Domov / Hlavná strana / Komentáre / Putinizmus a neoboľševizmus

Putinizmus a neoboľševizmus

Putinistická a neoboľševická propaganda snáď nikdy nebola taká silná, ako dnes. Rusofilno-mesianistické myšlienky, ktoré zneužili ideu panslavizmu v celej jej podstate, sú žiaľ najviac prítomné v tzv. vlasteneckých kruhoch. Dlhoročná vzorná práca súdruha Chelemendika a celej jeho rezidentúry určite potešila „taváriščov“ v Kremli. Jeho skutoční šefovia však zrejme kancelárie v Kremli nemajú. Myšlienky o tom, koľko toho máme spoločného a ako je len mocný, statočný a chrabrý ruský medveď ten pravý a jediný ochranca pred dekadenciou dnešnej doby, sú korunované niečím tak scestným a zároveň humorne hlúpym, ako je tričko s Vladimírom Putinom ponúkané na Slovensku a pamätník Vasiľa Biľaka.

Naša spoločná cesta končí s východnými Slovanmi niekde v období sťahovania národov. To je naozaj dosť dávno. Tam sa končí naša sociálna, kultúrna a genetická spriaznenosť. Ak samozrejme nepočítame okupáciu „oslobodením“ v roku 1945 a okupáciu „bratskou pomocou“ v roku 1968. Takmer 50 rokov komunistickej diktatúry ovplyvnilo náš národ natoľko negatívne, že ešte dnes sa nájde dosť ľudí ochotných obhajovať zvrátené myšlienky marxizmu a leninizmu šírené prostredníctvom neoboľševickej strany Vzdor, schované do ľúbivého rúcha sociálne spravodlivej spoločnosti.

Ak uvažujeme s Európou od pobrežia Atlantiku po Ural, tak kultúra a civilizácia sa v tomto priestore šírila vždy zo Západu na Východ. Niekomu sa to možno nepáči, ale je to tak. A je úplne jedno, či to, čo sa deje posledných 100 rokov, môžeme nazvať civilizáciou a kultúrou, alebo nie. Náčelníci z Kyjevskej Rusy neboli vládnucou elitou medzi škandinávskymi Vikingami a Peter Veľký, tento obdivuhodný panovník, sa predsa len vzdelával v Západnej Európe. Európski panovníci neosídľovali svoje územie kolonistami z Ruska, ale posielali svojich obyvateľov hľadajúcich lepšiu budúcnosť práve tam.

Genealógia nášho národa určite preukáže medzi našimi predkami oveľa väčšiu „interakciu“ s Nemcami, Čechmi, Poliakmi a Maďarmi ako s Rusmi.

Výnimočný, silný a veľký ruský národ, ktorý dal ľudstvu toľko významných mysliteľov a umelcov sa nechal sedemdesiat rokov zotročovať a manipulovať bandou neruských živlov, ktorá dokázala presadiť boľševickú ideológiu a krvavo potlačiť prirodzenú autoritu šľachty a pravoslávnej cirkvi.

Komisárov Čeky nasledovalo na Ukrajinu mnoho verných ruských prisluhovačov, aby pomohli pri realizácii hladomoru biblických rozmerov. Svoje by vedeli rozprávať aj Litovci, Lotyši a Estónci, niekoľkokrát „oslobodení“ našimi tzv. „slovanskými bratmi“. A to je iba najznámejší príklad toho, prečo sú Rusi aj v bývalých krajinách svojho impéria takí „obľúbení“. Nehovorím už o vyslovene psychopatickej a deviantnej „ruskej“ antinemeckej a antieúropskej propagande počas druhej svetovej vojny, ktorú viedol Ilia Grigorievič Erenburg. Či snáď skôr Eliahau Ehrenberg?

V 90-tych rokoch bolo potrebné boľševickú ideológiu transformovať do podoby oligarchickej demokracie, ktorá by zabezpečila prerozdelenie zdrojov a majetku vytvorených komunistickou diktatúrou z krvi obyčajných ľudí. V Rusku sa to volalo „Perestrojka“ a „Glasnosť“ u nás „Nežná“, prípadne „Zamatová revolúcia“. Po období chaosu a prerozdelení obrovského bohatstva bolo potrebné oklieštené impérium stabilizovať a znova polarizovať svet. Bolo potrebné nájsť ďalšieho z radu veľkých vodcov, ktorý vráti krajine prosperitu a garantuje majetok v súkromných rukách. Človeka svojej doby, s nenápadným odkazom na pôvodnú boľševickú ideológiu (napríklad agent KGB ) a s trochou „cárovej“ charizmy. Vladimír Vladimírovič Putin si získal popularitu naprieč celým spektrom ruskej spoločnosti. A zaslúžene. Po rokoch chaosu v postkomunistickej ére si mocní vládcovia klamu už nemohli dovoliť riskovať pozície v tak neskutočne bohatej a prekrásnej krajine akou Rusko bezpochyby je. A on dokázal to, čo väčšina národa chcela a potrebovala. Pretože mu to ONI umožnili. Vladimír Putin je pre väčšinu konzervatívne uvažujúcich ľudí určite prijateľnejší ako jeho európske proťajšky. Nehovoriac už o „bývalom“ moslimovi Barackovi Husseinovi Obamovi. Je však iba ďalším z rady poslušných kráľov. Nič viac, nič menej. Je naivné si myslieť, že tak bohatú krajinu s množstvom ľudí by nechala zlatožravá chobotnica bez svojho vplyvu. Veď tých ľudí je možné napríklad poslať do novej vojny. Pod vlajkou všeslovanského bratstva, za sociálne spravodlivú spoločnosť? Možno. Aspoň spravodlivejšiu, pokiaľ to neruskí oligarchovia Voloďovi dovolia.

Jasné prepojenie boľševickej a novej putinistickej ideológie bolo vidno aj pri „proruských“ demonštráciách na východe Ukrajiny. Obraz usmiateho Stalina, vraha miliónov Slovanov, s komixovou bublinou a textom „Voloďa molodec“. Ďakujeme pekne. Takéto kriesenie krvavej beštie Džugašviliho, ktorý nebol ani Slovan, tobôž Rus a zrejme aj Gruzínci by s ním mali problém, nepotrebuje nikto na tomto svete.

Mimochodom, keď je na východe Ukrajiny tak silná túžba po návrate do lona matičky Rusy, ktorú narúšajú len „banderovské živly a agenti dekandentnej Európy a USA“, prečo Voloďa – molodec už túto túžbu dávno nenaplnil? Západ by zostal bezzubý. Rovnako ako pri protiruskom povstaní v Maďarsku a pri „bratskej pomoci“ v Československu. Takže prečo sa konečne cár báťuška Voloďa nepostará o svojich verných a nevráti im zasa normálny život? Pretože to nemá dovolené. Od niekoho oveľa silnejšieho, od koho ma rozkaz zastabilizovať západnú hranicu „svojho“ impéria nestabilitou, občianskou vojnou. V ktorej trpia nevinní. Slovania. Rusi. Ukrajinci. Tí Ukrajinci, ktorí prelievali krv na Majdane a boli oklamaní, keď jednych oligarchov vystriedali druhí. A na zabíjanie tých „krvavých neonacistických Ukrajincov“ dobre poslúžia aj čečenskí „dobrovoľníci“ z bataliónu Smrť.

Európa nepotrebuje vojnu medzi Ukrajincami bojujúcim proti „fašistickému Západu“ na ruskej strane a medzi Rusmi bojujúcim na ukrajinskej strane proti svojim bratom v ruskej armáde. Myslíte, že je tu chyba? Nie, aj toto je totiž realita dnešnej Ukrajiny.

Problémom Európy sú jej „vládcovia“, ktorí prevažne vzišli z neoboľševických, marxisticko-leninských študentských hnutí na konci šesťdesiatych rokov. Dnes sú sústredení v bruselských „slonovinových vežiach“ a vedú nekonečné žabomyšie vojny o to, ako spreneveriť čo najviac peňazí daňových poplatníkov a „integrovať“ do Európy čo najviac bojovníkov z radov radikálnych moslimov – pardón!, správne sú to utečenci z Afriky a Blízkeho Východu.

Ruský medveď však rozhodne nie je liekom na boľačky Európy, nech sa na nás usmieva akokoľvek dobrosrdečne a otcovsky. Je to stále iba medveď. S hviezdou, kosákom a kladivom.

Autor: Vlado, www.protiprudu.org

O ::prop

80 komentárov

 1. Kto je autor Vlado? SME/STV/Markiza/TA3 … ? ja som myslel ze na tomto webe su alternativne pohlady na dianie okolo nas. Toto je bohuzial propaganda ako v oficialnych slovenskych mediach. len trochu vulgarnejsia.

  • vsetko alternativne musi byt proputinovske a akonahle niekto nieco uvedie na pravu mieru ho treba znevazit a zaradovat ho niekde kam nepatri? co vas tu drzi vsetkych ked sa vam ten sku*vysyn tak paci chodte vsetci do ruska,aspon sa to tu troska vycisti od ludi s intelektom mongolskych pastierov

   • To iste sa da povedat aj naopak. Co tu drzi teba? Preco nejdes do bajnej Novej Zeme? Tento clanok nie je alternativny, je ziadny… mazanec bludov bez hlavy a paty.

    • ja nepotrebujem nikam odchadzat ja sa neposieram ani z Putina ani z Obamu pre mna su to rovnake hovna…a ked nemaju historicke udalosti a fakty hlavu ani patu tak dalej sleduj tie tvoje alternativne media s ich neskonalou hodnotou…je to jednoduchsie ako si precitat nejake knihy a historicke fakty…a zaradit sa medzi tie ovce ci uz prozapadne alebo proputinovske…

   • V tom článku nie je nič uvedené na „pravú mieru“ , celý článok je hlúposť.

    …“skurvysyn“ , “ intelekt mongolských pastierov “ …….

    ……………………vaša zaujatosť je očividná .

    • ano som zaujaty voci Putinovi vobec to nepopieram…tak isto som zaujaty aj voci Obamovi,NATO a EU…pre mna je to vsetko rovnake zlo a je smiesne mysliet si ze niekto z nich niekedy pomoze…maximalne tak sebe a svojim zaujmom…

 2. V skutku dobry clanok . Celkom urcite tu bude pod clankom rusno. Ludia s nizkym IQ, neschopni skumat a analyzovat , nedokazu nikdy pochopit , ze to co sa deje dnes , ma jednu pricinu. Rozdeluju to na vychod a zapad no v skutocnosti , svet zla a podvodu , je riadeny z jedneho centra uz najmenej storocie.

 3. Tá neruská židoboľševická čvarga,ktorá skoro storočie likvidovala Rusov, zanechala za sebou výraznú brázdu. Rusi sa zmenili, genocída milónov nepomôže nikomu.
  Mňa by zaujímalo, kto je tento pán a prečo vylieza ako potkan z diery práve teraz, keď SŠA dostávajú jednu nakladačku za druhou. Éra ich 25 ročného rozdrapovania sa je definitívne za nami, nasleduje len a len pád.
  Iný problém je, či títo diabli nevycicali už SŠA a nejdú sa uchýliť a cicať na východ…

 4. Clanok nema hlavu ani patu. Tu niet nad cim diskutovat. Co je treba zdoraznit, autor ma hrube medzery v oblasti historie, hlavne tej starsej ako 100 rocnej.

 5. Ja iba čakám, kedy konečne niektorý z novodobých európskych historikov nahliadne do pomaly tisíc rokov starých análov a trtkne mu konečne v hlave, že dnešné Rusko stavia na cudzej histórii a v skutočnosti nemá žiadny historický základ v Kyjevskej rusi. Jediní plnohodnotní potomkovia historickej Rusi sú ukrajinci a Ukrajina a tiež sub-etniká ako napr. Rusíni a Lemkovia, čo je to isté.

  Dnešné rusko môže historicky čerpať jedine tak z byzantských názvov Veľké rusko a Malé rusko, avšak ignoruje fakt, že vtedy pojem Veľké Rusko/Veľká Rus označoval iba Rusi podriadené územia a Malé rusko bolo tá skutočná rus. Takéto označovanie bolo v minulosti úplne bežné, bolo napr. Malé a Veľké Grécko atď – samozrejme, Malé Grécko bolo historické Grécko a Veľké iba jemu podriadené teritóriá.

  „Výnimočný, silný a veľký ruský národ, ktorý dal ľudstvu toľko významných mysliteľov a umelcov sa nechal sedemdesiat rokov zotročovať a manipulovať bandou neruských živlov, ktorá dokázala presadiť boľševickú ideológiu a krvavo potlačiť prirodzenú autoritu šľachty a pravoslávnej cirkvi.“ – táto pasáž je z časti totálne mimo realitu. Národ, ktorý dnes označujeme ako ruský národ bol predtým rovnako ničený aj šľachtou a veru aj cirkvou. Brutálne zotročovanie tohoto národa má stáročné tradície ešte od stredoveku. Dnešné Rusko sa pôvodne volalo Moskovia. Moskovia bola stáročia podrobená chánom a zlatej horde, im ťažko slúžila a bolo jej za to „ochrancami božieho hrobu Ježiša Krista“ (takto pekne sami seba nazývali cháni) milostivo dovolené ponechať si holú riť a vlastné náboženstvo (prezieravý zvyk vládcov, aby sa vyhli revoltám). Ktovie, možno preto majú dnešní rusi sklony k tomu, aby si nechali vládnuť diktátormi.

