Domov / Spoločný blok / Venezuala: „Diktátor“ bol demokraticky zvolený. Bude nasledovať demokratický puč?

Venezuala: „Diktátor“ bol demokraticky zvolený. Bude nasledovať demokratický puč?

Kategória správy: Spoločnosť
Štát: Venezuela
Text správy :
Venezuela: „Diktátor“ bol demokraticky zvolený. Bude nasledovať demokratický puč?

Takýmto titulkom paroduje ruská pravda „demokratický“ establishment na oboch stranách oceánu. Bývalý americký prezident Jimmy Carter: „ Volebný systém vo Venezuele je najlepší na svete.“ Venezuela je v kurze. Chová sliepku čo nosí zlaté vajcia v podobe pravdepodobne najväčších ropných zásob na svete.
Vyberiem zo svetovej tlače čo ma zaujalo ohľadom Venezuely.

Fíha, Washington! „Diktátor“ bol opäť demokraticky zvolený vo Venezuele. Trochu trápne, nie? A čo teraz? Posolstvo gratulácie, alebo zamračenie typu Condy Riceová nasledujúc najdemokratickejšie prevraty, viete, tie, ktoré inštalujú priateľské represívne fašistické režimy, ktoré porážajú stovky tisíc civilistov ako na jatkách?

Prezident Hugo Chávez  bol opäť demokraticky zvolený ľudom Venezuely s 54,42 percentami hlasov. Demokraticky zvolený ako bol mnohokrát od roku 1998, a prečo?

Vzhľadom k tomu, že zaviedol sociálnu spravodlivosť, obmedzili silu (bielych zo sídlom v Miami) elít, ktoré vládli krajine po celé desaťročia, pretože vytvoril pracovné miesta a tým bohatstvo, leje peniaze do ekonomiky, pretože rozdával bohatstvo namiesto ovládnutia ho, pretože všetci Venezuelčania sú zúčastnené strany v ich spoločnosti a nie len pár čo sa narodilo zo striebornou lyžičkou v ústach, pretože znižuje mieru chudoby, pretože vyplatil dlhy krajiny pijaviciam v MMF, pretože investoval do vzdelania, investoval do vytvorenia pracovných miest, investoval do programov bývania a investoval do zdravotníctva?
(Pozn. Rusko má vlastnú skúsenosť z demokraciou zo západu. Viď A. Sutton: Wall Street and Bolshevik Revolution)

Z amerických médií je tiež nemožné, pretože sú to náustky ich korporátnych vlastníkov aby denno denne napĺňali podnety z ministerstva zahraničia, CIA a Bieleho domu, pochopiť prečo väčšina Venezuelčanov súhlasí s Chavezom a odsudzuje imperialistov vo Washingtone. Oni vedia čo v roku 2006 Chavez myslel, keď volal prezidenta Busha diabol a povedal, že smrdí od síry,. Venezuelčania si spomínajú, ako Bush podporil štátny prevrat, ktorý takmer zvalil Chaveza v roku 2002 – prevrat, ktorý bol obrátený proti ľudu a lojálnym vojakom. Pamätajú si, že prvý akt vodcov prevratu mal zrušiť ústavu a začali zostavovať zoznamov osôb pre väzenia, alebo ešte niečo horšie. Pamätajú si na temné dni, kedy takmer celá Latinská Amerika bola pod vládou generálov ktorý sa spojili s Washingtonom, a ruky mučiteľov a eskadier smrti mohli siahnuť do každej rodiny beztrestne. Oni vedia kto bol autorom tejto nočnej mory: Spojené štáty amer ické.

„Zakaždým, keď Chavez a jeho bolívarskí socialisti vyhrajú voľby, korporátne médiá mlátia prázdnu slamu.“

To je dôvod, prečo je Latinská Amerika kútom sveta, ktorý dosiahol najväčší úspech za posledných 20 rokov. Lebo odhodili bremeno zo severu odmietnutím tzv. washingtonského konsenzu. Aj to je dôvod prečo tentoraz aj Venezuelská opozícia zvolila kandidáta, ktorý predstieral, že sám je ľavičiar. Oponent Henrique Capriles, mladý guvernér, navrhol seba, ako chránenec bývalého brazílskeho prezidenta Lula da Silva, ako priaznivejšiu verziu ľavicového politika pre korporácie. Ale Venezuelská holota vie kto v skutočnosti za ním stoji: zámožní, väčšinou zo svetlou kožou, ktorí žijú v luxusných štvrtiach a ktorých srdcia bývajú v Miami. Ľudia ktorí sponzorujú karikatúry v opozičných novínách ktoré líčia Chaveza ako opicu a otvorene sa vysmievajú jeho zmiešanej rase – dedičstvu väčšiny Venezuelčanov. Vedia, čo je to naozajstná demokracia, pretože si uvedomujú, čo to znamená žiť pod jarmom bohatej bielej menši ny, čo neblaho skúsili na vlastnej koži. Demokracia je mať vládu, ktorá nie je tvorená z tých ľudí, ktorých srdcia sú v Miami. Demokracia volá Yankeeov diabol, ľudia tomu fandia a tak potom hlasujú.

