlňovanie nemeckého konania v tých časoch. mnohí diskutéri tuná, ten dôvod na ospravedlnenie vtedajšieho nemeckého konania, vidia. a to je rozdiel medzi nimi a mnou…

      apropo, ak je v médiách propaganda (čo nevylučujem), tak prečo by som za propagandu nepovažoval ,,alternatívne média“?

     • Najprv treba zadefinovat propagandu. Ci je to len reklama na na nazor alebo pretlacanie klamstva. V zasade je to prve. Cize propagandu robime vsetci aj my tu kazdy jeden. Norman Ti chcel povedat, ze ked sa musi pravda uzakonit asi to bude s tou pravdou dost vetche. A nacim sa zamysliet . Adolf nechcel vojnu, nebol na nu pripraveny, bol do nej dotlaceny. Ze zautocil prvy., je jasne. Napisal som inde, Nemci boli po 1. Vojne okradnuty a po druhej este viac. Zachranilo ich jedine to ze ZSSR sa ocitol v opozite a vdaka studenej vojne, ich nechali zit, predpokladali ze NSR, bude bojisko 3.svetovej.

     • :))) mily Mirsko, robis presne tu chybu, na ktoru Ta upozornili. Skus pomalsie. Precitaj si co Ti pisu. Je to debata.

     • Mirsko 8. jún 2015 z 16:14: Pred pár týždňami som sem napísal, že aby som sa bál konzervu otvoriť, aby na mňa žid nevyskočil. Takže štekáš na nesprávny strom, pokiaľ si myslíš, že hľadám žida aj za tým, keď mi skysne mlieko v ľadničke. A teraz bod po bode:

      – „odsúdim vraždenie civilov, tak mechanicky a chladnokrvne, akoo to robili Nemci naprv v pobaltí spolu so svojimi pomáhačmi“

      To vraždenie nebolo mechanické a chladnokrvné. Zabúdaš na jedno – pred tým, ako sovieti ustúpili, v podstate zlikvidovali inteligenciu v pobaltí. Keď to videli Nemci, zostali v hrôze stáť. Cely plné mŕtvych do výšky dvoch metrov. Plné nádvoria mŕtvol. Takú brutalitu Nemci predtým nevideli. Hádaj, kto to urobil a kto z domácich vodil popravčie čaty od domu k domu a ukazoval, ktorí sú nacionalisti a nie sú za sovietov. Divíš sa, že sa potom domáci hrnuli do pomocných jednotiek a oplácali starozákonným „oko za oko“? Takže o tom, kto začal s mechanickým a surovým vraždením by som na tvojom mieste pomlčal. Na požiadanie zdokladujem, nebudem tu teraz dávať siahodlhé výpovede nemeckých dôstojníkov a lekárov, iste si to aj s fotkami dokážeš nájsť aj sám.

      – „ak aj židia niečo nakradli tak iich krádež by nebola potrestateľná smrťou, zvlášť nie takou, akej sa im dostala“

      A aká smrť sa im dostala? Pokiaľ hovoríme o pobaltí, dostali takú smrť, akú dopriali miestnym, keď ich obsadila Červená armáda. Pokiaľ máš na mysli niečo iné, iste povieš čo konkrétne, pretože hovoriť také všeobecnosti nie je o diskusii, ale o presvedčení.

     • mylne sa domnievaš, že židia boli – ako jednotná masa – zodpovední za vraždenie domácich nacionalisických síl rukou NKVD (ku ktorým bezpochyby došlo) a tým celá diskusia hasne. nehnevaj sa na mňa. robíš typickú chybu antisemitu – kolektínu vinu a príslušnosť ku kolektívu zvanému národ chápeš ako bernú mincu. za to, že 70% polytbyra boli chazarskí židia nemohli predsa židia kdesi v Kaunase panebože…. ty môžeš za to, že Mečiar spustil rozkrádanie republiky len pre to, že si Slovák? to sú veľmi slabé kmeňové princípy, ktoré – ako som dúfal – ľudstvo už prekonalo…

     • Síce o Ukrajine, ale pobaltie sa príliš nelíšilo

      http://www.protiprudu.org/ukrajina-quo-vadis/

     • Dobre, Miro, tak sme dospeli k tomu, že nie je jednoznačné, kto tu vojnu začal. Nezabúdaj ani na to, že nedávno predtým skončila prvá svetová s podivným koncom – to je tiež obejktívny fakt.

      Čo sa týka propagandy – no hej, všetko je trocha propaganda, tak to slovo vynechám. Ja len hovorím, že masmédia sa líšia od oficiálnej histórie. A to je zaujímavé.

      To, čo si dovolím sem dať ja, alebo Osmóza, je v podstate oficiálna história. Len ju málokto pozná, lebo je zahrabaná, málokto má vôľu či dôvod sa k nej dostať. Väčšina zostane pri pohodlných tvrdeniach masmédií. A tie nie sú ani oficiálne pravdivé.

      Dokonca aj ak niekto začne dávať oficiálne fakty z archívov dohromady, a vyjde mu z toho niečo nepohodlné, tak ho (ekonomicky) zničia a zavru, ako urobili s Davidom Irvingom. A mnohými inými, aj v USA.

     • ad Osmóza-dostali sme sa kam som chcel. ak by ola pravda to, čo tvrdíš a platia primitívne kmeňové pravidlá kolektívnej viny a ono biblické (tiež primitíévne) ,,oko za oko“, tak potom je celý článok, na ktorý sme reagovali absolútne bezpredmetný. keďže je to však dríst a kmeňové pravidlá neplatia čítame legitímny článok o tom, ako boli linčovaní a zabíjaní Nemci po ústupe svojich armád – presne podľa princípu, ktorý si popísal vyššie. kým ja som ochotný a schopný súcitiť aj s Nemcami, ktorí Hitlera podporovali, tak ty nie si ochotný a zrejme ani schopný súcitiť ani len s nevinnými židmi, ktorí nemali so sovietskou mocou a NKVD absolútne nič spoločné. len preto, že sú židia. blokuje ťa tvoje až náboženské presvedčenie o tom, že židia sú kolektívne vinní. to je neobjektívnosť ad absurdum a neskutočne smiešne vyznieva tvoja snaha o sebaprezentáciu ako dakoho objektívneho. nehnevaj sa, ale tak to vidím.

     • A kto mohol za to ze 95% (nie 70%) politbyra. boli chazari? Asi to bola nahoda. Cize ked robili protirusku politiku bolo to OK ale ked mali niest zodpovednost uz to bolo ine? Cize aby sme to zhrnuli. Ked chazari vrazdia Rusovv masovom meradle na politickom principe chazarskych teorii(marxa, lenina, engelsa,…,) nenesu ziadnu kolektivnu zodpovednost, to by bol antisemitizmus? Dobre som pochopil?
      A len tak mimochodom Meciar nezacal rozkradanie Slovenska.

     • Mirsko 8. jún 2015 z 16:56: Nehnevaj sa, ale vôbec si nepochopil, čo som ti vysvetľoval. Tento konkrétny problém (vraždenie židov na pobaltí a Ukrajine) predsa nie je o židoch, ale o princípoch. Ak by to boli indiáni, ktorí by vodili NKVD do domovov, kde NKVD vraždila, nenávisť by sa otočila voči indiánom. Ak by mne zabili Hotentoti deti a aj ľuďom naokolo by ublížili podobne, nenávideli by sme Hotentotov a snažili by sme sa im to vrátiť – oko za oko. Lenže na Ukrajine a v pobaltí to boli domáci židia (teda ukrajinskí, lotyšskí, estónski) a nie indiáni či Hotentoti, ktorí výdatne pomáhali genocíde domáceho obyvateľstva. A keď vzplanú vášne, v tej chvíli sa už nerozlišuje medzi vinnými a nevinnými židmi. Rovnako ako židia nerozlišovali medzi vinnými a nevinnými, keď ku nim vodili NKVD. Robíš typickú chybu semitu – všetko zvaľuješ na antisemitizmus, ani ťa nenapadne, že to pouličné vraždenie by si mohli zaviniť židia aj sami. Ako hovorím – nie je správne vraždiť bez súdu, ale s takýmto vraždením začal niekto iný. A určite to neboli Nemci, ale pomstychtiví Estónci, Lotyši, Ukrajinci. A vieš čo? Chápem ich.