 6. Uáááááááááááááá , …..z protiproudu sa stáva rosufóbny blog, Pred pár dňami článok hodný odpadu, dnes znovu výplod patologického rusofoba ,okrem toho aj bez znalosti dejín Ruska .

  A pán Jozef…..hm pekne skreslené závery o histórii . Třeba si doštudovať, čo bolo podstatou snahy o zachovanie si pravoslávia a s tým suvisiacve vztahy s tatármi a katolickou európou..

  “ Ukrajinci sú jediní plnohodnotní potomkovia historickej Rusi …………“
  “ Dnešné Rusko stavia na cudzej histórii…………….“

  Na kyjevský majdan dobré , ale inak ťažká sprostost. .

  • nie kazdy kto nesuhlasi s politikou smrada Putina je rusofobny,dokonca ani nie prozapadny…mne sa tak isto ako politika zapadu nepaci ani politika Putina a pritom je Rusko moja srdcova zalezitost…akurat sa na to pozeram z podobneho uhla ako autor ktory okrem toho ze spochybnil vasho bolsevickeho smrada nenapisal nic rusofobne…toto ale vy nikdy nedokazete prekusnut…

   • ….“ smrad Putin …..“

    Ano to nie je vôbec rusofóbne 🙂
    Akákoľvek debata s niekým na mentálnej pozícii „smrad Putin“ je zbytočná.
    Tento výraz nesvedčí o nezaujatosti . 🙂 Debatovať sa dá s niekym ,kto má aspoň aký taký vyvážený a nezaujatý postoj.

    Napísať takú kravinu , že „Ukrajinci sú jediní plnohodnotní potomkovia historickej Rusi“ je donebavolajúca neznalosť histórie .
    Ale na to si teraz třeba zvykať, nakoniec Poľský debilný minister zahr.vecí povedal tiež , že Osvienčin neoslobodili Rusi ,ale Ukrajinci ,pretože to bol „ukrajinský front“, kterého vojaci oslobodili koncentrák a preto nie je dôvod volať ruských predstaviteľov na osalvy jehom oslobodenia. To že ten „ukrajinský front“ sa predtým volal „Voronežský“ a předtím „Briansky“ ,
    to mu akosi uniklo. Ono keby to bola neznalosť, tak by sa to dalo prepáčiť, nie každému je „vzhury dáno“ , podstata he tá, že ten mgor to vie jako to bolo v skutočnosti,ale zámerne
    to povedal tak ako to povedal, pretože to bolo protiruské a čo je dnes protiruské – čokoľvek- sa teraz nosí a je beztrestné. Teda si to aspoň myslia, že to bude bez trestu 🙂

  • Ó hej, to oni hej, vzťahy s tatármi mali moskviti alias dnešní rusi skvelé. Až tak, že ešte aj tú dvojhlavú orlicu má Rusko z erbu chána Čanibeka! Len sa zabávam, koľko nových teórií rusko vymýšľalo za posledných dvadsať rokov, len aby nemuselo priznať očividné. A ironicky – akási jedna hnusná Ukrajina má v štátnom znaku trojzubec Vladimíra Svätého, toľká trúfalosť! Zapráskaný majdan!

   No, predstavte si pán ICC, že všetko čo som povedal platí. Doslovne. Láskavo ma nepoučujte a ak neveríte, prečítajte si nejakú vedeckú ukrajinskú alebo bieloruskú argumentáciu a potom si to overte v príslušných historických análoch, napríklad v Nestorovej kronike, ako som to svojho času urobil ja. Budete veľmi veľmi prekvapený. A schválne potom skúste z dôkazmi osloviť hocijakých ruských odborníkov, či sa vám podarí nájsť aspoň jediného, ktorý by vám bol schopný vyvrátiť vaše objavy čo len jediným dôkazom.

   • „vedeckú ukrajinskú argumentáciu “ 🙂 ano to bude ten pravý zdroj informácií.
    Podľa najmodernejšej ukrajinskej historiografie vznikllo ľudstvo jako také na ukrajine 🙂

    OK , Ako odborník, skúste datovať podľa nejakej udalosti, roku, odbobia objavenie sa „ukrajinského národa“ .

    • Predstavte si, áno, argumentácia vedcov z Ukrajiny je tiež zdroj informácií. U normálnych skúmateľov je totiž úplná samozrejmosť vypočuť si argumentácie oboch strán. Ako inak by sa dalo postupovať zodpovedne, však že???

     Ukrajinský národ je na rozdiel od dnešného ruského národa skutočný ruský národ. Dokiaľ mohol, tak sám seba vždy nazýval ruským národom, avšak po snahe Moskovie vybudovať veľké ruské impérium a bezprecedentne asimilovať tento národ a jeho korene, začal tento skutočný ruský národ nazývať sám seba ukrajinským národom, pretože sa musel svojim pomenovaním diferencovať od „Veľkoruského“ národa, s ktorým nezdieľal kultúrno-historické korene. Veľkoruský národ (bývalí moskviti, moskoviti alebo tiež moskali) sa totiž začal nazývať tiež ruským národom, prijal ruskú históriu za svoju a pasoval sam seba za zjednotiteľa rusov. Za takýchto okolností začal sám seba skutočný historicky ruský národ označovať ako ukrajinský národ – podľa územia, ktoré obýval a ktoré stáročia nazýval ukrajinou. Nie som wikipediový mudrlant a tak nechrlím dátumy z rukáva, ale oficiálne sa začal nazývať ukrajinským národom ihneď po páde ruského impéria. Samotné rozhodnutie ukrajinského osvietenectva začať svoj národ nazývať ukrajinským padlo samozrejme podstatne skôr, od kedy sú zachovalé najstaršie záznamy – to by som sa musel pozrieť do poznámok a múdrych knižiek.

     • Hm…tak to je bieda .

      K Nestorovi :

      „Takzvaný Nestorův letopis je první historiograf cké dílo Kyjevské Rusi. Letopis zachycuje dějiny staroruského státu v 10., 11. a na počátku 12. století, obsahuje významné právní dokumenty, legendistické texty a příběhy.
      Popisuje rovněž fungování raně středověké ruské společnosti, její postupnou christianizaci, při níž se křesťanství střetávalo s přežívajícím pohanstvím, a také neustálé konflikty, které probíhaly jak mezi příslušníky vládnoucího rodu Rurikovců, tak s kočovníky přicházejícími z jihoruských stepí “

      ….o ukrajincoch ani stopy

      K vzniku „ukrajincov“ drobný výcuc , nechce sa mi to celé prekladať.:

      ………………………………………….

      1204 – Východní křížová výprava papeže Innocenta III

      Většina lidí mylně věří, že křížové výpravy se odehrávaly jen na Středním východě a že byly namířeny pouze proti islámu. To je blud. Ve skutečnosti, zatímco oficiální záminkou západního imperialismu v té době bylo osvobození města Jeruzalém od „muslimských nevěřících“, bylo cílem křížových výprav také buď vyhlazení, nebo konverze „řeckých schizmatiků“, tj. ortodoxních křesťanů. Nejznámější epizodou této proti-ortodoxní křížové výpravy je vyplenění Konstantinopole křižáky v r. 1204, během 4. křížové výpravy, kdy bylo město vystaveno třem dnům naprosto bizarního drancování, rabování a masakrům prováděným západními „křesťany“, kteří dokonce vyrabovali a vypálili ortodoxní kostely, monastýry a kláštery, znásilňovali jeptišky na kostelních oltářích a dokonce posadili prostitutku na patriarchální trůn. Tento výlev genocidní nenávisti byl jen sotva náhodný, ale šlo o ranou manifestaci něčeho, co se stalo ústřední charakteristikou stavu mysli a ideologie římské církve.

      V historii římské nenávisti k ortodoxní církvi však existuje další, neméně důležitá, epizoda, která je mnohem méně známá.

      1242 – Severní křížové výpravy papeže Řehoře IX:

      Na rozdíl od svého předchůdce, který směroval své vojáky na Svatou zemi, papež Řehoř IX měl velmi odlišný názor: chtěl konvertovat „pohany“ severu a východu Evropy na „pravou víru“. Podle něj bylo ortodoxní Rusko součástí těchto „pohanských zemí“ a ortodoxní křesťané byli pohané také. Jeho rozkaz Teutonským rytířům (spirituálním nástupcům Franků, kteří vyplenili a zničili Řím) zněl – všechny pohany, se kterými se setkají buď konvertovat, nebo zabít (tento genocidní rozkaz byl velmi podobný rozkazu vydanému Ante Paveličem svým jednotkám proti Srbům v druhé světové válce: konvertujte, zabijte nebo vyžeňte). Ve většině historických knih si papež Řehoř IX vysloužil jméno tím, že zavedl papežskou inkvizici (která nebyla nikdy zrušena, mimochodem), takže není nijak překvapivé, že tento pán neměl chuť projevovat jakékoliv slitování s „řeckými schizmatiky“. Tentokrát se však papežské hordy setkaly s impozantním obráncem: princem Alexandrem Něvským.

      „Civilizační volba“ svatého Alexandra Něvského

      Dokonce ještě před vypořádáním se s papežovými křižáky již Alexander Něvský odrazil předešlou invazi západu do Ruska – pokus vpadnout na sever Ruska Švédského království – které porazil v r. 1240 ve slavné bitvě na Něvě. Avšak neméně důležitým je fakt, že Alexander Něvský nebyl schopen porazit mongolskou invazi z východu a tak se ocitl před tím, co lze označit pouze za civilizační volbu: chápal, že Rusko nemůže bojovat s papeženci a Mongoly najednou, takže volba byla prostá: podvolit se jednomu a vzdorovat druhému. Ale komu se měl rozhodnout Rusko podvolit?

      Princ Alexander (který byl později oslavován ruskou ortodoxní církví jako svatý) byl skutečně hluboce zbožným mužem, který hluboce chápal svaté texty a který měl na paměti slova Krista, když se ptal, jestli by židé platili daně Římanům: „Nechte proto císaři co jeho jest, a bohu co jemu přináleží“ (Matt 22:21) a „Nebojte se těch, kteří zabijí tělo, ale nejsou schopni zabít duši: ale bojte se toho, kdo je schopen zničit jak duši, tak tělo v pekle“ (Matt 10:28). Alexander, který byl velmi dobře informován o politice svých nepřátel, věděl, že jediným cílem Mongolů je vybírat od Rusů daně, ale že si nepřejí nikoho konvertovat nebo pronásledovat církev. Právě naopak, domněle „divocí“ Mongolové církev a její kněžstvo respektovali a nikdy ji nepronásledovali. V kontrastu s tím dostali křižáci konkrétní rozkaz konvertovat nebo vyvraždit všechny ortodoxní křesťany, se kterými se setkají, jak Římané učinili mnohokrát předtím, a jak učinili mnohokrát později. Tudíž princ Alexander Něvský si zvolil podvolit se mongolskému chánovi a bojovat s křižáky, které porazil ve slavné bitvě na ledě v r. 1242.

      Západní Rusko okupováno

      Po dvojnásobné porážce Ruskem se západní vůdci dočasně svých invazních plánů zřekli, ale ruské vítězství evidentně nepřineslo oblibu Rusů nebo kultury u západní elity. Další vlna invazí západu předvídatelně začala na počátku 14. století a trvala až do r. 1385, kdy Svaz Krewo zpečetil unii Polska a Litvy. A v té době vše, co bylo později nazýváno „Ukrajina“, bylo plně dobyto Římany.

      1595 – Papež Klement VIII vytváří Ukrajinu

      Koncem 16. století byla většina západního Ruska okupována Římany, po dvě stě let (14.-16. st.), tak dlouho, dokud trvalo mongolské jařmo ve východním Rusku (13.-15. st.). Předvídatelně byla situace ortodoxních křesťanských rolníků za římské okupace strašlivá.
      V důsledku mnoha příčin zaostávalo středověké Polsko ve vývoji za zeměmi jako Anglie a Francie; silná monarchie feudálního typu – avšak bez jakékoliv parlamentní instituce – tam byla vytvořena až ve 14. století, obzvláště za Kazimíra Velkého (1333-70). Okamžitě po jeho smrti vedly změny dynastie a další faktory k velmi rychlému rozvoji moci šlechtických velmožů, pak také drobné šlechty, takže do r. 1572 byl proces zredukování krále na figurku a vyloučení všech ostatních nešlechtických stavů z politické moci prakticky dokončen. (…) Tento proces byl doprovázen oslabením pozice polských rolníků (kteří byli na začátku středověku svobodní) až do totálního nevolnictví, těžko rozlišitelného od přímého otroctví, a zcela jistě nejhoršího Evropě. Přání šlechticů v sousedních zemích těšit se moci nad svými rolníky, jako polští páni (včetně moci nad životem a smrtí, bez jakéhokoliv práva na odvolání) napomohlo územní expanzi Polska. Situace ve „východních“ zemích Polska (Bílé Rusi a Ukrajině) – kolonizovaných a pak osídlených nově osvobozenými rolníky – byla nejhorší.

