Medzinárodný trestný tribunál pre bývalú Juhosláviu (ICTY) zbavil bývalého kosovského premiéra Ramusha Haradinaja, ktorý bol obžalovaný z vojnových zločinov proti ľudskosti, všetkých obvinení.
Oslobodenie Haradinaja je podľa prvých reakcií ďalšou fackou pre Srbsko, ktoré sa ešte nespamätalo z nedávneho oslobodzovacieho rozsudku dvoch chorvátskych generálov. Ten istý súd, ktorý oslobodil Haradinaja, totiž v polovici novembra prekvapujúc zbavil obvinenia Chorvátov Anteho Gotovinu a Mladena Markača, ktorí boli tiež obvinení z vojnových zločinov.
Oslobodenie spod obžaloby R. Haradinaja haagskym tribunálom (ICTY) ponecháva bez odpovede otázku, kto je zodpovedný nielen za srbské obete, ale aj za likvidáciu svedkov, kosovských Albáncov, v procese proti bývalému veliteľovi UCK.
Pozrime sa, čo sa naozaj stalo s týmito svedkami. Na nich sa, okrem iného dá vidieť, ako boli zabití a následne niekoľkokrát „overení“ výstrelmi do hlavy.
Srbský prokurátor pre vojnové zločiny Vladimir Vukčević pripomenul, že v prípade Haradinaja boli svedkovia zabíjaní. Alebo nechceli svedčiť, pretože sa obávali o život. Uviedol aj mená zavraždených chránených svedkov:
Ismet Musaj -zabitý v Prištině v roku 2001, bezprostredne pred zahájením procesu so skupinou v „prípade Dukadžin“
Sadik Muriqi – chránený svedok bol zabitý v roku 2002 v Peći strelnou zbraňou
Veselj Muriqi – chránený svedok bol zabitý v roku 2002 strelnou zbraňou
Bekim Mustafa, Avni Eljazaj – zabití v roku 2002 strelnou zbraňou
Smailj Hardaraj – zabitý v roku 2002 strelnou zbraňou v obci Vitomirica u Peći
Tahir Zemaj – s ním zabití aj syn Enis a brat Hasan – 4. januára 2003 v Peći strelnou zbraňou
Iljir Seljimaj – zabití so ženou svojho brata Ferida strelnou zbraňou v meste Peć
Sabahete Toljaj a Isuf Hakljaj – príslušníci UÇK, zabití 24. listopadu 2003
Sadik Musaj – zabitý 2005
Sinan Musaj – zmizol 14. júna 2005 behom stretov v Kosove a Metochii ako príslušník oddielov FARK
Xheljadin Musaj – zabitý 16. júna 2005 strelnou zbraňou pri benzínovej pumpe „Molika“ v obci Rašic u Peće
Kujtim Berisha – zahynul 17. júna 2007 u Podgorice pri dopravnej nehode
Srbský prokurátor pre vojnové zločiny Vladimir Vukčević povedal, že obžaloba v Haagu priamo zodpovedá za smrť 19 svedkov v prípade Haradinaja. Z Haagu okamžite reagovali a vyjadrili „prekvapenie“ nad vyhlásením Vukčeviće. Vukčević povedal, že bolo zabitých 19 svedkov obžaloby, a že je to výsledok „nedbanlivej“ a „neprofesionálnej“ práce haagskych vyšetrovateľov. Zástupca žaloby haagskeho súdu pre bývalú Juhosláviu (ICTY) Frederick Swinnen medzitým vyhlásil, že sa jedná o „skresľovanie faktov“, a že je „v rozpore s realitou.“
„Neexistuje žiadny dôkaz, že bol akýkoľvek svedok zavraždený z dôvodu, že bol na zozname svedkov v procese s Haradinaj“ povedal Swinnen.
Pripomenul, že štátny zástupca Vukčević už skôr hovoril o väčšom počte mŕtvych svedkov v procese proti Haradinajovi, ale po rozhovoroch s haagskym žalobcom Sergem Brammertzom „opravil vyhlásenie“ a uznal, že „informácie boli chybné.“
„Sme veľmi nepokojní, že sa takéto informácie opäť objavujú“, povedal Swinnen.
Pripomenul, že obžaloba vždy uvádzala, že ochrana svedkov v Kosove je veľkým problémom a že to bol dôvod, prečo odvolací senát Všeobecného súdu prijal odvolanie vo veci trestného stíhania Haradinaja, ktorý bol po prvom procese v roku 2008 oslobodený.
„Medzitým správy, a z nich prameniace závery, že nejakí svedkovia boli zabití, nie je pravda,“ povedal Swinnen. Zdôraznil, že žalobcovia v Haagu „vždy spolupracovali“ so svojimi partnermi v Srbsku a že počas dvoch procesov uviedli všetky dôkazy, ktoré mali.
„Urobili sme všetko, čo sme mohli,“ povedal Swinnen s tým, že o procese s Haradinajom „sa hovorí emotívne“, ale že skutočnosť musí byť jasná.
Súd zajtra vznesie iné obvinenia proti Haradinajovi a jeho spoluobvinenými Idrizi Balajovi a Ljahu Brahimajovi. Sú obvinení zo zločinov spáchaných na Albáncoch, Rómoch a Srboch v lágri UCK v obci Jablanica u DEČANI v lete a na jeseň roku 1998.
Na otázku, či v opakovanom súdnom procese existuje možnosť ďalšieho odvolania, Swinnen odpovedal, že to zatiaľ nie je jasné, a že to bude závisieť na znenie rozsudku.
zdroj: vesti