Domov / Hlavná strana / Spoločnosť / Tajný zjazd krajnej pravice v Maďarsku

Tajný zjazd krajnej pravice v Maďarsku

budapest-npiAtmosféra pod oblúkmi železničnej stanice Budapešť Juh pripomínala 80-te roky, skôr stretnutie protestujúcich z doby komunistickej éry, než stretnutie spojenej Európskej krajnej pravice. Stretnutie, ktoré bolo zakázané maďarskou vládou ako „rasistická konferencia“.

Starší muži s tenkými fúzikmi, mladí muži v čiernych košeliach športového strihu, tajní policajti v tieňoch, uniformovaní policajti, malá skupinka novinárov, všetci zvedaví na to, čo sa bude diať.

V klasickom disidentskom štýle sa malé skupinky postupne oddeľovali jedna po druhej a mierili na blízke miesto stretnutia.

Ale svet sa zmenil

Toto bol Európsky kongres Národného Politického Inštitútu (National Policy Institute – NPI) so sídlom v americkom štáte Montana, nacionalistického think-tanku, ktorý označil toto stretnutie v Budapešti ako „fórum, na ktorom skupiny a jednotlivci z celej Európy … sa môžu stretnúť a vymeniť si poznámky, nápady a prípadne si pripraviť pôdu pre spoločnú akciu“.

Napriek svojej nacionalistickej reputácii maďarský premiér Viktor Orbán nariadil sobotňajšiu večernú akciu zakázať z dôvodov, že sa „pokúša vdýchnuť nový život nacistickej a … fašistickej ideológii“.

Aj maďarská krajne pravicová strana Jobbik, ktorá v apríli vo všeobecných voľbách získala viac ako 20 %, sa držala stranou. Rétorika Jobbiku sa tento rok zmiernila, keďže sa snaží spojiť konzervatívnych a bývalých socialistických voličov. Miestne voľby sa konajú na budúci týždeň.

orban

Pravicový premiér Viktor Orbán zakázal konferenciu ako „fašistickú“

Približne 70 účastníkov z dvanástich krajín sa stretlo hneď za rohom v tradičnej maďarskej reštaurácii. Vítali ich dlhé stoly plné mäsa a vína.

Atmosféra bola napätá

Prezident NPI Richard Spencer bol predošlý večer zadržaný políciou v bare po tom, ako najprv unikol zákazu vstupu, ktorý bol pôvodne uvalený na osem plánovaných rečníkov a pricestoval do krajiny vlakom z Viedne.

Začiatkom týždňa bol jeho kolega William Regnery zatknutý po prílete na letisko v Budapešti z Londýna. Po tom, ako strávil noc vo väzbe, bol nasledujúce ráno z Maďarska vyhostený.

Búrlivé ovácie

Jared Taylor, šéf webzinu American Renaissance, ktorý presadzuje „rasovú odlišnosť“, mal hlavný príhovor po večeri. Poblahoželal prítomným za ich oddanosť a angažovanosť, ktorú preukázali, keď sa dostavili na stretnutie „napriek hrozbám, ktoré sme dostali, napriek všetkému nátlaku“.

Vyzval na „svetové bratstvo Európanov,“ bielych ľudí po celom svete, ktorí považujú Európu za svoju vlasť, ktorí by sa mali brániť „oslabovaniu“ Európskej rasy, za ktorým stojí imigrácia.

Nakoniec dodal: „A najväčšou hrozbou pre Európu je jedovatá ideológia rozmanitosti, ktorú vám chce vnútiť moja krajina.“

„Európania, moji bratia, stojme spolu a zvíťazíme,“ dodal hlasom plným emócií. Odmenou mu boli búrlivé ovácie.

Účastníci pochádzali z mnohých Európskych krajín, ale aj Spojených štátov. Mnohí z nich boli stúpencami hnutia „identitarian“, populárneho medzi Európskymi radikálnymi pravicovými kruhmi.

„Byť identitáriánom znamená postaviť sa za vlastnú identitu, proti globalizácii, proti liberalizmu, proti multikulturalizmu,“ povedal Jens Derycke z flámskeho študentského hnutia NSV v Belgicku.

„Nemyslím si, že máme niečo spoločné s nacionálnym socializmom. To bola modernistická ideológia z 30-tych rokov založená na rasovej nadradenosti, zatiaľ čo my sa nepovažujeme za nadradených voči iným rasám. My len chceme chrániť našu vlastnú kultúru.“

Za tým istým stolom sedel aj Robert z Holandska, bojovník za nezávislé Flámsko. Robert tiež odmietol nálepku neonacizmu: „Dnes Európe hrozia nové, iné nebezpečenstvá.“

Medzi účastníkmi bolo niekoľko deliacich čiar. Veľká časť debaty bola zameraná na Rusko a postavu ruského prezidenta Vladimíra Putina. V nacionalistických kruhoch východnej aj západnej Európy vládne voči nemu veľký obdiv ako ku ruskému nacionalistovi a silnému mužovi, ktorý dokázal z Rusov opäť urobiť hrdý národ.

dugin

Ruský nacionalista Alexander Dugin bol varovaný, že nebude vpustený do Maďarska

Hlavným rečníkom v Budapešti mal byť Alexander Dugin – ruský nacionalista a mysliteľ, ktorý bojoval za anexiu Krymu a ruskú intervenciu na Ukrajine.

Stretnutia sa však nezúčastnil po tom, ako bol údajne varovaný z policajných kruhov, že mu nebude povolený vstup do Maďarska.

Marton Gyöngyösi z Jobbiku, pôvodne označený ako rečník, povedal pre BBC, že stiahol svoju účasť z dôvodov iných záväzkov a aj preto, že nesúhlasí s názormi amerických hostí. (Americkí hostia hovorili o ukončení treníc medzi Európskymi národmi a aby sa Maďari konečne zmierili s Trianonom, čo je pre mnohých Maďarov stále neprijateľné – pozn. redakcie, hlavný prejav zverejníme čoskoro)

jobbik

Pravicový Jobbik je treťou najväčšou stranou v Maďarsku. Od konferencie sa však dištancoval

Amerika bola ďalším bodom sváru

Kým Jared Taylor kritizoval svoju krajinu za „monštruózne miešanie“, ktoré má za následok prečíslenie bielych hispáncami a černochmi, ďalší rečník, Tomislav Sunic z Chorvátska chválil Spojené štáty za krviprelievanie v Bosne koncom roka 1995.

Všetci účastníci stretnutia sa jednotne postavili proti rozsiahlej imigrácii.

Preklad: ::prop, www.protiprudu.org
Zdroj: BBC

Čítajte tiež: Reč Jareda Taylora na „zakázanej“ konferencii NPI

O ::prop

Leave a Reply