Domov / Hlavná strana / Zahraničie / Švédska dystópia: kvôli chýbajúcim policajtom si no-go zóny najímajú SBS

Švédska dystópia: kvôli chýbajúcim policajtom si no-go zóny najímajú SBS

Aby si poradili s chýbajúcimi policajtmi, niekoľko švédskych no-go zón si muselo najať súkromné bezpečnostné firmy na pomoc s bojom proti stúpajúcej kriminalite a násiliu.

Podľa švédskej stanice SVT, Söderhamn je jedným z okrskov, ktoré si museli najať súkromné bezpečnostné služby kvôli nedostatočnému počtu miestnych policajtov na hliadkovanie v mestskom centre. SVT informuje, že miestna správa vyčlenila peniaze na zaplatenie súkromných ochrankárov.

Söderhamn nie je jediným okrskom, ktorý s týmto začal. Niekoľko z najneslávnejších no-go zón na severných predmestiach Štokholmu sa zachovalo podobne. Okresy Tensta, Järva, Rinkeby a Husby investovali približne 70 miliónov švédskych korún (6,5 milióna eur) na prenajatie súkromných bezpečnostných firiem.

Podľa poradcu sociálnej bezpečnosti Erika Slottnera zo strany Kresťanskí demokrati sa bezpečnostné hliadky do Järvy „dobre hodia“.

„Mohli by podporiť políciu a pomôcť obmedziť pašovanie drog. Ak sa nám v Järve podarí zvíťaziť nad pašovaním drog a ich užívaním, znížilo by to počet prestreliek v oblasti,“ povedal Slottner.

Asi pred rokom požiadala miestna vláda Järvy o to, aby určité okrsky v Järve boli označené ako „LOV 3″, čo by bezpečnostným firmám umožnilo pracovať po boku policajtov.
Napriek minulotýždňovému schváleniu žiadosti sa mnoho ľudí stavia skepticky k efektivite opatrenia.

Na boj s kriminalitou v Järve boli zavedené aj iné opatrenia, vrátane vylepšeného osvetlenia v nebezpečných oblastiach, rovnako ako inštalácia reproduktorov vysielajúcich hlasné zvuky pred materskými školami, aby odradili drogových dílerov pôsobiacich v oblasti. (Toto je naozaj možné snáď iba vo Švédsku. Namiesto toho, aby dílerov pozatvárali, nainštalujú im zvukovú aparatúru. Pozn. ::prop)

V roku 2017 v Husby, okrese v Rinkeby-Kista, mestskom obvode v Štokholme, sa miestna správa pokúsila najať si bezpečnostnú firmu na hliadkovanie v centre okresu, no nenašla firmu, ktorá by na zmluvu pristúpila.

Okrem peňazí minutých na zmluvy so súkromnými bezpečnostnými službami minula švédska národná vláda takmer 2,2 miliardy korún (204 miliónov eur) na boj proti „segregácii“ v migrantských enklávach po celej krajine.

Preklad: zet, www.protiprudu.org
Zdroj: Arthur Lyons, Voice of Europe

O ::prop

Leave a Reply