Domov / Hlavná strana / Zahraničie / Rusko a demografický úpadok

Rusko a demografický úpadok

 • Demografický úpadok Ruska v dôsledku emigrácie a nízkej pôrodnosti bude pre Moskvu v nasledujúcich rokoch kľúčovou témou.
 • Kvôli protirečiacim si údajmi a plánmi Kremľa na pritiahnutie migrantov sa ťažko predpovedá presný rozsah a rýchlosť ruského demografického úpadku, ale napriek tomu ovplyvní ruskú ekonomiku a schopnosť Moskvy presadzovať svoju moc v zahraničí.
 • Ak sa Rusku aj podarí pritiahnuť významný počet migrantov na zmiernenie svojho populačného úpadku, Moskva bude čeliť väčším problémom súvisiacim so zvládnutím domáceho etnického napätia a politickej nestability.

Od veľkej mocenskej súťaže so Spojenými štátmi po domáce nepokoje, Moskva si musí poradiť s množstvom problémov, ale na obzore sa hrozivo rysuje ďalší problém: demografická zmena. Kvôli emigrácii a nízkej pôrodnosti sa predpokladá, že obyvateľstvo Ruska bude v nasledujúcich pár desaťročiach prudko klesať. To môže mať významné geopolitické následky, ktoré budú mať vplyv na všetko, od ekonomiky krajiny cez jej vojenskú moc až po schopnosť presadzovať svoj vplyv vo svete – najmä v najbližšom okolí. Ale kvôli rozdielom v populačných predpovediach a snahách Moskvy zmierniť pokles populácie je skutočný rozsah demografickej zmeny, ktorému Rusko čelí, neznámy. Hoci skúmanie rôznych súborov údajov naznačuje, že obavy z bezprostredného demografického úpadku Ruska môžu byť prehnané, plánovači v krajine majú stále čo robiť, aby úpadok zastavili.

Rôzne súbory údajov

Hlavnými zdrojmi údajov o ruskej demografii sú Federálna služba štátnych štatistík (Rosstat), ruská vládna agentúra, a medzinárodné orgány ako Organizácia spojených národov a Organizácia pre ekonomickú spoluprácu a rozvoj (OECD). V sledovaní historických a súčasných populačných údajov o Rusku existuje len malý nesúlad medzi číselnými údajmi Rosstatu a OSN, ale existuje oveľa väčšia priepasť medzi Rosstatom a OECD v súvislosti s ruskou emigráciou do konkrétnych krajín ako USA a Nemecko.

Dôvodom je, že Rosstat započítava len Rusov, ktorí si vo vlasti oficiálne zrušia svoju registráciu – čo väčšina emigrantov nerobí. V dôsledku toho je počet Rusov emigrujúcich z krajiny omnoho vyšší než počet oficiálne nahlásený Ruskom, tvrdí štúdia zverejnená v januári 2019 nezávislým médiom Proekt, citujúca údaje OECD. Niektoré cieľové krajiny, vrátane USA, uvádzajú až šesťkrát vyšší počet ruských imigrantov než koľko ich uvádza Rosstat.

Čo je však dôležité, správa Proekt uvádzala migračné údaje OECD zverejnené cieľovými krajinami, čo nutne nenaznačuje, že prichádzajúci Rusi skutočne prišli z Ruska. Namiesto toho môžu byť „osoby ruskej národnosti prichádzajúce odkiaľkoľvek“ napríklad ruskí občania, ktorí emigrovali z Francúzska do Nemecka. To by mohlo vysvetliť, prečo sa čísla OECD tak veľmi odlišujú od čísiel Rosstatu, keďže ten počíta len ľudí opúšťajúcich Rusko. Ale hoci priepasť medzi ruskými a medzinárodnými číselnými údajmi je proste príliš veľká na to, aby naznačovala, že rozdiel medzi nimi pozostáva z Rusov migrujúcich z tretích krajín do krajín podobných USA či Nemecku, je pravdepodobne prehnané tvrdiť, že skutočná miera emigrácie je šesťkrát vyššia než čísla uvádzané Rosstatom; pravda je skôr niekde medzi.

