Domov / Hlavná strana / Zahraničie / Putin: Neplánujeme rušiť mimovládne organizácie. Verejnosť má ale právo vedieť pravdu.

Putin: Neplánujeme rušiť mimovládne organizácie. Verejnosť má ale právo vedieť pravdu.

putinAktualizované 8.4.2013, 14:00 Nedávne kontroly v mimovládnych organizáciách (MVO) pôsobiacich v Rusku, sú úplne v súlade s právnymi predpismi a majú jediný cieľ – informovať ruskú verejnosť o činnosti týchto skupín, vyjadril sa Vladimír Putin.

V rozhovore pre nemeckú stanicu ARD Putin povedal, že nedávno schválený zákon o zahraničných agentoch, ktorý mal za následok veľký audit v MVO, má svoje paralely v medzinárodnej praxi. Taktiež upozornil na extrémne disproporčné zastúpenie zahraničných MVO v Rusku.

Hneď na začiatku rozhovoru ruský prezident poznamenal, že cieľom kontrol MVO nebolo vydesiť verejnosť alebo aktivistov, aj keď masmédia zdôrazňovali práve túto funkciu.

Putin dodal, že skutočná situácia sa veľmi líši od toho, ako je prezentovaná západnými médiami. Najnovší ruský zákon predovšetkým požaduje, že MVO zaoberajúce sa vnútornými ruskými politickými procesmi a podporované zo zahraničia, musia byť registrované ako zahraničné agentúry. Spojené štáty majú veľmi podobný zákon od roku 1938.

Putin uviedol, že americký zákon spadá pod právomoc ministerstva spravodlivosti. Všetky skupiny pôsobiace v USA musia pravidelne predkladať informácie o svojej činnosti a tieto správy sú následne skúmané oddelením kontrašpionáže.

Nemecký novinár priznal, že si nebol vedomý týchto praktík Spojených štátov.

Putin zdôraznil, že v Rusku pôsobí 654 zahraničím financovaných skupín, zatiaľ čo Rusko sponzoruje iba dve zahraničné MVO – jednu vo Francúzsku a jednu v USA.

Vyšlo najavo, že zahraničné diplomatické misie previedli miliardu dolárov. Z toho bolo 855 miliónov prevedených na účty v Rusku pôsobiacich MVO a to len za posledné 4 mesiace, ktoré ubehli od schválenia zákona.

Podľa Putinovho názoru verejnosť má plné právo vedieť o rozsiahlej, zahraničím sponzorovanej, sieti organizácií pôsobiacich v krajine. Rovnako ako o výške finančných prostriedkov, ktoré tieto skupiny dostávajú od zahraničných sponzorov.

Ruský vodca opätovne zdôraznil, že ruské úrady sa nechystajú vyvíjať nátlak ani zakazovať žiadnu mimovládnu organizáciu. „My len žiadame, aby sa priznali – Áno, sme zapojení do politickej činnosti a sme finacovaní zo zahraničia. Verejnosť má právo to vedieť.“

Putin v rozhovore zdôraznil, že ruské orgány plne podporujú politickú súťaž, pretože bez nej je ďalší vývoj ľudu a krajiny nemožný. Opozícia má plné právo na protesty, ale aj počas týchto protestov sa ich účastníci musia riadiť zákonom. „Musí tu byť poriadok. Je to známe pravidlo, ktoré je univerzálne a použiteľné vo všetkých krajinách“. Názorným príkladom ako to dopadne, keď je toto pravidlo zanedbávané, sú nedávne udalosti v severnej Afrike.

Preklad: ::prop, www.protiprudu.org
Zdroj: rt.com

S pikantným dodatkom prišla Veronika Krašeninniková, riaditeľka moskovského Ústavu zahraničnopolitických výskumov a iniciatív. „Na čele mnohých amerických nekomerčných organizácií sú rozviedčíci,“ uviedla počas debaty u okrúhleho stola na tému „O problémoch a perspektívach upevnenia vzájomných vzťahov medzi inštitúciami občianskej spoločnosti Ruska a USA. Viac čítajte tu >>>

Aktualizované
Rozhovor Jörga Schönenborna (ARD) s prezidentom Putinom, okrem iného aj o mimovládnych organizáciách v Rusku. Toto je rozhovor štátnika s médiami. Ako smiešne pôsobí pán Schönenborn pri odpovediach, ktoré nechcel počuť. A nie len to. Je evidentné, že podcenil situáciu. Predpokladal totiž (zrejme aj jeho štáb) že bude hrať v rozhovore prvé husle. Už po piatich minútach to evidentne pochopil. Zábery ńa jeho tupý výraz tváre, keď nebol schopný oponovať, to len potvrdzujú.

Poznámka redakcie:
Takýto zákon by sa zišiel aj na Slovensku ako soľ. Asi by bolo veľa občanov Slovenska veľmi prekvapených, keby vyšlo najavo, koľko financií tečie do „slovenských“ MVO zo zahraničia a kto sú sponzori. Bohužiaľ, pôvodný projekt ::prop-u „Kto za koho kope“, ktorý sa pokúsil zmapovať finančné a personálne previazania niektorých MVO pobúril mnohých „nezištných aktivistov“, čo viedlo k dvojročnej odmlke.

O ::prop

2 komentáre

 1. Putin je člen.

  ps. všimnite si ako sa vyjadroval,. je to veľmi dôležité!

 2. Americky zakon sa vola Foreign Agent Registration Act , FARA. Vyhladajte si ho na nete.
  Asi neviete ze prop upozornil aj na zakon FARA a ruska ambasada v Bratislave na zaklade
  clanku o FARA na prope informovala o nom priamo Putina cez prislusny kanal.
  Povodna sprava „Kto za koho kope“ prispela zial k tomu z orginalny prop musel pod natlakom
  skoncit . Dolare z USA a z Nemecka dostaval vtedy nie len Miklos a Dzurinda ale dokonca aj SDL , pan Ftacnik a spol . Je to jedna svoloc.

Leave a Reply