Domov / Hlavná strana / Analýza / Súčasný stav Nemecka – Nemci menšinou do roku 2060?

Súčasný stav Nemecka – Nemci menšinou do roku 2060?

Vznik Nemecka

Keď sa Prusku podarilo zjednotiť provincie predtým náležiace Svätej ríši rímskej, môžeme začať hovoriť o vzniku Nemecka. K tomu došlo až v roku 1871, čo z Nemecka robí relatívne mladú krajinu. Ako nový dominantný hráč v Európe narušil rovnováhu síl. Začala sa Prvá svetová vojna a po nej nasledovali národní socialisti. Čo sa stalo potom všetci vieme.

Nemecké povojnové obrodenie bolo ekonomickým zázrakom, ale vinu za vojnu si Nemci nesú dodnes. Museli sa stať opakom zlých nacionalistov a tak otvorili svoje hranice. Nemecko už viac nebolo len pre Nemcov.

Imigranti v Nemecku

Nemecko má najvyšší percentuálny podiel imigrantov zo všetkých 27 štátov EÚ. Viac ako 10 miliónov ľudí žijúcich v súčasnom Nemecku sa narodilo mimo územia Nemecka. To je asi 12 % nemeckého obyvateľstva predstavujúceho dokopy viac než 82 miliónov ľudí. Väčšina týchto imigrantov pochádza z ostatných európskych krajín. Najväčšie skupiny imigrantov sú z Turecka, Ruska, Poľska a Talianska. Nemecko je druhou najpopulárnejšou destináciou pre imigrantov na svete po Spojených štátoch.

Spojené štáty však majú celkovo viac než 300 miliónov obyvateľov, čo je viac než trojnásobok obyvateľov Nemecka.

Nemecká vláda podporuje imigráciu od 50-tych rokov. Jedným z uvádzaných dôvodov je ich starnúca populácia, zatiaľ čo ďalším dôvodom je údajný nedostatok pracovných síl. Hoci sa Nemecko pokúša pritiahnuť cudzincov za prácou, samotní Nemci krajinu opúšťajú. Viac než 3 milióny Nemcov žijú v zahraničí.

Islam v Nemecku

Podľa prieskumu organizácie Pew Research z roku 2017 je islam druhým najväčším náboženstvom v Nemecku, s odhadovanými 6,1 % populácie. Nemecko má druhú najväčšiu moslimskú populáciu v Európe, takmer 5 miliónov. Tento počet v nasledujúcich desaťročiach pravdepodobne narastie.

Percentuálny podiel moslimov v Nemecku očakáva nárast na takmer 20 % do roku 2050 za predpokladu, že bude pokračovať scenár s vysokou mierou imigrácie. Majte však na pamäti, že Nemecko potrebuje tento scenár už len preto, aby si udržalo stabilnú populáciu. To je dôvod, prečo týchto 20 % populácie bude 17 miliónov moslimov, hoci populácia ako celok bude stále nad 80 miliónmi. Obrázok znázorňuje počet mešít v Nemecku.

Neplodnosť Nemecka

Miera pôrodnosti v Nemecku je 1,45. Priemerná žena má v čase svojho prvého dieťaťa už 29 rokov. Neprekvapuje, že mnohé staršie matky už nemajú druhé dieťa. Táto extrémne nízka miera pôrodnosti je dôvodom, prečo sa nemecká populácia bude zmenšovať. Napriek vlnám imigrantov vstupujúcich do Nemecka sa stále zmenšuje. Navyše starne. Mediánový vek v Nemecku je druhý najvyšší na svete – 46 rokov.

Moslimovia v Nemecku majú mieru pôrodnosti 1,9. Hoci majú o pol dieťaťa na ženu viac než nemoslimskí Nemci, stále je to pod mierou udržania populácie. Treba zdôrazniť, že mnohí moslimovia v Nemecku sú Turci, ktorí prišli pred desaťročiami, alebo Bosniaci, ktorí ušli počas vojny v Juhoslávii. Novoprichádzajúci moslimovia sú prevažne z Afriky a Stredného východu.

Napriek tomu nedávno došlo v Nemecku k vzostupu pôrodnosti, ktorá vlani dosiahla takmer 800 000. Čo nevieme je, aký percentuálny podiel týchto pôrodov majú na svedomí imigranti.

