Domov / Hlavná strana / Komentáre / Projekt Kotleba, polemika o nepolemizovateľnom

Projekt Kotleba, polemika o nepolemizovateľnom

Článok vychádza z diskusií na sociálnych sieťach a od rôznych osobností národnej scény, ktoré spolupracovali s Mariánom Kotlebom, blogov, ktoré písali, ako i osobných skúseností mojich priateľov s Mariánom Kotlebom.

Posledné udalosti ma donútili napísať krátky článok o Mariánovi Kotlebovi. Osobne ho síce nepoznám, ale za posledné mesiace, či dokonca roky som si dokázal urobiť o ňom svoj obraz. Tento článok preto nech nečítajú ľudia platonicky zamilovaní do jeho imidžu, veľmi sa im to totiž páčiť nebude – súdiac podľa útokov na rôzne osoby národnej scény, ktoré si dovolili poukázať na chyby „Projektu Kotleba“.

Priznám sa, že som ho volil. Nie však cielene, hodil som do urny prázdny hlasovací lístok, bol to môj protestný hlas proti systému a tým dostal môj krúžok ako i traja kandidáti za ním. Ako väčšine ľudí sa mi tu nežije dobre ani ľahko. A tak som si dovolil dúfať, že Kotlebova strana niečo zmení. Osobu Mariána Kotlebu nemienim a ani nechcem bagatelizovať. Rozhodne má vplyv na národne zmýšľajúcich ľudí, dobre vie ako pracovať s ľuďmi a do veľkej miery ich manipulovať pre svoje ciele.

Marián Kotleba ako župan

Marián Kotleba je zvláštný úkaz, ktorého podobu by sme i v zahraničí hľadali márne. Pretože nikto sa nedostal do verejnej funkcie poukazovaním na problematickosť menšín a rasovej nerovnosti v krajine, možno až na Davida Dukeho, ale to je diametrálne odlišná osoba, pretože Duke poukazuje na skutočné problémy, nie na dôsledky. A tu je ten zásadný rozdiel. Kotleba si vybudoval kariéru a postup k moci cez cigánov. Problém však je – a to vie i Kotleba – že cigáni sú len dôsledok a nie príčina problému. Ten tkvie úplne kdesi inde. Reálne sa nedostal k moci s víziou, prípadne ekonomickým plánom, dostal sa tam len cez nenávisť a zúfalstvo ľudí, ktorí majú toho dosť. Po voľbách do VÚC som čakal na reálny projekt, ktorý nakopne „kotlebizáciu“ Slovenska. Čakal som, že Kotleba v kraji vytiahne tromfy, po ktorých v roku 2017 do VÚC dosadí kandidátov po svojom vzore, ktorí kraje skutočne oddĺžia a posunú ich ako ekonomicky tak aj kultúrne ďalej, teda po jeho vzore. Tak by to robil politik, ktorý má víziu. Problém však nastane, ak víziu nemáte, čo je Kotlebov prípad. Preto nastúpil populizmus a výhovorky zvaľujúce všetko na systém.

Jednou z výhovoriek je, že vo VÚC nemá žiadneho poslanca. A teraz sa pýtam i Kotlebových prívržencov: Koho to je chyba?

Systému asi ťažko, veď predsa mali možnosť kandidovať a Kotleba mal možnosť verejne ich predstaviť a pretlačiť ich tak na vyššiu métu. Ale jeho egocentrizmus to nedovolil. Už v minulosti odstrkoval ľudí, ktorí ho dokázali zatieniť. Boli to ľudia omnoho chytrejší ako on sám, ráznejší a hovoriaci k veci. Ako napríklad Radovan Novotný, František Bednár, Marián Mišún (ktorý je zasa v jeho priazni), Vladimír Pavlík, Jakub Škrabák a ďalší, ktorí tvorili vtedajšiu kostru vznikajúceho politického hnutia. Všimnite si, že iba veľmi málo z tých, ktorí mu vtedy pomáhali, verejne ho tlačili a robili všetko preto, aby sa Kotleba dostal k moci, pri ňom zostali. Nie je to spôsobené tým, že od neho odišli ľudia dobrovoľne. Ľudí okolo seba mení hneď, ako vystúpia z jeho tieňa a verejnosť ich začne vnímať. Teda za to, že v kraji nemôže nič pretlačiť, si môže sám.