      Skutečně, místní elity byly více než šťastné se odrodit a prodat se polským okupantům, aby se mohly těšit privilegiím a vlastnit otroky (předtím Rusko otroctví nikdy neznalo!), zatímco zotročení rolníci zarputile trvali na své víře. Bylo třeba něco udělat, aby se našlo „řešení“ tohoto „problému“, a papež (Klement VIII) ho našel: násilnou konverzi místních ortodoxních křesťanů na římský katolicismus: tak zvaná Dohoda z Brestu. Tím začalo dlouhé období zuřivého pronásledování ortodoxních rolníků, společným úsilím polské šlechty, jejich židovských dohlížitelů a, obzvláště, jezuitů, kteří ospravedlňovali jakákoliv zvěrstva pod heslem „ad majorem Dei gloriam“ (k větší slávě boží). Jeden muž vynikal v pronásledování ortodoxních křesťanů obzvláště: Josfat Kuncevič (o jehož životě si můžete přečíst v tomto textu: Vatikán a Rusko). Kuncevič – který byl nakonec zlynčován davem rolníků – byl pohřben v bazilice sv. Petra v Římě, poblíž pozůstatků svatého Řehoře teologa a sv. Jana Křtitele (!). Římané o tomto masovém vrahovi stále mluví jako o „mučedníkovi Kristovu“ (viz zde, typická papežská hagiografie Kunceviče) a je stále velmi respektován a obdivován moderními ukrajinskými nacionalisty. A je jasné proč – právě během těchto let okupace a pronásledování byla vytvořena moderní „Ukrajina“, možná zatím ne jako území, ale určitě jako kulturní entita.

      Etnogeneze „ukrajinského národa“

      Národy, stejně jako jedinci, se rodí, žijí a umírají. V podstate jsou národy někdy skutečně vymýšleny, vytvářeny. A to je obrovský úspěch římské církve – nepopiratelně uspěla ve svém přání odtrhnout západní Rusy od jejich historických kořenů a vytvořit nový národ: Ukrajince. Ukrajinský národ je produktem tisíc let staré nenávisti papeženců k ortodoxnímu křesťanství.

      ……………….

     • Môžem sa spýtať na meno renomovaného historika, ktorý to napísal? Alebo je to len anonymný text z internetu, z blogu nejakého chudáka? Na jednu stranu opľuť historicky podložené dielo a potom vyzdvihovať nejaký text bez zdroja je také… arogantné? 🙂 Takže čakám na zdroj uvedeného textu, nech viem, akú váhu mu prisúdiť.

     • Bože môj, čo som komu urobil. Ste vy inak normálny? To odkiaľ máte tie nezmysly a kto vás týmto gebuzinami kŕmi? Však toto jedna obrovská znôška somarín popísaných piate cez deviate. Odkiaľ toto máte ???

 7. ja nepotrebujem nikam odchadzat ja sa neposieram ani z Putina ani z Obamu pre mna su to rovnake hovna…a ked nemaju historicke udalosti a fakty hlavu ani patu tak dalej sleduj tie tvoje alternativne media s ich neskonalou hodnotou…je to jednoduchsie ako si precitat nejake knihy a historicke fakty…a zaradit sa medzi tie ovce ci uz prozapadne alebo proputinovske…

   • Vieš čo je ešte horšie ako vraždenie na uliciach? Nechať svojich vlastných občanov kapať po uliciach bez akéhokoľvek záujmu, keď ľudské životy nemali ani cenu tej guľky… http://memorialholodomors.org.ua/uk/famines/1932-1933/photos/269

    • To čo stvárali Banderovci, nad tým zostával rozum stáť aj samotným Nemcom,.
     Čo chcete spochybnisť alebo zľahčiť ? Nie je faktom že prívrženci Banderu kráčajú teraz s pochodňami Kyjevom ?
     To s tým čo je ešte horšie hádam nemyslíte vážne ? Tie zločiny sú zdokumentované ,
     Najnebezpečnejšie je před tým zatvárať oči a ingorovať to, či priam prekrúcať históriu.
     Vy budete jako Jacenjuk, ktorý povedal ako si “ všetci pamätajú“ ako Rusko při oslobodzovaní svojich území zákerrme napadlo Ukrajinu i Nemecko .
     To je neuveriteľné, čo tu píšete. Sa môžete hanbiť,

   • Áno, aj to je súčasť histórie. Rovnako ako fakt, že konkrétne v týchto krajoch vraždili aj Poliaci Ukrajincov, Nemci Poliakov, Nemci Ukrajincov, no a Rusi Poliakov a Ukrajincov. A Sovietsky zväz vyvraždil milióny vlastných obyvateľov. Spôsobom akým narábate s históriou ale iba využívate obete z minulosti na šírenie zloby v dnešku!
    Okrem toho, boh vie ako sa to vlastne vtedy stalo, časť ukrajinských a aj poľských historikov napríklad neverí, že sú za toto zodpovední Ukrajinci. Podľa mňa kľudne mohli byť a kľudne za to mohlo byť zodpovedné hoci aj NKVD. Myslím si, že to spravili Ukrajinci, ale mohlo to byť skrátka aj inak.

    • Ten článok je o zverstvách a zločinoch UPA , čo bola tzv. Ukrajinska oslobodzavacia armáda ,ktoré spáchala na rusoch, poliakoch a aj vlastných ľuďoch .
     Ich pohrobkovia teraz robia pochodňové pochody s obrazmi Banderu a Šuchčeviča na Ukrajine a sedia v ukrajinskom parlamente,kde majú väčšinu a terorizujú celú spoločnosť.
     Nikto s históriou nenarába , to sú fakty a nie že „boh vie“ . Vie sa veľmi presne a jasne ,to tie zločiny páchal. A vedia to aj Poliaci, ktorí sa ale teraz tvária ,že sa nič nestalo, pretože
     kryjú fašietickú ukrajinskú vládu,lebo sa im to hodí v protiruskej hystéŕii . Prijebaný Tusk, kterého dedo bol v nemeckom wermachte je toho dokladom.
     Môžete hádzať na Rusov čo chcete,ale Volyňský masaker je zdokumentovaný až moc dobře. Tie fotky hovoria myslím dosť. Ospravedňujete neospravedlniteľné. Je to smutné.

     • Prosím vás, chytajte ryby, alebo pestujte na záhradke melóny, ale nechajte históriu históriou. Nesnažte sa mi vysvetliť čo je čo – ja viem o čo ide a vy iba mechanicky verklíkujete z nejakých textov po internete bez toho, aby ste chápali význam alebo súvislosti skutočnosti.

      Neviem či máte problém s očami, ale ja nič neospravedlňujem a prikláňam sa práve k historikom, ktorí tvrdia, že to spáchala ukrajinská strana. Na sto percent to však nevie nikto, aspoň teda neexistujú žiadne stopercentné dôkazy. Ukrajinci v ich zainteresovanosť v tomto masakri väčšinou neveria a z tých čo veria že sa to stalo ho neschvaľuje nikto, dokonca ani v krajnej pravici som nepočul odznieť niečo podobné. Je to história, podobné masakry sa v občianských vojnách stávajú, takí sú už ľudia, keď sú vybičovaní okolnosťami a nikto na tom nič nezmení. Pre mňa je to smutná história, ale pre štváčov a hlupákov nebezpečný nástroj na opätovné rozoštvávanie ľudí. Tento masaker bol konfliktom minulosti, ľudia ktorí to spôsobil už zrejme ani nežijú. Preťahovať ho do súčastnosti s cieľom očierniť dnešných ľudí je podnecovaním k podobným činom!

      A neviem o žiadnej protiruskej hystérii, viem len o nehanebnom napadnutí suverénneho štátu Ruskom a o proruskej hystérii bez logiky, bez slušnosti, bez chrbtovej kosti, bez súdnosti a často aj bez náznakov vzdelania.

    • Viete vaša logika je jako Obamova .

     Pre Lýbiu platilo : „žaidna krajina nesmie použiť vojenskú silu za účelom udržania poriadku proti vlastním obyvateľom“

     Pre Ukrajinu : „Vláda má právo použiť vojenskú silu proti vlastnému obyvateľstvu za účelom udržania poriadku v Krajine “

     Celý svet sa išiel posrať z Charlie Hebdo, z obetí majdanu ( o kterých sa už vie ,že boli obeťami strelby samotných radikálov) , všetci kráčali ruka v ruke ako pokrytci,ale nikto nevidí a nechce vidieť obete ukrajinskou vládou vedenej vojny proti vlastnému obyvateľstvu.. Prečo ? Pretože sú to ruské obete a to je ok . Nikto nevzdal hold obetiam všetkých tých zmasakrovaných a upálených v Odese .
     V Rusku snáď ani nie je rodina, ktorej člen nepadol v boji proti fašizmu v 2.svet.vojne a teraz majú tolerovať aby fašisti vraždili rusov na Ukrajine ?
     Nemusím mať rád Putina a Rusov, ale natoľko súdny som ,aby som vedel, kde je zlo a podstata súčasných problémov. Rusi si s fašistami už raz poradili a poradia si s nimi aj teraz. Len aby európa neľutovala ,že si chová na prsiach fašistov.

     • – Vy porovnávate Lýbiu s Ukrajinou?? V Ukrajine sa časť populácie ruskej národnosti rozhodla urvať východ Ukrajiny. To im mala Ukrajina poďakovať za záujem a ochotne im dať kusisko svojho územia pre ich modré oči, áno? No riť Paľovu, jedine že mi ukážete jediný štát ktorý dobrovoľne a s radosťou rozdáva svoje územie iným štátom!

      – Charlie Hebdo ma nezaujíma, ale obete na majdane sú obeťami štátnych zložiek a nie obeťami streľby z vlastných radov! Zasa iba verklíkujete ruské nezmysly.

      – Vzdať hold obetiam v dome odborov v Odese? A za čo preboha? Že napadli proukrajinskú demonštráciu, že začali strieľať a zabíjať ľudí na tejto demonštrácii a to dokonca za podpory miestnych zložiek milície a že nakoniec k ich smole prehrali a ono sa im to takto škaredo vypomstilo??? Mohol by som povedať jedine to, že aj oni boli takisto ďalšie nezmyselné obete štvavej politiky Ruska, vlastných nesprávnych životných postojov a hrubej nefunkčnosti štátnej moci v meste. No, viac ma vtedy trápilo že rozpútali krvavú občiansku vojnu nepredstaviteľného rozsahu, čo sa našťastie nestalo (i keď vojnu to pomerne výrazne podporilo). Vzdať hold môžem jedine tak ukrajincom ruskej národnosti, ktorí po tom čo sa v Odese stalo zachovali triezve uvažovanie a že mnohí z tých poblúdených dokonca po tejto tragédii vytriezveli. A nie je ich vôbec málo!

      – V boji proti hitlerovskému Nemecku zomrelo viac ako osem miliónov Ukrajincov, tak mi tu nerozprávajte o obetiach ruských rodín. A aby ste boli viac v obraze, tak na strane nacistického Nemecka vtedy bojovalo napríklad 150 000 rusov v ROA, Hilfswillinger – 600 000 rusov, Kosakenlager (kazačij stan) 24000 rusov, 15-tyj kazačij kavalerijskyj korpus SS – 35000 rusov, Ruskyj ochrannyj korpus 17 000 rusov atď atď atď – celkovo viac ako jeden až jeden a pol milióna rusov!

      – Nemáte ani len najmenšieho tušenia kde je zlo. Je na Ruskej strane a pekne si tam hovie. Nemusím byť proti Rusku, aby som ho videl.

      A len tak mimochodom – Rusi si s „fašistami“ nielenže neporadili, ale naopak – v Rusku sa im náramne dobre darí:

      https://www.google.sk/search?q=%D0%A4%D0%B0%D1%88%D0%B8%D0%B7%D0%BC+%D0%B2+%D0%A0%D0%BE%D1%81%D1%81%D0%B8%D0%B8&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=3MrvVJmhGsP7ywOf64G4BQ&ved=0CAcQ_AUoAQ&biw=1436&bih=835

 8. ANALÝZA: Důkazy ruské vojenské intervence na Ukrajině
  Konflikt na Donbasu je již od svého počátku provázen diskuzí o zapojení Ruské armády. První tábor nařčení z vojenského zapojení Ruska v konfliktu odmítá a považuje zdejší válku za čistě občanskou, bez vojenského zapojení jiného než ukrajinského státu. Druhý pak hovoří o dodávkách vojenské techniky donbaským separatistům ze strany Ruska, ale i o přímé invazi. Abychom do této debaty přispěli, rozhodli jsme se na základě veřejně dostupných zdrojů informací zjistit, zda se dá vojenská podpora ukrajinských separatistů Ruskou federací prokázat.
  http://www.armadninoviny.cz/dukazy-ruske-vojenske-intervence-na-ukrajine.html

 9. “ a krvavo potlačiť prirodzenú autoritu šľachty a pravoslávnej cirkvi“. Prirodzená autorita? Čo autor myslí výrazom prirodzená autorita šľachty a cirkvi?

