Domov / Hlavná strana / Z domova / Vopred vyhraté tendre si strčte…

Vopred vyhraté tendre si strčte…

Pohár pomaly preteká. V poslednom čase nás viackrát oslovili, aby sme sa zúčastnili tendra (výberového konania), ktorý je vopred vyhraný. Spolu si dohodnene pre nás veľmi výhodnú cenu a o úspech sa postarajú ”oni”. Neskôr nám “oni” vyfakturujú províziu. Kto by nechcel ľahko zarobiť?

No u nás je to presne naopak. Takéto pokusy nahlasujeme polícii. Vymeníme vidinu ľahkého zisku za hodiny plné stresu strávené vypovedaním. Nerobíme to preto, že by sme si tak strašne ctili zákon a tento štát, alebo žeby sme boli najmorálnejší pod Tatrami. Práve naopak.

Mohlo by to byť legálne, no aj tak by sme to nerobili. Vadí nám, keď vidíme ako kradnú iní. Každý deň kauza. Nadávame po večeroch v krčmách a na druhý deň urobíme to isté? Nadávame na nich len preto, že my sme nemali tú príležitosť?

Neprekvapuje ma, že ľudia nehľadia na záujmy svojej organizácie. Dupľom, keď je to štát a všetci sa na to pozerajú spôsobom, že aspoň si vytiahnem späť dane aj s úrokom. Väčšina ľudí hľadí na maximalizáciu svojich ziskov. Preto je úplne v poriadku, keď si na štáte s bisnisom normálne zarobíte v legálnej súťaži. Ale krádežou? Neobjavil som sa teraz na tejto planéte a viem, že to není nič nové pod slnkom.

Zaráža ma však, do akých rozmerov to narástlo. Už nikto nič neskrýva. Všetky ponuky boli od cudzích ľudí, ktorých nikto nepoznal. Neboli to kamoši alebo dlhoroční obchodní partneri. A neboli to ani veľké ryby na vrchole reťazca. A neoslovovali nás šifrovanými správami. Prišli na regulérne obchodné stretnutie, napísali maily. Všetkým prišlo úplne normálne začat riešiť takýto deal a ani ich nenapadlo, že by s tým mal niekto problém.

Všetci, čo pohybujú okolo IT vedia, ako zarábajú pri veľkých projektoch IT firmy prepojené na vládu. Ako si delia korisť a v akej kvalite dodávajú. Ako nás to stojí stovky!!! milónov eur a nič z toho. Je to verejným tajomstvom a je to tajomstvom takým veľkým, že to všetci akceptujú a nikto s tým nič nerobí, lebo nevidí žiadnu reálnu možnosť.

A tak sa pridávajú aj tí najmenší (úradníci,firmy…) a opakujú sa po svojich veľkých vzoroch a delia si už aj posledné ohlodané kosti. Ako by to bola úplná samozrejmosť.

Týmto chcem povedať, že to úplna samozrejmosť nie je. Je to presný opak. Je to kradnutie. Celé to prerástlo do takej rakoviny, že sa to už nikto ani neskúša skrývať.

A možno to je dobre. Možno práve to pomôže naplniť ten pomyselný pohár trpezlivosti a pretečie.

“Ukážte svoj hnev a postavte sa voči korupcii hociakým spôsobom”

Tým, ktorým už pohár pretiekol:

– nerobte a neschvaľujte sami to, čo vám vadí na iných

– ukážte svoj hnev a postavte sa voči korupcii hociakým spôsobom. Píšte o tom, rozprávajte o tom a konajte tak. Oznámte svojim klientom, deťom, mamám, že takúto vec odsudzujete a nerobíte. Napíšte vlastný blog, status, koment alebo príbeh. Alebo môžete zdieľať tento.

– a nakoniec ultimate: nevoľte tých, ktorí korupciu programovo vytvárajú a sú vzorom pre ostatných

Autor: Michal Truban

O ::prop

Leave a Reply