     • A este nieco, pan Goldman nielen kradli, oni aj zabijali. V masovom meradle, ako povedal Stalin,smrt tisicov je statistika. Konkretne v MRR, SRR, ZSSR, BRR, Rumunskom kralovstve a este kade tade po Europe. Ako som povedal v tom vtipe,ked zabijame my, je to celkom ine ako ked nas. Ze ? Takze ked vrazdil Bela Kun, Matas Rakosi, Imre Nagy, Roza Lux,,,,,,, to bola srandaaaaaaaaaa, ale ked zabili nakoniec ich to boli odporne a politicke vrazdy, roztomilich ludomilov. No a rovnake to bolo aj s „vynalezcom“ červeneho teroru Bronštejnom tzv. Trockim, kym on daval vrazdit rodiny rolnikov ako rukojemnikov aby nezbehli z ČA, bolo to uzasne chytre, co tam po Rusoch , su to len Rusi. Ale ked mu zatali cepinom do hlavy. Oooooo kolka tragedia, ludstvo prislo o velkeho myslitela a dobrodincu. To je logicke a kto to nechape je jasny antisemit! Fuj,fuj, fuj.

     • Osmoza, este na dokreslenie. Aj v tom NkVD boli vo vacsine Zidia. A tu sa kruh uzatvara. Svoji vodili svojich zabijat ku gojimom. Velmi neradi to pocuju, ale aj komando Čeky ktore pozabijalo Carsku rodinu boli do nohy Zidia, medzi nimi aj „hrdinovia“ madarskej revolucie 1956. Pripomenut tuto skutocnost je antisemitizus. Lebo ako ucil velka autorita zidovstva rebbe OVADIA, jeden zidovsky nechet ma vacsiu cenu ako zvysok sveta. Tak sa s tym musime zmierit a uctievat ten nechet.

     • Mirsko 9. jún 2015 z 7:25: Ja som nepovedal, že primitívne pravidlá platia, ale že sa dejú. Ak by si chcel tvrdiť, že sa tak nedeje aj dnes, tak by si sa veľmi mýlil. Ani som nenapísal, že s nimi súhlasím, ale že ich chápem – to je podstatný významový rozdiel.

      Vieš v čom je tvoj problém? Presne v tom, čo si prisúdil mne. Tvoja neschopnosť vidieť, že aj židia majú svoj nezanedbateľný podiel na tom, čo sa im stalo. Pozrime sa aj dnes na Palestínu. Izrael kradne Palestíncom pôdu, vytláča ich, robí z nich ľudí nie druhej, ale tretej kategórie. Šikanuje ich, berie im ich práva, podpaľuje domy a likviduje polia. Keď si Palestínci dovolia zodvihnúť ruku na svoju obranu, okamžite sú z nich teroristi, ktorých treba PLOŠNE vyhladiť tankami a lietadlami – nehľadiac na to, či sú to bábätká alebo starci nad hrobom. Samozrejme na vine nie sú dobrí Izraelci. Ani kúsok sebareflexie!

      To isté sa dialo v pobaltí a na Ukrajine. A divíte sa, keď obete zodvihli zbrane na svoju obranu a nepozerali vpravo vľavo. Ste ochotní aspoň pripustiť, že ste mali svoj podiel na násilí? Ste ochotní pripustiť, že nič sa nedeje bez príčiny? Ste ochotní sa ospravedlniť za svoje zločiny? Nemci to urobili a robia to už 70 rokov. Nie je konečne rad na vás? Ak to urobíte, potom snáď, hovorím SNÁĎ bude možné začať konštruktívny dialóg. Pokiaľ sa však budete neustále stavať do pozície kryštálovo nevinných obetí a pritom vám z rúk kvapká krv, nedivte sa, keď vás nenávidí celý svet.

      Berte to ako dobrú radu. Ospravedlňte sa a konečne prestaňte vydierať celý svet holokaustom a rozprávkam o vašom utrpení. Netrpeli snáď aj iné národy a aj viac ako vy? Ale nepočúvame o tom každý deň. Asi iní netrpeli dostatočne.

     • ak som to zle pochopuil, ospravedlňujem sa, ale celé tvoje argumentovanie mi prišlo ako obhajoba a nie ako popis primitívnych ,,oko za oko“ princípov. ale ako vravím, ak som sa zmýlil, ospravedlňujem sa.
      iné národy trpeli tiež. nik to preda nemôže spochybniť a nik to ani neorbí – spomedzi všetkých sú najvypuklejšími Ukrajinci a Arméni. avšak, ty si pletieš hruštičky a s jabĺčkami. na jednej strane a navážaš do protinemeckej povojnovej vlny (ktorá bola častokrát nespravodlivá, nespochybňujem) a de facto kritizuješ snahy o zhodenie kolektívnej viny na Nemcov a na strane druhej chceš, aby iní mali pochopenie pre to, že ,,židia si svoju situáciu spôsobili z veľkej časti sami“, pretože ,,tak to proste je“ … ty nevidíš ten rozpor? opakujem čo som napísal – pokým ja som schopný diskutovať na tému neviny/viny nemeckého podporovateľa Hitlera, tak ty na adresu hocktorého žida v ZSSR len lakonicky skonštatuuješ, že aj keď ten človek nemusel priamo podporovať NKVD a Stalina, tak to bol proste žid a stranícke kádre boli v ZSSR často židovského pôvodu, tak si to vlastne židia spôsobili sami svojim „kolektívnym“ chovaním. je to neobjektívne a amorálne. a ak nevidíš rozdiel, nemáme o čom, fakt.
      palestínu nespomínajme to je iná téma a môžme sa na túto tému stretnúť pod iným článkom.

     • K podstate môjho príspevku samozrejme – nič. Takže jasne a stručne. Kedy sa ospravedlníte za svoje zločiny? Kedy budeme počuť „prepáčte, konali sme zle“? Pretože tieto slová počúvame denno denne z úst hláv európskych štátov snáď každý deň. Kedy to konečne začujeme z úst izraelských predstaviteľov?

     • k podstate je tam toho veľa a skús si to ešte zo dva krát prečítať. musel by si však rozumieť podstate etiky a teórie spravodlivosti a neísť po židoch za to, že sú židia, ale ísť po konkrétnych zločinoch (samozrejme aj v Palestíne). palestína je však lakmusovým papierikom, ktorý často identifikuje principiáneho antisemitu, ktorý brojí za práva Palestínčanov a zároveň má neskutočne veľké pochopenie, pre kolektívnu vinu židov v ZSSR za to, že 70% politbyra boli židia a politbyro boli objektívne brutálne svine, teda podľa tvojej logiky = židia sú svine. úprimne verím tomu, že máš Palestínčanov v paži – ide len o tom, že chceš nájsť len ďalší „dôkaz“ o tom, že židia sú proste zlí ľudia od prírody. ako vraví klasik: ,,keď je želanie otcom myšlienky“. si prečítaš pár kníh od irvinga a jemu podobných a myslíš si, že za to, že ideš proti prúdu s princípu, tak vieš viac. medzi kritickým myslením a princiálnym rojčením je zásadný rozdiel predsa.
      btw, tvoja zvrátená logika ma hne´d zaradila k židom, hoci židom nie som. sám si sa prezradil – kolektívne si ma priradil k ,,vinným“ a žiadaš odo mňa ospravedlnenie.

     • Nekľučkuj a povedz kedy sa dočká svet ospravedlnenia za židovské zločiny? Alebo žiadne neboli?

     • ja nekľučkujem, to ty nereaguješ na moje komenty :DDD nech sa Izrael ospravedlní za všetko, čo izraelský štát spravil zlé, ale nik sa nemôže ospravedlniť za židov ako celok – celý čas ti to tu vysvetľujem :DDD si fakt #1 :DDD

     • Mirko, Ty si vies tak krasne vymyslat za druheho aj sam si odpovedat. Neviem kde Ta Osmoza oznacil za Zida ? Spravna odpoved NIKDE. A kde od Teba ziada ospravedlnenie za zidovske zlociny ? Nikde. A tak podobne si urobil take fabulacie ze az.
      Ale podme k podstate, ked Zidia zavedu, zlocinecky gangstersky rezim sluziaci ich konkretnym zaujmom tak za to nenesu ziadnu kolektivnu teda narodnu zodpovednost ani vinu ?
      A kto ju teda nesie?? A preco tato logika neplati na ine narody . Napriklad na teraz spominanych Nemcov. Tiez by sa dalo povedat ze to Hitler a spol a co s tym maju Sudetaci, alebo Vychodne Prusko. Ale cuduj sa svete, mali za to kolektivnu zodpovednost hoci Sudeti nepatrili do DR ale do CSR.

