Domov / Hlavná strana / Zahraničie / Vedeli ste, že Izrael mal koncentračné tábory?

Vedeli ste, že Izrael mal koncentračné tábory?

Vedeli ste, že Izrael mal tiež koncentračné tábory? O tomto ste sa pravdepodobne v škole neučili.

Všetci vieme o nemeckých koncentračných táboroch počas Druhej svetovej vojny. Ale počas hodín dejepisu na škole vám pravdepodobne nikto nespomenul 22 koncentračných a pracovných táborov, ktoré existovali v Izraeli medzi rokmi 1948 až 1955.

„Vďaka práci palestínskeho historika Salmana Abu Sitta vieme teraz o týchto táboroch viac“, napísal Yazan al – Saadi pre noviny Al-Akhbar English.

Štúdia o týchto táboroch sa objavila v Žurnáli palestínskych štúdií (Journal of Palestine studies), ktorý je založený na informáciách zozbieraných počas vojny v r. 1948 Medzinárodným výborom Červeného kríža.

Jediný spôsob

Informácie pochádzajúce z Červeného kríža boli sprístupnené v roku 1996 a objavené náhodou v roku 1999 jedným z autorov.

Dokumenty odhaľujú, že Izrael transportoval tisícky palestínskych civilistov do koncentračných táborov a využíval ich ako lacnú pracovnú silu.

Dokumenty ukazujú, že sionistické vedenie vnímalo vyhostenie populácie palestínskych civilistov ako jediný spôsob, ako zriadiť židovský štát v Palestíne.

Britskí dôstojníci

Prvý tábor, nachádzajúci sa 13 kilometrov od mesta Jaffa, sa nazýval Ijlil a pozostával z väčšej časti zo stanov. Tábor bol obklopený plotom s ostnatými drátmi, strážnymi vežami a bránou s ochrankou.

Okrem tábora Ijlil tu boli ešte 4 ďalšie oficiálne koncentračné tábory, menovite Atlit, Sarafand, Umm Khalid a Tel Letwinsky, nachádzajúce sa blízko Tel Avivu.

Všetky tábory boli vedené britskými dôstojníkmi, ktorí tu ostali po tom, ako britská armáda opustila Palestínu v máji roku 1948.

Teroristické organizácie

Stráž pozostávala z bývalých príslušníkov organizácii Irgun a Lehi, t.j. z dvoch sionistických paramilitárnych spolkov, ktoré boli známe ako teroristické organizácie.

Okrem spomenutých piatich oficiálne uznaných táborov tu bolo minimálne 17 ďalších táborov, ktoré nie sú spomenuté v oficiálnych zdrojoch a ktoré boli objavené na základe svedectiev bývalých väzňov.

Palestínski civilisti boli teda unesení a zadržiavaní v táboroch vo veľkých počtoch. V týchto táboroch boli nútení žiť v mizerných podmienkach.

Preklad z holandského článku od Weroniky Kuzniar (bohužiaľ, nemôžem dať odkaz, lebo stránka medzitým prestala existovať, pozn. preklad).

Originálny text v holandštine: www.ninefornews.nl
Preklad: Roland Edvardsen, www.protiprudu.org

O Roland Edvardsen

2 komentáre

 1. Na holandskom linku má jeden z diskutujúcich komentár:
  youtube : youtube : Al-Nakba: The Palestinian catastrophe

  Sú tam štyri videá:

  https://www.youtube.com/watch?v=H7FML0wzJ6A
  https://www.youtube.com/watch?v=yI2D5Fsd9lg
  https://www.youtube.com/watch?v=5SKECszemmA

 2. Hrozne preco tieto informacie nie su verejne dostupne?

Leave a Reply