Ušetrené peniaze v kraji

Je pravdou, že Kotlebovi sa podarilo ušetriť milióny v kraji a znížiť tak dlh kraja. Ale za akú cenu? V kraji sa skoro nič neurobilo, čo je fakt (žijem neďaleko). Aj Vy ušetríte, keď nebudete míňať, prestanete kupovať prací prášok v domácnosti, toaletný papier, večer nebudete svietiť či vykurovať, skrátka zanedbáte údržbu domácnosti. Jedinou vecou, ktorú v kraji skutočne dobre urobili a dodnes sa tým chvália je nákup lacnej posypovej soli. Pracujem v kancelárii a poviem Vám, je to fakt fuška obrátiť sa priamo na dodávateľa a kúpiť veci lacnejšie (ironická poznámka). Pre kritikov, ktorí sa zasa budú obúvať do týchto slov, vymenujte mi teda projekty v kraji, ktorými sa môže, okrem soli a pózovania na verejných akciách pravdaže, Kotleba pýšiť? A tak prešli roky zvaľovania chýb na systém a populizmu a máme tu predvolebné obdobie 2016…

Predvolebné obdobie 2016

Predvolebné obdobie na národnej scéne striedala radosť s kritikou. Radosť z oznámenia jednotnej kandidátky a neskôr kritika za odstúpenie od údajnej dohody. Kotleba pred voľbami hovorí o zjednotení národných síl, problém však nastáva pri prezentácii zjednotenia. Ja som nepostrehol, že by niekoho zjednotil. Síce jeho kandidátka bola ovenčená menami ako Rogel, Magát, Mišún, ale k žiadnemu zjednoteniu nedošlo. Dokonca dostali také miesta na kandidátke, ktoré úplne vylučovali ich prítomnosť v parlamente pri potencionálnom úspechu. Na oko spojenie, no v skutočnosti úplné opovrhovanie potencionálom, vďaka ktorému sa mu podarilo prejsť až do parlamentu. Prvé rozkoly medzi lídrami rôznych národných hnutí a Kotlebom začali pred rokmi, ešte v tedajšej Slovenskej Pospolitosti. Neskôr každý, kto si s Kotlebom potriasol ruku, mu neskôr nedokázal prísť na meno. Kvôli egocentrizmu jeho veličenstva sa skutočne podryl potenciál národnej scény a Kotlebu tak možno právom označiť za rozbíjača národnej scény a spoločného úsilia. Čo bolo vidieť v Prahe 2015 pri zatknutí Mariána Magáta. Dovtedy som moc Magáta nepoznal a ani ma nejako pred tým jeho osoba nezaujímala. Začala ma zaujímať po tom, ako ho odviedli na policajnú stanicu v Prahe. Dobre som si pozeral záznam na youtube. Kotleba len stál a ani nehol brvou, bol očívidne rozrušený. Asi preto, lebo mu niekto ukradol šou, ohňostroj vypustili pre iného oslávenca a tak sa Kotleba cítil byť urazený až do morku kosti. Neskôr server medzicas.sk napísal, že Kotleba mal v Prahe radikálny príhovor. No nehnevajte sa, ale čítať otrepané drísty z kusa papiera nie je radikalizmus. Potom čo bol Magátov príhovor, ak tamto bolo radikálne? Tu začali roztržky a protirečenia si s možnou spoluprácou medzi Magátom, Mišúnom a Kotlebom. Pozorne som sledoval, čo sa deje. Magát sa kvôli svojmu príhovoru, ktorý narážal na problém a nie na dôsledky, ako sme zvyknutí u Kotlebu, stal prekážkou spolupráce s ĽSNS. Vtedy som si uvedomil, že Kotleba je len populista a keď ho niekto začína prerastať, tak sa ho zbaví. Nakoniec sa tam Magát dostal, za akých podmienok, to sme videli. Mišún, Magát a iní aktivisti, ktorým Kotleba vďačí za omnoho viac, ako tým, ktorí boli na prvých miestach a ktorých mená som nikdy predtým nepočul. A tak sa dočkali vďaky v podobe posledných miest na kandidátke.