     • tak si to skús ešte raz raz prečítať, kde ma žiada, aby ,,sme sa ospravedlnili za naše zločiny“ – ja to za teba hľadať nebudem 😉

     • Prepac, naozaj tie formulacie su take divne Vy, VY, mozno mas v tomto pravdu mal by autor povedat ci to myslel takto. Beriem spat.

   • Poliaci su taki svatuskari za dedinou. Stalle skacu do kazdeho. Raz do Rusov, raz do Ukrajincov, raz do Litovcov, do Bielorusov a stale a vzdy do Nemcov. Ked dostanu do drzky, vyzgravcievaju ako im ublizili. To je narodna polska crta. Oni zacali provokovat Nemcov a po vojne napachali vela krivd. Vyhnali 7,5 miliona Nemcov , ukradli im strasny majetok, ktori po starocia budovali Nemci. A poliaci maju byt za co vdacny Nemcom. Neviem o to ze by Poliakov vysidlovali Nemci, to je naozaj loz a klamstvo. Cele to bolo naopak staci si pozriet mapy v roku 1937 a 1947.

   • Polsko okradlo Nemcov o nemecke perly. O Prusko, o Sliezko.
    Prusi neboli Slovania, boli Balti, cize Poliaci si tazko mozu robit narok. Ved sa chodte pozriet do Pruska aka je tam nadhera, a to vsetko Nemci. Pravda nepusti. Aby este Poliaci neplakali ze co a jak.

    • akoby len nemci tento svet stvorili. sa mi zdá, že to preháňaš. ako som bol už vyššie napísal: Nemci sú precízni, vyspelí a veľmi sofistikovaní.
     ale miestami sa mi zdá, že im skryte pripisuješ aj atribúty, ktorých nositeľom nie sú…. pochop, len mi ide o to, že to zbožšťovanie, ktoré cítiť z tvojho textu, nepovažujem za legitímne.

     • Ale nie ja hovorim o konretnych krajoch a ze sa Poliaci pysia cudzim perim. to je cele

     • Nik nezbožňuje Nemcov. To je urážlivá interpretácia – ak niekto niekoho zbožňuje, tak židia seba a kresťania židov, napríklad.

      Skús si pomaly prečítať nasledujúce:

      1. Ide o univerzálne a všeľudské hodnoty.
      2. Najlepšie ich dokáže pochopiť a stelesniť biela populácia.
      3. Nemecko je len najvypuklejší prípad modernej histórie, keď bol totalitnými veľmocami beštiálnou vojnou zničený štát a národ len zato, že aplikoval tieto hodnoty a svoje právo na ne.

      Môžeš si to prečítať aj viackrát, kým to pochopíš a zapamätáš si to. Vlastne by tak mal spraviť každý.

      A takisto raz pochopíš, že „univerzálne hodnoty“ znamenajú, že sú objektívne a nezničiteľné, ako prírodné zákony.
      Ty si na strane zločincov – to je všetko, čo ti chceme povedať.

     • na toto fakt nie je čo povedať. iba ak to, že zbožňuješ niečo, čo možno ani neexistuje – urážaj a koľko chceš. týmto s tebou končím. tak pateticky zbožňovať niečo tak abstraktné a ešte k tomu to je klam. ži si, ale dúfam, že ľudí ako ty nie je veľa, bo spôsobia svojím mesiášskym prísupom katastrofu….

     • Az na tych krestanov, co to ma byt?:)))
      A preco mu vravis ze je na strane zlocincov, nie je to prilis, mozno je to mlady chlapec a vyvija sa. Aj ja som pred 20 rokmi mal iny pohlad. bud rad ze je tu a debatuje. chceme debatovat a nie sa zatlct do zeme.

     • to máš asi pravdu, ospravedlňujem sa 😉

     • Ľudia ako ty, Mirsko, nakoniec vždy musia utiecť.
      Ak niekto uráža, tak si to ty. Viď vyššie tvoje provokačné smaly Osmozovy a podobne. Ja som ťa neurazil, len som povedal, že si na strane zločinu – čo ty od začiatku vyčítaš nám.

      keď som ti povedal, že nik prítomný nezbožňuje nemcov, vyskakuješ, že zbožňujem niečo, čo „ani neexistuje“. nemáš ty úredsudky. Veď som nikde ešte nepovedal, o čo sa jedná, ani som nezačal – a ty už si proti. Povedal som „univerzálne a všeľudské hodnoty“ – a ty tvrdí, že je to abstraktné a klam. No, na abstraktnosti nie je nič zlého, že, ale ako môžeš tvrdiť, že je to klam?

      A samozrejme, hneď „končíš“ – čo ti aj zostáva, veď naozaj „nemáš čo povedať“.

      Čo sa týka prístupu – v našej kultúre je oficiálne presadzovaná relativita hodnôt, ale na druhej strane tu každý druhý hlása svoje rôzne iracionálne blbosti, od nanebevstúpenia cez socializmus až po neviditeľnú riku trhu. takže nie ja mám nejaký špecifický prístup. Prečo by som práve ja alebo ľudia ako ja mali spôsobiť katastrofu? Lebo tebe od detstva hovorili, že človek je svinka, ktorá sa má válať vo výkaloch, žrať pomyje a moc samostatne nerozmýšlať?
      Musím ťa sklamať Ja som len ten, čo o tomto viacmenej náhodou píše. Otvorene a priamo, skôr pre seba, skôr z teoretických dôvodov, žiadna propaganda. Je ale veľa, veľa ludí, čo o týchto veciach rozmýšlajú a vedia svoje. Ja píšem, som teoretik, ale oni budú naozaj konať.
      Tak choď, utekaj, raz ťa realita aj tak dobehne.

     • Norman, ľudia ako ja musia utiecť kvôli ľuďom ako ty, ktorí sú ochotní konať v mene ,,svätej veci“…

     • Norman, neblazni to je mlady nadejny adept. Nevystras ho. Ty na neho vyplazis, to k comu si sa horko tazko dopracoval za cely zivot. Mas Ty rozum ?? Klud, skusme to inak. Co cakas, ze mu zavelis celom vzad a on to spravi? To nie je Iluminat:))) aspon dufam, nic ho neosvietilo.
      Mirko a Ty sa neplas, nikto Ta dohromady neurazil ani nos neodhryzol. My sme tu uz stare mrzte paky. Skus si to nejako dostudovat. Ja som si tiez myslel pred 20 rokmi ze mi je vsetko jasne, ale dnes musim povedat ze sa stale ucim a ze v tvojom veku som houby vedel. tak sa nehnevaj, ze s Tebou nemaju trpezlivost.

     • Svarga, v prvom rade je to klamár. Kde ja píšem o „svätej veci“? On nemá svoje hodnoty? A ty?

      Počuj, nesmieš sa báť povedať celú pravdu z dôvodu – „oni ju neunesú“. Oni ju dobre unesú. Čím skôr im ju povieš, tým majú lepšiu šancu.

      Okrem toho – to, čo som napísal, nie je žiaden radikalizmus, práve naopak – je to univerzálny postoj, na ktorý ma každý právo a každý ti ho musí uznať. Je to oficiálny štít, na ktorý máš právo.
      Keď niekto upiera druhým hodnoty … jeho smola, že sa tak odhalí.

      Ináč, ty si strašne neohrabaný 🙂 V tomto prípade, to tvoje Mirkovi, by to lepšie nenapísal ani majster irónie. G.B Shaw. Ja viem, že ty si to myslel vážne, ale podarené 🙂

     • niekto ti nesadol na lep tvojich akože univerzálnych hodnôt a už máš husiu kožu. môžeš sa oháňať akýmkoľvek iným literátom, či filozofom – väčšinu si pochopil zle a preto chrliš to čo chrliš… fakt, samé perly Norman.

     • Prosím ťa, Mirsko, to mi vysvetli, na základe čoho súdiš, že „mám husiu kožu“??

