Domov / Hlavná strana / Spoločnosť / V Číne sa šíri hanlivý výraz pre „biele ľavicové“ západné elity

V Číne sa šíri hanlivý výraz pre „biele ľavicové“ západné elity

Baizuo, hanlivý výraz v mandarínčine, ktorý odkazuje na „ľavicové elity“ na Západe, sa medzi čínskymi používateľmi internetu stáva čoraz populárnejším, pričom analytici tento jav pripisujú hnevu verejnosti voči tomu, čo vnímajú ako komplex nadradenosti západných liberálnych elít a ich ideologickú agendu proti Číne.

Čínski používatelia internetu už dávno používajú výraz baizuo, ktorý doslova znamená „biela ľavica“, aby zosmiešnili liberálne elity na Západe, no stanica Fox News sa tejto témy ujala len nedávno, potom, ako si o ňom prečítala článok napísaný Žang Čenčenom, doktorandom politickej teórie a politológie.

Baizuo odkazuje na ľudí, ktorí sa „starajú len o témy ako imigrácia, menšiny, LGBT a životné prostredie“, ktorí „nemajú zmysel pre skutočné problémy v skutočnom svete“, ktorí obhajujú len mier a rovnosť, aby „uspokojili vlastné pocity morálnej nadradenosti“, a ktorí sú „posadnutí politickou korektnosťou“ až tak, že „tolerujú spiatočnícke islamské hodnoty v záujme multikulturalizmu“, píše sa v Žangovom článku zverejnenom 11. mája 2017.

Výraz baizuo neodkazuje len na biele liberálne elity, keďže aj bývalý americký prezident Obama bol považovaný za obhajcu ideológie baizuo. Podľa Žangda, čínska verejnosť spomenula, že baizuo sa prvý krát objavilo preto, aby bola opísaná nemecká kancelárka Angela Merkelová a jej rozhodnutie privítať viac než jeden milión imigrantov z tretieho sveta do Európy, čo narušilo právo Číňanov zostať v Európe. Ostatné pojmy, ako „sväté matky“, boli taktiež vymyslené na zosmiešnenie západných politikov, ktorí vítajú moslimských imigrantov a pomáhajú islamizovať Európu.

Na stránke Zhihu, kde sú otázky a odpovede, dostala otázka „prečo sú dobre vzdelané západné elity považované v Číne za ‚bielu ľavicu‘?“ viac než 400 odpovedí.

Jeden z používateľov povedal, že baizuo sú ľudia, „ktorí obhajujú inklúziu a antidiskrimináciu, no nedokážu tolerovať odlišné názory.“ Ďalší používateľ na stránke Zhihu napísal, že názory baizuo sú také plytké, že majú tendenciu zachovávať sociálnu rovnosť tak, že prijímajú ideológie, ktoré idú proti základnej predstave o rovnosti.

„Číňania nemajú radi túto skupinu ľudí, lebo si myslia, že baizuo vždy dávajú najavo pocit nadradenosti a zastávajú tvrdý postoj voči Číne,“ povedal Žu Feng, profesor na Škole medzinárodných štúdií Pekinskej univerzity.

Niektorí ľudia veria, že baizuo sú falošní a pokryteckí a kvôli nim sa situácia na Západe zmení od zlej ku horšej, povedal Žang Jiwu, odborník na kultúru na Pekinskej univerzite.

Používatelia internetu si myslia, že liberálne elity na Západe neuvažujú nad podmienkami v Číne, keď hovoria o problémoch ako sú práva zvierat, práva žien a zmeny klímy, povedal Žang.

Preklad: zet, www.protiprudu.org
Zdroj: Global Times

O ::prop

7 komentárov

 1. Ten výraz „bai zuo“, „biely ľavičiar“ sám o sebe nie je hanlivý, hanlivý je len pre to, koho označuje – úplne ako u nás výraz „ľavičiar“, ktorý je u mnohých čistá nadávka.

  Postoj Číňanov je ale zaujímavý – aj keď to vidia a vlastne rovnako, ako aj normálni ľudia na Zapáde. Tá zhoda je zaujímavá. A ešte je zaujímavé ten ich postreh, že baizuo majú negatívny postoj vočí Číne – čo je vlastne paradox (Čína je predsa „obeť kolonializmu“, je to etnický rozvojový svet a navyše „socialistický“, baizuo by mali slintať nadšením).

  • Nad čínou ľavičiari nemôžu slintať nadšením z princípu – čínsky systém kladie záujmy kolektívu, spoločnosti, nad záujmy jedinca a povinnosti voči spoločnosti nad práva jedinca.