Voľby, ich výsledky a práca v parlamente

Výsledok volieb ma nijako neprekvapil. Kotleba je v parlamente a sedí na baliku peňazí, ktoré dostal od štátu. Jeho práca v parlamente nepriniesla žiaľ ešte žiadne výsledky a ak bude pracovať ako v kraji, ani neprinesie. Doteraz len populistické návrhy zákonov, ktoré nemajú šancu prejsť. To je jasné aj Kotlebovi samotnému, ale takto sa najlepšie zbierajú politické body. Skrátka populizmus, ku ktorému ešte patrí zbieranie podpisov pod vystúpenie z EÚ. Osobne by som to rád podpísal, ale čo potom? Má Kotleba plán po vystúpení? Máme tu ukážku Brexitu. Strojcovia asi nečakali úspech tohto referenda a hromadne dávajú ruky preč. Ako i Nigel Farage a ostaní. Čo urobí Kotleba? Kde má plán? Veď ani v kraji nevie dať dohromady ekonomiku. A tak sa vezie na vlne, ktorú slovenský občan žerie roky, populizmus, pekné reči a pri tom nečaká racionálne návrhy a riešenia.

Kotleba a systém?

Pracuje Marián Kotleba pre systém alebo ho drží systém v šachu? Ak to tak je, tak celý kult Kotleba padne i s jeho stranou. Pretože ĽSNS je Kotleba a Kotleba je ĽSNS. Tam neexistujú iné osoby, dokonca i strana sa volá ĽSNS-Strana Mariána Kotlebu. Je to egoista, klamár a populista, pre národnú scénu nepoužiteľný, ale kým to jeho voliči pochopia tak… posledný nech zhasne svetlo…

Autor: Peter Rajtek, www.protiprudu.org

O ::prop

24 komentárov

 1. volchvmag prividian

  Až na to, že ujo Pavlík by sa mal nielen v záujme svojho podlomeného zdravia politike širokým oblúkom vyhýbať. Jeho slovník sa zúžil na pár vulgarizmov a prejavy paranoje ho zbytočne dehonestujú. Radovan Novotný je takisto politicky nepoužiteľný, keďže jeho schopnosť robiť kompromisy je mierne napísané obmedzená, čo v závislosti od uhla pohľadu může byť pozitívne, alebo aj negatívne. Marián Mišún je skvelý športovec a prejavil sa aj ako celkom schopný mediátor, ale politik… Pán Bednár ostal z výčtu osamotený. Schopných ľudí s potenciálom je možno viac, ako je zrejmé. Ale práve preto sa nepotrebujú hádzať o zem pred objektívmy, alebo v zelených tričkách pochodovať Hornou Dolnou. S bubnom sa na zajace nechodí.

  • Este dodam, ze co som mal moznost vidiet Radovana, ci uz na zivo alebo na internete tak clovek co sa predvadza s nejakym zvlastnym ruchom, dava ludom facky na Tisovu cest a fantaziruje o nejakom radikalnom katolickom nacionalizne tiez nie je bohvie ake eso.
   Uz nech je Kotleba aky je ale taketo clanky mi pridu pisene cisto zo zavisti alebo hluposti. Vy budete typ cloveka ktoremu asi nikto nikdy nevyhovie aj keby ste na jeho mieste bol sam…

  • Ujo volchvmag prividian, úbohé kotlebovské hovienko, ktoré sa nevie ani podpísať vlastným menom, typický kotlebovský sionistický a slobodomurársky sluha, antislovák a antikresťan, hrajúci sa na Slováka, pochádzajúci z čeľade, kde pradedo bol gardista, dedo eštebácky zločinec z 50. rokov minulého storočia, otec normalizátor a eštebácky udavač, synátor z čeľade mečiarovskych sluhov, ktorý miesto protiargumentov autora ktorý napísal pravdivý článok o sionistickom a slobodomurárskom sluhovi, ako aj sluhovi mafie a zločincov z vysokej politiky Kotlebovi, neviem prečo s ním nepolemizuje, pripomínam, že ja sa za svoj život nehanbím, nebol som špina a krysa tvojho rangu.

   • Pán Pavlík. Prosím, aby ste na tomto serveri miernil svoj slovník. Len z úcty k vám ponechávam tentoraz váš komentár v plnom znení. Takéto vyjadrenia sú pod vašu úroveň.

    • Bernie Sanders

     Rajtek, ty hádžeš do urny prázdný hlasovací-teda nezaškrtnutý hlasovací lístok? Ved čo už môže byť slastnejšie pre „volebnú komisiu“, ako čistý lístok? Ak si niekto, okrem Rajteka myslí, že čistý lístok v urne bude zohľadňovať jeho volebné želanie, tak je na veľkom omyle. Ako vieme, po záverečnej sa občania vykopnú z hlasovacej miestnosti, a potom sa sčítavajú hlasovacie lístky, a – označujú prázné lístky podľa potrieb volebnej komisie, alebo tajne, kto je s perom bližšie. Veru, veru, len verte volebným komisiám,,,, a to som kedysi aj sedel v jednej, ale pssst,,,,,,

    • Nemáte pravdu, že je to pod jeho úroveň, evidentne JE TO JEHO ÚROVEŇ.