      Chápem, že ma chceš obviniť z čohokoľvek, aj zo zbabelosti, ale nie je to príliš umelé?
      A čoho by som sa akože mal báť? Vážne sa pýtam, prečo by som sa akože mal podľa teba báť? Niečo mi hrozí?

      (vážne musíš pochopiť, že sa so Svargom (zväčša) rozprávam iným, tolerantným tónom, nesmieš sa tak hlúpo mýliť)

     • husia kož – myslel som to ako metaforu, že sa cítiš nepríjemne. ale ok, možno som to nenapísal vcelku presne. ťažko mi je byť tolerantnejší, keď sa tu pomaly bude obhajovať vraždenie deciek len preto, lebo sú židovského pôvodu a židia konajú vraj ako jeden. tu sa tolerancia moc nevyskytuje sa mi zdá. a napokon, inteligentným tónom nezakryjeme to, že boli vraždené nevinní ľudia, ktorých tu väčšina za vinných považuje len pre pôvod. to je prosto rasizmus. a neskúšajma chytiť za slovo, že kde sito napísal, že obhajuješ vraždenie deciek, tak ako predtým s tou svätou vecou. ve´d vieme, o čom sa tu bavíme, tak aspoň buď priamy a buď gentleman a nie alibista preboha.

     • Ja sa fakt nemienim hádať, a naozaj sú užitočnejšie veci.
      Ale všimnite si, ako sa tu zrazu ocitlo
      „keď sa tu pomaly bude obhajovať vraždenie deciek len preto, lebo sú židovského pôvodu …“

      Toto je taká typická finta, on to možno aj robí nevedomky, ale je to také zafixované klišé . Aj keď to všetci rozumní poznáte, tu zas vidno, ako to nastane podsúva sa to, akoby sa nechumelilo.
      V tomto threde špeciál je to podvrh, lebo o násilnostiach vojny sa ten človek bavil vyššie, a nie so mnou.

      „Ved vime, o čom sa tu bavíme“
      On to myslí vážne. On, Mirsko, vopred dobre vie, čo má od nás čakať a baví sa o tom, bez ohladu na to, čo mu povieme či skúsime povedať. A tak to ide vždy, pri podobných ľuďoch. Hrôza. Všetci sme to už zažili x krát.

      Ja som sem dal len formuláciu, argument, ak sa niekte objaví obvinenie, že sa jedná o nejaký slepý pronemecký nacionalizmus. Nie, ide o hodnoty.

      A to, čo som písal, že som teoretik – to nebolo vyhováranie sa. Nie, to bolo vyhrážanie sa. Pravdivé vyhrážanie. Pretože absolútna väčšina ľudí sa sa (bohužiaľ) vo veciach tak nepapre, ako ja. Toto musí každý uznať 🙂
      Howg, povedal Winetou predvčerom.

     • neskutočný alibizmus a slovičkárenie. ale ok.

     • Mirsko uz robis robis velku projekciu :vrazdenie deciek, svatu vec, vsetci ako jeden.:)))))
      predbiehas do daleka, robis ucty bez hostinskeho. brzdi, fakt.
      zastavme sa pri tolerancii. My mame byt tolerantny a oni budu bez skrupuli. Jasne Ti to Norman povedal. Mame pravo zit podla nasich hodnot a oni nemaju pravo vnucovat nam amoralnost. tak ako to robia. Pornografiu, feminizmus a podobne sracky.

     • to je už priveľmi voľná asociácia na môj vkus. ty ma kritizuješ za to, že vám akože podsúvam vraždenie deciek a ty tu podsúvaš jednému sná´d všetky javy, ktoré považuješ za negatívne….

     • Mirsko, fakt si este mlady alebo zaciatocnik, Zisti si frankfurtska skola, historiu vsetkych bolest minuleho storocia a tohto, myslim homoagenda, femin, porno, multikulti atd, atd, atd.
      A na konci vsetkeho najdes…… mozes tri krat hadat …………… A je spravne. Darmo by budes nadavat, ked fakty nepustia. Ked o to nic nevies nemozesbyt partner do diskusie! to je ako by si siel do matematickeho kruzku a nevies o matike nic, len poznas cisla. to je malo to nie je matematika. tak sa nediv ze kolegovia chytaju nervy.

     • to nie je o tom, že nič neviem, viem, ale nemám názory väčšiny tu diskutujúcich a nekontrujem s vami v základom ,,filozofickom“ a svetonázorovom filtri – za všetkým je žid. ak by som mal tento filter, bol by som do diskusie…

     • Ved si to nastuduj, nikto z neba mudri nepadol. Za vsetkym zid nie je to netvrdim ani si to nemyslim. Zaci frankfutskou skolou a este pred tym madarskou rep. rad a po dvochrokoch studia budes partner do debaty, ked budes usilovny. a ked nie tak budes opakovat floskule o nackoch a ine perly ducha ale v skutocnostoi nebudes vediet nic .

     • tak dik za rady. to môžem, aj ja povedať, že nie si partner do diskusie. načo sa povyšuješ. ty opakuješ floskule, ktoré mi tvrdí, ktorýkoľvek sebevzdelanejší nácko a nevravím ti, že máš ísť študovať ďalej, aby si sa mi rovnal.

   • Keby Nemcom tak neukrivdili po roku 1919, ziadna 2. Vojna by nebola. Nemci si pytali iba to co od nich iny nakradli. Poliaci, Francuzi v prvom rade a od Cechov si pytali Sudety. Na vsetko mali narok. A chceli zjednotit Rakusko a Nemecko. Nakoniec bol to jeden narod Nemecky. Historicky vzdy patrili k sebe.takze Dolfi nic zle nechcel.

    • ja súhlasím, že sa Nemcom ukrivdilo. o tom ani debat. boli veľmi ponižovaní a nemalo to konca. to nik nespochybňuje. tak to bolo. lenže podľa tvojej logiky mali v tom čase Maďari nárok na žitný ostrov na ktorom boli vtedy Slováci menšinou. a s tým nesúhlasím samozrejme. preboha, ty áno?
     napokon, tvrdiť niečo ,,o historickom nároku“ je vratká cesta – história bola pred sto rokmi a aj pred 1250 rokmi. ktorý stav je ,,historicky“ relevantný? to je podľa mňa veľmo ťažko určiť a čím viac sa ,,históriou“ zdôvodňuje, tým viacej sa krivdí.

    • Suhlasim s Tebou ze je tazke sa dopatrat spravodlivosti v historii a rovnako ze historia je vec premenliva. Tu sa bavime o tom ze Nemci boli gniaveny z jedneho jedineho dovodu. Poviem to tak ako mi to povedal moj zidovsky priatel. “ V Europe su dva silne narody Zidia a Nemci, jeden sa musel podriadit !“ A o tom je cela tato debata, skryta a v inotajoch. Tak si nalejme cisteho vina . A ze Zidia rozvracaju vsetky narody je takisto notoricky zname. Nie je to predsa nic nove dochovali sa vyroky Titanov v kazdej dobe a v kazdom kontinente a vsetkych ras!!! Su to vsetko antisemiti, alebo len mudri ludia vidiaci a popisujuci realitu.?
     Zitny ostrov, bol od nepameti slovensky, sucasna situacia je dosledkom neludskeko madarskeho sovinizmu a odnarodnovania skoro 200 rokov. Madari mozu byt radi ze sme taky makky.

 9. “Nemci začali vojnu,….”

  Napísať takéto niečo po 70-tich rokoch, už ani nepovažujem za drzosť, ale nadanie!
  Mohol by ste mi prezradiť dátum, kedy Nemcko vypovedalo vojnu Anglicku a Francúzsku?
  Vy ste dokonca lepší ako sám Stalin aj s Molotovom dohromady.

  Dajte toto, synku, vedieť aj Vášmu profesorovi histórie a poedzte mu aj, že ten jeho profesorský diplom nie je hodný ani toho papiera, na ktorom je vystavený.

  Tu to máte, verbatim:
  Potom ako sa Hitler rozhodol rozhýbať “mierovú ofenzívu” (mierové jednanie), v októbri 1939, Stalin uverejnil dňa 29 novembra v “Pravde” svoje prehlásenie:
  “To nebolo Nemecko, ktoré napadlo Francúzsko a Anglicko, ale Francúzsko a Anglicko napadlo Nemecko, a preto nesú zodpovednosť za terajšiu vojnu…..Vládnuca vrstva Francúzska a Anglicka arogantne zamietla nemecké mierové ponuky a úsilie Sovietskeho Sväzu o rýchle ukončenie vojny. Toto sú faktá”.

