Domov / Hlavná strana / Zahraničie / Ruská bojová stíhačka v kontakte s prieskumným lietadlom USA

Ruská bojová stíhačka v kontakte s prieskumným lietadlom USA

US Russia Hijack ExercisePosádka ruskej bojovej stíhačky mala riskantným manévrom provokovať prieskumné lietadlo USA. Ak podrobnosti Pentagonu platia, mali posádky oboch strojov veľké šťastie.

Washington – Pri prieskumnom lete lietadla USA nad Ochotským morom, ktoré hraničí s Ruskom, prišlo podľa údajov Pentagonu k riskantnému incidentu. Boeing RC-135U z U.S. Air Force sa nachádzal podľa údajov hovorcu Pentagonu v medzinárodnom vzdušnom priestore, keď sa stroju naraz priblížila ruská bojová stíhačka. Táto sa zavesila priamo pred nos prieskumného lietadla a priblížila sa k nemu až na 30 metrov.

Potom ruský pilot otočil svoju bojovú stíhačku SU-27 tak, ako keby chcel ukázať svoje vybavenie nesenými zbraňami, informuje hovorca Pentagonu Steve Warren. Medzi oboma lietadlami neexistoval žiaden rádiový kontakt, prieskumné lietadlo USA zotrvalo v kurze a nevyhlo sa.

Popis incidentu z ruského pohľadu zatiaľ neexistuje. (Spomína sa len incident ako taký bez ruského komentára, pozn.)

Prečo sa incident, ktorý sa odohral 23. apríla, len teraz publikoval, nevedel hovorca Pentagonu vysvetliť. V polovici apríla došlo už k jednému incidentu s ruskou bojovou stíhačkou rovnakého typu. Pilot tryskového lietadla viacnásobne prelietaval v nízkej výške na loďou vojenského námorníctva USA v Čiernom mori.

boeing

Boeing RC-135

Boeing RC-135U je vysokošpecializované štvormotorové prieskumné lietadlo zo sedemdesiatych rokov, ktoré je známe pod menom „Combat Sent“. Dve z týchto lietadiel sú dodnes v službách amerického vojenského letectva. Lietadlá „Combat Sent“ sú vybavené dvoma radarovými kupolami a množstvom anténnych systémov, ktoré môžu na veľké vzdialenosti lokalizovať a identifikovať signály protivníka. Posádka pozostáva z dvoch pilotov, jedného navigátora, dvoch inžinierov, namenej desať dôstojníkov a šesť technických špecialistov.

Preklad: Juraj Borský, www.protiprudu.org
Zdroj: Spiegel

O ::prop

9 komentárov

 1. Ak si Rusi kontrolujú Ochotské more, ktoré susedí s Ruskom, je pri americkej agresii pochopiteľné.
  Navyše,toto more patrí Rusku.
  http://cs.wikipedia.org/wiki/Ochotsk%C3%A9_mo%C5%99e
  Čo tam však hľadá americká stíhačka?
  Kto teda provokuje?
  Zadĺžené krvavé obludy, ktoré sa chystajú vyvolať vojnu s Ruskom.

 2. USA to sú komedianti. Ich vojenská elita do teraz bojovala s druho až tretio triednymi armádami. Dnes sa stretávajú so špičkovo vycvičenými pilotmi VVS RF a púšťajú si do gatí. Za sociku bolo bežne že si navzájom obidve straní studenej vojny doprevádzali svoje výzvedné či bombardovacie lietadla a nikto s toho vedu nerobil. Provokácii na oboch stranách bolo toľko že ich nikto neriešil nechali to na profesionalitu pilotov. Dnes ti US osloboditelia a svetoví policajti pri akom koľvek priblížení sa VVS RF k ich lietadlám či lodiam okamžite plaču. Pani s US spomente si na svojich staršich kolegov vo zbrani ti to brali s chladnou hlavou a dnes sa určite dobre na vás bavia. Veď net je plný fotiek zo vzájomného si doprevádzania si lietadiel a lodi tak nefňukajte. V zamestnaní s názvom vojak hrozí riziko aj smrť nie len peniaze. Nikto vás nenútil stať sa vojakmi.

 3. až na to, že v Čiernom mori to bola Su-34

  • Zaujímavé – máš nejaký dôkaz?
   všetky zdroje doteraz hovorili o Su-24 – stroji prakticky o dve generácie staršom
   Su-24 majú rusi dosť – vyrobených ich bolo od začiatku 70. rokov okolo 1400

 4. Áno pred mesiacom v Čiernom mori sa zabudol americky radarový krížnik,preto SU – 34 RF im pripomenulo čo je ich povinnosť po 14 dní byť v cudzích vodách. Následky boli neuveritelné, 27 príslušníkom námorných síl USA z uvedenej lode museli zakúpiť pampersky a zavolať psychológov, aby sa zo šoku dostali, lebo všetci podpísali žiadosť o uvoľnenie z námorných služieb.

 5. Možno aj nad Ochotským morom im vypli elektroniku, preto sa teroristi hneď nechválili, až teraz.

 6. Armáda USA nikdy počas svojej existencie nebola použitá na obranu, vždy iba na útok na iné štáty a ich okupáciu spojenú s ich zničením a vyrabovaním.

 7. To ich vražedné americké lietadlo malo záhadne zmiznúť, ako to malajzijské. Likvidovať americké beštie !!!

Leave a Reply