   • Svojim „úžasným „prejavom a slovníkom ste presne taká špina a krysa, ako vo svojom výleve píšete. Od vás by som nezobrala ani diamant na zlatom podnose, lebo by mi smrdel po hovne.

    • Uf, vidím, že úroveň diskusie tu inak poklesla. Chcelo by to návrat „starej gardy“, lebo ľudia ako Sitra a Zet to sami nezachránia. Človek by ani neveril, že sa tu niekedy rozoberali napríklad filozofické témy alebo genetika. 🙁

     • Nie je divu. Odkedy sem nastúpili hrdinskí diskutéri z radov „kotlebovcov“, dostalo to iný level. Neviem, čím to je, ale prop od začiatku priťahuje do diskusií podivných ľudí, ktorí sa potrebujú vyjadriť ku všetkému a ku každému. Tých najhorších síce môžem blokovať a mazať, ale často už ani nemám chuť to sledovať a triediť. Najlepšie na tom je, ako sa hneď začnú ohrádzať, ako bola porušená ich sloboda slova a ako sú likvidované všetky princípy demokracie. Ak by sledovali prop poriadne, vedeli by, že ja sa na žiadnu demokraciu nehrám a neuznávam ju – minimálne na tomto serveri. Nikdy som sa tým netajil – na rozdiel od „moderovaných“ diskusií v SME, Pravde, alebo iných plátkoch.

     • Dobre, trollov a primitívov nájdete všade, ale teraz mám dojem, že sa na prope dosť premnožili a diskusie tým trpia. Zároveň badať úbytok normálnejších a inteligentnejších diskutujúcich…

      Ja si dokonca myslím, že ste tu ešte príliš na nich dobrý, príliš tolerantný. Sloboda slova na prope vždy bola a je – stačí si spomenúť na diskutujúcich typu Jozef, ktorí tu prezentovali názory protichodné filozofii propu, avšak nikto ich tu nemazal. Tu predsa nejde o to, že by boli automaticky mazané odlišné názory, ale o to akým primitívnym alebo ofenzívnym spôsobom sa tu isté individuá prezentujú. Čiže ich sťažovanie sa na porušenie slobody slova je od veci.

      Pozrite, je to na vás, aké si tu nadstavíte pravidlá. Do toho vám nemienim kecať. Avšak osobne mám za to, že treba vychovávať i diskutujúcich a donútiť ich k tomu, aby sa trochu viac snažili. Je tu akási analógia s tzv. utečencami: buď sa prispôsobia našim podmienkam, alebo v opačnom prípade pôjdu do p…

     • Jozef možno mal protichodné názory s mnohými ľuďmi, ale všetko (alebo aspoň väčšinu) svojich tvrdení podkladal hodnovernými odkazmi. To, aké závery z toho vyvodzoval, je vec iná. Za seba však môžem povedať, že v mnohom – najmä ohľadom Majdanu a Ukrajiny – som s ním súhlasil. Nedá sa povedať, že Majdan bol skresľovaný mnohými (ako hlavnoprúdovými, tak aj alternatívnymi) médiami. Bol skresľovaný takmer všetkými.

      Čo sa týka výchovy diskutérov na prope. Ja sa držím rovnakého princípu, ako v škole. Škola má učiť, nie vychovávať. Pokiaľ si niekto neprivykol slušnému správaniu doma, prop na tom už nič nezmení.

     • Hm.. filozofické debaty a genetiku môžem. 🙂

     • Čiastočne ti to splniť môžem, zajtra vyjde článok, na ktorom bude môcť mnoho ľudí filozofovať. 🙂 Aj keď asi nie úplne z tej oblasti, ktorá ti bude úplne blízka. Venovať sa bude histórii cca tisíc rokov pr.n.l. a Sitra si asi poriadne zoderie klávesnicu. 🙂