  A nikdo nikdy nemôže vymazať tieto riadky uverejnené v “Izvestii” dňa 9 októbra 1939:
  “Začať vojnu kvôli zničeniu Hitlera je kriminálne hlúpa politika”.
  A 31-ho októbra Molotov zdôraznil vo verejnom prehlásení:
  “Niet ospravedlnenia pre vojnu tohoto druhu. Niekdo môže prijať idelógiu Hitlerizmu, alebo niekdo ju môže zamietnúť…to je otázka politického náhľadu…..ale je to nielen nesmyselné, ale aj kriminálne začať vojnu za zničenie Hitlerizmu a predstierať že je to boj za demokraciu”.

  * * *

  “..že 70% polytbyra boli chazarskí židia….”
  To si znovu prekalkulujte:
  Podľa “Liberation” Jul 29, 1933, sovietska administrácia sa skladala z 503 vysokých vládnych činiteľov z ktorých 406 boli židia tvoriac tak 80% vo vláde!

  • byť antiboľševikom (boľševici veľmi na túto stránku nechodia) a zároveň argumentovať tým, čo povedal Izvestija a Stalin, o ktorom sa vie, že to bola manipulátorská sviňa, to si žiada silný žalúdok , naozaj. pravdepodobne zoberiete akýkoľvek fakt bez relevantnosti, len aby ste ospravedlnili nemecké konanie… aj keby sám diabol bránil Nemcov a ich konanie v II. svetovej, tak ho beriete ako svedka obhajoby. Nemci začali vojnu a to je bez debaty. na debatu je možno to, či mala aj obranný charakter, alebo len útočný. to však Vy zrejme nie ste schopný predebatovať.
   a na čo mi je tento štatistický údaj? čo mám z neho vyvodzovať?? že židia sú boľševici? ale veď tých je aj v USA, či Kanade mrte a sú mnohí miliardári. tí sú čo, keď nie sú židoboľševici? to sú obyčajné židovské americké…ve´d viete čo ? alebo ako by ste ich označili na základe tejto divnej logiky?? a ak prídete so štatistikou, že medzi euroúradníkmi a eurokomisármi je 40% židov, tak to budú eurožidia a únia bude židovský výmysel?? a mňa tu ešte niekto bude obviňovať z čierno-bieleho videnia….

   • On len spravne uviedol citat z tlace, hoci tlac by historickeho hladiska nemala by brana ako pramen. v tom mate pravdu, to vsak neznamena ze bolsevik nemoze mat pravdu. Nemci vojnu nezacali, boli do vojny dotlaceny. Rovnako ako ine narody. V europe bol vojnovy stvac GB. Bavme sa o podstate. Zidia vyhlasili vojnu DR a nemeckemu narodu v roku 1933. to je fakt. to sa neda spochybnit.
    Podme k statistike, aj 80% uvadzanych Sitrom nie je spravnych, nakolko aj v zvysnych 20% percentach su dalsi Zidia, vystupujuci ako ine narody. Pytas sa ze preco to hovorime. No to je predsa jasne. A ked sa pytas, ci v duchu tejto logiky je EU zidovsky projekt . ANO JE! A vacsina ludi tu debatujucich je o tom presvedcenych. Nakoniec tento nazor je hlasany samotnym predsedom SZK panom Lauderom, to je ten pan co vlastni Markizu.

   • A ze zidovsky bankari, Schiff, Warburg finacovali zidobolsevikov v Rusku je tak zname, ze by ste to mali vediet. Na revoluciu/vojnu Vam treba tri veci Peniaze,Peniaze a Peniaze. Co si myslite z coho zil kaviarensky povalac Lenin 25 rokov v Parizi a Zurichu ? Kto ho zivil a tesice dalsich povalacov, za co vydavali noviny? Naozaj mate cierno biely pohlad. Ked zidia zotrocia cudzi narod napriklad Rusov, tak za to nenesu zodpovednost a ked sa od nich vyzaduje aspon ospravedlnenie tak je to antisemitizmus. Pozrite si cinost SˇZK za posledne roky, tam mate odpoved. Tam su jasne vyroky aj zodpovednost.

    • nie nie. antismitizmus je to vtedy, ak to spácha bankár židovského pôvodu a dakto chce, aby sa ,,židia“ ako národ ospravedlnili, prípadbne kolektívne viní všetkých židov sveta. ak chce niekto ospravedlnenie od konkrétneho vinníka, prípadne štátu ako právnej entity, tak je to v poriadku podľa mňa.

     • Mirec. Ale keby si vedel, oni takto konaju ako jeden muz!! az na vzacne vynimky. Vies raz som sedel u svojho zidovskeho priatela , bavili sme sa oumeni, vytvarnom, zdrazu zacal buchat rukou do stola. ja uz nebudem chodit medzi nich to su svine, to bude novy fasizmus. Potom mi to vysvetlil. On prezil druhu svetovu vojnu, cela rodina mu zomrela v Osviencime. Otec, Mamae , sestra, bratia dohromady 6 ludi. Ostal sam. On bol v Novakoch, potom odtial usiel v 44 a skryval sa do konca vojny mal 16 rokov. No a teraz k veci. On je clenom spolku prezivsich , nebudem ho menovat. A ta reakcia jeho bola na tych clenov, ze zase maju silne reci ako gojov budu vyuzivat akonas zotrocia a tak podobne. On ma ine videnie sveta, nenavidi on sam Zidov, sam mi vysvetloval ake je zidovske kastovnictvo, kde clovek zacina od milionara alebo musi byt aspon lekar. Nenavidi svojich sukmenovcov ale myslis si ze nejak isiel proti nim ? NESIEL A NIKDY NEPOJDE !!!!!!!! A mozem Ti povedat preco, je to jednoduche ako facka. Dostava od nich peniaze za holocaust, ma od nich socialne zabezpecenie. Takto to funguje.

     • a to, že dostáva od nich peniaze máš overené? a za čo? ,,za holokaust“ je veľmi všeobecné konštatovanie…

     • Cize suma sumarum, iste ze nie kazdy Zid kona zle veci. Vobec nie je to narod ako kazdy iny. Dalo by sa povedat. Lenze jeho strategia a jeho vodcovia je taka, ze vsetci konaju ako celok, v jednotnom zaujme. A je jedno ci je ortodoxny alebo Ateista. Suma fuk. Povadia sa , pobija ale vzdy tahaju za jeden povraz. Trockij, Lenin aj tez Slomo z Kaunasu aj Mou Green z Haarlemu. Aj Slansky Aj Čutora.
      Myslis, ze oligarchovia v Rusku skoro vsetci zidi, sa vypracovali pracou ? Ci nebodaj geniom, Nebud naivny. 10 hyen zabije Leva ako nic. to je ich genialita. Jeden vlozi styky, iny peniaze, treti je najomny vrah, stvrty vlozi znalosti ukradnute od kolegu, atd, atd,, obavana Ruska mafia nie je ruska ale ich.

 10. Jasne, ze to mam overene, nielenze mi to sam x krat povedal aj sa pochvalil dokladmi. viem aj sumu. dokonca mi vykladal ze aj nasa rodina ma narok lebo padli vo vojne. Mas ho vidiet:)))))))))))))))))) Mirko tu sa pocitaju jedine obete a to zidovske. to je beton. na to mozes nie ze jed ale atomofku:) normalne su odskodnovany podla tabuliek . u neho to bolo myslim 365 000sk a dostava aj nejaku rentu.
  Ale ked niekomu padli rodicia vo vojne dostava 00. tedal pokial nie je vyvoleny

  • ja rozumiem, ale potom je chyba nášho štátu, že sa nestará o svojich ľudí, tak ako židia o ,,svojich“…nie?

   • A ty si myslis, ze tie peniaze mu vyplaca kto? Stat Izrael nebodaj? nebud naivny.

    • tu predsa nejde o to, kto mu ich vyplác a ani ma to nepáli. mňa zaujíma, kto to nevypláca našim – náš štát. najprv treba vidieť chyby u seba.

