Domov / Hlavná strana / EU / Radostná, krásna špehujúca Únia? Komisia EÚ chce prijať európsky Patriot Act

Radostná, krásna špehujúca Únia? Komisia EÚ chce prijať európsky Patriot Act

Kamera-EUS cieľom budovania “Európskeho anti-teroristického centra” chce Komisia EÚ v utorok tíško a tajne prijať kópiu amerického Patriot Actu. Takzvaná “Európska bezpečnostná agenda“ je de facto určitý druh päťročného plánu na úplné sledovanie európskych občanov, vrátane budovania rozsiahlej databázy.

Vo veľmi krátko pojatom verejnom prehlásení z Bruselu sa hovorí strohými slovami:

“Tri hlavné priority Európskej bezpečnostnej agendy sú boj proti terorizmu, organizovanému zločinu a kybernetickej kriminalite. Táto agenda vytvorí základ pre spoločné opatrenia a spoluprácu medzi inštitúciami EÚ a agentúrami, členskými štátmi, civilnou spoločnosťou a medzinárodnými partnermi.”

Sledovanie civilno-spoločenských komunikačných ciest a priamy útok na privátnu sféru občanov sa zdôvodňuje difúznym, údajným bojom proti terorizmu a kriminalite.

Vedľa amerického sledovacieho zákona, tzv. “Patriot Act”, je pre EÚ iniciatívu príkladom aj nové francúzske zákonodarstvo. Nápadné pritom je aj to, že základné demokratické príznaky, ako rozdelenie moci, je cielene vypustené. Nový francúzsky zákon o tajných službách umožnuje napríklad sledovacie opatrenia bez predošlého súdneho povolenie. Judikatíva, ako dôležitá demokratická kontrolná inštancia, je tým pri rozšírených praktikách tajnej služby vyradená. Kritici hovoria o veľkých možnostiach zneužitia vládnymi orgánmi a tajnými službami.

V EÚ verzii nového zákonodarstva, ktoré sa prerokovávalo čo najviac s vylúčením verejnosti, nesie nosnú úlohu doterajší európsky policajný úrad – Europol. Ako už minulý týždeň informovalo RT Deutsch, snaží sa Europol stať sa istým druhom nadnárodnej tajnej služby EÚ. K tomuto účelu sa majú informácie tajných služieb členských štátov zbiehať v Den Haagu a odtiaľ znovu disponovať do jednotlivých miest.

Časťou plánov je aj silnejšia kontrola vonkajšej hranice EÚ, čo je v priamom protiklade k verejným prejavom niektorých politikov EÚ, ktorí chcú riešiť problém rastúceho prílivu utečencov primeraným spôsobom.

Mimoriadne problematické na novom zákonodarstve je na jednej strane, že bolo presadené bez verejnej diskusie, kritické skupiny ochrany dát vo verejnosti neboli vôbec vypočuté . Mohli by sme si myslieť, že väčšine európskych občanov je výpredaj ich základných práv v prospech hmlistých sľubov bezpečnosti vo veľkej miere ľahostajné. Aj vo Francúzsku bol nový zákon o tajných službách presadený bezproblémovo, bez spoločenského odporu. Hlasy proti v Parlamente boli len od zástupcov francúzskych Zelených (Europe Écologie – Les Verts) a Front National.

Skutočnosť, že sa mnoho občanov z diskusie odhlásilo, môže aj znamenať, že vo svojej väčšine nevidia viac žiadny zmysel v spoločenských debatách. Ako zistil prednedávnom celosvetový prieskum, odmieta však zároveň viac ako 80 % mladých európanov stále viac narastajúce sledovacie opatrenia a solidarizujú s whistleblowerom Edwardom Snowdenom.

Ako Snowden, budú mnohí jeho podporovatelia možno tiež nastupovať na neortodoxnú cestu, aby vyjadrili svoj odpor voči stále viac budovaným západným sledovacim štátom. Tento vzniknutý tlak sa potom vybije jednoducho iným spôsobom.

Preklad: Juraj Borský, www.protiprudu.org
Zdroj: RT

O ::prop

Jeden komentár

 1. Skutečná tvář EU
  The Real Face of the European Union

  ZEMĚ: Velká Británie
  ROK: 2006
  DÉLKA: 42 minut
  REŽIE: Phillip Day
  JAZYK: angličtina
  TITULKY: české
  Evropská unie nám byla podána, jako naše nejlepší naděje pro budoucnost. Nerozvíjí se však za plentou poměrně znepokojivý plán? Dnešní Evropská unie je na dobré cestě stát se federativním superstátem svázaným jedinou měnou, jedním právním systémem, společnou armádou, policií, ústavou, parlamentem, hymnou a prezidentem. Mnoho z toho již dnes máme. V tomto dokumentu představujícím insidery a komentátory EU nezávislý autor Philip Day shrnuje historii a cíle Evropské unie, stejně jako znepokojivé a neodvolatelné důsledky, které tato nová vláda bude mít pro občany evropských států. Ať již jste pro a nebo proti naší účasti v Evropské unii, tento film vám představí zásadní a znepokojivé otázky, které mainstreamová média odmítla klást.

  Ke shlédnutí online:
  http://www.mustwatchtv.cz/13-politika/16-skutecna-tvar-eu/

Leave a Reply