http://www.opednews.com/articles/Chavez-Beats-the-Devil-Ag-by-Glen-Ford-121010-631.html

Vymazať negramotnosť za ropu
Pepe Escobar, známa novinárska hviezda z Atimes.com: Prečo Hugo vládne

Fakty sú neúprosné. Venezuela má to, čo sa považuje ako najväčšie zásoby ropy na svete – dokonca väčšie ako v Saudskej Arábii. Ale až donedávna bola energia Holy Grail pre obvyklú menšinu arogantných, dravých elít, tam, kde masy nemali možnosť dostať slušné vzdelanie, slušné bývanie a slušnú výplatu.

Príbeh Chavismo je príbeh o tom, ako postupne horizontalizovať vertikálnu spoločnosť. Chavisimove kanály odvedú najmenej 43 percent štátneho rozpočtu na pole sociálnych politík.

Nezamestnanosť klesla z viac ako 20 percent na menej ako 7 percent. Nie menej ako 22 verejných vysokých škôl bolo postavenćh v posledných 10. rokoch. Počet učiteľov išiel z 65 000 na 350 000. Negramotnosť bola odstránená. Prebieha pozemková reforma – nekonečný sen väčšiny v Juhoamerických zemepisných šírkach.

Vládnúca trieda zrejme nemala zábavu- tak ako nemá v Brazílii, Argentíne alebo Bolívii, v tejto veci (v Paraguaji sa jej dokonca podarilo zorganizovať „ústavný puč“ zosadiť legitímnu demokratickú vládu). Pred 10. rokmi sa vo Venezuele tiež podarilo vymyslieť ťah – s podporou korporátnych médií – ktorý trval úbohé tri dni. Masy povedali: „No Pasaran.“
(Pozn: Vtedy ľudia vtrhli do prezidentského paláca a palicami bili strojcov prevratu a oslobodili Chaveza z okov v pivnici)

Porazil protikandidáta Radonského, mimochodom, ten je niečo ako znovuzrodený demokrat, lebo bol priamo zapojený do aprílového prevratu v roku 2002 a dokonca musel za to stráviť nejaký čas vo väzení.

Venezuela má najlepší Gini koeficient, čo znamená, že je to príjmovo najmenej nevyrovnaná krajina, v celej Latinskej Amerike. Vo svojej januárovej správe Hospodárska komisia pre Latinskú Ameriku a Karibik (známa podľa jej španielskeho akronymu, CEPAL) uvádza, že Venezuela a Ekvádor, v rokoch 1996 a 2010, boli víťazmi v znižovaní chudoby v celej Amerike.

Medzitým môžu Američania v USA pobavene vidieť, že Gallupov prieskum menuje Venezuelu ako 5. „najšťastnejší národ na svete.“ Salsu niekto?

Niet divu, že zatiaľ čo korporátne médiá USA, západnej Európy a Južnej Ameriky predávajú príbehy Venezuelčanov ktorí snívajú o exile a popíjaní martini v Miami, faktom je, že množstvo mladých Španielov bez európskej budúcnosti odchádza do Venezuely nájsť prácu.

Hugo Chavez a Latinská Amerika majú v USA obrovskú podporu amerických intelektuálov, zatiaľ čo Americká holota je šťastná, že dokáže konať proti vlastným záujmom a podporovať vlastných likvidátorov. Chaveza okrem iných podporujú: režisér Oliver Stone, ktorý na jeho počesť natočil dokument „South of The Border“, figúra známa z boxu Don King, Kevin Spacey, Naomi Campbell, Diego Maradona, Sean Penn, a spevák Harry Belafonte, ktorý v roku 2008 nazval Busha „najväčším teroristom na svete.“

Na záver si povedzme, že „diktátori“ majú ďaľeko väčšiu kuráž ako západní „demokratori“. Díktátori sa otvorene postavia do priamych volieb, zatiaľ čo americký prezident je volený nepriamo, a výkonná hlava EÚ vôbec. Títo ľudia nemajú morálne právo kritizovať kohokoľvek na svete, pretože vždy smrdí, že v akomkoľvek svinstve čo sa od Rímskej ríše dodnes stalo, majú prsty západné finančné kruhy a ich pätolízači v politike.

Viva Chavez. Viva la revolución

Zaslal (meno/nick):  Juraj Smrek
Zdroj správy:  http://www.opednews.com/articles/Why-Hugo-Rules-by-Pepe-Escobar-121008-878.html

O oliolijanko

Leave a Reply