 2. Toto je veĺmi pikantné a veĺmi delikátné, čo je samo osebe v protiklade. Ja by som povedal že vpravde Čínske. Pre nich veĺmi typické. Keď som to začal obracať pred sebou svojou katolíckou optikou, začal som sa smiať. Pretože presne tak sa na nás dívajú Číňania. Ano je to tak. Ale Čínska tradícia myslenia im velí problém zabaliť do slov, ktoré to zjemnia. Výsledok tohto zjemnenia , teda delikátnosti je však veĺmi pikantný. A to je skutocne Čínske. A to je veĺmi smiešne. Prečo ? Nuž keď Činsky komunisti nazvú čosi bielou ľavicou, je to na prvý pohľad podivné. Existuje snáď nejaká iná ľavica ako tá, ktora prišla do Číny zo Západu a ktorú si oni osvojili ?? Podľa nich zjavne áno. Preto odlíšili pojmovo tento stav práve pomenovaním “ biela ľavica“. V tradícii Činskeho myslenia je hovoriť v obrazoch, keď povedia “ biela“ , nemusí to nutne znamenať rasový identifikator, môže to znamenať “ západná“ a naviac to vôbec nemusí znamenať prichádzajúca zo Západu.. na prvý pohlad to znamená nezmysel. Ale v logike činskeho myslenia, je to jasná identifikácia a úplne to isté ako to sformuloval Norman. Áno je to tak.

  „Postoj Číňanov je ale zaujímavý – aj keď to vidia a vlastne rovnako, ako aj normálni ľudia na Zapáde. Tá zhoda je zaujímavá. A ešte je zaujímavé ten ich postreh, že baizuo majú “

  A éste jemnejsie a štiplavejsie je pomenovanie “ sväté matky“ . Nepodceňujte Číňanou, oni vedia veĺmi dobre, kto je kto ! Na západe a medzi bielymi. Vedia veĺmi presne kto tá sväta matka je. A paradox je , že Čínsky komunista z ďalekej Číny, vidí veci jasnejšie a dokáže pomenovať tak presne o čo ide.. nádhera. Uštedrili nám takú intelektuálnu facku áž nám hlava rotuje. A ešte aj tie citované komentáre, to je ako veniec z korenia a čili papriky. Občas je velmi užitocné sa pozrieť na seba cudzími očami. Je to ako zrkadlo, vypuklé zrkadlo, ktore nám ukáze vsetky nase nedostatky v ich obludnej kráse. A to je práve tento príklad. Zároven nám naznačí cestu. Cestu ako z toho von a naviac aj ako tú cestu prejsť.
  Ďakujem. Je za čo.

  • červení a bieli – to nie je len ruská revolúcia a občianska vojna, to je aj Vojna červenej a bielej ruže, aj Červená kráľovná. A mimochodom, v mnohých krajinách nie sú šachové (a iné) figury „čierne a biele“ ale práve „červené a biele“.

 3. Vanio Pribina

  Svarga

  Cinania investuju vsade. V Kenji vybudovali 460 km dlhu zeleznicu z hlavneho mesta do pristavneho mesta Mombasa. Ak je na Slovensku Cinske velvyslanectvoo, preco im nenapises/ Ved je nenormalne ze za komunistov neboli schopny vybudovat dvojkolajnu elektricku trat juznym smerom Bratislava- Zvolen – Kosice. Rovnako aj autostradu tymto smerom. O tom zaujimavo pise o tom v caspise Kultura aj Buhus Stastny, brat hokejistov Stastnych, zijuci vo Svajciarsku Za Meciara sa zacalo z budovanim dvojkolajne aj elektrickej zeleznice tymto smerom, ale po odstraneni meciara a jeho nahradeni tymy atrapami ako Dzurinad a spol, vsetko dolezite budovat sa prestalo.

 4. Podstatny je poslesny odstavec. Cina zozerie vsetko!
  Nechcu obmedzovat sadizmus na zvieratach, nechcu cisticky odpadovych vod, nechcu rovnocennost zien.
  Cina je nebezpecna pre cely svet!
  Uz len to, ako vrazdia chranenu zver pre prasok, nemaju problem vypustat tazke kovy do riek…

  Cisticka odpadovych vod je pre nich urazka! Porcovanie zvierat zaziva je sadisticky hnus! Ale oni si myslia, ze mozu vsetko a vadi im, ak im niekto povie, ze sa da zit ekologicky a a uctou ku zivotu ludi i zvierat len nemusi mat kazdy prasok z tigrieho penisu na potenciu, ked je viagra… A ze toxicka voda patri do cisticky a nie do riekt, oceanu…

  • dalsie Cinske sialenstvo je velky brat – 400 000 000 (!) kamier, snimajuc kazdeho, s rozpoznavanim tvare, spojeny so systemom socialnych kreditov.

Leave a Reply