Domov / Hlavná strana / Zahraničie / Ukrajinskí vojaci predali bojové vrtuľníky do zahraničia

Ukrajinskí vojaci predali bojové vrtuľníky do zahraničia

Ukrainian Mi-24Foto: Ukrajinský vrtuľník M-24 (archív), ilegálne presunutý do zahraničia

Štátna prokuratúra v Kyjeve vyšetruje ukrajinských Národných gardistov. Sú obviňovaní z ilegálneho predaja dvoch bojových vrtuľníkov do zahraničia.

Štátna prokuratúra hovorí o škode vo výške 200.000 Eur: členovia Národnej gardy Ukrajiny mali ilegálne predať do zahraničia dva bojové vrtuľníky. Úrady začali vyšetrovanie.

Odberatelia oboch helikoptér nie sú ešte známi. Predaj bol možný, pretože páchatelia sfalšovali doklady vrtuľníkov: bolo zistené, že tieto stroje sovietskeho typu MI-24R boli v predajnej zmluve vykázané ako civilné vrtuľníky.

Ukrajinská armáda nasadila vo vojne s proruskými separatistami v Donbase aj bojové vrtuľníky. Od začiatku tzv. „anti-teroristickej operácie“ pred rokom, bolo zostrelených 10 strojov.

Poľsko štartuje s výcvikom ukrajinských poddôstojníkov

Poľsko začne v júni so školením ukrajinských poddôstojníkov. Podľa údajov Varšavského ministerstva obrany pôjde o prvý z celkove troch kurzov, ktoré sú plánované až do októbra v Poľsku. Týmto sa má dosiahnuť výcviková úroveň ukrajinskej armády prispôsobená na štandardy NATO, povedal hovorca ministerstva Jacek Sonta.

Tieto kurzy majú mať, s odvolaním sa na Ukrajinské ministerstvo obrany, po 50 účastníkov, Podobné kurzy sa predpokladajú aj v iných štátoch NATO.

Preklad: Juraj Borský, www.protiprudu.org
Zdroj: Spiegel

O ::prop

3 komentáre

  1. Oni nepredali len bojové vrtuľníky, predali svoje rodiny, a už dávno predali Ukrajinu za pár šekelov.

  2. Oni ich nepredali, oni tie vrtuľníky izmenili za vodku.

Leave a Reply