Island v EÚ? Nie, ďakujeme! Vláda v Reykjaviku ukončila prístupové rokovania a chce stiahnuť kandidatúru tohto ostrovného štátu. Obyvatelia krajiny by o tom najradšej hlasovali v referende.
Hamburg/Reykjavík – Vlastne mali Islanďania o vstupe do EÚ rozhodnúť v referende. Teraz sa však vláda ostrovného štátu veľkou väčšinou rozhodla rozhovory ukončiť – bez toho, aby sa predtým spýtala národa na jeho mienku. Vládnúca Strana pokroku a jej taktiež euroskeptický koaličný partner Strana nezávislosti sa v piatok dohodli na legislatívnom zámere, ktorým sa má v roku 2010 podaná kandidatúra znovu stiahnuť.
Minister zahraničia Gunnar Bragi Sveinsson vyhlásil vo verejnoprávnom rozhlase, že bude realizáciu zmeny kurzu osobne podporovať. Tento krok neprichádza prekvapivo, pretože prístupové rokovania Reykjavíku s Bruselom boli od začiatku islandského volebného boja v apríli 2013 beztak uložené k ľadu. Vo svojom vládnom programe sa obe strany dohodli na tom, uskutočniť najprv o otázke pristúpenia referendum – neurobili to však s ohľadom na vyhlásený cieľ novej koalície.
Podľa najnovších prieskumov sa viacej ako polovica Islanďanov vyslovila za to, aby rozhovory s Európskou úniou pokračovali, informuje magazín „Iceland Review“. Výsledok referenda o pristúpení by naproti tomu bol otvorený. V minulom roku sa mienka Islanďanov k nemu zmenila, informujú tieto noviny. Zatiaľ čo v máji 2013 ešte 68 % Islanďanov nechcelo vidieť svoju krajinu v EÚ, bolo to v novembri, podľa tohto článku už len 58 %.
Názor na vykonanie referenda bol naproti tomu jednoznačný: 80 percent obyvateľov ostrova sa koncom minulého roku vyslovilo za.
Island je síce časťou Schengenského priestoru bez pasových kontrol a profituje aj z voľného pohybu tovarov vo vnútri európskeho hospodárskeho priestoru. V politike rybolovu si národ lovcov veľrýb nerozumie s Európskou úniou, ktorá vyžaduje viac ústupkov v ochrane zvierat a životného prostredia. Islandskí schvaľovači vstupu do EÚ uvádzajú predovšetkým ako argument, že ich malá krajina by strednodobo mohla zaviesť euro a tak získať na hospodárskej stabilite.
Preklad: Juraj Borský, www.protiprudu.org
Zdroj: Spiegel