Domov / Hlavná strana / Komentáre / Ruské úrady odpočúvajú rozhovory Skype

Ruské úrady odpočúvajú rozhovory Skype

skype-logo-placeholderAko prednedávnom informovali ruské noviny, môže ruské ministerstvo vnútra, ako aj tajná služba FSB už viaceré roky odpočúvať rozhovory vedené cez internetový telefonický servis Skype a určovať miesto pobytu zúčastnených účastníkov.

Podľa článku novín „Vedomosti“ je odpočúvanie Skype rozhovorov v Rusku už mnoho rokov bežnou praxou. Ako zdroj citujú noviny mimo iných Ilju Sachkova, riaditeľa firmy pre počítačovú bezpečnosť Group-IB. „Z tohoto dôvodu je tiež našim zamestnancom zakázané , baviť sa o pracovne relevantných témach cez Skype“, hovorí Sachkov.

Niektorí IT experti sa domnievajú, že zodpovedajúce odpočúvacie rozhrania boli zabudované s prevzatím Microsoftom v roku 2011 do programového kódu Skype. Dohady o zodpovedajúcich funkcionalitách existujú však na internete už dlhšie – ale ich pravdivosť sa nedá overiť.

Ruské úrady, ktoré sa údajne zúčastňujú na týchto odpočúvacích opatreniach nechcú k téme zaujať žiadne stanovisko.

Microsoft sa už kvôli Skype nachádzal pod tlakom. Tak napríklad žiadali Reportéri bez hraníc – doteraz bezvýsledne – zverejnenie, ktorým vládam bol poskytnutý prístup k tejto službe. Len prednedávnom bolo Skype vyhrážané žalobou prostredníctvom francúzskeho telekomunikačného dozorného úradu, pretože podnik doteraz premeškal povinnosť registrovať sa vo Francúzsku ako poskytovateľ telekomunikačných služieb, čo pre tento podnik mimo iné znamená, prípravu odpočúvacích rozhraní pre francúzske úrady.

Podľa informácií nevyužíva doteraz nemecká spolková vláda túto funkcionalitu – zrejme na základe právnych problémov – preto sa siaha čiastočne na nákladnejšie a technicky podozrivé riešenia na „sledovanie telekomunikačných zdrojov“.

Preklad: Juraj Borský, www.protiprudu.org
Zdroj: www.gulli.com

O ::prop

2 komentáre

  1. Pouzivajte JITSI. Je zadarmo, da sa volat cez viacero protokolov a podporuje SRTP a ZRTP – bezpecne sifrovane hovory.

  2. Detičky! A kto nám to ešte odpočúva skype? A nielen skype, ale možno aj naše prdy! No kto ešte?

Leave a Reply