Domov / Hlavná strana / Zahraničie / Výber z Ruskej tlače

Výber z Ruskej tlače

pressMOSKVA, 11. december (RIA Novosti)
„Nesawissimaja Gaseta“ (www.ng.ru)

Potrebuje Rusko rebelujúcu Ukrajinu?
Mnohí experti v Kyjeve považujú za možné, že ukrajinská vláda urobí obrat v smere k Colnej únii. To by sa mohlo prejaviť pri rokovaní ukrajinsko-ruskej medzištátnej komisie 17. decembra. Problém však tým nebude ešte vyriešený: pozorovatelia pochybujú, že Rusko potrebuje „bolenie hlavy“ vo forme neustále rebelujúcej ukrajinskej spoločnosti. Aj keby teraz vláda porazila akciu na Majdanskom námestí, bude to situáciu len zostrovať, myslia si. Podľa prieskumu Medzinárodného sociologického inštitútu v Kyjeve je 72,4 % ľudí, ktorí vyšli do ulíc, pripravených v akciách pokračovať, až kým vláda splní ich požiadavky.

„Nowyje Iswestija“ (www.newizv.ru)

Nákladní priatelia Moskvy
Rusko škrtne 90 % kubánskych dlhov z čias Sovietského zväzu, ktoré spolu predstavujú 32 miliárd dolárov. Zostávajúce 3,2 miliardy má Havana splatiť v priebehu desiatich rokov. Len v samotných afrických krajinách odpísala Moskva dlhy vo výške cca 20 miliárd dolárov. Pád režimov Kaddáfího a Hussaina stál Moskvu ďalších cca 10 miliárd dolárov. Obrovské zadĺženia boli „odpustené“ aj Sýrii. Pred týmto pozadím ponúka Rusko veľkorysé „integračné rabaty“ pre dodávky energií Bielorusku a Arménsku. Zároveň sa Rusko približuje stále bližšie štátnemu bankrotu. Rozpočet je deficitný, hospodárstvo spomaľuje. Poplatky pre obyvateľstvo neustále stúpajú. Rusi musia imperiálne ambície Kremľa zaplatiť z vlastného vrecka.

„Nesawissimaja Gaseta“ (www.ng.ru)

Prieskum: až skoro 60 percent Rusov sú potenciálni emigranti
Cez 60 % Rusov sa preukázalo ako potenciálni, alebo faktickí vysťahovalci. Približne 44 % z nich zvažujú presťahovanie do inej krajiny, zostatok sa už nachádza v jednej, alebo druhej etape vysťahovania. Tieto senzačné údaje zverejnila včera Poisťovacia skupina Zurich, ktorá skúma migračné zámery v 12 krajinách a Rusko pritom vyšlo ako absolútny špičkový jazdec. Ruskí výskumníci verejnej mienky hodnotia počet potenciálnych vysťahovalcov rozlične. Podľa Výskumného centra verejnej mienky VZIOM presahuje ich podiel 13 %. Podľa ROMIR robí ich podiel až 31 % obyvateľov krajiny.

„Rossijskaja Gaseta“ (www.rg.ru)

Putin vyzdvihol „arktický smer“ pri posilnení ozbrojených síl
Ruský prezident Vladimír Putin hodnotil na včerajšom zasadnutí Kolégia ministerstva obrany priebeh armádnej reformy pozitívne. Pritom vyzval na ďalšie upevnenie ozbrojených síl s poukazom na potenciálne výzvy a nebezpečia pre bezpečnosť krajiny. Mimoriadna pozornosť má pritom platiť „arktickému smeru“. Na viac ohlásil ďalšie poplachové cvičenia jednotiek na bojovú pohotovosť.

„Kommersant“ (www.kommersant.ru)

Janukovič necháva cestu k asociačnej dohode s EÚ otvorenú
Ukrajinský prezident Viktor Janukovič vyhlásil, že je pripravený čoskoro sa vrátiť k otázke asociácie Ukrajiny k EÚ. Keď Európania niektorým – a nie mimoriadne principiálnym – požiadavkám Ukrajiny vyjdú v ústrety, mohla by byť dohoda podpísaná už v marci. To bol hlavný výsledok prvého dňa Okrúhleho stola, ktorý sa uskutočnil v Kyjeve v utorok. Napriek tomu, že sa ho nezúčastnil žiadny opozičný vodca, bol záverečný prejav prezidenta v prvom rade zameraný na nich. Janukovič menoval maximálne mysliteľné kompromisy, ktoré by bol pripravený urobiť, aby zažehnal politickú krízu. O požiadavkách protestného hnutia – odvolanie vlády a predčasné prezidentské voľby – nebola pri okrúhlom stole reč.

Partneri ruského Južného prúdu (South-Stream) v Európe chcú projekt brániť
Najdôležitejšie tranzitné krajiny pre plynovod South-Stream – Bulharsko, Slovinsko a Maďarsko – sa chcú pri stretnutí ministrov EÚ pre energie vo štvrtok v Bruseli zasadiť jednotne za ochranu tohto projektu. V poslednej dobe silnejúci tlak Európy na tento projekt sa možno po nastávajúcej výmene v predsedníctve EÚ znova zoslabí: keď Litva bude nahradená Gréckom, ktoré s Ruskom aktívne kooperuje a samé zvažuje účasť na South Streame.

Preklad: Juraj Borský, www.protiprudu.org
Zdroj: RIA

O ::prop

Jeden komentár

  1. Doporučujem občas preložiť aj niečo z tohto webu: http://klich.ru/

Leave a Reply