 10. Citatelia tohoto clanku evidentne nepochopili podstatu myslienky, nepochopili sarkazmus, jemnu provokaciu a ostatne aspekty.

 11. http://stripkyzesveta.cz/cz/media/1022/voltairenet-groteskni-svindl-treskuta-blamaz

  Voltairenet: Groteskní švindl, třeskutá blamáž
  25.2.2015 | Junk metal show in Kiev and Poroshenko’s mental defeat
  Junk metal show in Kiev and Poroshenko’s mental defeat

  „Ruské zbraně“ na Majdanu jsou diletantský podvrh

  Na ten špek skočila snaživě – má to v zadání – i „veřejnoprávní“ ČT. Řeč je o nedělní show, jíž Porošenko „dokazoval ruskou agresi“. Teď aby zahraniční honorace, kterým jí zkrátil víkend, chodily už jen splašky kanalizace.

  Výřad „ukořistěných zbraní“ sice „doličným předmětem“ nepochybně je. To jediné, co dokazuje, je však „ignorantství a nulové vojenské know-how“ samotného Kyjeva (řečeno s francouzským portálem Voltairenet).

  Dokumentuje to pedanticky. Snímky z nedělní maškarní – a přesnými údaji, o jakou zbraň se jedná. Odkdy se vyrábí (resp. vyráběla kdysi) – a je právě v ukrajinské výzbroji (zhusta i z ukrajinských zbrojních podniků).

  Švindl a realitu dělí bezedný kaňon. Například tank typu T-64 BV se vyráběl v letech 1985-1987 – a v Charkově. Z ruského arzenálu byl už dávno vyřazen i poslední kus. V ukrajinské armádě figurují masově dodnes. Voltairenet to dokládá její vlastní prezentací – i posledním vydáním IISS´s Military Balance.

  „Několik T-64 BV ukrajinské armády padlo v Luhansku loni v létě do rukou povstalců.“ I kdyby od toho, jímž světu vytíral zrak Porošenko, vedla pupeční šňůra sem, „jeho ruský původ to nedokazuje ani náhodou“. Moskva už dávno přešla na T-92 kompletně nové generace. Voltairenet uvádí i jeho foto. Rozdíl od T-64 rozezná i absolutní laik.

  S raketometem BM-21 „Grad“ – dalším číslem Porošenkovy show – je to na stejné brdo. Jde o „legendární sovětský mobilní raketomet ráže 122 mm, vyvinutý už v 60. letech“. Vyráběl se do roku 1988. Ještě v „polovině 90. let jich figurovalo přes dva tisíce ve výzbroji více než 50 zemí“. Sama Ukrajina jich ještě nedávno vykazovala 315.

  Snímky i televizní záběry, jak jimi Kyjev masakruje Donbas, kolují kyberprostorem už přes půl roku. Tak jako to, že jich spoustu ukořistila tamní domobrana. BM-21 „Grad“ jsou kolové. Na typech vozidel, starých přes půl století. Dnešní raketomety ruská armády jsou na pásových podvozcích. Voltairenet nabízí snímky obou typů. Rozdíly v siluetě – i „zubu času“ – bijí do očí.

  Korunu šrotu, svezenému na nedělní rituál, nasadilo – ohořelé Daewoo Nexia. Civilní, nudně ordinérní – a z uzbecké montovny. „Ruskou agresi“ dokáže leda hysterické obsesi. Tak jako „kozácké odznáčky“, dostupné na kdejakém rynku.

  Trachtace, jako tu na Majdanu, musí obesílat i česká honorace. Rektální alpinismus si žádá kachní žaludek. Musí nám ale dělat i tak nebetyčnou ostudu?

 12. Ako moze demokraticka vlada poslat na svoj lud armadu? Zacnite to rozoberat od zaciatku nie prilepovat hovadini to ze im Rusi pomahaju je snad normalne to sa nad cim pozastavujete. Dobre by bolo ich nechat bez zbrane a nechat si tych jebov honin tie obrezane suliny jak ich tam masakruju.
  To knim patrite? Ked bol berkut na majdane tak za kazdu facku ich kritizovali ze su – toho bolo kopec tych slov ani neviem co to vsetko znamena a drtiva vacsina tiez nie ale ked demonkrati strielaju po nevinych ludoch pre ich nazor je v poriadku. To mi nejak neleze asi neviem urcite vsetko ale upalovat ludi a podobne sracky pre nazor asi nieje spravne. A chcu im zastavit plyn ci uz zastavili svojim ludom ktory ziju na zemy ktoru chcu a beru za svoj stat ci ako to nazivaju uz snimi nepocitaju? To spravit niekto kto nieje demonkrat by bolo od neho obludne priam teroristicke. Aka eu kto to na Slovensku chcel jedine referendum ktore vyslo to je fakt podivne ale asi je to cista pravda ved eu je eu kto by to nehcel sak aj cesi chceli protektorat iba to este nevedeli ked otom rozhodli bez nich ale chceli to urcite. Ked si ich Polaci s nemcami delili to tam nebol ziadny tusk ci ako mu je sasovi ktory by to nejak neviem ako spravne nazval a bojoval by proti tomu. Ale ked dostali popali oni tak to uz nevonalo dnes su agresori rusi ktory ich napadli. Za par rokov to nebudu nemci to sa bude propagovat ze ich oni vlastne dosli zachranit ale obsadili uzemia iba ktore obsadili bohu zial werkle neboli tak rychle coze.

  • To bolo výziev EU a USA ,aby Janukovič nepoužil meprimeranú silu proti „pokojným“ demoštrantoim, ktorý strieľali do Berkutu a pálili ich molotovými koktailami.
   Ale použitie armády na JV Ukrajine a bombardovanie dedín a miest ,vraždenie žien a detí, to je v poriadku. Rozbombardované a zničené Donecko a Luhansko to je v poriadku
   Krym mal,obrovské šťastie,že sa tomuto vyhol.

 13. Váhal som či obetujem čas písaním príspevku. Autor článku si to nezaslúži. Ale možno náhodný okoloidúci ocení že obetujem svoj čas. Autor toho panfletu hore musí mať nedoriešený vnútorný konflikt. Jeho rodina a okolie musí dosť trpieť. A navyše autor trpí niečím, čo sa nazýva kognitívna disonancia. (Neznalému doporučujem naštudovať význam slovného spojenia kognitívna disonancia.) Ale svet sa mení a aj sa zmenil. Dnešné rusko nemá nič spoločné so ZSSR. Či vari má dnešné Nemecko niečo spoločné s hitlerovov treťou ríšou ? Nemyslím že my tu na Slovensku máme potrebu velebiť Rusko. Máme síce veľmi podobnú reč, ale predsa len sme kultúrne a mentálne viac upätí k západu Európy. Ale my tu na Slovensku vidíme a hodnotíme. Niekto to nevie pomenovať a len ten názor preciťuje. Ale niekto to aj vie presne definovať.

  Tendencie, názory reálne kroky a činy politikov tzv. západu a USA, nabrali pred pár rokmi sebadeštrukčný chod. A vyzerá to na nezvratný proces s fatálnym koncom. Ekonomika špekulatívna, zadĺžená, výrobné prostriedky outsourcované v Ázii, poprípade dočasne vo východnej Európe. Korporácie neplatia dane v krajinách pôsobenia, ale vyvážajú zisk do daňových rajov. Ktoré politici EU potichúčku tolerujú a podporujú (Zrejme hodia kostičku občas). Miznúca stredná trieda, kvôli otvárajúcim sa nožniciam v pomere bohatých voči chudobným. Ako si má človek kúpiť výrobok-produkt, keď na to jednoducho nemá ? Obrovské počty nezamestnaných, najmä mladá generácia má dvojciferné čísla nezamestnanosti. Nezmyselné a prehnané pseudo ekologické pravidlá a zákony. (Viď. zákaz jadrových elektrárni v Nemecku, (že by chceli uhlie spalovať??)) A to všetko za vyše 20 rokov trvajúcej mohutnej prívalovej vlny prisťahovalcov z krajín tretieho sveta, prevažne islamských a čiernych. O pôrodnosti pôvodných obyvateľov voči pôrodnosti prisťahovalcov snáď ani netreba písať. Už dnes je biele obyvateľstvo v niektorých mestách západnej Európy v menšine. Matematicky sa pri tejto demografii dá vypočítať že o 20-30 rokov bude západná Európa len tieňom či fraškou pôvodnej vznešenej, kultúrnej a vzdelanostnej úrovne. No a klincom do rakvy EU je LGBT agenda a všetky tie pseudo práva okolo toho, pretože vyúsťujú a tlačia na rozpad tradičnej rodiny. A ničia tiež napríklad detstvo škôlkárom, ktorí sa idú učiť v škôlkach navzájom dotýkať a masturbovať. A to všetko pri čítaní z knižiek kde princ zachránil princa.. a zobrali sa.. a mali deti.. jáj.. nemali.. adoptovali si ich.. Zrejme o niekoho, komu tie deti zobral štát, či sprivatizovaná, dotáciami podporovaná, sociálna služba.

  Pokiaľ všetky tieto novodobé „hodnoty západu“ Rusko odmieta, tak budem radšej patriť Rusom. A je mi úplne jedno čo sa dialo v časoch ZSSR. Doba sa mení. Všetko sa mení. Nokia už nie je líder výroby mobilných telefónov. Len myslenie niektorých ľudí sa nemení, pretože nemá na to tie správne systémové prostriedky. Proste sa minuli.

  Kolabujúca ekonomika západu, opantaná prašivými paprčami nenažraných megakapitalistov, má zálusk na ruské nerastné zdroje. Rusi odmietli privatizovať. Fuj, fuj, škaredí ! Ako len mohli ?
  Rusi s krajinami BRICS začali postupne obchodovať navzájom vo svojich menách. Dolár dostáva na frak. Obyvatelia krajín BRICS tvoria asi 40% populácie sveta. Svet už nechce podporovať hegemóniu dolára, dotovať blahobyt američanov a nenažranosť bankárov FED-u. Najmä ak ten hegemón má potrebu hrať na samozvaného svetového policajta. A má potrebu každé 2 roky napadnúť nejakú krajinu. Zničiť, rozvrátiť, vysať zdroje a odhodiť. Ak teda tento pokazený západ napáda slovne Rusko, tak verím Rusku. Západní a USA mediálni prostitúti urobili chybu. Začali zrýchľovať svoju proti ruskú propagandu a robili pri tom chyby. Napríklad dokázateľne klamali, alebo si vymýšľali. Normálny človek ale toto vidí. Najmä v dobe internetu. Kde sa dá dopátrať aj k jednotlivým finančným miliardovým tokom peňazí zo západu a USA do tzv. mimovládnych organizácií EU a Ruska. Pre toto sa rozmohol počet rusofilov. Pretože je tá kampaň príliš okatá. Prečo asi západní sociálni inžinieri zrýchlili tempo ? Žeby už ten zadĺžený obor na hlinených nohách konečne začal padať ?

  • Máte pravdu, ale tu s tým asi nepochodíte. Tu už bol viník všetkého jasne zadefinovaný .
   Pár pseudointelektuálov tu bude písať svoje rusofóbne výlevy a snaha im niečo vyvrátiť je márna.
   Škoda slov.
   Je našťastie ešte jeden „protiproud“ ,kde člověk nemusí čítať bludy ako tu v poslednej dobe.
   To čo som tu čítal za posledních pár dní , a to sa týka aj diskuisie, je úplné dno Väčšie úbohosti a hlúposti už vyslovila snáď len Jen Psiaki 🙂 Tá by tu mohla byť redaktorkou 🙂

  • Plný súhlas

 14. Jozef, to čo píšete v reakcii na môj píspevok snáď ani nemôže byť väčšia hlúposť.

  Vy ste totálne vygumovaný mozog bez vlastného názoru. Diskutovať nemá s vámi a podobnými typu Viktorina, Dolejšího a podobnými patologickými rusofobmi absolútne zmysel.
  Vy odmietnete akékoľvek fakty, ktoré by nevyhovovali vášmu presvedčeniu . Vy už máte svoje stelesnenie zla v Rusku a Putinovi a nikdy nepríjmete fakty svedčiace o tom,že to je naopak.
  Našťastie už takých úbožiakov ako ste vy postupne ubúda, pretože sa objektívnemu poznaniu koniec koncov nedá vyhnúť, pokiaľ netrpí člověk patologickou úchylkou ako vy.
  Z toho čo ste napísal je vidieť ,že nemáte ani len najmenšie tušenie o tom čo sa deje vo svete a o procesoch práve prebiehajúcich ,len papagájujete otrepané závery západných médií , nevidíte si na kraj nosa a neviete si dať do súvislostí ani len tie najbanálnejšie procesy . Ste klasický tzv.“užitočný idiot“ , Postupne vás ubúda a ľudia prichádzajú k poznaniu ,ale bohužiaľ sa bláznom odtrhnutým od reality ako vy nevyhneme. Je lepšie vám nechať tak a tak jako ste sa sprostý narodil, sprostý aj zomriete .
  Dovolil som si expresívnejšie vyjadrovanie,pretože viem ,že ľudí ako vy nie je možné uraziť a ani o ničom presvedčiť. Ste presvedčený o svojej výnimočnosti a svojej „pravde“ ani nikto a nič vám to nevyvráti, pretože poznanie toho ,že ste boli celý čas v omyle ,by spôsobilo zrútenie vášho „světa“ .
  A to vy nikdy nepripustíte. 🙂 .

