Domov / Hlavná strana / Komentáre / Slová, ktoré stratili svoj význam – nacizmus

Slová, ktoré stratili svoj význam – nacizmus

Žijeme v Orwellovskej dobe. Newspeak postupne mení naše myslenie a my si to ani neuvedomujeme. Bol vytvorený nový jazyk, ktorý je nástrojom systému na obmedzovanie slobody a slúži k riadeniu myslenia. Kto používa slová v ich pôvodnom zmysle, je zatracovaný a obviňovaný. Tento newspeak má takú moc, že sa už málokto zaujíma nad významom toho, čo hovorí. Málokto si uvedomuje, že tieto slová stratili svoj zmysel a logiku. Jedným z takýchto slov je aj označenie „nacizmus“ a „nacista“, prípadne „fašista“.

Dnes sa môžeme bežne stretnúť s týmito slovíčkami či už v novinách alebo televízii – a to nielen (ale najmä) v súvislosti s nacionalistickými aktivitami – ale aj v bežnej reči a obzvlášť v internetových diskusiách. Slovíčkom „nacista“ je dnes označovaný snáď každý, kto ešte dýcha – a v mnohých prípadoch aj tí, čo už nedýchajú. A tak sa postupne dozvedáme, že nacistami sú Obama, Putin, Clintonová, Merkelová, Lukašenko, Barroso, Porošenko, Orbán, z našich luhov a hájov Fico, Šebej, Weisenbacher, Počiatek, Mikloš, Dzurinda a ďalší a ďalší.

putin-hitler

merkel-hitler

hillary-hitler

 

 

 

 

 

 

Existujú dokonca skupinky ľudí, ktorí sa sami označujú za prívržencov „nacizmu“ (resp. neonacizmu). Ak by však vstal Hitler z hrobu a videl, čo za ľudia sa hlásia k jeho myšlienkam, vytiahol by opasok, napráskal im na holú a poslal by ich na preliečenie do psychiatrického ústavu – pokiaľ by ich rovno nepostavil k múru.

Národný socializmus staval do popredia blaho národa pred blahom jednotlivca. A teda záujmy jednotlivcov – najmä tých bohatých – boli podriadené záujmom národa. Tí, ktorí sú dnes označovaní mnohými jedincami marxistickým newspeakom za „nacistov“, robia presný opak – uprednostňujú svoje záujmy a záujmy oligarchov pred národom. Ešte presnejšie povedané – uprednostňujú svoje záujmy na úkor národa. Robia presne to, proti čomu Hitler bojoval. S nacizmom teda vyššie uvedené osoby nemajú spoločného vôbec nič.

Z výrazov „nacista, nacizmus“ sa stala nálepka dehonestujúca oponenta na tú najnižšiu úroveň. Je to neomarxistický newspeak, ktorý sme bez zamyslenia prebrali a úplne samozrejme sme ho začali používať úplne všade, kde nás napadne. A tak je za nacistu bez váhania označený každý, kto má iný názor, kto nesúhlasí s myšlienkami oponenta, kto ukáže vlastné myslenie a neopakuje neustále omieľané frázy. Dodávam, že tieto nálepky neprichádzajú iba zo systémom kontrolovaných médií – aj alternatívne médiá majú často tendenciu šíriť do zhlúpnutia demagógiu a prázdne frázy. Nevadí, že ide často o klamstvá alebo polopravdy, hlavne že sú proti tomu, čo tvrdí hlavný mediálny prúd. Lož však nemá byť nahradzovaná inou lžou. Ani pokiaľ je to v „záujme dobrej veci“. Ako môže byť niečo „dobrá vec“, keď k svojmu životu potrebuje lož?

fasiszmus

Pojmy ako „fašizmus“ či „nacizmus“ (a mnoho ďalších) boli tak zrelativizované neomarxistickými intelektuálmi, že dnes neznamenajú nič iné, než ideologickú nadávku. Koncepty „fašistu“ a „nacistu“ boli zbavené všetkého politického, kultúrneho a idealistického obsahu a stali sa obuškami na umlčanie všetkej opozície. Dnes to už iba prázdne slovo, ktoré neznamená nič.

Je smutné, že ľudia na tieto označenia stále reagujú v akomsi Pavlovovskom reflexe. A médiá to vedia. Preto pozor. Keď začujete vyjadrenia, kde je niekto označovaný ako fašista či nacista, ak budete čítať článok s takýmito obvineniami, ak uvidíte komentár, kde tieto slová nebudú chýbať, zbystrite pozornosť. Pravdepodobne sa vás niekto pokúša zmanipulovať.