     • dobre moj zlaty, mas pravdu. skratka je to nasa chyba a ich chytrost, oni si to cez svoju lobby vybavili a my nie! skus to povedat nahlas a budes za uplneho debila. Vies co uz ani ja nevladzem.

     • každý má začať od seba. ak by aj dačo také bolo, tak je naša chyba, že sa nevieme o svojich starať tak, ako sa vedia židia starať o židov. prosto slováci nedržia spolu ľudsku. v hlúpom a primitívnom nacionalizme áno, ale pomáhať a robiť zbierky na národné záležitosti – to už nie. ako si sám povedal, nerobí to Izrael, ale židia, ktorí prosto chcú podporiť svojich. a mnohí podľa mňa zo svojho, i ke´d aj medzi nimi sú zlodeji bezpochyby.
      je ľudskou malosťou viniť vždy len okolie za to, že sa nemám lepšie. ani ja už nemám, ale predsa mkôžme pokračovať, ak budeš chcieť…

    • Prepac, nerad Ti to vravim takto. Mrzi ma to, teraz si sa sam usvedcil. Ty zradzas svoj narod. Ty ides s nepriatelom. Ja sa nestaram o zidov, staram sa sa o Slovakov. Ty si sice hovoris o nas, ale podporujes nasich nepriatelov z nasich penazi proti nam. Prepac ale fakty su take. Povedane slovami Jezisa: Ti si povedal.

     • ad Svarga, už tým, že sme pletieš Ježiša si sa ukázal… ale ok. strácajú sa argumenty, tak je hociktorý citát argument… (?)
      ad Norman, a čo robíš ty proti tomuto otroctvu? že trepeš niekde na nete o priateľoch a nepriíateľoch národa neznamená, že si neviem aký reformátor a či revolucionár. sa mi zdá, že sa tu poniektorí troška preceňujete chlapci. keby si ma poznal Norman, videl by si, že nie som žiaden otrok ani debilko, čo si nechá po chrbte skákať, ale vy tu meliete reči, s ktorými nič nevyriešite… dokážete akurát tliachať kto všetko robí zle – židia, štát (slovenskí politici), globálny systém, banky a bohvie kto ešte a žijete si svoje životy dobráka, ale zničehého Jozefa Maka-tak ako väčšina-a na tom nič nezmeníte. to je to, čo vás na tom najväčšmi frustruje. sorry, ale tak to vidím Norman. ty si súdil mňa, ja súdim teba.

     • Podstatné je to, že ja som sa nezmieril s týmto systémom abnormálnej deformácie. A už vôbec nesúhlasím s tým, že je to jedno, kto tu vládne a rozhoduje o moci.

      Uvedom si, že príbehy, ako ten tvoj, žiaľ, poznajú ľudia veľmi dobre. Je to hlavne ekonomická moc, cukor a bič, ktorý vás spútava.

      Čo sa týka mňa osobne, ešte včera si mi vyčítal mesiašstvo, dnes trocha naopak upozorňuješ na neefektivitu. Je mi to jedno, nie som fanatik ani si najmenej nemyslím, že musím prevrátiť svet. Proste sa venujem filozofickým veciam a politicky je jasné, ktorým smerom je svet najviac deformovaný.

      Snažím sa ale skrátiť svoje písačky, takže naozaj, tieto debaty najneskôr po jednom dni prakticky nemajú cenu.

 11. A za co? som Ti napisal, zomrela mu cela rodina v koncentraku. Moja svokra je takisto sirota narodila sa po smrti otca, bol gulometcik pri Cremosnom, nedostala od statu ani cent. nikdy. to je spravodlivost.

  • A ten starky nebol bandita, bol vojak, dostal povolavaci rozkaz a hajde. jeden dostal povolavak do transportu a druhy do boja. Aky rozdiel? myslis ze on chcel zgegnut? len povedali starkej, tam sa ti vyvalil aj gulometom. A co starka bola pre mrtvolu manzela na voze aj s bruchom v 7 mesiaci, tak sa zilo a druhy brat bol v mathausene, zlapali ho ked prisiel domov z bojov. ten to prezil mal 40kil.
   Hej oni sa staraju o svojich aleza peniaze druhych.

   • švarga, ja verím, že nebol bandita. doba bola odporná, to niet debaty o tom predsa… ja len hovorím, gberme si príklad starajme sa o ľudí na Slovensku aj my tak. a to či to robia za peniaze druhých… ty si myslíš, že áo, ja nie…a možno nemá pravdu ani jeden. bo niekedy robia, niekedy nerobia… to nie je podstatné.

    • ja si to nemyslim, ja to viem ake je pozadie aj odkial aj zaco. a ked si das namahu zistis to aj Ty. vsetko je podla zakona a zakony sa daju najst vychadzaju kazdy rok v zbierke toto je asi 15 rokov stare.

     • daj zákon, prípadne paragrafy 😉

     • Vsak si to najdi sam, mna sa to netyka. Ja si pamatam prijatie zakona o odskodneni rasovo prenasledovanych. bolo to siroko pretriasene v tv, novinach. strkal mi to pod nos. ale este aby som si to pamatal to uz pomne nemozes chciet.

     • ok, a ja že aký zákon máš na mysli…

     • Slovensko v roku 2002 zložilo na účet Židovskej náboženskej obce istinu vo výške 850 miliónov korún na odškodnenie obetí holokaustu. Táto suma je ale iba istina vo výške 10 % z celej sumy – 8,5 miliárd korún.

      http://www2.holocaust.cz/cz/resources/ros_chodes/2002/11/jaro

     • ak je preukázateľné, že im bolo odobraný majetok v takej sume, tak nerozumiem. bol to predsa ich majetok. už od čias Ríma je súkromný majetok grantovanou vecou…. na debatu by bola asi suma – teda či zodpovedá po prepočítaní škodám, ktoré židia vtedy utrpeli, ale to už asi nikto nezistí…

     • Bingo, tu ho mas, som vravel asi 15 rokov to bola priprava pody. Osmoza dakujem bol by som za uja, šracko by mi neveril

     • pekne ste si zakontrolvali, aký nevzdelaný odľud som (možno aj za židovkého provokatéra ma máte) a váš ,,hrozný život v tom židovskom svete“ ide ďalej. panebože…

     • až neverím tomu, že kedysi (tak 15 rokov dozadu) som takto nejako rozmýšľal aj ja.

    • Mirsko, mirsko, ved tu vobec o to neslo o odskodnenie. nechajme to tak, nastuduj si veci, lebo potom je to tazke. Rad som Ta poznal.

     • ako som už vyššie napísal vyššie. aj ja som kedysi tak myslel a vo všetkom som chcelvidieť vyššiu systémovú podstatu. sklamem ťa. väčšinou nie je žiadna vyššia podstata. väčšinu zla vo svete nemá za následok slprisahanie, ale tisíce individuálnych ľudských zlyhaní prameniacich z malosti ľudí, ktorí ho robia. a tým, ktorí chcú v tom vidieť akúsi vyššiu logikuto zonka pripadá ako sprsahanie. nie je. svet je polyarchia miliónov vektorov – ak môžem tentokrát zamudrovať ja 😉

     • Je to pekne povedane, krasne a ja s Tebou suhlasim. Len vies dodavam cosi . Niektore tie vektory a mnoziny vektorou su suhlasne orientovane. Podla roznych kriterii. A iste sily sa usiliju orientovat ich podla svojich potrieb a to je ta konspiracia.

     • nie nie, milý švarga, je to systémová vlastnosť vyplývajúca z jeho štrukltúry – funkcie jednotlivých štruktúr nie sú v rovnováhe. každý, úplne každý systém je heterogénny a vplyv jednotlivých štruktúr na celok je vždy rôzny a nikdy nezodpovedá ich proporcionálnemu zastúpeniu v štruktúre. táto nerovnováha vedie k už spomínanej heterogenite, ktorá je základom dynamiky, ktorú pod ľudskejšínm názvom poznáme ako zmenu v systéme.
      čo tým chcem povedať? že podľa kritikov nadmerné zastúpenie židov politike a ekonomike je podľa mňa normálny jav. ak by to neboli oni, bol by to dakto iný, komu by bolo vytýkané takpovediac neproporčné zastúpenie v hospodárskom a politickom živote…

     • :)))))))) si ma pobavil, som svarga to je znak Slovenov, najdes ho nasich dreveniciach este dnes.
      Dodal by som kedze su to oni vytykame to im..
      A nemyslim ze system teda ludstvo je heterogenny, su mnoziny casti ktore su homogenne volame ich narody a tie tvoria rasy. A kedze mame pravo na slobodu, nechcem a nebudem pocuvat diktat nikoho

     • diktát tu bude vždy…buď diktuješ, alebo ti je diktované…zatiaľ nie sme na tom tak, aby sme diktovali. alebo hej??? 😀
      obávam sa, že čím hlbšia je globalizácia, tým vyšší je stupeň heterogenity a v rámci národov…ale to je vec názoru.