 2. Kotleba je drbo a rozijac narodnych sil.Ten chlapcek nevie kde je sever.Vhodny tak chovat chrusti alebo dazovka,maximalnen pestovat banzaj.Nevhodny ani na strazenie zemiakoveho polcka pre ciganmi.Aj to maju viacej v palici ako tatu nafuknuta duta hlava.Je to drbo ktory je na skodu aj LUDU AJ SLOVENSKA.Rozbijac narodneho zivota,populista a tlchuba.Nula bodov cert ho bol dlzen Slovensku aj narodu.Apropo aj vrabce v Amerike cvirukaju sluzi arcizlodejovemu favoritovi(arcizlodej-Meciar) (favorit arcizlodeja Zbojnik co mu ukadnuto dohodil Zeleziarne Podbrezova Vladimir Sotak).M a ho kupeneho sj gorilla zlodej tiezprivatizer Stredosloveneskych vodarni president SL.futbaloveho zvezu Jan Kovacik z Cierneho Balogu.Preto tento nafuknuty Kotleba cvalajuci na vzdusnom konikovi nepodal co je povynost kazdeho sluzneho cloveka ako zupana TRESTNE OZNAMENIE za VUCku pre protiustavnu kradez.Zabudnite uz raz na gazulky ako napr. sol ale obzrite sa kede rozkradli miliardy ako pri kradezi vody.A clovek ktory sa ohana Slovenskom,narodom ako zupan uz 2 roky prazdnin ako zupan.Trdlo ci ozembuch hanba barodnych sil to alkoholik Slota ho prestal.Tragedia pre narod dalsi saso pajac tlchuba ohanajuci sa narodom ale len papulou.A rozbijac narodnycy sil.More no comment.

 3. Myslím, že týmto článkom ste potvrdili, že máte Kotlebu v zuboch, lebo na neho nemáte. Marián Kotleba je vzdelaný človek, ktorému je jasné, že magori ako Magát mu môžu len uškodiť a Slovensko nepotrebuje primitíva, čo velebí Hitlera. Kotleba vystupuje v parlamente tak, ako sme si predstavovali. Čakať, že za tri mesiace snáď urobí zázraky z opozičnej lavice, môže iba blázon. Robí svoju prácu perfektne a jeho čas ešte len príde po nasledujúcich voľbách. Dovtedy potrebuje nazbierať skúsenosti, pripraviť program a presvedčiť občanov, že Kotlebu sa nie je prečo báť. Lebo fašizmus tu naozaj nikto nechce. Typickým predstaviteľom nacizmu a fašizmu je určite Magát. Magát na jeho kandidátke je škodná. Mne sa Kotleba páči
  a môj hlas, aj mojej rodiny vo voľbách určite dostane.

 4. Indiáni, Eskimáci a mnohé iné staré národy si vždy ctili starších. Slováci, ktorí sa hlásia ku kresťanstvu žiaľ už klesli tak hlboko, že starých ľudí ako Vladimír Pavlík, ktorí majú odvahu bojovať proti zlu za každého sytému dokážu len znevažovať, urážať a označovať za paranoikov a hulvátov. NIkto z nich vrátane Kotlebu sa nikdy Pavlíka neopýtal ako mu môže pomôcť v jeho osamotenom boji. Nikto nemal nikdy záujm z týchto tárajov ho podporiť či už na súde alebo iným spôsobom. Aj to je vyzitka národa. Na rozdiel od nich Vladimír Pavlík nikdy nikoho neodmietol a vždy aj za cenu problémov pomohol každému komu sa diala krivda a často na to aj doplatil. Ako povedal klasik, nehaňte ľud môj a ja dodavám, že Pavlík nikdy nikoho nekritizoval anonymne , vždy sa pod svoje príspevky podpisoval. To len na adresu anonyma z diskusie.

 5. Pan V.Pavlik je disident svetoveho rangu.Clovek ktory vie o co ide a hoci zije na Slovensku ma neuveritelny prehlad celosvetovo.Je to clovek ktory sam s par priatelmi spravil pre demokraciu,clovecinu,najme pre radoveho obcana viacej ako cele institucie,strany,hnutia.
  Kotleba nesiaha ani nie ze po clenok Pavlikovi ani po kurie oko.Ten chlapcek Kotleba je ozembuch ktory nevie kde je sever.Dalsi exot ktory hoc by zil dalsich 1000 rokov nikdy nedorastie.
  Vladimir Pavlik je ESO svetoveho rangu na Slovensku skorej vynimka.Kotleba dalsi taraj,populista,,,ego ,,tajtrlik rangu ,,lokalneho pieskovista,,.

 6. a koho myslite ako vladimir pavlik?to je ten co ma necenzurovane stranky?hm

Leave a Reply