Domov / Hlavná strana / Nezaradené / Vodné zdroje v ohnisku bezpečnostnej politiky

Vodné zdroje v ohnisku bezpečnostnej politiky

„Global Trends“- prognóza US-tajných služieb: Ázia predstihne USA a Európu

Ázia vystrieda severnú Ameriku a Európu do 2030 ako ekonomicky najsilnejší región sveta. Najneskôr potom bude Čína pred USA vo vrcholovej pozícii najväčších národných hospodárstiev. Dominujúcou supermocnosťou, tak ako boli USA od konca studenej vojny, však Ríša stredu nebude. Skôr zostanú tieto štáty prvé medzi rovnakými v globálnej rovnováhe síl. Žiadna iná krajina nedokáže vyrovnávať tvrdé mocenské faktory, ako hospodárstvo a armádu s „mäkkou mocou“ kultúrneho vplyvu podobným spôsobom.

To sú kľúčové výpovede jednej správy, v ktorej sa tajné služby USA pod názvom „Global Trends“ pokúsili o umelecký kúsok – predpovedať vývoj nasledujúcich dvoch dekád. Každé 4 roky zostavuje National Intelligence Council (NIC) vo Washingtone novú prognózu. A tak, ako všetky predchádzajúce, vybavil aj tú terajšiu s poukazom, že neočakávané obraty – vojny, nové technológie, alebo kríza svetového hospodárstva – môžu tento scenár zvrátiť.

Regionálni obri

Svet roku 2030 bude v porovnaní k súčasnému radikálne zmenený, bilancujú autori. Historický vzostup Západu, začatý okolo 1750, sa definitívne otočí a Ázijská tradičná váha v globálnej ekonomike bude znovu zavedená. Vedľa obrov Číny, Indie a Brazílie získajú regionálne ťažké váhy ako Kolumbia, Indonézia, Nigéria, Južná Afrika a Turecko pribúdajúcu dôležitosť – na náklady Európy, Japonska a Ruska. Európa samotná bude kvôli jej populačnému prepadu zaostávať.

Ako výrazný faktor, zrovnateľný s posunom tektonických platní, charakterizuje NIC vznik silnej globálnej strednej vrstvy. Po prvý raz vôbec nebude väčšina obyvateľov zeme 2030 žiť v chudobe, „po prvý raz vytvorí stredná vrstva vo väčšine krajín najdôležitejší sociálny a ekonomický segment“. To predstavuje enormný nárast konzumácie potravy, vody a energie – plus 35, plus 40, poprípade plus 50 percent.

Paralelne k tomu budú stále viac obmedzovať klimatické zmeny dostupnosť životne dôležitých zdrojov. Na Blízkom východe a severnej Afrike, v západnej centrálnej Ázii, v južnej Európe, na juhu Afriky a juhozápade USA sa dá rátať s klesajúcimi zrážkami. Zhruba polovica svetového obyvateľstva bude žiť na územiach s akútnym nedostatkom vody. Následne bude musieť byť globálna bezpečnostná politika meraná na tom, ako rozumne zaobchádza so zdrojmi.

Pesimisticky vyznieva táto prognóza pre Blízky východ. Podľa toho zostane tento región pravdepodobne najnestabilnejším na celej planéte, aj keď sa arabský svet postupne približuje k demokracii. Budúce vojny tam môžu obsahovať „nukleárny element“, mnohé tieto konflikty sa budú ťažko dostávať pod kontrolu. Apropo nukleárna mocnosť: k tým 15 národom, v ktorých hrozí zrútenie štátnej moci patrí mimo Afghanistanu, Jemenu a Ugandy aj atómovo vyzbrojený Pakistan.

Za pochybný považujú autori aj istý spôsob európskej samostrednosti, ktorá sa spája s očakávanou stratou vplyvu Britov, Francúzov a Nemcov. Európa zaoberajúca sa len so sebou, môže len v obmedzenej miere vystupovať v susedných regiónoch ako stabilizujúca sila. Či medzinárodný systém vypadne z konceptu záleží od toho, či si USA nájdu nového partnera pre nový svetový poriadok. Najlepší scenár by bol kooperácia medzi USA a Čínou. Avšak len akútna kríza, napr. medzi Indiou a Pakistanom by mohli Washington a Peking zblížiť.

Frank Hermann z Washingtonu, DER STANDARD, 12.12.2012

preklad Juraj Borský, ::prop

derstandard.at

O ::prop

Leave a Reply