Čo čaká Rusko

Pokiaľ ide o predpovede celkovej ruskej populácie, očakáva sa, že podľa OSN príde krajina do roku 2050 o asi 8 percent svojho obyvateľstva. (Rosstat takéto predpovede neuverejňuje). Prirodzene, väčšia emigrácia zrýchli populačný pokles. Ale vzhľadom ku nezlučiteľným súborom údajov sa ťažko predpovedá presná časová os klesajúceho ruského demografického trendu.

Ďalším faktorom, ktorý treba zvážiť, sú snahy Kremľa vynahradiť svoj populačný úpadok a emigračné trendy. Podľa ruského obchodného denníka Kommersant plánuje ruská vláda pritiahnuť 5 až 10 miliónov migrantov zo susedných krajín s veľkým počtom rusky hovoriacich obyvateľov, vrátane Kazachstanu, Uzbekistanu, Ukrajiny a Moldavska, aby behom nasledujúcich piatich rokov vyrovnala ruský populačný pokles. Vďaka snahám vlády pritiahnuť migrantov, rovnako ako jej snahe podporovať väčšiu pôrodnosť, sa v posledných rokoch podarilo udržať stabilný populačný trend, ale rok 2018 bol prvým rokom od 2008, kedy ruská populácia poklesla v absolútnych číslach, pričom poklesla o 93 500 ľudí na 148,8 milióna ľudí. Súčasný plán krajiny pritiahnuť aspoň 5 miliónov migrantov ročne behom len štyroch rokov je však omnoho ambicióznejší.

Rozsah poklesu ruskej populácie bude mať pre Moskvu významné následky. Pokračujúci pokles populácie oslabí ruskú ekonomickú pozíciu, najmä preto, lebo najpravdepodobnejšou skupinou emigrantov sú mladí a vzdelaní odborníci v sektoroch ako technológie a vojenstvo. Aj Rosstat si všimol nárast odlivu mozgov: v roku 2017 malo 22 percent ruských emigrantov vyššie diplomy, čo je o 5 percent viac ako v 2012. Udržanie daňových výnosov a zachovanie dôchodkového systému budú pre Rusko v dôsledku poklesu obyvateľstva výzvou a v roku 2018 vláda musela zvýšiť vek odchodu do dôchodku.

Zmena tiež ovplyvní zloženie ruskej demografie, lebo do Ruska budú vo väčších počtoch migrovať pravdepodobne migranti z rýchlejšie rastúcich krajín na Kaukaze a v Strednej Ázii, aby vynahradili populačnú stratu. To by, naopak, mohlo vyvolať ďalšie etnické napätie v krajine a zvýšiť politickú nestabilitu, čo dokazujú protesty proti migrácii v Moskve a v mestách ruského Ďalekého východu ako Jakutsk v roku 2018. Bez ohľadu na možné etnické napätie má ruská vláda len málo možností, ako pritiahnuť viac migrantov, aby vykompenzovala svoj blížiaci sa populačný úpadok.

Z geopolitického hľadiska, oslabená ekonomika a menšia populácia tiež ohrozia schopnosť Ruska projektovať vojenskú silu a politický vplyv, keďže krajina bude zaostávať za krajinami, ktorých populácia rastie a ktoré súťažia o vplyv v oblasti, vrátane súperov v podobe veľkých mocností Číny a USA a aj menších mocností ako Turecko a Irán. Takže hoci sa presný rozsah ruského demografického poklesu a meniace sa etnické zloženie ťažko predpovedá, niet pochýb, že pre Moskvu budú z dlhodobého hľadiska zdrojom veľkých obáv.

