Domov / Hlavná strana / Z domova / Tiene holokaustu: Komu a za čo platíme?

Tiene holokaustu: Komu a za čo platíme?

Pri prezeraní staršej redakčnej pošty som narazil na text, ktorý som vtedy odmietol zverejniť, keďže už bol publikovaný na stránke beo.sk. Keďže tieto stránky už nie sú funkčné a bola by škoda nechať upadnúť do zabudnutia závažné informácie, rozhodol som sa ho doplniť funkčnými odkazmi a zverejniť.

Neuplynie snáď jediný deň, aby nám „mienkotvorné médiá“ nepripomenuli holokaust. Na tom by nakoniec nebolo nič zlého, veď aj kresťania majú svoju Pamiatku zosnulých. Tá ale trvá iba jeden deň. Našťastie. Veď čo by to bol za život, keby sme roky, ba celé desaťročia dennodenne verejne spomínali našich zosnulých? Či už zosnuli v posteli, pri nešťastí, alebo v koncentračnom tábore.

Čo teda tak živí toto holokaustové sebatrýznenie? A prečo sa to týka iba holokaustu? Prečo nespomíname každý deň aj obete komunizmu, ktorých bolo mnohonásobne viac ako obetí nacizmu?

Je faktom, že dlhé desaťročia po vojne sa príliš holokaust nespomínal. Ani v ČSSR, ani ZSSR, USA, ba dokonca ani v Izraeli. Až v 90-tych rokoch minulého storočia začala byť táto téma čoraz aktuálnejšia. Zrejme je to iba náhoda, že práve v tej dobe začal Svetový židovský kongres vyvíjať tlak na švajčiarske banky, aby sprístupnili tzv. „spiacie účty“. Za pomoci klamlivej propagandy, hrubého ekonomického nátlaku, vyhrážok, ba dokonca urážania celého švajčiarskeho národa sa im podarilo dosiahnuť cieľ. Získať odškodné zo začiatku vo výške stovák miliónov dolárov, na konci až vo výške presahujúcej miliardy dolárov. Táto úspešná taktika bola vzápätí nasadená aj na Nemecko a bolo požadované odškodné vo výške 20 miliárd dolárov.

Toto všetko bola ale iba predohra k veľkému finále: vydieraniu už aj tak zbedačenej východnej Európy. Nie je príliš známe, že Slovensko v roku 2002 zložilo na účet Židovskej náboženskej obce istinu vo výške 850 miliónov korún na odškodnenie obetí holokaustu. Táto suma je ale iba istina vo výške 10 % z celej sumy – 8,5 miliárd korún. Proces vyplácania má prebiehať do 31. decembra 2012 a majú sa odškodňovať – aké prekvapenie – aj židia z území okupovaných počas vojny Maďarskom (t. j. južné Slovensko a Podkarpatská Rus). Keďže tento dátum je už blízko, je pravdepodobné, že budeme svedkami nových zaujímavých udalostí.

Za zmienku stojí aj skutočnosť, že súčasná Slovenská republika sa dištancovala od prvej Slovenskej republiky, to znamená, že nie je ani jej právnym nástupcom. Niektorí ľudia dokonca tvrdia, že de iure prvá Slovenská republika ani nikdy neexistovala. Prečo teda platíme za niečo, za čo nenesieme zodpovednosť? Uplatňuje sa tu kolektívna, viacgeneračná a celonárodná vina?

Bokom neostalo ani Poľsko, Bielorusko, Rakúsko, Rumunsko či Maďarsko. Tam plánovali dokonca žalovať štátne železnice za to, že vlastnia koľajnice, po ktorých boli židia deportovaní do táborov.