Bezdetnosť Nemecka

Univerzitné tituly nepomôžu miere pôrodnosti. Asi 45 % žien s titulom je bezdetných. Tieto ženy stratili záujem o deti pravdepodobne kvôli sústredeniu na kariéru, alebo boli už pristaré, keď sa o dieťa začali pokúšať. Miera bezdetnosti u nemeckých žien je celých 30 %. Je to najvyššia miera na svete. Niektoré ženy možno stále sú ochotné zmeniť svoj názor a mať deti, ale veková skupina narodená v roku 1967 dosiahla vek, kedy už nemôže otehotnieť, pri miere bezdetnosti 20 %.

Zdá sa, že Konrad Adenauer sa mýlil, keď tvrdil, že „Nemci vždy budú mať deti.“

V závislosti od toho, či bude úroveň imigrácie „vysoká“ alebo „nízka“, je Nemecku do roku 2060 predpovedaná populácia 67 až 73 miliónov. To je o 10 až 15 miliónov menej než v súčasnosti. Majte na pamäti, že žiaden scenár neukazuje „nulovú“ migráciu. Táto situácia je rozoberaná na konci tohto článku.

Budúcnosť Nemecka

Napriek nárastu pôrodov je nárast u migrantov stále väčší. V roku 2015 imigrovalo do Nemecka 1,2 milióna ľudí, z ktorých väčšina je z Ázie a Afriky. V porovnaní so 700 000 pôrodmi to znamená, že migranti tvoria väčšiu časť nových obyvateľov Nemecka než novorodenci. Navyše, za predpokladu, že tých 700 000 pôrodov je rovnomerne rozdelených medzi etnicity v Nemecku, sa narodilo menej než 600 000 nových Nemcov. To znamená, že v roku 2015 prišlo viac než dvakrát viac imigrantov než sa narodilo Nemcov.

Poradie Etnická skupina Podiel nemeckej populácie
1 Nemci 80%
2 Turci 3,7%
3 Poliaci 1,9%
4 Rusi 1,5%
5 Taliani 1,0%
6 Africkí Nemci 1,0%
7 Arabi 0,6%
8 Rumuni 0,5%
9 Gréci 0,5%
  Ostatní 9,3%

Vyššie uvedené údaje pochádzajú zo stránky Atlas sveta.

Výzvy Nemecka

Vo Frankfurte, jednom z najväčších miest v Nemecku, sú rodní Nemci už menšinou. A to je len začiatok. Výskum ukazuje, že do roku 2060, bez migrácie, zostane celkovo menej než 40 miliónov etnických Nemcov. Do konca storočia sa ten počet zníži iba na niečo viac než 20 miliónov.

Ak Nemecko chce mať dostatok imigrantov na udržanie stabilnej populácie okolo 80 miliónov, Nemci sa stanú menšinou vo vlastnej krajine do roku 2060.

Iný výskum ukazuje, že so súčasnou migráciou sa veková skupina 20 až 30-ročných stane väčšinovo nenemeckou začiatkom 20-tych rokov 21. storočia. Keď sa nenemeckí mladí stanú väčšinou, bude už len otázkou času, kedy starnúci Nemci vymrú a v celej krajine sa Nemci stanú menšinou.

Pozitívne je, že takmer 44 % Nemcov tvrdí, že v ich krajine je toľko cudzincov, že sa v nej viac necítia ako doma.

Preklad: zet, www.protiprudu.org
Zdroj: This is Europa

O ::prop

3 komentáre

  1. Možná to není tak špatné. Ale už i Merkelové se to začíná hroutit. CSU stále rázněji proti ni vystupuje. Naposledy Seegofer a Weber. Ledy se lámou i tady!

    http://www.epshark.cz/clanek/549/merkelove-spojenec-chvali-orbanuv-hranicni-plot-a-zada-aby-byli-deportovani-nelegalni-migranti

  2. Vanio Pribina

    Tu ma napada isty zaujimavy rozhovor. Kolega v praci pri debate so mnou sa smial, ze vraj katolicky farar nabadal jeho rodicov aby mali co najviac deti. Tiez ma napada ze pocas studia na zapdae. vraj v 19 storoci chodievali katolicky knazi po nemeckych rodinach a presviedcali ich aby mali vela deti, hovoril im: Ked nas bude vela tak nas nepremozu. Ktohovie moznoze vplyv katolickej cirkvi v 19 storoci a v 1 polovici 20 storocia mal pozitivny vplyv na rast europskej populacie. Potom nase mysle ovladol Holywood a celebrity a vysledok je tu- Zanik bielej arijskej rasy.

  3. Pozerajte sem toto im len pomôže: https://picuscapital.sk/nemecko-je-pripravene-prijat-clenov-bielych-prilieb/
    Veľmi nech sa tam… 😀

Leave a Reply