Domov / Hlavná strana / Zahraničie / Rusko odmieta americký dvojitý meter na mierovú otázku v Sýrii

Rusko odmieta americký dvojitý meter na mierovú otázku v Sýrii

lavrov-kerryAmericko-Ruská iniciatíva na riešenie Sýrskej krízy mierovou cestou potrebuje poctivý prístup všetkých zúčastnených. Niektoré národy sa však sústavne snažia podkopať úsilie na zvolanie konferencie. Povedal to ruský minister zahraničia Sergej Lavrov.

Kritika Sergeja Lavrova zaznela pri jeho komentári ku práve prerokovávanému návrhu uznesenia v Rade OSN pre ľudské práva. Dokument vznikol pod záštitou Kataru a Turecka a snaží sa odsúdiť sýrsku vládu za údajné použitie žoldnierov proti rebelom. Pod pojmom „žoldnieri“ sa rozumejú bojovníci z Libanonského militantného hnutia Hizballáh, ktorí bojujú v Sýrii.

„K môjmu veľkému prekvapeniu sme zistili, že okrem predkladateľov tohto návrhu uznesenia aj delegácia USA veľmi energicky podporuje túto neužitočnú myšlienku. Pýtal som sa na to v Paríži [ministra zahraničia USA] Johna Kerryho a očividne o tom nič nevedel. Sľúbil, že túto situáciu zvládne, ale neviem, či sa mu to podarilo,“ povedal Lavrov.

Dodal, že Rusko v súčasnosti nevidí alternatívu k mierovej konferencii, kde by sa mohli zísť všetky zainteresované strany. A to vrátane sýrskej vlády, rôznych sýrskych opozičných skupín, regionálnych mocností ako je Irán a ďalších. Ale dokázať to vyžaduje skutočne spoločné úsilie.

„Naša práca musí byť čestná a nesmieme dopustiť dvojité štandardy – verejne podporovať konferenciu vyhláseniami a pri tom vykonávať kroky na podkopanie návrhov,“ vysvetlil Lavrov.

Lavrov tiež vysvetlil, že hlavnou náplňou bojovníkov Hizballáhu v Sýrii, ako uviedlo jeho vedenie, je ochrana šiitskeho obyvateľstva a svätých miest pred hrozbou sunnitských vzbúrencov. Povedal, že to znamená, že sýrsky konflikt sa čoraz viac vyznačuje znakmi sektárskeho konfliktu, teda vyvíja sa smerom, pred ktorým Rusko už dávno varovalo.

Pozície Ruska a USA sa rozchádzajú v ich postoji ku ukončeniu embarga EÚ na dodávky zbraní do Sýrie, ktoré bolo ukončené tento týždeň. To môže viesť k priamemu vyzbrojovaniu povstaleckých skupín národmi Európy. Washington toto rozhodnutie EÚ privítal a povedal, že to dáva Európe väčšiu flexibilitu a zvyšuje tlak na Bašára Asada.

Moskva ho považuje nielen za kontraproduktívne, ale aj potenciálne nezákonné, pretože dodávanie zbraní neštátnym aktérom, proti prianiu vlády danej krajiny, porušuje medzinárodné právo. Takéto dodávky sú zakázané ako OSN na úrovni medzinárodných zmlúv o obchode so zbraňami aj vlastnými smernicami EÚ.

Rusko samotné má vojenské kontrakty so sýrskou vládou, ktoré chce plniť. Podporovatelia rebelov, vrátane USA, už niekoľkokrát kritizovali Rusko za vyzbrojovanie Asadovej armády. Moskva trvá na tom, že zbraňové systémy, ktoré Asadovi dodáva, nemôžu byť použité proti rebelom.

Jedná sa napríklad o rakety zem-vzduch S-300, ktoré slúžia na obranu pred lietadlami a balistickými strelami, pričom rebeli nemajú ani lietadlá, ani balistické strely. Rusko je presvedčené, že jeho postoj pomáha stabilizovať situáciu a obmedzuje vonkajších účastníkov od použitia sily v Sýrii.

Medzitým vedúca komisárka pre ľudské práva pri OSN, Navi Pillay, vyzýva, aby do Sýrie neboli dodávané zbrane, ale treba tlačiť na obe strany pre nájdenie politického riešenia.

„Posolstvo od nás všetkých by malo byť rovnaké: nebudeme podporovať tento konflikt zbraňami, strelivom, politikou alebo náboženstvom,“ povedala Navi Pillay na Ženevskom fóre.

Pillay varovala, že v prípade, zhoršenia situácie, „miestne masakre sú istota, nie riziko.“

Preklad: ::prop, www.protiprudu.org
Zdroj: RT

O ::prop

5 komentárov

  1. americania, turci, saudi a katarci su uplne posraty poslednymi spravami o prichode tisicov ruskych a ukrainskych vojnovych veteranov na pomoc legitimnej assadovej vlade. http://slovak.ruvr.ru/2013_05_28/Na-vojnu-do-Syrie-sa-vyda-rusko-ukrajinsky-dobrovolnicky-zbor/ Moze to byt jeden z rozhodujucich faktorov ktory radikalne zvrati situaciu v prospech assada. A rusi im urcite na cestu nabalia kopu uzitocnych veciciek a hraciek ktore otestuju priamo na bojovom poli.

  2. nieco k veci osmoza uz konecne

  3. OSMOZA sem ta si nieco precitam na tejto stranke a tak mozem len jasne potvrdit ze ty si kus jebnuteho degenerata

Leave a Reply