Domov / Hlavná strana / Komentáre / Ukrajina – boj na viacerých frontoch

Ukrajina – boj na viacerých frontoch

kyjev_vice_670Ukrajina – presnejšie Kyjev – sa v dnešných dňoch zmieta v nepokojoch. Prepukajú vášne, ale najmä sa roja rýchle hodnotenia situácie na úrovni čierna – biela. Napomáhajú tomu aj naše masmédiá, ktoré ochotne vykresľujú celý problém jednostranne, čím napomáhajú práve takémuto čierno-bielemu videniu. Situácia však zďaleka nie je tak jednoduchá.

Mal som možnosť prečítať si „zaujímavý“ článok na serveri zvedavec.org, ktorý sa vydáva za „postrehy očitého svedka demonštrácií v Kyjeve.“ Netuším, čím práve tento článok anonymného autora tak zaujal pána Stworu, že sa ho rozhodol zverejniť. Je to na prvý pohľad proruská, boľševická demagogická propaganda a v originálnom článku je sprevádzaná obrázkom päste rozbíjajúcej hákový kríž a nápisom „My dolžni ostanoviť fašizm“ (Musíme zastaviť fašizmus).

fasizmus

Hneď v úvode článku sa v podstate tvrdí, že protesty organizujú potomkovia tých, ktorí vraždili Židov, Poliakov, Rusov, Slovákov(!) a ďalších. Že sú to potomkovia esesákov a banderovcov. Neviem, ako na to anonymný autor prišiel, zrejme každý protestujúci mal na krku zavesený rodokmeň aj so „zásluhami“ svojich predkov. Pripomína mi to slovník našej najaktívnejšej europoslankyne Moniky Flašíkovej-Beňovej. Už toto stačí na to, aby súdny človek minimálne spozornel, prípadne rovno prestal čítať. Ja som si dal tú prácu a dočítal článok do konca a napriek tomu, že nie som „očitý svedok demonštrácií“, dovolím si hodnovernosť textu spochybniť.

Na to, aby sme pochopili, čo sa dnes na Ukrajine deje, musíme aspoň stručne zamieriť do histórie. Ukrajina bola po stáročia pod tlakom Poliakov zo západu, Rusov z východu a rôznych turecko-tatárskych dobyvateľov z juhu. Pozrime sa však len na minulé storočie. Veľká časť západnej Ukrajiny bola pod vládou Poľska, ktoré sa správalo k Ukrajincom veľmi nemilosrdne. Len v roku 1930 vypálili poľské trestné oddiely viac ako 800 ukrajinských a bieloruských dedín. Na strane ZSSR to nebolo o nič lepšie. Pod vplyvom stalinských zločinov, represálií, vyhľadávania tzv. buržoáznych nacionalistov a umelo vyvolávaných hladomorov (1933 – 1934) rástol extrémny nacionalizmus. Časť Ukrajiny patriaca ku ZSSR bola aktívne a tvrdo porušťovaná. Na štátny teror reagovali ukrajinskí nacionalisti terorom a atentátmi najmä na predstaviteľov Poľska. Samotný Bandera bol odsúdený za podiel na atentáte na poľského ministra vnútra Bronisława Pierackého v roku 1934 na trest smrti. Tento bol následne zmenený na doživotie.

Po Druhej svetovej vojne celá Ukrajina pripadla pod Sovietsky zväz. Rozdiely však vďaka niekoľko desaťročí trvajúcemu rozdeleniu Ukrajiny medzi Poľsko a ZSSR zostali. Pokiaľ bola východná časť Ukrajiny poruštená – vrátane náboženstva a odklonu od gréko-katolíckej cirkvi ku pravosláviu – západná časť stále túžila po slobode ako od Ruska, tak aj od Poľska. Kým vo východnej časti už samostatnej Ukrajiny bol Bandera stále vnímaný ako vrah a fašista, vo východnej bol považovaný za akéhosi ukrajinského Štúra – národného buditeľa a hrdinu. Kým v jednej časti Ukrajiny stavajú Banderovi pomníky, v druhej mu nevedia prísť na meno. V roku 2010 bol dokonca Bandera ocenený prezidentom Juščenkom in-memoriam titulom „Hrdina Ukrajiny.“ Tento titul mu zasa Janukovyč v roku 2011 odobral. Na Slovensku by sme to mohli prirovnať ku vzťahom medzi „čechoslovakistami“ a „nacionalistami“.