Najsmutnejšie je, že zo všetkých týchto peňazí ide iba malá časť skutočným obetiam holokaustu. Americký politológ Norman Finkelstein, sám židovského pôvodu, ktorého obaja rodičia prežili tábory v Osvienčime a Majdanku, povedal v roku 2010 v rozhovore pre Českú televíziu, že „podľa odborníkov v roku 1945 prežilo koncentračné tábory približne 100 tisíc Židov. V roku 1995, keď zazneli požiadavky voči Európe, tak sa toho dožilo veľmi málo pamätníkov. Ale židovské organizácie tvrdili, že stovky a stovky tisíc pamätníkov stále žilo. Ak by teda každý, kto tvrdil, že prežil holokaust, ho aj skutočne prežil, tak koho vlastne Hitler zabil?“

Podobne to je u nás s partizánmi. Po vojne sa ním stal každý, lebo byť partizánom znamenalo dostať výhody. Človek si potom kladie otázku, ako mohlo povstanie neuspieť, keď sa štvrť národa vyhlasovala za partizánov? Takýchto podvodníkov bolo a je mnoho aj medzi židmi. Čerstvým prípadom je Otto Uthgenannt, ktorý pravidelne prednášal školákom o hrôzostrašných zážitkoch z koncentračných táborov. Tie si však iba vymyslel.

Budujú sa múzeá, synagógy, ale hlavne sa platia právnici a rôzni funkcionári množstva výborov a komisií, u ktorých nie je výnimkou šesť či sedem ciferný ročný príjem. Predseda Centra Simona Wiesenthala, rabín Marvin Hier, mal napríklad za rok 1995 z titulu svojej funkcie príjem 520 tisíc dolárov. Peniaze zo Slovenska sú dokonca používané na nákup cenných papierov.

A opäť na to dopláca pravda. Históriu danej epochy netvoria fakty a skutočnosti tak, ako sa stali, ale ľudia, ktorí rozhodujú o tom, ktoré fakty a udalosti do histórie patria a ktoré nie. A za tým všetkým stojí ľudská chamtivosť, neúcta ku skutočným obetiam holokaustu, ktoré zomierajú, pretože nemajú na zaplatenie liekov ani zdravotnej opatery.

Autor: Andrij Stryj

Poznámka redakcie: o nakladaní s prostriedkami na odškodnenie obetí holokaustu boli vždy pochybnosti. A nie neopodstatnené. Na Slovensku Ústredný zväz židovských náboženských obcí (ÚZŽNO) časť prostriedkov spreneveril bez akejkoľvek hanby.

O Andrij Stryj

andrij.stryj@protiprudu.org

21 komentárov

 1. slobodny obcan

  Smutné ako sa omieľa Smrť 6 milionov židov a pritom v druhej svetovej vojne zomrelo 60 milonov ľudí a z toho 27 milionov Rusov ale tých Rusov nejako nikto nespomína ani neuctieva aj keď to boli oni kto Porazil Fašizmus.

  • Vsetci neboli „zidia“ 🙂 sprosty Hitler a jeho prisluhovaci zabili kopu nevinnych normalnych ludi, zien a deti bol to obrovsky omyl…+ samozrejme zomrelo vela inych ludi, ale tolko ludi co zabili Americania, Briti a ina haved 🙂 to uz sa nespomina napr.po hodeni atomovych bomb a inych bomb na civilne ciele toto zacal zapad a snazili sa to prisit Nemcom…

 2. Mimochodom nevie sa prečo pozorovateľ / beo / priezor web upadol a neudržal sa online?

 3. http://www.ceskenarodnilisty.cz/clanky2/projevv.htm

  Precitajte si vy vsetci,ktori chcete dokazy ze Nemci, a najma Hitlerovske Nemecko chceli likvidovat Slovensko. Nikto to nevyjadril lepsie ako Heydrich vo svojom prejave v roku 1941. Rad by som bol aby si to precital najma ukrajinsky zakladatel tejto novej stranky Andrij Strij aby vedel o skutocnych zameroch Hitlerovho Nemecka z Ukrajinou!!! Ten Heydrich na ktoreho trojuholnikovych ociach badat geneticke pozostatky turkidnej rasy

 4. Myslel som likvidovat Slovanov, ako celok. Slovensko bola len kvapka v mori

 5. Clovece vy bluznite? Kde beriete tu kravinu, ze ja som zakladatel nejakej stranky? A preco nam nenapisete ten prejav Heydricha z roku 1941 o tom likvidovani Slovanov? Vy hlupak, vy si mylite Heydricha s Himmlerom, ktoremu sa pripisuje nejake vyjadrenie o likvidacii Slovanov, co je tiez len sprosty vymysleny klam…..vie sa presne ako vznikol, doslovny vyrok Himmlera je znamy, ale zrejme nie hlupakom ako ste vy…..