  • Inak …Jozef…. tej vašej úchylke sa hovorí „Dunnind-Kruger efect“

   Bolo by to na dlhšie ale podstatou je vlastne toto:

   „Ludia ktorí nevedia, nevedia, že nevedia.“

   „Lidé docházejí k neobjektivním a chybným závěrům, ale jejich neobjektivita jim zabraňuje si to uvědomit a připustit. Takového člověka nelze logickými argumenty přesvědčit o opaku „

  • Vážený pán Icc,

   myslím si, že moja rada, aby ste sa namiesto komentovania otázok histórie dali na ryby alebo záhradkárčenie bola pre vás veľmi dobrým návrhom. Zjavne ste si moju úprimnú radu nevzali k srdcu, čo je veľká škoda aj pre vás a zrejme aj pre úplne všetky diskusie, v ktorých sa objavíte.

   Dnešná doba, otvorená spoločnosť a prakticky voľné šírenie informácií umožnila všelijakým pridurkom ako ste vy obkecávať aj témy o ktorých pri najlepšej vôli nemajú ani šajn, maximálne si niekde na internete prečítali nejaký paškvil a už sa cítia dostatočne osvietený na to, aby následovali volanie srdca a šírili svetlo všade kam prídu – t.j. kydali vlečky hnoja všade tam, kde súdni ľudia očakávajú zmysluplnú diskusiu.

   Boli vraj časy, keď hlupáci a idioti museli mlčať vždy keď rozprávali múdri ľudia. Vždy, keď čítam vaše a podobné komentáre s absenciou náznaku zmysluplného argumentu, velebím tieto časy a so smútkom v duši snívam o ich návrate – hoci aj za cenu, že by sme aj my ostatní museli mlčať a počúvať.

 15. Jediny Putin hovori pravdu. Redaktor Vlado bude chazar to preto je tento článok taky primitivny. My slovieni sme na tejto planete viac ako 1000000 rokov. Keby to vsetci obyc. ludia zistili tak by boli hrdi na to kym su. Tieto zidovske vzorce su nastavene tak aby sme boli ovce. Ohanat sa informaciami ktore si autor ani neoveril je trapne. Vlado niesi hodny svojho mena!

  • Christian Freeman

   cakal som, kedy sa objavi nejaky slovansko-arijsky Vedista 😀 😀 Darislav, poviem to takto…a budem sa snazit byt slusny. O ovciach Ty nikomu nic nevykladaj, lebo nou si..sice sa tvaris, ze nie, ale o to vacsim kusom si. staci prva veta Tvojho prispevku. ale odkial si nabral milion rokov Slovanov, to by ma zaujimalo…pater Pyj, pardon, Dyj, zase pojedol nejake lysohlavky? 😀

 16. Chápem záujem diskutérov o priebeh udalostí Ukrajina-Rusko, každý chce dokázať, kde je tá pravda, nanešťasrie nie vždy vhodným spôsobom.
  Jedno vieme všeci s istotou; zabíja brat breata, tečie krv.
  Nevieme (niektorí), však príčinu a keď sa nájde niekdo kdo na ňu správne poukáže, zase sa nájde ďalší s odpoveďou “netrep”. Neviem však, či ten dotyčný vôbec vie kdo je FED.

  Výsldok si je veľmi ľahko domyslieť.
  Podívajme sa n a nedávnu tragédiu – KOSOVO. Prelievala sa krv na obidvoch stranách, majú Samostatnosť a Slobodu! Môžu smaostatne a slobodne hladovať a byť bez zamestnania. Môžu ‘slobodne’ utekať k maďarským hraniciam a snažiť sa doistať do Maďarska za prácou.
  To zrejme nevedeli a neočakávali od tej Slobody.
  Vo východnej Ukrajine ani jdni, ani druhí to zrejme tiež nevedia. Nie som ani za jedných, ani za druhých, ale ani nesúhlasím s tvrfením, že Bandera bol vrah a zločinec. Pamätám na časy, keď jeho vstúpencov na Slovensku chytali a nejakých aj pri Žiline pochytali. S niekoľkými som sa v Kanade stratol a vyprával.
  Nešťastím jedných aj druhých sú ich politici. Koniec-koncom, tí sú nešťastím kadého národa. Tí dobre vedia, aký bude koniec tejto tragédii. Vedia aj so sto-procentnou istotou, v koho rukách sú. Vedia, že túto hru nemôže vyhrať ani jeden, ani druhý.

  Komerčná Hra medzinárodných bankárov je hra, ktorú môžu vyhrať len ONI. Bankári nemôžu prehrať, oni prinútili hrať každého a prinútili každého do dlžôb, z ktorých nemôžeme uniknúť. Vlastnia všetky prostriedky médií, vlády, školstvo, náboženstvo, jednoducho všetko a ak máte rodný list, vlastnia aj vás. Kontrolujú každú transakciu, kontrolujú čo sa deje vo svete, kontrolujú dokonca aj tie bábky, ktoré svet obviňuje za terror a hrozbu vojny – US prezidentov.. Páčia sa vám výsledky tejto kontroly? Máte radosť z tejto hry? Jediný spôsob ako vyhrať túto hru, je nehrať. Dostali nás do nej trikom, pre ich zisky.
  Nie je niečo iné, čo by sme robili radšej?
  Podívajme san a výsledky po Prvej Svetovej vojne:
  “Bol len jediný víťaz, Medzinárodní bankári”.
  Potvrdil to britský ministerský predseda Lloyd George, keď povedal, že
  “Versailská Konferencia bola úplne ovládaná medzinárodnými bankármi a ich reprezentantami”.

  Je zarážajúce, že mladí muži, namiesto toho, aby sa vzdelalávai o tomto nemorálnom svetovom peňažnom systéme, radšej chytia do ruky zbraň a idú položiť svoj žvot vraj “na oltár vlasti”.

  H. Göring to povedal pri Norimberskýdh procesoch jasne:
  “Je veľmi jednoduché zdvihnúť ruku a zvolať “Nasleujte ma!”

 17. Určití rádobynacionalisti , blízki odkazu slovenského štátu z r. 1939-45 sa stále nemôžu zbaviť svojich obsedantných predstáv o boľševizme a neoboľševizme, rusofóbie a stotožňovania Putina so Stalinom,(nie s Hitlerom, ako to robí komerčná sionistická propaganda, lebo k nemu prechovávajú sympatie). Tomu, kto sleduje vývoj krízy na Ukrajine, je jasné, že tento historicky, etnicky a jazykovo nekonzistentný štát sa stal nástupným miestom ofenzívy sioamerických kruhov proti nepokorenému Rusku. Od vtedy, ako ukrajinská vláda odmietla podpísať asociačnú zmluvu s EU (napriek otvoreným vyhrážkam pán Fulleho), bol spustený proces nepokojov. Z uzdy vypustili dobre kŕmené fašonacionalistické vandy a za výdatnej pomoci čerstvo natlačených amerických dolárov začal „Majdan“. Následne prebehol puč, a bábková chunta vedená ukrojevrejmi začala tvrdú protiruskú politiku. Následne začal rozvrat Ukrajiny a voja na východe. Vojna, ktorá má za konečný cieľ rozvrátiť Rusko. Putin a jeho administratíva čelí brutálnej a podlej vojne nadnárodnej finančnej oligarchie, vedenej za nový svetový poriadok. Ten, ktorý sa nám „cudzí východní Slovania“ nechcú podrobiť.
  Ešte poznámočka k „vrahovi miliónov Slovanov“ – Stalinovi. Niet pochýb, že to bol paranoidný tyran, ktorý si upevňoval moc terorom a jeho moc má na rukách krv bezpočtov ľudí. Lenže práve pod jeho vedením sa národy Sovietskeho zväzu ubránili najhoršej vyhladzovacej vojne vedenej proti Slovanom, resp. národom určeným k likvidácii. Na rozdiel od autora tohto článku si myslím, že nacistickú mašinériu z pozadia viedli nadnárodné finančné kruhy a odvážny nemecký národ zneužili na vyhladzovaciu vojnu proti svojmu najväčšiemu nepriateľovi – slovanskému spoločenstvu. Stalin – akokoľvek zruda, bol osobnosťou, ktorá sa do značnej miery vysporiadala s pansionizmom vo vnútri ZSSR a stala sa pre zámery finančnej oligarchie nežiadúcou.

  • Bože, to je duševných zvratkov…

  • Aman Againsttime

   Solídny zvratok. Inak výraz rusofóbia mi znie podobne ako „homofóbia“ alebo „judeofóbia“, t.j. ako jeden z tých „iracionálnych“ strachov, ktoré by mali byť zakázané v prípade slobodomyseľných ľudí. Dovolím si tvrdiť, že strach z Ruska v krajinách ako Ukrajina, Moldavsko alebo v pobaltských republikách, atď. je veľmi veľmi racionálny a pochopiteľný, rovnako ako sa dá pochopiť prečo tieto bývalé ruské imperiálne dŕžavy môžu vnímať členstvo v NATO a EU ako menšie zlo.
   Mimochodom, Rus je asi rovnako Slovanom ako Brazílčan belochom (snáď niektorí pochopia čo som napísal).

   • Slovan môže byť definovaný rôzne, ale to, že Rus je beloch, je nepochybné.
    Rusko samozrejme obsahuje mnoho „uralských“ elementov, a má svoje negatívne špecifiká, ale na druhej strane má aj svoju unikátnosť a čistotu.

    V každom prípade Rusko je ľudský kontinent, priam ich možno označiť za samostatnú rasu, samostatné spoločesntvo, ktoré sa musí rešpektovať. Predstava, že by bolo pre Európu lepšie, ak by bolo Rusko rozobrané a bola z neho krajina otrokov – tak to je naiivný výgrc.

    Dnes už ani nik, okrem idiotov, na podrobenie Ruska neverí. napriek tomu ale anglosionisti štvú proti nemu, lebo chcú čo najviac poškodiť nielen Rusko, ale hlavne Európu.
    Vy ste tu moc proamerickí a PRILIS málo poznáte Rusko, preto podliehate tejto tendencii.

    A v každom prípade Rusko nie je to, čo bolo pred 2. svetovou vojnou.

    • Aman Againsttime

     Práveže ruská národná identita je skôr podobná americkej alebo brazílskej – ide o transrasovú identitu. Nemá jasnú belošskú konotáciu. To by ti potvrdil i ideológ Dugin 🙂 Napr. je jasné, že Slovákom môže byť jedine beloch, pretože sme etnickým národom, ale ruská identita bola a je v tomto iná. Ide o identitu rusky hovoriacich skupín vyznávajúcich pravoslávie, ktoré sú ovládané Moskvou.
     V Rusku existovali a existujú turkické a mongoloidné skupiny, ktoré sa považujú za Rusov. Počas obdobia Moskovského veľkokniežastva i cárskeho Ruska dochádzalo k rozsiahlej rusifikácii. Dokonca veľakrát ani nebolo nutné vedieť rozprávať po rusky a stačilo, že niekto konvertoval na pravoslávie. Tu je zopár príkladov:
     1. Pyotr Bagration: prominentný generál ruskej armády počas napoleonských vojen. Bol Gruzínec.
     2. Nikolaj Karamzin: slávny ruský historik a jeden z propagátorov falošnej idey, že Rusko je dedičom Kyjevskej Rusi. Bol to Tatár.
     3. Felix Jusupov- jeden z vrahov Rasputina. Tiež tatárskeho pôvodu.