bandera

Ako môžme vidieť, rozpory medzi východnou, proruskou a západnou, nacionalistickou Ukrajinou stále pretrvávajú a úzko súvisia so súčasnými udalosťami. Nedávno prijal Janukovyč colnú úniu s Ruskom a tým vlastne dal košom EÚ. Je jasné, že východná Ukrajina to privítala a západná voči tomu protestovala. A teraz pozor, prichádzajú jemnejšie nuansy. Totiž to, že je niekto proti zbližovaniu s Ruskom, ešte neznamená, že je za EÚ, ako nám to radi vykresľujú v našich médiách. Navyše, scéna ukrajinských demonštrantov nie je zďaleka jednoliata aj keď sa nám to z diaľky tak môže zdať. Protesty vedie niekoľko rôznych, tzv. „opozičných“ strán, ktoré si normálne nevedia prísť na meno. A čo je najdôležitejšie, vôbec to nie je konflikt Rusko proti EÚ. V protestoch ide (alebo aspoň išlo) o niečo iné.

Janukovyč a jeho vláda nie sú žiadni anjelici. Sú minimálne rovnakí, ak nie horší ako naši politici. Mimochodom, Tymošenková vôbec nie je lepšia a boli proti nej vznesené dokonca obvinenia zo spolupáchateľstva na vražde Ščerbakova. V skutočnosti v protestoch ide najmä o odvolanie vlády Janukovyča a nie o zmenu rozhodnutia ohľadom colnej únie s Ruskom.

Ukrajinci však majú smolu. Vnútorné problémy s ukrajinským prezidentom sa rozhodla využiť EÚ – zrejme v spolupráci s USA. Výdatne podporujú demonštrácie v Kyjeve a po celej Európe ich prezentujú ako snahu Ukrajincov o pripojenie sa k EÚ a odpor voči únii s Ruskom. Rusko sleduje zasa svoje ciele a vehemente protestujúcich označuje ako fašistov, vrahov, agentov západu a osočuje ich zo snahy o zrušenie colnej únie napriek tomu, že sa opoziční politici jasne vyjadrili, že proti tejto únii nemajú žiadne výhrady. S veľkou pravdepodobnosťou sú okrem masmédií a internetovej vojny do demonštrácií zapojené aj zahraničné tajné služby z EÚ, USA a Ruska.

Situácia na Ukrajine sa komplikuje stále viac a stáva sa neprehľadnou. Je veľmi ťažké odhadnúť, kto strhne na svoju stranu víťazstvo a ako sa celá táto nová „farebná revolúcia“ – čo je obvykle synonymum pre akcie západných tajných služieb – skončí. Zatiaľ je predčasné hodnotiť demonštrantov, medzi ktorými sa preplieta mnoho rôznorodých záujmov, tak či onak. Čo je ale už dnes takmer jasné je to, že akokoľvek situácia skončí, je veľmi malá šanca, že Ukrajina na tom bude lepšie.

Autor: Andrij Stryj, www.protiprudu.org

O Andrij Stryj

andrij.stryj@protiprudu.org

12 komentárov

 1. Myslím, že treba ísť ešte ďalej.
  Kyjev bol hlavné mesto Ruska – dnes sa to označuje ako Kyjevská Rus. V Kyjeve bola kodifikovaná ruština. Ukrajina neexistovala nikdy – bola len Malá Rus a Malorusi.
  Ukrajincov vymysleli Rakúšania keď dnešná západná Ukrajina patrila do Rakúsko-Uhorska aby ich odruštili. Rakúšania vymysleli ukrajinský jazyk, hymnu a národné farby.
  Za Stalina bol nielen holodomor ale aj násilná ukrajinizácia.
  80 percent Ukrajincov používa ako bežný komunikačný jazyk ruštinu.