 6. Kto je tento blbecek? Preco nam nepovie kto vyvrazdil 110 milionov ruskych Slovanov?

  • Nevšímajte si tohto kryptoboľševika, ktorý sa oháňa sfalšovanými štatistikami obyvateľstva (keď Stalin videl skutocne statistiky, nechal autorov popravit a vypracovať nové, to ale nechce súdruh Vanio počuť). Naviac po vojne sa dlhe roky hovorilo o 21 miliónoch obetí sovietskych občanov počas vojny. Samotní Rusi to nedávno zvýšili na 24 miliónov, neboľševickí historici hovoria verejne o 33 miliónoch a naznačujú, že sa mohlo jednať až o 45 miliónov obetí. Napriek tomu bol v ZSSR prírastok obyvateľstva. 🙂 To nevymyslíš, to je život v ZSSR – trtkačka bez prestávky, ako zväzácka úloha… 🙂

 7. Vanio Pribina

  Ze by ktokolvek vyvrazdil za obdobie socializmu 110 milionov Rusov, je holy nezmysel – sialenstvo! Ktore sa da lahko vyvratit statistikami. V roku 1897 malo Rusko 68 milion obyvatelov. V roku 1926 94 milion, prirastok o 26 milion. V roku 1939 108 milion prirastok o 12 milion. To boli nasledky 1 svetovej vojny zlej ekonomickej politiky, ako aj spanielskej chripky nasledkom ktore zomrelo vo svete 50 milion obyvatelov. V roku 1959 naprie obrovskym stratam zapricenym Hitlerovskym Nemeckom to bolo 118 milion. V roku 1970 130 milion narast o 12 milion, v roku 1979 138 milion, narast o 8 milion v roku 1989 147 milion narast o 10 milion. Paradoxne pocet obyvatelstva zacal klesat az po pade socializmu v roku 2002 to bolo 145 milion, pokles o 2 miliony. Ukrajina bola na tom podstne horsie pokles az o 10 milion a Bulharsko pokles o 2 miliony. Kto chce nech si urobi takyto rozbor aj v Sovietskom zvaze. Len blazon absolutny idiot moze prist s takymi nehoraznymi tvrdeniami. Aby to bola skutocnost tka by ruske zeny museli mat aj 15 -16 deti v rodine a to nikdy nebolo. Naopak keby to bola pravda tak by pocet obyvatelov klesal a nie stupal. Vie sa ze koli brutalne politike Spanielov obrovsky poklesli pocty povodneho obyvatelstva a ti sa koli krutosti systemu v ktorom zili prestali rozmnozovat co zapricinilo obrovsky demograficky pokles obyvatelstva. Cosi podobne sa dnes deje z Europanmi.

 8. Tak takúto kravinu som už dlho nečítal. 🙁
  Dlho som sem nanakukol, ale nič sa tu nezmenilo.

 9. 6 miliónov židov je židovský výmysel. Už od roku 1889 začali židia používať toto číslo pri každom vojnovom konflikte. Málo ľudí vie že to boli práve židia ktorí mali najväčšiu zásluhu na vyvážaní černochov ako otrokov na židovské plantáže.

  • Je smutne, ze este aj dnes, v case mimoriadne dobre dostupnych informacii, mnohi siria nezmysly, vyslovene lzi, ci prinajlepsom polopravdy. Brat ako bernu mincu vyslovene nezmysly nejakeho cerveneho (neznameho) magora moze iba ina podobne orientovana osoba.

Leave a Reply