     • Už som napísal
      „Rusko samozrejme obsahuje mnoho “uralských” elementov“
      V každom prípade má rusko nejaký rasový profil, ktorý nie je najhorší, ale hlavne sú viacmenej stabilní a nemajú v sebe toľko černochov a naozaj rozkladných elementov. Ono tí šikmookí tatari a podobní sú cudzí, ale to neznamená nejako výrazne horší element. Rusko je populačne jeden životaschopný celok, na rozdiel od výrazne multigenetických rasovo napätých Ameriky a záp Európy.
      Ale keby Rusko tvorili aj kazaši, čo netvoria ale je BIELE viac ako USA, tak je to samostatný kontinent, podobne ako India či Čína.
      Musím dodať, že ťažké nepriateľstvo voči Rusku, aké sa dnes propagandisticky vyťahuje a ktoré je HORŠIE, ako za čias 3. Ríše, sa dá dostopovať iba k jednému zdroju – a to nenávisti židov voči Slovanom-Rusom. Nenávisti, ktorá je plodom ich komplexov menejcennosti, ich dlhodobej neschopnosti mať vlastný národný život a (čoho prejavom bola ich tendencia hrať sa na Nemcov alebo iné cudzie národnosti.ň. Tomuto svinstvu ja odmietam akokoľvek pomáhať a bol som hlboko prekvapený, že vy áno (ale dá sa to vysvetliť tým, že som sem dlhý čas chodil zriedka).
      Podobný postoj by som mal či mám, ak by anglosionisti začčali kampaň proti Číne, alebo proti Iránu. Alebo proti Nemecku. Chápeš?

      ps.Prosím ťa, to čo máte za grotesknú fikciu, že „Rusko nie je dedičom Kyjevskej Rusi“?
      🙂 Moskva je aj dedička Byzancie. A Nemecko bola Rímska Ríša národa Nemeckého. A to Rusi hovoria v podstate rovnakým jazykom, ako v Kyjeve, na rozdiel od nemčiny a latinčiny :-))

   • Ukrajina je umelý paškvil, ktorý stvorili nepriatelia Slovanstva ako nástroj trieštenia jednoty Slovanov v 19 storočí. Tento blud vznikol na pohraničí (Okrajine) Rusi a ostatných okolitých štátov. Mýtus, že Ukrajina je nasledovníkom Kyjevskej Rusi, je na úrovni tvrdenia, že Záhorie je pokračovateľom Veľkej Moravy. Halič, ktorá zaberá polovicu západnej Ukrajiny je multietnický guľáš a je zároveň najväčším producentom benderovských „vlastencov“, často jevrejského pôvodu.
    Východ Ukrajiny je historické Rusko, hovorí sa tam po Rusky a ľudia cítia ruskú identitu. Dnes sú objektom genocídy, sú vraždení psychopatickou luzou z pravého sektora, pohrobkami benderovských upírov, ktorí sadisticky vraždili tisíce nevinných ľudí za druhej svetovej a tesne po nej. Toto peklo otvorili .idonacisti zo západu ako front proti Rusku a opozícii voči novej svetovej diktatúre.
    Žiaľ patologická nenávisť k Rusom, choromyselné stotožňovanie dnešného Ruska s boľševickým Sovietskym zväzom, ešte stále straší v hlavách rôznych slovenských fašistov. Nástrojom budovanej svetovlády nadnárodnej oligarchie sú v súčasnosti USA, NATO a ostatné transatlantické štruktúry. Túto skutočnosť stále niektorí ľudia odmietajú pochopiť a namietsto toho podporujú zvrátený sadistický hnus ukrajinského benderizmu.

    • Vaše komentáre k histórii Ukrajiny sú totálne nezmysly.

     Ukrajina nie je v žiadnom prípade umelý paškvil, umelým paškvilom je dnešné Rusko – aspoň teda v tom zmysle, že sa hlási k histórii Kyjevskej Rusi, hoci nie je priamym potomkom Kyjevskej Rusi a jediným potomkom Kyjevskej Rusi je výlučne Ukrajina.

     V prvom rade – Ukrajina neznamená v žiadnom prípade Okrajina – to je len nesprávny preklad Moskovského štátu, ktorý tento termín začal používať niekedy okolo roku 1650. Význam slova Ukrajina sa nedá vysvetliť v skratke, pretože behom stáročí sa význam slova postupne menil s vývojom jazyka a opísať jeho vývoj by bolo na dve strany, nikdy ale neznamenal Okrajinu.

     Prvá zmienka o Ukrajine pochádza z Ipatievského spisu z roku 1187 (!!!) a nie z 19. storočia. Taktiež sa tam v roku 1266 (!!!) po prvý krát spomínajú už aj Ukrajinci, samozrejme vtedy ešte toto etnické označenie neoznačovalo obyvateľov celej rusi – teda dnešný ukrajinský národ. Termín Ukrajina z tohoto obdobia by sa dnes dal preložiť ako kniežatstvo. Boli teda Ukrajina Kyjevská, Ukrajina Galická atď – teda ruské kniežaststvá Kyjevské, Galické atď. Najstaršie dochované mapy označujúce Ukrajinu pochádzajú ešte z pred roku 1650(!!!) z pera kartografa Guillaume Le Vasseur de Beauplan.

     Dnešní rusi nemajú s Kyjevskou Rusou žiadny priamy vzťah, dokonca aj po rozpade Kyjevskej Rusi v trinástom storočí nemali a ruské rody sa stiahli na Halič a Volíniu, odkiaľ sa opätovne rozrastali. Toto územie siahalo až po naše Humenné, naši rusíni či „rusnáci“ sú tiež potomkovia Kyjevskej Rusi. Je to pekne vidieť na historických mapách, kde sa od tohoto obdobia Rus šírila práve z tohoto priestoru. Naopak – na historických mapách neexistuje žiadna rus na východ – tam sa totiž rozpína Moskovské kniežatstvo – Moskovia, ktoré nemá priame napojenie na Kyjevskú rus. Že Moskovské alebo aj Novgorodské kniežatstvá nepatrili k Rusi je vidieť aj v dobových dokumentoch, z ktorých je jednoznačne jasné, že to Rus nebola!

     Dnešné Rusko nielen že nie je následovníkom Kyjevskej Rusi, ale dnešní Rusi majú v sebe aj najmenej slovanskej krvi zo všetkých slovanov. Na dnešné ruské územia prišli veľmi dávno a došlo tam za ten čas k mnohým iným vplyvom. Ich kultúra je taktiež príliš ovplyvnená inými vplyvmi. Nieže by to pre mňa niečo znamenalo, iba komentujem skutočnosť.

     Zvyšok nekomentujem, sú to len nenávistné kydy od človeka, ktorý ani nevie čo a prečo nenávidí.

     • Čo sa divíš, keď sa mýlia pojmy a dojmy? Aby som pridal aj niečo užitočné, aj s odkazmi, aby Norman zasa neskákal, že nie je odkaz, dokonca od menovca:

      „Práve v tej dobe (po roku 1400 – moja poznámka, osmoza) začali obyvatelia Moskvy označovať svoju zem gréckym výrazom pre Rus, t.j. Rossija a sami seba nazývať Rusmi. Aj keď moskovské kniežatstvo nikdy Kyjevu nevládlo, nezabránilo mu to považovať sa za jeho jediného legitímneho nástupcu. Z moskovskej varianty východoslovanštiny sa postupom času vyvinuli základy modernej ruštiny. Tendenčné historické interpretácie, ktoré sa tvrdošijne tvária, akoby Moskva reprezentovala celú Rus, však východní Slovania, ktorí ešte žili po mnoho ďalších storočí mimo jej vplyv, nikdy neprijali.

      Zdroj: Norman Davies, Evropa – dějiny jednoho kontinentu, strana 409
      http://en.wikipedia.org/wiki/Norman_Davies
      http://www.pantarhei.sk/knihy/odborna-a-popularno-naucna-literatura/historia-vojnova-literatura/svetove-dejiny-dejiny-statov/evropa.html

     • Osmoza, ja sa vôbec nedivím, zdá sa že sme obaja vymierajúci druh diskutéra :))
      Tuším si raz budem musieť nájsť čas a povyciciavať aj ja nejaké linky na konkrétne pasáže dávnych letopisov. Ale asi by aj to bolo zbytočné, pretože oni sa väčšinou neprelúskajú ani len ruštinou či ukrajinčinou.

 18. working class hero

  co je na kapitalistickom Rusku „bolsevicke“ ? .. je autor nevzdelany ci len otravny troll ? … ako moze byt kapitalista zaroven bolsevikom ?

  okrem toho Polsko utocilo na Rusko tiez..“..Poľsko využilo pokračujúcu občiansku vojnu v Rusku a v polovici marca 1919 dala poľská vláda rozkaz k pochodu na Litvu a do Bieloruska, v máji toho roku vtrhli poľské vojská i na Ukrajinu. Boli obsadené rozsiahle územia, ktoré si Poľsko postupne zaistilo… Dňa 25. marca vtrhli poľské vojská do Ruska, v ktorom stále prebiehala Ruská občianska vojna. Do konca marca 1920 ovládli veľkú časť Ukrajiny a Bieloruska a 7. mája dobyli Kyjev… Rižský mier, podpísaný 18. marca 1921 potvrdil Poľsku prakticky všetky požadované územia na Ukrajine a v Bielorusku…“

  nezastavam sa Moskvy, ale bez ZSSR by bol tento narod (aj polsky) a aj ich staty minulostou.. Hitler nas (aj poliakov) totiz (ak by sa mu podarilo vyhrat pri Stalingrade a teda 2 sv. vojnu) planoval po nej vyhladit

 19. Je radosť si prečítať túto diskusiu aj po roku, dvoch. Vidno, že Sitra a Prop, obaja máte odlišné axiómy z ktorých vychádzate a hodnotíte udalosti. Avšak schopnosť vytvárať a organozovať záujmové skupiny, ktoré využívajú/zneužívajú/parazitujú na ostatných členoch ľudskej spoločnosti je naša prirodzená „ľudská“ koštanta. Variabilná je postoj k nej, postoj kteto „hre“, poznačený aj termínom relativita. Dnes sa už dá 100 percentne povedať, že vzhľadom na prežitie národa, etník, rodín a jedncov je Putinov oligarchický koncept akceptovateľnejší ako to, čo ide teraz od neoconov. Odpovede na poslednú otázku ohľadom rasového čistenia nespočívajú v dôkazoch, ale iba v indíciách, a tou je odlišné zaobchádzanie s anglosaskými, francúzskymi na jednej strane a ruskými zajatcami na druhej.

  • „Dnes sa už dá 100 percentne povedať, že vzhľadom na prežitie národa, etník, rodín a jedncov je Putinov oligarchický koncept akceptovateľnejší ako to, čo ide teraz od neoconov.“ Nie, nedá sa to na 100 % povedať. V skutočnosti porovnávate dve zlá, je to podobné, ako by ste porovnával Mečiara s Ficom (ak chcete, vyberte si ktoréhokoľvek premiéra) a tvrdil, že jeden je akceptovateľnejší. Áno, dá sa s tým súhlasiť v akomsi pomätení mysle. V skutočnosti nie je ani jedna voľba akceptovateľná pre zásadovú myseľ. Neuvedomujete si totiž, že Putin nemá záujem na prežití nejakého konkrétneho etnika, nacionalizmus je preňho nepriateľom. Skutočných ruských nacionalistov zatvára a posiela na Sibír. Preňho Rusko a etnický Rus neznamená nič. Ale je preňho všetkým Rossija, teda ruské impérium, ktorého je Rusko iba jedno časťou. Putin nemá problém s islamom, s Čečenmi, aziatmi, Kazachmi, so žiadnym národom – pokiaľ sa hlási k veľkej Rossiji a nesnaží sa osamostatniť (teda odtrhnúť) svoj kúsok zeme. Je to pozostatok typicky boľševického myslenia, ktoré práve teraz zverejňujem v preklade knihy „Mýtus o nemeckej podlosti“. Ale opäť podotýkam – korene tohto myslenia idú omnoho hlbšie – až do čias Zlatej hordy.

   • Súhlasím s hodnotením, ale ja tiež zastávam tento; vy to nazývate Putinovský, ja federálny koncept. Na určitej úrovni som za federalizáciu, pri rešpektovaní etnicity pôvodných kultúr. To súčastní neoconi nerobia, ani bolševici to nerobili a ak to zvulgarizujem, prví chcú všetko biologické premeniť na peniaze, druhí na moc. Termín o ktorý sa zrejme sporíme je balans, teda rovnováha, pričom vychádzame z odlišných fundamentov, ktoré považujeme za podstatné (dobré). Inak hladal som cez „tag“ Slovania nejaké posledné komentáre, čo glorifikovali starých Slovanov. Už som konečne vyhrabal zdroj, ktorý poukazuje na sociálne vzťahy v období, keď sa prechádzalo z pohanstva na kresťanstvo.

    • Dnes súhlasím s Vami. MR.Prop to.definuje trochu.fanaticky, Vy to tentoraz vidíte realisticky. Putin zdedil Rusko v nejakom konkrétnom stave a predstava transformácie v živote isto nemôže byť taká ako sní MR.Správny. Myslím,že Putin to robí dobre,tak dobre ako je to len možné. Klobúk dole.

    • Skúsim to vysvetliť inak. Federálny koncept je teoreticky zväzkom rovnoprávnych entít. Že realita je trocha iná, je zrejmé. Stačí sa pozrieť na koncept čechoslovakizmu. Iste – uznával istú formu vlastenectva, nie však slovenského, ale akéhosi fiktívneho „československého.“ Slovenský nacionalizmus bol zlý, československý patriotizmus bol dobrý. Veľmi podobné je to v súčasnej Ruskej federácii, ale aj v Európskej únii – v každej formácii v inej miere, inom smerovaní a s inými cieľmi, princíp je ale podobný. Európska únia chce úplne rozdrobiť „škodlivé“ nacionalistické hnutia tým, že v podstate odstraňuje/otvára hranice a mieša národy dokopy, spolu s imigrantami, cieľom je vytvoriť masu konzumentov bez národného cítenia, bez spomienok a slabý, ľahko manipulovateľný dav. Ruská federácia nechce rozdrobiť, ale zničiť akýkoľvek nacionalizmus okrem „rossjaninského“ (odporúčam prečítať článok Väzenie národov, kde sú jasne vysvetlené pojmy Rus a Russkij – https://www.protiprudu.org/vazenie-naroda-etnonacionalisticka-historia-ruska-cast-1/) v záujme posilnenia ruského impéria, odstránenia vnútorných pnutí. Teda ciele sú iné pre EU a pre RF, cesta a prostriedky sú však rovnaké, alebo veľmi podobné. Zničenie „etnického“ nacionalizmu vytvorením „melting potu“, kde nikto nebude vedieť kto boli jeho predkovia. RF to robí v záujme svojho mocenského posilnenia zjednotením všetkých etník do jediného silného národa, EU zasa v záujme oslabenia jednotlivých národov a vytvorenia slabých, manipulovateľných konzumentov. Obe entity však v sebe nezaprú pôvod svojho myslenia – marxistický židoboľševizmus.