  • Minule som sa rozprával s jedným maďarom, ktorý celkom vážne tvrdil, že Slováci neexistujú, že sú to Maďari, ktorí nehovoria maďarsky a vznikli až v 18. storočí…

   • Slabý príklad.
    100 percent Slovákov na Slovensku vie po slovensky. 80 percent Ukrajincov na Ukrajine nevie po ukrajinsky.
    Maďari popierajú dejiny Slovákov pred nie 200 rokmi ale pred tisíc rokmi – Svätoplukovu ríšu. Ja nepopieram dejiny Kyjevskej Rusi.
    Ja nie som proti Ukrajincom. Len vidím, že sú takí istí sprostí ako my.

    • „100 percent Slovákov na Slovensku vie po slovensky.“ Vy asi nie ste z južného Slovenska? 🙂

     „80 percent Ukrajincov na Ukrajine nevie po ukrajinsky.“ Je na to nejaká oficiálna štatistika, alebo iba také plácanie?

     • Najjednoduchšie sa to dá prečítať na
      http://www.ukrajinci.cz/cs/aktuality/detail/ukrajina-/
      citujem

      „Jazyky

      Kromě Krymu, kde je úředním jazykem také ruština, je na Ukrajině oficiálně úředním jazykem výhradně ukrajinština; v jižních oblastech a zejména na Donbasu je však ruština de facto také úředním jazykem.

      Rusifikační politika carského Ruska a Sověského svazu způsobila, že významné části etnických Ukrajinců není ukrajinština rodným jazykem: v oficiálním sčítání roku 2001 uvedlo za svůj rodný jazyk ukrajinštinu 67,5 % obyvatel Ukrajiny, resp. 85,2 % Ukrajinců – zhruba 15 % Ukrajinců tedy nehovoří ukrajinsky. Ruština je rodným jazykem 29,6 % obyvatel, z nichž necelé dvě třetiny tvoří Rusové; rusky hovoří také většina ukrajinských Bělorusů a Židů. Svůj jazyk si naopak drží ukrajinští Rumuni, Maďaři a Krymští Tataři.

      Užívání ukrajinštiny převažuje v západních, severních a středních oblastech; ruština je přibližně polovinou obyvatel užívána na jihu, na východě (Donbas, Charkov) je dominantním jazykem. Dalším používaným jazykem je suržyk, směs převážně ukrajinské gramatiky a ruské slovní zásoby. Rozšířen je zejména na severovýchodě země.“
      Síce si 67 percent Ukrajincov uvádza ukrajinčinu ako rodný jazyk ale polovica hovorí rusky (no to teda viac) a pätina suržykom. A teda 80 percent Ukrajincov ukrajinsky nevie.
      No a k tej ukrajinizácii boľševikmi
      Украинизация
      Основная статья: Украинизация

      После XII съезда ВКП(б), который прошёл в 1923 году и осудил «великодержавный шовинизм», который был присущ Российской империи, началась политическая кампания по так называемой коренизации — замене русского языка на местные национальные языки в администрации, образовании и культуре. На Украине эта кампания приняла форму украинизации. Кампания ставила своей целью укрепить целостность СССР, созданного в 1922 году, обеспечить поддержку коммунистической партии среди народа Украины, заручиться поддержкой национального движения на Украине, протестовавшего против имперской политики России, и направить всё это в коммунистическое русло[5].
      http://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%A3%D0%BA%D1%80%D0%B0%D0%B8%D0%BD%D1%81%D0%BA%D0%B8%D0%B9_%D1%8F%D0%B7%D1%8B%D0%BA_%D0%BD%D0%B0_%D0%A3%D0%BA%D1%80%D0%B0%D0%B8%D0%BD%D0%B5

     • Vykladate si to velmi zaujimavo. Na jednej strane citujete, ze 15 % obyvatelov Ukrajiny nevie ukrajinsky a vy si nejakymi zahadnymi dedukciami vyvodzujete, ze je to vlastne 80 %. Treba si uvedomit, ze aj mozno polovica Slovenska vie hovorit cesky, ale to neznamena, ze nevie slovensky. Tak isto aj na Ukrajine to, ze niekto ovlada rustinu neznamena, ze neovlada ukrajincinu.