Preklad: zet, www.protiprudu.org
Zdroj: Stratfor

O ::prop

9 komentárov

 1. Ovela vacsi problem ma Ukrajina kde poce obyvatelov poklesol z 50 milionov na dnesnych 40 milionov, Bulharsko kde bol pokles o 2 miliony z 9 million na 7 a Ukrajina ma poklesnut na 30 million a Bulharsko az na 5 million. Rovnaky osud caka vsetky postsocialisticke krajiny Europy, vcatne kaukazkych krestansky narodov Armenov a Gruzincov, na Kaukaze budu pribudat len moslimi Azerbajdzanci. Nuz neviem ci ten vyvoj po 1989 bol spravny. V zapadnej Europe kompenzuju zly prirastok migraciou z 3 sveta, najma muslimskych krajin A v USA si treba pozriet demograficke zmeny velkych miest z poslednych 30 rokov. Cize biela rasa programovo zanika aj v USA

  • Ukrajina má len 37 miliónov obyvateľov, a stále počet obyvateľov klesá – hlavný dôvod je, že Ukrajinci odchádzajú preč z domoviny.
   Najideálnejšia demografia je, že počet obyvateľov danej krajiny stagnuje – nerastie/neklesá. Dá sa to dosiahnuť cez pôrodnosť domáceho obyvateľstva, ale to chce zmenu mentality obyvateľov a hlavne iných politikov a iné médiá.

  • Otázkou je, nakoľko má na tom podiel strata území s obyvateľstvom, ako Krym a Doneck. Na druhú stranu, Rusku príliš nepomohol k demografickému rastu ani prírastok 2 miliónov obyvateľov Krymu…

 2. Vazena redakcia
  Pri ttejto prilezitosti ma napada, ze priatel mal vypracovanu diplomovu pracu, o tom ako od polovice 1990 tich rokov, vo velkej miere najma Americania stredneho a starsieho veku, si isli hladat mlade manzelky najma na Ukrajinu, ale aj do Ruska, Gruzinska a Armenska. V Australske televizii bola reprtaz o tychto mladych zenach, ktore po niekolkych rokoch sa rozviedli s tymito manzelmi. Australska reporterka vinila za situaciu tieto mlade zeny ako zlatokopky. Priatel sa o viac rokov rozhodol vypracovat na tuto temu diplomovu pracu, ked zistil ze dnes uz okolo 40 rocne zeny z horeuvedenych krajin, zijuce v USA, si hladaju manzelov cez internet.Praca sa vsak ukazala prilis citliva a professor ktory s tym suhlasil z vysich zaujmov odmietol pracu, zaradit do programu. Zistilo sa ze vsetky tieto mlade zeny dnes okolo 40 ky su rozvedene a bezdetne. Manzelia sa opyjali a tieto mlade manzelky ktore boli pre nich ornament casto bili a este castejsie podvadzali s druhymi zenami. Preto v USA nehladaju partnerov ale snazia sa to cez internet, cez zoznamovacie spolocnosti. Avsak stratili svoje plodne roky, aj ked ziskali spolocensky a finance vyznamne postavenia, napriklad v reklamnej firme na modne oblecenia. Avsak ani to ich nezbavuje samoty. z domu si odniesli tradicne rodine hodnoty, ktore v presexualizovanej USA, zameranej len na fyzicku stranku sexu a minule skusenosti im brania najst si noveho partnera v USA. Co je na veci smutne maju dost rozpoltenu povahu od noveho partnera na internete ziadaju tradicne rodine hodnoty, po ktorych hlboko vo vnutri tuzia, avsak zivotom v USA, tieto hodnoty su nahlodane. Na zaver priatel pise ze keby po roku 1989 vyvvoj isiel inac tieto mlade zeny by zostali doma a mali s manzelom jedno alebo dve deti. A boli by aj blizsko rodicov. Teraz sice finance si mozu dovolit navstivit rodicov v materskejkrajine aspon raz do roka. Ale neraz trpnu obavami ako je to s ich rodicmi, maju o nich starch. So su same, strachuju sa o rodiicov ale vynostne spolocensky a financne postavenie im nedovoli zmenit situaciu. Je to generacia stratenych zien, aj ked finance a spolocensky uspesnych. Bohuzial ani pri najlepsej snahe sa mu nepodarilo zistit o ake mnozstvo zien ide. Avsak aj tieto zeny nie vlastnou vinou prispeli k demografickemu poklesu ich narodov