 20. jozef

  Vaše komentáře jsou úplně mimo mísu. Ukrajinci jako národ až do 19. století neexistovali. A byl to západní výtvor na vytržení obyvatelstva Ukrajiny od všeruských kořenů.

  Btw. trojzubec nemá původ u knížete Vladimíra, ale u Chazarů.

  Kyjevská Rus zanikla. Moskevská Rus pak na ní navázala. Váš ukrajinský stát vznikl později, než Moskevská Rus a Kyjevská Rus.
  Též je třeba doplnit, že SLOVANSTVÍ není v krvi, ale v duchu. A Rusové mají slovanského národního ducha.

  Též je třeba říct pravdu, že Rusko není odpovědné za konflikt na Ukrajině, nýbrž mezinárodní Židovstvo, které skrze USA a EU (i Soros přiložil ruku k dílu) a židovskou ukrajinskou oligarchii rozpoutalo Majda na Ukrajině. Rusko mělo naopak v této souvilosti PLNÉ PRÁVO ZASÁHNOUT NA UKRAJINĚ. Zvláště poté, co kdysi Židovstvo vyvolalo válku v Rusku podporou čečenských separatistů a genocidy Rusů v Čečensku.

  Viz:
  Teror kyjevských sionistů proti lidu Donbasu pokračuje – část 4/4
  https://youtu.be/pkHxswM6gSo

  Krym není Ruskem okupován, jelikož Ukrajině nikdy nepatřil – byl pouze pod její správou. A Krym už v minulosti žádal o přičlenění zpět k Rusku, leč mu to nebylo umožněno.

  Na východě Ukrajiny obyvatelstvo odmítlo sionistický puč v Kyjevě, sionistický Kyjev pak poslal na východ armádu, které rozpoutaly genocidu proti východnímu obyvatelstvu Ukrajiny. Díky povstání na východě Ukrajiny nedošlo k totálnímu sionistickému pohlcení celé Ukrajiny.

  Mj. článek v řadě věcí píše úplné nesmysly:
  Rusové se nechali okupovat židovskou-komunistickou mocí? A kdo byli Bělogvardějci, kteří bojovali proti sionistické Rudé armádě? 😉

  Autor též zapomněl dodat, ve své snaze dát vinu za komunismus Rusům, že nikoli Rusové, ale pobaltské národy a Ukrajinci (když nepočítáme židy) tvořili většinu příslušníků vládnoucího komunistického aparátu po VŘSR.
  Tu blbost s Holodomorem, jehož obětí se staly kromě Ukrajinců i miliony Rusů (a nejen v oblasti Ukrajiny), netřeba komentovat.

  R. 1956 a další tyto podobné události nebudu komentovat – jen dodám, že tenkrát žádné Rusko neexistovalo, jen Sovětský svaz a Sověti.

  • Vaše tvrdenia boli v diskusii viackrát vyvrátené faktami ale napriek tomu opäť si neodpustíte fantázie a výmysly, ktoré nedokážete podložiť. A keďže fakty nepustia, tak slovanstvo je v DUCHU, nie v krvi. No na toto ťažko fakticky argumentovať inak, ako doplnením, že sa jedná o ťažký nezmysel, podľa ktorého sú aziatské a turkické menšiny v Rusku nepochybne slovanské… 😀

   • ::prop

    Vyjadřujete se k něčemu, o čem nemáte ani páru. Nezlobte se na mě.
    „aziatské a turkické menšiny v Rusku nepochybne slovanské…“

    Asiatské a turkické menšiny v Rusku mají jiného národního ducha, než Slované. Proto nemůžou být slovanskými národy. Stejně jako my nemůžeme být germánskými národy, protože máme jiného národního ducha.
    Jediné, co je (asijské a turkické menšiny v Rusku) spojuje s Ruskem, je jejich život po celá staletí ve slovanské ruské říši. Stejně, jako např. některé slovanské národy kdysi žily v Rakousko- Uhersku. Toť vše.
    Ale zpátky k věci.

    Co to je vlastně národ?
    Každý, když se ho někdo zeptá, co to je národ, každý odpoví – skupina lidí, které spojuje dlouhá společná historie, území, jazyk, kultura, krev atd.

    Ale skutečně tyto jednotlivé věci samy o sobě tvoří národ? Nuže, podívejme se na jednotlivé z nich.

    1) Společná historie – řada národů, o kterých předtím niko nikdy neslyšel, vznikla z ničeho. A nemusela mít za sebou společnou tisíciletou či staletou historii. Např. Slováci, Ukrajinci a řada dalších. A americký národ, vzniklý z ničeho nic, je případ sám o sobě. Společná historie tedy sama o sobě ještě netvoří národ.

    2) Společné území – řada národů nemá vlastní území a přesto existují. Např. Cikáni či Židé. Cikáni nikdy neměli své vlastní území a přesto existují. Židé od dob likvidace dávné židovské vlasti v Palestině neměli dlouhé necelé dva tisíce let svůj vlastní stát a přesto existovali (nepočítaje, že řada Židů ani nežije v Izraeli). Společné území tak také samo o sobě ještě netvoří národ.

    3) Společný jazyk – např. Židé nehovoří jedním společným jazykem. Jedni Židé jako rodný jazyk užívají angličtinu, jedni francouzštinu, jedni ruštinu, jedni hebrejštinu. A přesto tvoří jeden národ. Jazyk tak sám o sobě národ netvoří.

    4) Kultura – např. Syřané jsou směsice všeho možné – tvoří jej muslimové, zčásti křesťané. A přesto jako národ existují. Nepočítaje, že řada národů, např. slovanských, byla původně pohanská. Ale i po opuštění své pohanské kultury a tradic si zachovaly svou národní identitu. Kultura tak sama o sobě ještě netvoří národ.

    5) Na začátek je třeba říci, že žádný národ není rasově čistý. Každý národ je směsice všeho možného. Na příkladu našeho českého národa, kde v genomu najdeme (v menší míře) příměsek turckicko-asijské krve (v naší oblasti pořádaly nájezdy avarská vojska a nějaký genom zde Avaři samozřejmě zanechali). To samé třeba Maďaři, kteří mají také příměsek turkicko-asijské krve. Proto hovořit o čisté rase je nesmysl. Otázkou jen je, která rasová krev jednoznačně převažuje. Ač je rasová identita u řady národů neoddělitelná od jejich národní identity, tak i rasová identita vždy sama o sobě netvoří národ. Židovský národ je toho názornou ukázkou – tvoří jej směska různých ras: turkicko-asijští Chazaři, semitští židé typického arabského vzhledu, černí židé původem z Etiopie atd. A přesto tvoří jeden národ. To dokazuje, že dokonce ani společná rasová identita nemusí být vždy nutným pravidlem k existenci daného národa a sama o sobě tak netvoří národ.

    Jak vidíme výše, tak věci jako společná historie, území, jazyk, kultura či krev sami o sobě ještě netvoří národ. Co to tedy je národ? Historie, území, jazyk a kultura to ještě není. Tak co tedy?
    Pokud bych se řídil vědecko-materialistickým a ateistickým přístupem, musel bych říct, že něco jako národ neexistuje. Musel bych pak souhlasit s židovským historikem Šlomo Sandem, že národ je umělý výmysl. Sekulární vědecko-materialistický přístup k plnému vysvětlení otázky z celé své podstaty, co to je vlastně národ, nám zde neposkytne vysvětlení, i kdyby stokrát chtěl. Zde je slepá ulička. Zbývá nám akorát sokratovské konstatování: „Vím, že nic nevím.“

    Pokud však se na věc podívám duchovním pohledem, teprve pochopíme a poznáme, co to vlastně je národ. Národ činí národem jeho duchovní princip – DUCHOVNÍ-HISTORICKÉ POSLÁNÍ, se kterým se narodil. Národ je duchovní bytost, která je jako člověk – rodí se, stárne, umírá. Má své mladé dospívání, i důchod ve stáří. Své jaro, léto, podzim, zimu (PS: myšleno jako symbol fází života).
    Když si uvědomíme, co to je národ, pochopíme i podstatu samotného slovanství. Co to je vlastně slovanství? Stejně jako národ, i slovanství je vědecko-materialistickým přístupem nevysvětlitelné. Jako Ježíš Kristus.

    Co to je vlastně slovanství? Není to krev, ale duchovní-historické poslání a princip. Zatímco germánství je založeno na rozumu a disciplíně, slovanství je založeno na citu a intuici. Zatímco germánství tíhne buď k individualismu (viz osvícenství rozumu), či naopak k autoritářství (římský katolicismus či kolektivistický ultra-nacionalistický šovinismus), a vnější svobodě, slovanství tíhne ke kolektivismu (založeném na dobrovolné spolupráci a symbióze – viz příklad občiny) a vnitřní svobodě (svoboda v Kristu). Slovanství nehledá svobodu v parlamentu či demokracii, ale uvnitř člověka samotného. I proto slovanství neodděluje od sebe lid a duchovní obec (Církev). Lid (a také stát) společně tvoří s Církví duchovní jednotu (sobornost). Toto je slovanský národní duch. A ten z nás činí Slovany. Nikoli krev. Krev tvoří jedině rasy.

    Slovanem je každý, kdo má slovanského národního ducha (jediné, co je od slovanství neoddělitelné krví, je rasové bílé dědictví). Pokud bychom hypoteticky připustili tvrzení, že slovanství je v krvi, nikoli v duchu, pak by z českého národa bylo Slovanů asi kolem 1/3. Jelikož i my máme ve svém genomu hodně germánské krve. Pak bychom spíš byli germánským národem, než národem slovanským. Ale vzhledem k tomu, že slovanství není v krvi, ale v duchu, jsme Slované. My Češi totiž máme slovanského národního ducha. Proto jsme Slované. To nás spojuje se Slováky, Poláky, Rusy, Ukrajinci, Chorvaty aj. slovanskými národy.

    Právě odtržení se od duchovního historického poslání Slovanů a národních slovanských kořenů je příčinou současných i minulých strastí Slovanů. U západních Slovanů (Čechů, Slováků, Poláků) je to tíhnutí k západnictví. To mají společné např. s Ukrajinci. Východní Slované (zejména Rusové, Srbové a Bulhaři) se drželi dlouhou dobu svých slovanských duchovních kořenů. Bohužel, např. u Rusů sehrálo v jejich úpadku západnictví, které vydláždilo cestu komunismu. Tedy západnictví i komunismus (který má kořeny v západním osvícenství) sehrálo úhlavní roli v pádu Ruska na samé dno.
    Zkrátka, to je příčina (opuštění slovanských duchovních kořenů), která uvrhla Slovanstvo do duchovního a morálního úpadku a nakonec pod satanské židovské jařmo. To by bez odtržení od slovanského duchovního poslání nebylo možné.

  • Som rád, že sa tuná človek vždy dozvie nejaké nové informácie, ktoré obohacujú vedomosti tvorivého jedinca, lebo ako pán vyššie uvádza:

   „Též je třeba doplnit, že SLOVANSTVÍ není v krvi, ale v duchu. A Rusové mají slovanského národního ducha.“

   Takže de facto slovanské národy sa dnes zbytočne obávajú o svoju národnú identitu a kontinuitu svojich národov, lebo keď zavedieme nejaký inštitút „slovanského duchovenstva“, tak „Slovana“ spravíme aj z privandrovalého Afričana pochádzajúceho zo subsaharskej Afriky. A keď panslavizmus, tak jedine pod taktovkou Moskvy, všakže? Zvyšok príspevku snáď ani nestojí za komentár, ale toto ma pobavilo, vážne.