     • Zas zlý príklad.
      Česky nevie hovoriť na Slovensku žiadna polovica. Možno rozumie. To si mýlite pojmy.
      Na Slovensku sa ale vôbec doma v kuchyni nehovorí česky ako na Ukrajine rusky aby ste tomu rozumeli.
      Je to veľmi jednoduché. Keď niekto doma, v práci a na ulici nerozpráva ukrajinsky tak potom ani ukrajinsky nevie.

     • Pokud psal o 100% slovaku, tak myslel opravdu slovaky jako slovany. Nepocital do toho madary a jine narody, kteri nabyli slovenskeho obcanstvi. Stejne tak kdyz psal o Ukrajine, tak tech 80% ukrajincu neumi ukrajinsky, a tim mysli opravdeove ukrajince, ne rusy, tatary, madary nebo rumuny, kteri ziskali ukrajinske obcanstvi.

      Ale tech 80% se mi zda prehnane. Kdyby bylo napsano, ze 80% ukrajincu umi krom ukrajinstiny i rusky, tak by to bylo realnejsi

 2. Pan autor asi ani len netusi, ze tzv. ukrajinci su z velkej casti rusi, co hovoria vylucne po rusky ( „ukrajinstinu“ neovladaju, nikdy neovladali a nepouzivali, kedze tento jazyk nie je dodnes ani len poriadne kodifikovany a aj v mediach ci TV sa pouziva prevazne rustina). Pan autor ani len nevie, ze Rusko vlastne vzniklo na Ukrajine a ze to pravoslavie na ktore bola vraj Ukrajina nasilu obracana sa zrodilo a malo dlhodobo centrum prave v Kyjeve – bolo to pred viac nez tisic rokmi, vazeny pane a uzemie sa volalo Kyjevska Rus (nazov Ukrajina je vymysel predposledneho storocia). Pan autor asi naozaj ani len netusi, ze banderovci vrazdili slovakov a cechov (okrem celeho velmi dlheho zoznamu dalsich narodov, ras a etnik) este aj vyse dva roky po skonceni vojny, ked sa pokusali dostat do Nemecka. Pan autor asi nema ani len ponatia o tom, ze mnohe uzemia tradicne ruske (napr. Krym) boli praveze za ZSSR k Ukrajine umelo pripojene. Ukrajina bola, je a vzdy bude Rusko a nezmenia to ani patologicki nenavistnici vsetkeho ruskeho. Ten clanok na ktory pan autor reaguje asi naozaj nebol uplne vyvazeny, ale hnoj, ktory vypotil ho svojim smradom daleko predci… Velmi sa cudujem propu ze tu uverejnil tento paskvil, chodil som tu rad citat clanky ale po tomto uz nebudem… .

 3. Ako to vlastne je ? No asi takto:

  „Die Internationale Finanzmafia hinter den Maske der USA und der EU, des IWF und der NATO, versucht mit allen Mitteln, in der Ukraine den Umsturz herbeizuführen, um das Land zur Plünderung durch ihre Konzerne freizugeben und Russland weiter zu schwächen. Wen wundert es also, wenn die verrottenden USA ihre altbewährten Sanktionen in “Erwägung” ziehen?“
  —————————————————————————————————

  “ Medzinárodná (globalizovaná) finančná mafia pod maskou USA,EU,MMF, a NATO,
  sa pokúša všetkými prostriedkami na Ukrajine o prevrat,
  aby sa umožnilo jej koncernom RABOVANIE a Ruska ďaľšie oslabenie.
  Kto by sa čudoval,
  ak skazené,
  prehnité USA zvažujú použiť ich staré,“dobre osvedčené“ sankcie? “

  Viď: http://www.politaia.org/wichtiges/das-imperium-erwaegt-sanktionen-gegen-ukraine/

Leave a Reply