  • https://i.pinimg.com/1200x/19/28/31/192831d9e5f9d84b837962c668301cc1.jpg

   Dalsi dovod ze v zapadnej ale celkove v civilizacii zalozenej na Europskej civilizacii a krestanstve, zeny sa odcudzuju zenskosti a coraz viac ich nadobuda fyzicke formy cez sport ktore su nezlucitelne s materstvom ako vidno na obrazku hore. Nielen to zeny sa venuju takym sportom vo velkej miere ktore boli len muzskou domenov, ako vsetky mozne typu futbalu a rugby. Najma rugby svojou drsnostou bol nezlucitelny s tym aby ho hrali zeny. Pokusim sa najst you tube s tou supersvalnaotou zenou aby ste videli ake enormne usilie vynaklada naz ziskanie takych svalov. Nuz taka zena nema ani pomyslenia na materstvo

 3. https://www.youtube.com/watch?v=Bo49eJweNbg
  toto je extremne svalnata zena. Avsak je vela zien aj na zapade, napriklad aj v takej Kolumbii ktore su rovnako svalnate a zadky im trcia z tela ako kobyliam ze by ich bolo mozne osedlat. pritom maju fotografie, z obdobia ked este nezacali s extremnou kulturistikou a ich telesna schranka bola uhladna, k comu treba taku do zadu vytrcajucu rit? Nuz taketo zeny su natolko preokupovane sportom ze ani len nepomyslia na materstvo. A ktovie ci ich vnutorne organy nie su tiez poznacene tymto prehnanym svalstvom? Moznoze taketo nahromadenie svalov zbranuje takejto zene nielen psychicky, ale aj fyzicky byt normalnou matkou?

 4. https://www.yourtravelmates.com/people/#116900724

  Na tejto linke je mlada zena a jej fotografie. Jez zamestnanie je ako „purveyor of modern latin fashion“ v preklade asi ako reklamny agent na modne latinsko americke oblecenie. Su tam jej fotografie predtym nez zacala cvicit extremnu kulturistiku, ktora zaberie vela casu takejto osobe, ze v podstate nema cas na ine, ako najst si manzela a mat deti je vedlasie, alebo vobec neni v programme. Zaujimave ze na fotografiach nez zacala s kulturistikou mala celkom peknu postavu vcetne zadku. Po extremnej kulturistike nasledkom treningu sa jej Zadok enormne zavacsil a trci jej s tela takmer ako kobyle. Hadam by sa mohla aj osedlat. Zaujimave ze tato sialena moda neni ojedinela, v Kolumbii ju praktizuje vela zien. Zda sa ze zopar blaznov ktory maju v laske taketo prehnane zadky, prinutia financnymi prostriedkami mlade zeny takto zmenit svoje postavy. Co nakoniec musi poznacit vztah k materstvu, psychologicky aj fyzicky. To je moj prispevok, k danej teme. Teda vsetko aby sa zenam branilo v ich prirodzenom instinkte mat deti.

 5. a čo takto odhaliť, koho je to robota a prečo si dal za cieľ zničiť našu rasu?
  Kto je Putin? Pre koho pracuje?
  Keď tak stručne zhrniem jeho „boj“ proti mafii, ktorým si získal Rusov, tak vidím len toto:
  Zatvoril na pár rokov Chodorkovského, ktorý vôbec nebol súdený xza vraždu starostu Neftejuganska. O pár rokov vyliezol pekný a zdravý a teraz si užíva nakradnuté vo Švajčiarsku. Táto kauza dostatočne poslúžila pre získanie si dôvery Rusov.
  Alebo spravil ešte niečo Putin pre bielych Rusov o čom neviem?

 6. Polygamia to vyriesi. Maju ju ( neoficialne) vsetky naozaj vyspele civilizacie.

Leave a Reply