   • My si proste zaslúžime vládu, akú máme. Zaslúžime si, aby nám vládli zlodeji, skorumpovaní smradi, politickí hochštapleri a dobrodruhovia. Zaslúžime si všetko do poslednej bodky – kým niekto nenájde spôsob, ako hromadne implantovať mozok. Aj to sa ale obávam, že polovica národa by tvrdila, že ide o kapitalistické sprisahanie (veď v Rusku to nepotrebujú) a druhá polovica by si radšej zaplatila dovolenku… 🙂

    • Hrubo protestujem proti tomuto pohľadu. To, že bolševický socializmus z nás spravil ľudí, čo preferujú disciplínu, dodržiavanie subordinácie a lojalitu voči kolektívu (porovnajte to so zahraničnými prevádzkami, kde integrálne oddelenia fabrík medzi sebou bojujú a nám prichodí tento koncept ako od mimozemšťanov) nie je niečo, za čo by sme sa mali primárne hanbiť. A je to dedičstvo nielen tohto režimu, ale aj dôsledok geopolitiky, pretože sa nachádzame na území medzi dvomi veľmocami. Avšak ano, máme problém sa organizovať v odboroch, prípadne záujmových skupinách, ak nemáme v tíme drezéra, je problém s našim tímovým výkonom, protestujeme neskoro a zle, pomaly sa zadaptujeme na všetko, bez protestov (ešte pred imigráčnou vlnou a hrozbou majdanu nám stačil jeden policajt na 800-1200 ľudí – patríme medzi najposlušnejšie národy na svete). Náš ťažký problém spočíva v slabej elite. Naši papaláši (ekonomickí a politickí, viď potravinové reťace) sa vo veľkých podnikoch slabo rozhodovali za socializmu a v konkurencii so zahraničnými pravidelne prehrávajú, avšak pri ich nahradení zahraničným subjektom sú ľudia namiesto priblého rozhodovania exponovaní zvráteným ideológiám, ktorým radi a často podliehajú najmä ženy. Bez toho, aby ministerstvo školstva pacifikovalo v rozumnom horizonte tento náš teamworkový handicap sa nedá v rozumnom čase vytvoriť tlak na elitu, aby využívala svoj mozog adekvátne jeho komplikovanosti a nie na saturovanie vlastných opičích potrieb (exhibovanie s novým autom, manželkou pred iným oligarchom, alebo managerom).

     • V mnohom máte pravdu. Máme problém sa organizovať, máme problém s našimi výkonmi (najmä duševnými), máme problém odporovať autorite, nedokážeme pochopiť ideológie a prírodné zákony. A to všetko iba potvrdzuje, čo som napísal. Máme to, čo si zaslúžime, pretože len debil môže voliť politika na základe jeho vzhľadu a vystupovania namiesto toho, aby ho volil na základe plnenia volebných sľubov. A keďže je medzi voličmi mnoho takýchto, hm, „neuvažujúcich“, vo vláde a v parlamente sedí ich obraz – plno debilov, magorov, ale zároveň všetko do jedného skúsených podvodníkov, manipulátorov a vychcánkov.

      Čo si zaslúži človek, ktorý k politikovi nepristupuje ako ku svojmu zástupcovi a fakticky zamestnancovi, ale ako k popovej hviezde či futbalovému klubu? A bohužiaľ, to minimum normálnych, ktorí ku všetkým politikom a politike všeobecne pristupujú so zdravou nedôverou, je ostrakizovaných a prekričaných nemlčiacou väčšinou. Tento národ má to, čo si zvolil a teda si to sám zaslúžil!

 21. “Též je třeba doplnit, že SLOVANSTVÍ není v krvi, ale v duchu”
  …..s tým by sa dalo súhlasiť, v krvi je Arianizmus, príslušnosť ku bielej rase, či už duch je slovanský, germánsky, anglosaský….

  “Rusové se nechali okupovat židovskou-komunistickou mocí?”
  ….toto je nezmysel, Rusi hynuli v židovskom komunizme na milióny…..Solženycin to povedal jasne, že Rusko bolo len tým nešťastným národom, ktorý ako prvý dostal tú ranu….”

 22. Ten Arianizmus jste si poplietli, nie? Arianizmus je forma kresťanstva, ktorá neuznáva svätú trojicu a Ježiš Kristus nie je boh, ale syn boží, bohu podriadený. Zrejme ste mysleli na Árijcov, bielych dobyvatelov Indie, ale Árijovia boli len malá časť bielej rasy.

 23. Abych teda shrnul celý lživý konstrukt etnonacionalistů o Kyjevské Rusi a jejímu vztahu k pozdějšímu Rusku a Ukrajině:

  Ukrajina jako stát či jako národ v minulosti neexistovala. Něco jako jednotný ukrajinský národ až do 18.-19. století neexistovalo. To je nevyvratitelný fakt. Někteří sice namítnout, že pojem Ukrajina a Ukrajinci existovaly dávno předtím, ale tyto pojmy neoznačovaly stát či národ ve smyslu jednoho ukrajinského národa na území dnešní Ukrajiny. Odvozovat tak ukrajinskou státnost čistě od území dávné Kyjevské Rusi je nesmysl.
  Za časů Kyjevské Rusi národy jako Rusové, Ukrajinci či Bělorusové v klasickém národním smyslu neexistovaly. Žila tu celá řada slovanských kmenů. Ale netvořily jeden národ.
  Stejně jako na např. za časů Sámovy říše či Velké Moravy neexistoval jeden jednotný český národ, ale celá řada slovanských kmenů.

  Kde tedy mají jednotlivé národy (Rusové, Ukrajinci, Bělorusové) svůj původ?
  Když se Kyjevská Rus rozpadla, řada slovanských kmenů šla svou vlastní cestou. Důsledkem rozpadu Kyjevské Rusi byl vznik celé řady samostatných knížectvích. Jedním z nic byl i Novgorod a také vladimirsko-suzdalské knížectví, z něhož později vzniklo budoucí Moskevské knížectví (Moskevská Rus). Toto období je charakterizováno soupeřením jednotlivých knížectvích o nadvládu nad VŠÍ RUSÍ.
  A právě na vladimirsko-suzdalském knížectví se začíná pomalu utvářet národ Rusů.

  Otázkou zní – existuje nějaké spojení národa Rusů s Kyjevskou Rusí? Řada etnonacionalistů (respektive příznivců ukrajinské teorie) to ráda neuslyší, ale existuje. Jak spojení krví, politické i duchovní. Tak se podívejme:

  Moskva byla sama součástí Kyjevského knížectví (byť v té době už Kyjevská Rus neexistovala, jelikož došlo v té době nedávno k jejímu rozpadu). Viz např. vláda ruského knížete, knížete kyjevského a vládce rostovsko-suzdalského knížectví (později nazývané jako vladimirsko-suzdalské knížectví), Jurije Dolgorukije, který začlenil Moskvu do svého knížectví. Jurij Dolgorukij byl synem knížete Kyjevské Rusi Vladimíra II. Monomacha, který ještě dokázal udržet jednotu Kyjevské Rusi. Samotné město Kyjev nebylo věčným sídlem Rusi. Ruský vladimirsko-suzdalský kníže Andrej Bogoljubský, vnuk Vladimíra II. Monomacha, si Kyjev podrobil. Pod jeho vedením se centrum Rusi přesunulo do Vladimiru. Vládcem nad Kyjevem byl i např. mj. vladimírský kníže Vsevolod III. Velké hnízdo. Knížetem Kyjeva byl i otec slavného ruského knížete Alexandra Něvského Jaroslav Vsevolodovič, který zároveň byl i knížetem Novgorodu. A prvním moskevským knížetem se stal syn vladimirského knížete Alexandra Něvského Daniil Alexandrovič.

  Později si Moskevské knížectví vydobylo nadvládu nad vladimírským velkoknížectvím. Tím se centrum Rusi z Vladimiru přesunulo do Moskvy. A Moskevské knížectví se nakonec stalo sjednotitelem vší Rusi. Později na několik staletí se centrum Rusi z Moskvy přesunulo do Petrohradu, což byl počátek vzniku Ruského impéria.

  Fakta jsou neúprosná.
  Od Kyjeva, Vladimiru až po Moskvu a Petrohrad. Od Kyjevské Rusi přes Vladimirské knížectví až po Moskevskou Rus a Ruské impérium. Tj.:

  Kyjev-Vladimir-Moskva-Petrohrad.

  Politické pouto Kyjevské Rusi s Moskevskou Rusí je tak nezpochybnitelné. Nepočítaje fakt, že na trůn Moskevského knížectví usedla knížata z rodu Rurikovců – tedy dynastie, která dlouhá léta vládla Kyjevské Rusi. V tomto kontextu jsou námitky entonacionalistů z řad příznivců ukrajinské teorie velmi úsměvné.

  2) A co krevní spojení Rusů s Kyjevskou Rusí? Tj. etnogeneze? Etnogeneze Rusů (kteří se zformulovali a zrodili ve vladimirsko-suzdalském knížectví po rozpadu Kyjevské Rusi) je tvořena např. slovanskými kmeny Severjanů, Dregovičů, Krivičů, Volyňanů, Drevljanů, Tiverců, Slověnů, Poljanů, Vjatiču atd. Řada těchto kmenů se nacházela a žila na území dávné Kyjevské Rusi. V kontextu těchto faktů je tvrzení pro-ukrajinských etnonacionalistů o tom, že Rusové nemají krví nic společné s Kyjevskou Rusí, velmi chabý argument. Zvláště, když vezmeme v potaz skutečnost, že i slovanská knížectví jako Novgorod a Kyjev byly v průběhu dějin v řadě případů součástí Vladimirského knížectví. Dle tvrzení etnonacionalistů zjevně na tomto území (ať už Novgorodu či na samotném území Vladimirského knížectví, kde se utvořil ruský národ) “žádní Slované vůbec nežili”. 😉 A to jsem nezapočítal skutečnost, že slovanství není v krvi, ale v duchu. Ale to teď ponechme stranou. Každopádně i zde jsou fakta neúprosná – Rusové jsou krví spojeni s Kyjevskou Rusí. To je také nezpochybnitelná skutečnost.

  3) Duchovní spojení Rusů s Kyjevskou Rusí:
  Kyjevská Rus přijala křesťanskou víru z Byzance. Od těchto dob se datuje kulturní a duchovní spojení Kyjevské Rusi s Byzantskou říší. Rus se stala světlem pro šíření a ochranu křesťanské (pravověrné pravoslavné) víry na Východě. Tato úloha se po rozpadu Kyjevské Rusi, kdy se centrum Rusi přesunulo z Kyjeva do Vladimiru, na Vladimirské velkoknížectví. Osobnosti, jako kníže Alexandr Něvský, který ochránil pravověrnou křesťanskou pravoslavnou Církev před jejími nepřáteli v podobě katolických německých agresorů, jsou známé. A z Vladimiru tato duchovní kontinuita přešla na Moskvu, která se navíc později po pádu Byzance stala duchovním pokračovatelem Byzantské říše – jakožto významné centrum a ochránce křesťanského pravoslavného světa. A Moskevská Rus a pozdější Ruské impérium tuto svou úlohu velmi dobře plnilo.
  Významný pravoslavný ruský kníže Alexandr Něvský (jehož otec Jaroslav Vsevolodovič byl knížetem Kyjeva i Novgorodu) stal duchovním patronem Ruského impéria.

  Shrnutí: Moskevská Rus skutečně byla duchovním pokračovatelem Kyjevské Rusi.

  Kyjevská Rus dala nakonec za vznik těmto národům, které se postupně zformovaly po rozpadu Kyjevské Rusi – Rusům, Bělorusům a Ukrajincům. Z těchto národů jsou Rusové a Bělorusům nejstarší. Naopak Ukrajinci jsou z těchto národů nejmladším národem. Vznik ukrajinské národnosti, což pro-ukrajinští etnonacionalisté neuslyší rádi, ale je to holá skutečnost, jak správně uvádí jeden z diskutérů výše – ukrajinská národnost je produkt dlouhé staleté ZÁPADNÍ KATOLICKÉ POLSKÉ OKUPACE. Ne náhodou je za otce zakladatele ukrajinské národnosti považován Bohdan Chmelnický, který vedl vzpouru proti kruté polské nadvládě. Chmelnický sice nakonec spojil Ukrajinu s Ruskem, ale západní cíl byl splněn – odtržení území obyvatelstva dnešní Ukrajiny od všeruských kořenů. Zatímco řada pravoslavných ruských knížectvích raději přešla pod pravoslavné Moskevské knížectví, než aby skončila pod katolickou polsko-litevskou okupací, avšak území dnešní Ukrajiny nadále zůstala ještě dlouhá lépe pod polskou okupací. A důsledkem je vznik moderního ukrajinského národa, jak jej známe – s jeho održením od všeruských kořenů a nenávisti ke všemu ruskému. Ukrajina fakticky plnila západní roli užitečného idiota k rozpadu Ruské říše, stejně jako Západu Československo posloužilo jako ožitečný idiot k rozpadu Rakousko-uherské monarchie.
  A stejně, jako i při utváření Československa stála řada mýtů, včetně řady mýtů o Rakousku-Uhersku, tak i u utváření Ukrajiny stála řada mýtů, včetně mýtů o Ruském impériu. Mýty o “neexistující kontinuitě Kyjevské Rusi s Moskevským knížectvím”, “velkoruském imperialismu” a “velkoruském šovinismu” a další protiruské mýty přetrvávají dodnes.

  Tím bych to uzavřel.

 24. Rudolf Šuňavský

  Toľko „historického“ chaosu, vyplodiť je tiež umenie. Autor zrejme nadosobne poznal všetkých,o krorých písal.a ostatnou vetou svoj chaotický príspevok o mýtoch a „realitách“ konečne uzavřel!

Leave a Reply