     • Svarga, ako si už sám napísal – je to submisívne hovado, otrocká mentalita. V puberte protestoval, nevediac proti čomu (tak si vychovávajú „neonacistov“, aby mali na koho na ulici ukazovať).
      Teraz mu dali mišu šošovice, tridsať strieborných a hypotéku na krk … a skláňa sa pred mocou.
      A aby potlčil ten smrad vo vlastnom vnútre, príde sa sem vygŕcať a špiniť.

 12. Aby si si nemyslel, ja mu tie peniaze nezavidim o to nejdem a navyse tohto cloveka mam naozaj rad. velmi rad ale hovorim o principe o hodnotach. navyse tento moj priatel bol z velmi chudobnych pomerov, on ani nezil s rodicmi ale u stryka, lebo rodicia ho nevedeli uzivit. boli rolnici a stryko mal maly statok asi 10 ha. chudaci. poznam jeho realie velmi dobre, naozaj mal mrcha zivot. chudak. A preto nenavidel sukmenovcou lebood nich zazival ustrky a ponizenie. Preto. opisoval mi pomery v lagri.
  Ja som chcel povedat, ze ked sa odskodnovalo, ze boli aj ine obete. nezidovske.
  jeho pribeh je velmi poucny lebo osvetluje mnohe. smune je ze najviac dopltili na 2sv ti najbiednejsi najbezbranjesi. ti umierali na fronte, v lagroch aj inde .

 13. Mirsko, nechcel som a nechcem od Vás nič, len dátum Nemcami vypovedanej vojny Anglicku a Francúzsku.
  Predpokladám predsa, že máte evidenciu pre Vaše tvrdenia.
  A či bol Stalin ‘manipulatívna sviňa’, ma absolútne nezaujíma z toho dôvodu, že ani v tom nemáte pravdu.
  Zrejme nemáte ani “ahnung” o tom, čo povedal o Stalinovi sám Hitler.

 14. Ved nejde o ziadne datumy a dokonca ani o to kto vyhlasil vojnu ako prvy, ci o to kto previedol prvy uder. To by sme boli na urovni propagandy a vzajomneho“usvedcovania“ na zaklade slovickarenia a malichernosti.
  To verim ziaden z nas nechce. Podstata je taka, ze Nemecko v rokoch 30 tych bolo v obkluceni nepriatelskych paktov a zovreti. Prave tak ako v roku 1914. Dalo by sa povedat, ze 2ww bola pokracovanim 1ww s 20 rocnou prestavkou. Nemecko bolo do vojny dotlacene, tvrdo a bezohladne, nehcelo vojnu ale muselo sa bit ci tak alebo onak.
  Polozme si otazku. CIU BONO?
  Pred rokom 1914 bolo USA najzadlzenejsia krajina sveta po roku 1918 bolo najvacsi veritel sveta. V roku 1938 bolo USA znovu najzadlzenejsia krajina sveta a poroku 1945 najvacsi veritel sveta. Tolko rec penazi.
  Znovu to vyydrzalo 20 rokov. Cyklus sa opakuje. Dnes je USA po serii globalnych konfliktov opat najvacsi dlznik sveta a znova potrebuje svetovu vojnu. Preto zurivo obklucuje Rusko a nucha obrovske bohatstvo Ruska.
  Masineria propagandy vykresluje Putina ako druheho Hitlera. Davaju mu meno Putler ako Hitler, kreslia mu kefku pod nosom. Skratka velmi podobna situacia, motivy, metody, postupy.
  Ciu bono? To je a mala by byt prva otazka.

  • Ak to dobre chápem, v histórii je uvádzanie dátumov na úrovni propagandy, slovíčkarenia a malicherností? Už na základnej škole učia na dejepise, aby si deti nakreslili časovú os a na ňu umiestňovali historické dátumy. Ale o tom, že je to iba propaganda, to počujem po prvý raz. A potom sa má viesť vecná debata.

   • Ale Osmoza, povedal som, ze ziaden z nas nechce slovickarit ani robit propagandu. Predpokladam ze ani Ty. „Ziaden“.
    Ide o nasledovne. Samotny fakt ze strana A vyhlasi strane B vojnu alebo udrie prva, vobec neznamena ze strana A je agresor. To je niekedy naopak.
    Klasicky priklad je Pearl Harbor. Ano Japonci vyhlasili prvy vojnu a prvy udreli. V skutocnosti to bola iba ocakavana zamienka pre USA. Divadlo pre americku verejnost aby mohli spustit vojnovu masineriu ako fabriku na peniaze. Americania, citali ich korespondenciu, radiospoje, vsetko. Vedeli ze udru a tesili sa. A Japonci museli udriet prvy, to bola ich jedina sanca na prezite. Mala ale jedina. Ich vrchny velitel vedel ze maju skoro nulovu sancu, pred vojnou zil a studoval v USA. Tak kto bol vinny za vojnu? USA ktory obklucil Japonsko a blokoval mu pristup k surovinam alebo Japonsko? Podla mna USA. Tak som to myslel. Podobne to bolo s Nemeckom. Ked sme boli deti, starsi chlapci mali svojho poskoka, ktory provokoval dovtedy inych, kym nedostal na budku. Potom ho ta parta „ochranila“. Vskutocnosti terorizovali ine deti, pod zamienkou“ ochrany slabeho.“

    • Prepáč, ale propagandu tu robíš ty. A nielen propagandu, šíriš vyslovené nezmysly. Tým nemám na mysli historické súvislosti, ale tvoje teórie o – voľne povedané – „hlúposti riadiť sa dátumami“. Ak chceš vypočítať obvod kruhu, nemôžeš si za „pí“ dosadiť ľubovoľnú hodnotu, alebo ho dokonca ignorovať. To isté je v histórii práca s dátumami. Nemôžeš ich ignorovať, nemôžeš meniť dátumy udalostí podľa ľubovôle. To je totiž tá jediná konštanta, na ktorej záleží. Ostatné sa od toho odvíja. Ako môžeš na základe nesprávnych hodnôt dostať správny výsledok? Iba náhodou. V podstate tvrdíš, že všetci historici (ktorí už z princípu bazírujú na čo najpresnejších dátumoch) sú idioti, ktorí nevedia, čo robia…

     • Nezmysel. Ja ziadnu propagandu ani nezmysly nesirim. Ak chces pocut ze Anglicko vyhlasilo Nemecku vojnu ako prve tak ano. Ale v tom nevidim merito veci. Proti strana odpovie ze ako vysledok prepadnutia Polska. A takto mozeme ist do nekonecna. Skoncime pre slovickareni a propagande. To odmietam.
      Bud najdeme modus vivendi a z toho plynuci modus operandi ale je debata zbytocna. Ver mi stravil som z historikmi spickovymi, tisicky hodin v debatach a takto oni nerzmyslaju. Ano datumi su dolezite ale dolezite je vidiet aj udalosti a sily. Aj tie za oponov.Preto mozes dojst k velmi odlisnym hodnoteniam. Poviem priklad. Datum vrazdy Ferdinanda dEste sa uvadza ako zaciatok velkej vojny aj jej pricina. Je to nezmysel. A RU ako jej iniciator, alebo potazmo male Srbsko. Hlupost.

     • Máš pravdu, debata so mnou je zbytočná. 🙂 Skús to so špičkovými historikmi ešte aspoň ďalších tisíc hodín. 🙂 Priznám sa – ja som ešte nedorástol na tento level.

     • Dakujem, budem sa toho drzat, uz len preto,ze su to moji priatelia a s priatelmi by sme mali travit volny cas.
      Ironia je najnizsi druh humoru, hlavne z toho dovodu, ze ironizujuci moze o sebe povedat veci ktore povodne chcel zosmiesnit. Hovori sa tomu kuzlo nechceneho.