Autor: Andrij Stryj, www.protiprudu.org

O ::prop

17 komentárov

 1. Nemyslím že tento prístup je nejako špeciálne riadený. Proste sa historicky ujal, nakoľko bola na pojem nacizmus a fašizmus bola uvalená stigma zverstiev (niektoré oprávnene), ktoré tieto režimy spáchali počas vojny. Stal sa z toho nástroj na démonizáciu oponenta – t.j. synonymum pre označenie „zlého človeka“. Intelektuálne sa nad tým samozrejme nikto nepozastavuje či je dané označenie platné v danom kontexte (čo v 90% prípadoch naozaj nie je).

  • Chudáci červenoarmejci – museli odísť z okupovaného Nemecka do nevľúdneho Ruska… Ešte že autor nespomenul, ako chudáci museli odísť z okupovaného Československa. Naozaj mi ich je ľúto. A museli odzbrojiť – no teraz sa úbožiaci iba čapicami musia brániť imperialistickému Nemecku, Česku a Slovensku, ktoré už zabudli na dobrodenia boľševickej okupácie.

   • Mne je luto ( vlastne ani nie, aby som bol uprimny ) ludi podobnym tebe osmoza . Cerveni chudaci odisli z okupovaneho Nemecka a ti najvacsi siritelia demokracie s paskami a hviezdickami zostali tam nerusene so svojimi zakladnami.Tito smradlavi paskavci dokonca rozsirili svoju emidemiu do Polska,Rumunska Pobaltia,Gruzinska.Kto je tu teraz okupant ?…ale ano samozrejme to NIE JE okupacia kdeze to je rozsirovanie mieromiluvneho spolku s nazvom NATO.Uboziaci su v podstate banderovci na cele s profesionalnymi zabijakmi zoldniemi ktori si prisli vybit svoje chutky na civilistoch. ktori nie su schopni za cele 4 mesiace zlomit odpor nejakych lokalnych dobrovolnikov a banikov.Ty uboziak chod sa radsej pozriet ako zomieraju na vychode civilisti s roztrhanymi telami bez domov ,bez penazi, bez vsetkeho.apotom tu tlachaj o nejakych capiciach.

   • „Power struggle“ článok. Ruské impérium vs Európsko bábkové impérium sa zástupnou vojnou (proxy war) hasí o kus zeme. Pome sa hádať keréže to impérium je horšie ako to druhé.

   • OSMOZA…este maly detail o tej tvojej cynickej poznamke k okupacii ak dovolis.Pasky a hviezdicky maju asi 237 vojenskych zakladni po celom svete.Ti chudaci cervenoarmejci ( ako ich nazyvas ) ich maju ako pocet prstov na tvojej jednej ruke.Takze asi tak k tej celosvetovej rovnovahe )) skus mi este nieco napisat o tej okupacii,nech sa mozem zasmiat.

    • Mne sa to len zdá, alebo skutočne obhajuješ právo veľmocí na okupáciu slabších zemí? Miesto toho, aby si brojil proti AKEJKOĽVEK okupácii, proti AKEJKOĽVEK vojenskej základni, ty chceš – keď má jeden, nech má aj druhý? TOTO je choré. Zastávať sa ruských vojenských základní v Nemecku, či vojsk v ČSSR a to len preto, že USA má. Ľutovať invázne armády, že sa vrátili domov – TOTO je choré! Títo rusofili by Slovensko predali za tašku zemiakov. Je mi z vás na zvracanie.

     • osmoza clovece ubohy co si to pozliepal ved toto je viac prekrutene ako ukrajinska vianocka .. Tvoj komentar je pre mna normalna spanielska dedina .Ani neviem kde mam zacat s argumentom :D:..Naviac ma fascinuje na ze ma nalepkujes rusofilom,, Kazdy kto nie americky orientovany je automaticky ,,rusofil,,zvlastna analyza tak totizto rozmysla ludska bakteria :D.kto nie s nami je ( musi byt ) proti nam,fajka zhasla Vies co je chore na ludoch ze vidia len jednu stranu mince ta druha strana ich nezaujima…

     • Milý audi. S ohľadom na to, aký si tu hodil odkaz na článok, ktorý sa snaží nielenže ospravedlňovať okupáciu Nemecka, ale ešte zo stiahnutia ČA naspäť domov z okupovaného územia robiť humanitárny skutok – naozaj ma nenapadlo nič iné, ako ťa nazvať rusofilom. Neuvedomil som si, že je to stránka Mordechaja a tam je najmä (čierny) humor. Takže pokiaľ si mal na mysli, že sa máme na danom článku pobaviť – hlboko sa ospravedlňujem. Tvoj diskusný príspevok o mojom „cynickom“ príspevku (ja som myslel, že je ironický – podľa teba cynizmus, tak ou chej), v ktorom som ľutoval okupantov, mi však veľa na výber nedal. Tvoja voľba – ou chej.

