Domov / Hlavná strana / Rozhovor / Ruský námestník ministra zahraničia k ukrajinskej kríze: „My sme Európu varovali“

Ruský námestník ministra zahraničia k ukrajinskej kríze: „My sme Európu varovali“

doneck-tank-separatistiFoto: Tanky so separatistami v blízkosti Donecka: „Všetky strany musia plniť dohodu o kľude zbraní“

Kyjev dostali pod tlak, s Moskvou nekozultovali: EÚ nesie spoluvinu na ukrajinskej kríze, hovorí ruský vice-minister zahraničia Vasilij Nebenzia. Od Porošenkovej vlády žiada okamžité rokovania so separatistami.

SPIEGEL ONLINE: Jeden z najväčších moskovských deníkov vyšiel nedávno s titulkami „Angela Merkelová motor ukrajinskej krízy“. Je to hodnotenie aj ruského ministerstva zahraničia?

Nebenzia: Tu existuje kombinácia dôvodov. Previesť všetko pod jedného menovateľa by nebolo správne. Napriek tomu je to tak, že Západ k vzniknutej kríze bohužial pridal svoj príspevok. To hovoríme tak otvorene teraz, ako aj vtedy.

SPIEGEL ONLINE: Pred rokom vtedajší ukrajinský prezident Viktor Janukovič na vrcholovom stretnutí EÚ vo Vilniuse odmietol v poslednej chvíli Asociačnú dohodu s EÚ. Bol to triumf pre Moskvu, že Ukrajinu považuje ako svoju sféru vplyvu?

Nebenzia: Rusko sa už dávno zrieklo rétoriky Studenej vojny a už dávno nedelí svet na sféry vplyvu. My sme túto situáciu nepovažovali ako „boj o Ukrajinu“, ktorý je možné vyhrať, alebo prehrať. My sme tak Ukrajinu, ako aj EÚ varovali. Povedali sme: Pomaly, skutočne ste si dobre zvážili hospodárske následky?

SPIEGEL ONLINE: Moskva predsa Kyjevu pred Vilniusom prakticky priložila pištol na hruď a zaviedla stop importom, napríklad pre oceľ a na čokoládu dnešného ukrajinského prezidenta Petro Porošenka. Chcete to odtajiť?

Nebenzia: Následkom asociačnej dohody by boli ukrajinské tovary zaplavili náš ruský trh, pretože nie sú v Európe konkurencieschopné. Mimo to by sa dostali európske tovary bezcolne do Ruska. Preto sme museli zriadiť colnú hranicu medzi Ruskom a Ukrajinou.

SPIEGEL ONLINE: Nejde v skutočnosti predsa len o geopolitiku a zóny vplyvu?

Nebenzia: Prezident Janukovič vtedy spoznal dramatické hospodárske následky Asociačnej dohody pre svoje národné hospodárstvo a svojich voličov. Znamenalo by to deindustrializáciu Ukrajiny, nezamestnanosť, chudobu pre milióny.

SPIEGEL ONLINE: Prečo to Janukovič tak neskoro reklamoval, dohoda sa predsa pripravovala od roku 2006?

Nebenzia: Pretože on nepoznal detaily, ako to už dnes vieme. Mnohí v kyjevskej mocenskej elite mu predkladali jednostranné informácie, podľa ktorých bude mať asociácia k EÚ len výhody a preto mu budú stúpaťvyhliadky na nastávajúce prezidentské voľby.

SPIEGEL ONLINE: Prečo Rusko až neskoro vznieslo výhrady voči asociačnej dohode?

Nebenzia: Pretože sme nepoznali jej obsah. Naše ministerstvo zahraničia čítalo text dohody len v polovici augusta 2013 na webovej stránke kyjevskej vlády. EU nás vždy vynechávala. Spomente si len na vyjadrenia vtedajšieho prezidenta Komisie EÚ José Manuela Barrosa, že táto dohoda sa Ruska nijako netýka. Návrhy na trilaterálne zloženie – EU, Ukrajina a Rusko – boli ignorované.

SPIEGEL ONLINE: Neboli nespočetné stretnutia medzi Ruskom a EÚ, kde mohla Moskva vyjadriť svoje obavy?

Nebenzia: Keď sme skorého leta a na jeseň 2013 dohodu analyzovali, nechcela EÚ o nás ani počuť.

SPIEGEL ONLINE: Uveďte mi prosím jeden konkrétny príklad.

Nebenzia: V októbri 2013 pozývalo britské ministerstvo zahraničia na konferenciu vo Wilton Park v južnom Anglicku. Išlo o východné partnerstvá EÚ, teda o krajiny ako Ukrajina, Gruzínsko a Moldavsko. Ministri zahraničia Veľkej Británie, Poľska a Litvy boli pri tom. Aj Rusko bolo pozvané, ja som bol pripravený letieť. Potom nám zasa pozvanie zrušili.

SPIEGEL ONLINE: Ako je možné túto krízu v srdci Európy, po prevrate v Kyjeve, anexii Krymu a viacej ako 4.000 mŕtvych vo východnej Ukrajine riešiť?

Nebenzia: Všetky strany musia splniť dohodu o kľude zbraní z Minska. Kyjev by mal konečne začať dialóg s vlastnými občanmi v Donecku a Luhansku a garantovať im, že ich záujmy nebudú následne ignorované. To sa však nestalo.

SPIEGEL ONLINE: Vidíte nebezpečie veľkej vojny v Európe?

Nebenzia: Boh uchovaj! Samotná myšlienka na to je už zločinom. Úprimne dúfam, že všetci politici sú prezieravejší, ako tí vodcovia štátov, ktorí vtedy skĺzli do Prvej svetovej vojny.

Interview Matthiasa Scheppa, 08. december 2014, Moskva
Preklad: Juraj Borský, www.protiprudu.org
Zdroj: SPIEGEL

O ::prop

Leave a Reply