     • Toto ale nebola irónia. Ja som to myslel smrteľne vážne. Bez ohľadu na smajlíkov.

     • Dobre. Ja samozrejme netvrdim, ze datumy nie su dolezite. Ja som len povedal ze tu predsa nejde o datum vyhlasenia vojny Anglicka Nemecku To samotne automaticky nerobi z Anglicka agresora a z Nemecka obet.
      Poviem to volne, neda sa pytat: povedz Ano alebo Nie! Ved ani nas zivot ktory pozname najlepsie, nie je takyto. Moja zena tvrdi, v historii pravda neexistuje, vzdy sa jedna o stranicke hodnotenie podla toho kto hovori. A nieco na tom je.

 15. Americania vstupili do vojny vtedy, ked mali obrovsky kontrakt na vojnu v kapse. Volal sa LEND AND LEASE. To bola ich zlata sliepka. ZSSR, GB, FR, CSR, vymenili zlato a ine hodnoty za zbrane, vystroj, potraviny, stroje. Zaplatili im vsetko aj vlastnu vojnu. To ze vyrabovali porazene krajiny ako pise autor bol bonus, premia pre malych zlodejov na mieste cinu. Tak sa z krajiny pred bankrotom stala najbohatsia krajina sveta.

 16. Ano Japonci vyhlasili prvy vojnu a prvy udreli”.
  To je zrejme informácia od “špičkových histotikov” (takí sú na Slovensku?), výsledok tisícov hodín s nimi diskutovaných.

  Nie. Amerike sa len darilo to zatajovať a klamať celý svet, dokonca aj ja som si to myslel, bol som jednoducho oklamaný. Po šestdesiatich rokoch, pravda (ktorú už dávno vieme), je teda známa už 14 rokov, že to boli američania, korí sa konečne priznali, že to boli oni, ktorí vystrelili prví.
  Ich pohádky o “byť napadnutí” a “čakáme až na nás je vystrelené”, je obyčajný ‘bullshit’.
  Stačí si dať do Googlu “Pearl Harbor – Who fired the first shot” a je to jasné.

  • Áno, vojny „sa začínajú“ až po skončení vojny.
   Ak by Soviet Sojuz sa rozpadol a prehral vojnu, bolo by dnes všetkým jasné, že 2. sv. vojnu začal Sovjet Sojuz, už keď vtrhol do Pobaltia. Napríklad. A teda Briti a Francúzi, lebo tí ju otvorili na západnom fronte, to je fakt. A Poliaci – v tom čase primitívny fašistický nacionalistický štát.
   A ak by Japonci s pomocou kontinentálnych zdrojov uspeli s rozbitím amerických flotíl a obsadili strategické ostrovy Pacifiku, a prípadne z druhej strany Ameriku zobralo trocha do parády Nemecko, tak by bolo „historicky jasné“, že vojnu v Pacifiku začali Američania tými ťahanicami (a bojmi) tam okolo Filipín (či čo to tam bolo).
   Takto relativisticky to vidím ja.
   Preto vojnu vždy začne porazený, víťaz ju nikdy nechce, ale čo má robiť, chuďatko nevine, že.

   Objektívnejšie je pozrieť sa, kto ako vojnu viedol a v tomto tzv. Spojenci (Rusi, Angličania, Američania) abslútne prehrali.

   • Presne to som chcel povedat. Dakujem, za jasne formulacie.

    • Vážne? To som rád, ale ďakovať mi naozaj nemusíš, ja som myslel, že hovorím o niečom inom.
     Ono Sitra má kus pravdy. Okrem toho, ty si zas evidentne zas začal do neho skákať pre drobnosť, pre zámienku. Ale to hovorím tiež len tak mimochodom, ja tu ani najmenej menienim pindať o etike dialógu – len som chcel toto vyjadriť, že nie som v tomto nejak na tvojej strane.

     • Norman o com to hovoris, kde som skocil do Sitru? To by som rad vedel. Ja som reagoval na Tvoje formulacie. Tak mi laskavo napis tu zamienku, ci drobnost.

     • Nevedel som ze su tu nejake strany, myslel som ze sa bavime .

 17. Vzhladom k tomu, ze vyhlasenie vojny je akt zaznamenany a oficialny, neviem o tom a nikde som nezachytil zeby sa hlasil americky velvyslanec v Japonsku u japonskeho ministra zahranicia. Ale je to zaznamene prave naopak. Takmer subezne s utokom na perlovu zatoku.
  Zeby sa sflasovali archivne dokumenty? A rovnako aj cela flotila utocnych lietadlovych lodi?

  • Američania sa pýšia tým, že vynašli a zaviedli do praxe zákernú, nevyhlásenú partyzánsku vojnu. Vojnu v podstate bez pravidiel. Vraj sa to naučili od domorodcov (čo je možné, neboli to žiadni winetuovia).
   Ako príklad ich otvorenej propagandy v tomto smere ma napadá film Patriot.
   Tam je ten patern, už aplikovaný na tú ich revolúciu. Krátko. niekto im spraví bobo (v tomto prípade zlí Angličania) a potom dobrý Američan inovačne a bez zábran, a v podstate zákerne, vraždí ako besný, hlava nehlava. Aby to náhodou nevyznelo jednostranne, je to osolené ešte holokaustom – vo filme anglický dôstojník necháva zhoreť zaživa dav civilov priamo v kostole. A ešte jeden klasický moment americkej dogmatiky je tam aplikovaný: my to nie pre seba, celé ľudstvo je s nami (vo filme sa mihnú postavy Francúzov či Nemcov, odporovatelov americkej revolúcie).
   Ale dosť detailov – podstata ešte raz: Američania sa pýšia tým, že strielajú bez veľkých cirkusov. V Pacifuku okolo roku 1940 bojovali jednotky „dobrovolnkov“, to isté v Španielsku krátko predtým. Vyhlásili USA oficiálne vojnu Vietnamu? Alebo Kórei? Pýtam sa, nie som si istý, ale ani to moc nie je podstatné, že.

   • No partyzanske vojny su od nepameti. Zaznamy su od staroveku, urcite to nebol americky vynalez. OTAZKA JE CO JE TO „AMERICKA“ vojna za nezavislost? Ved ziadny americky narod neexistoval. Bola to kolonia ako kazda ina, akych mali GB stovky ak nie tisice ak pocitame vseljacinu na ostrovoch. Teritoria, dominia, kondominia, guvernerov ako maku. Cely americky narod bola v 18. Storoci jedna velka rozpravka. Skratka SM konspiracia ako vysita na cele s vyvolenymi. Zaujimave ze to uz neplatilo o 80 rokov neskor, pre juzanov. Juzania nemali narok na slobodu a nezavislost. Velmi pozoruhodne chapanie prav a slobod. Amici maju vobec vzdy plnu hubu vznesenych slov ked chcu niekoho zotrocit a olupit. Vzdy tak robia pre zaujem a vyssie blaho zavrazdenych a olupenych. A je jedno ci to bolo v storoci 17., 18., 19.,20.,21., postup je rovnaky a dosledok takisto.

    • Samozrejme, že svinstvá páchali v histórii všetci, a rôzni babrbari oveľa viac. Myslel som v modernej histórii, a medzi civilizovanými národmi. Také to pravidlo „účel svedčí prostriedky“ – to zaviedli do oficiálnych armád Yankeeovia a sú na to ešte aj otvorene hrdí.
     Aspoň ja to tak vidím. Samozrejme, nedá sa to nejako merať.

     • To je len nase videnie, ze civilizacia je teraz. To iste si mysleli vsetky velke narody v historii a kde im je koniec. Barbarstvo zavina vzdy vtedy ked dotycna MOC uveri v svoju vlastnu neporazitelnost, nepotrestatelnost, nekonecnost s tymto nafukovanim prichadza zname YES, WE CAN!
      Ale to nie je pravda, vsetko je docasu a na to by sme mali pamatat aj my.

   • Dnes sa blastne klasicka vojna ani nevedie iba partizanska. Vojaci nemaju uniformy co zakladna zalezitost. Nic sa nevyhlasuje. Zenevske konvencie su len zdrapy papiera , vsetci na ne kaslu. Pocitaju sa iba padli a uzemia.

Leave a Reply