 2. Podla nazvu clanku ja osobne stracam slova ked si pomyslim ze koli tomuto malemu fliacku na mape moze vzniknut celosvetovy konflikt.Ludska inteligencia je skutocne niekedy na urovni bakterie…….http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/3/3f/%D0%9A%D0%B0%D1%80%D1%82%D0%B0_%D0%B1%D0%BE%D0%B5%D0%B2%D1%8B%D1%85_%D0%B4%D0%B5%D0%B9%D1%81%D1%82%D0%B2%D0%B8%D0%B9_%D0%BD%D0%B0_%D0%92%D0%BE%D1%81%D1%82%D0%BE%D0%BA%D0%B5_%D0%A3%D0%BA%D1%80%D0%B0%D0%B8%D0%BD%D1%8B.svg

  • No, len aby si nebol prekvapený. Vojny eskalovali aj na úplných banalitách v minulosti (najstupídnejšia vojna v histórií ľudstva sa udiala kvôli odrezanému uchu http://en.wikipedia.org/wiki/War_of_Jenkins%27_Ear), nehovoriac o úplne prťavých územiach (vojna o Falklandy) pánu bohu za chrbtom. Ľudská inteligencia je schopná naozaj všetkého, tak ako tá baktéria ku ktorej si ju prirovnal.

 3. No to som fakt nevedel co moze sposobit jedno odrezane ucho Ja uz tu mam sklenenu gulu a vykladacie karty a vidim buducnost.Jedneho krasneho rana clovek zabudne pozdravit suseda vo vytahu a vecer bude bezdomovec )

 4. Zauzivana charakteristika ,,Rusofila ,,v nasich soc. sietach.je ta ze okrem osuchaneho obrazu pro-ruskeho sympatizanta je to skor nadavka Rusofilom nerobi toho cloveka VZTAH k Rusku ako by sa zdalo ale to skor je to jeho myslenie ,to myslenie je nekonformne nejde s oficialnou liniou,dava nepohodlne otazky

 5. Ou chej je pre mna evidentne ze stracam diskusiou s tebou cas a energiu,takze posledny moj komentar.Ten rusky sefredaktor neplakal na nicim ako to kratkozrako vidis a chapes ,len analogicky vysvetlil policky vyvoj stiahnutie po pade Berlinskeho muru .Po Gorbacovej perestrojke bolo Rusko nutene odstupit z Nemecka nebola uz pricina tam zostavat.To nie je lametovanie ty gumova hlava to je vysledok uvolnenia situacie v EU.a nasledok stiahnutia.vojsk Moj problem s tebou a tebe podobnich exotov je tento ….ja som vraj rusofil tolerujem pritomnost rusov vitam ich pritomnost a som kritizovany ze zapredavam svoju krajinu za vrece zemiakov, Ak pouzivas tento farizejsky meter ako ze ty tolerujes a mlcis nad stalou vojenskou pritomnostou US army ?..ak ja som rusofil kto si ty ???

  • Problém je v tom, že tá analógia je od začiatku chybná. A teda aj každý záver z nej vyplývajúci, musí skončiť rovnako. Nedávno tu bol článok o špinavých diskutérskych trikoch. Ten článok, ktorý si uviedol, spadá do takejto kategórie. Tak, ako nebudem považovať stiahnutie amerických agresorov z Iraku či Afganistanu za akt dobrej vôle a za akt humanity a priateľstva, tak to nebudem robiť ani v prípade stiahnutia vojsk okupantov z Nemecka či ČSSR.

   Čo sa týka amerických agresorov. Nikdy som neschvaľoval a nikdy ani nebudem schvaľovať agresívnu politiku USA, Izraela, Británie, ale ani Ruska a ani iných krajín. Ak by si dal odkaz na podobný článok, kde by bolo miesto Ruska uvedené USA, dostalo by sa ti odo mňa rovnakej reakcie. Tomuto sa hovorí konzistentný postoj. Farizejstvom je, keď sa nadáva na správanie jedného (USA) a tlieska sa takému istému správaniu druhého (Rusko). Zlo je proste zlo. Bez ohľadu na to, či ho robí Fero alebo Jožo.

 6. Autor by sa mal poliať vedrom ľadovej vody,možno by ho tá choroba prešla. Pre môjho priateľa Aškenazyho a jeho priateľov slová fašizmus a nacizmus znejú tak ako pred päťdesiatimi rokmi.Autorovi však ide o to, aby takto zľahčil význam týchto slov na svojich pobratimov na Ukrajine, streštených nacionalistov

 7. V predoslej teme ,,Vlastenci alebo Vrahovia,, diskuter JKPT dal link z 2 svet.o masakre vo Volyni.Kazdy kto si to precita ( a vydrzi do konca ) by sa mal spytat:Aky vyznam ma slovo CLOVEK ?

Leave a Reply