Domov / Hlavná strana / História / Prejav, na ktorý sa nesmie nikdy zabudnúť!

Prejav, na ktorý sa nesmie nikdy zabudnúť!

havel_srdce_EUKomunisté vás budou strašit nezaměstnaností, není to pravda, ničeho se nebojte.
Dvacet let tvrdila oficiálna propaganda, že jsem nepřítelem socializmu, že chci v naší zemi obnovit kapitalizmus, že jsem ve službách imperializmu, od nehož příjmám tučné výslužky, že chci být majitelem různých podniků …

Byly to všechno lži, jak se záhy přesvědčíte, protože tu brzy začnou vychádzet knihy z nichž bude zrejmé kdo jsem a co si myslím. Slibuji vám, že funkci prezidenta vezmu na jedno volebné období ale pak bych se chtel věnovat práci dramatika. Také vám slibuji na svou čest, pokud se za mého volebního období nezlepší životní úroveň v ČSFR, sám odstoupím z funkce.

V budoucnu se podle mého mínění musí prezidentský úřad vymezit. Prezident nemůže mít tak velké právomoci, jaké má dnes. Pro mě není rozhodující s jakým slovem jsou sociální jistoty spojováni ale to, jaké jsou. Já si představuji, že by měli být daleko větší, než jaké poskytovalo to, co mnozí nazývají socializmem. Možná se ptáte o jaké republice sním. Odpovím vám: O republice lidské, která slouží člověku a proto má nadeji, že i člověk poslouží jí.

Za svůj třetí úkol považuji podporu všeho co povede k lepšímu postavení dětí, starých lidí, žen, nemocných, těžce pracujících, príslušníků národných menšin a vůbec všech občanů, kteří jsou na tom z jakýchkoliv důvodů hůře než ostatní. Žádné lepší potraviny či nemocnice nesmí být výsadou mocných, ale musí být nabídnuty těm, kteří je nejvíc potřebují.

Připravujeme koncept důkladné ekonomické reformy která neprinese sociální stresy, nezaměstnanost, inflaci a jiné problémy, jak se někteří z vás obávají. Svádět všechno na předchozí vládce nemůžeme nejen proto, že by to neodpovídalo pravdě ale i proto, že by to mohlo oslabit naši povinnost samostatně, svobodně, rozumně a rychle jednat …. Všichni chceme republiku, která bude starostlivě pečovat o to, aby zmizely všechny ponižující přehrady mezi různými spoločenskými vrstvami, republiku v niž se nebudeme delit na otroky a pány. Toužím po takové republice víc než kdo jiný. Náš stát by už nikdy neměl být přívažkem či chudým příbuzným kohokoliv jiného.

Musíme sice od jiných mnoho brát a mnohému se učit, ale musíme to po dlouhé době dělat zase jako jejich rovnoprávní partneři, kteří mají také co nabídnout. Jsou lidé, kteří kalí vodu a panikaří, že se bude zdražovat. Dávejte si na na ně pozor! Ptáte se s údivem, jestli bude inflace, jestli bude zdražování? Mnohokrát a jasně tato vláda řekla ve svém programovém prohlášení, včetně dalších dokumentů a ministři na svých tiskových konferencích, že jejich úsilím je aby přechod od neekonomiky k ekonomice byl pokojný, bez sociálních aspektů, bez návaznosti nezaměstnanosti, bez jakýchkoliv sociálních krizí nebo podobně. Jestli se sem tam pohne cena cigaret nebo něčeho, to v téhle chvíli nevím. Zatím je snaha, aby se nehýhalo nic, alespoň v nejbližších měsících. Žádné gigantické zdražování nebo dokonce nezaměstnanost, jak to panikáři systematicky šíří. Nic takového nepřipravujeme. Již do žádného paktu nepůjdeme. Podle mého mínění nesmí náš stát šetřit na investicích do školství a kutury. Také náš mnohokrát deklarovaný úmysl provést reformu tak, aby nevedla k velkým otřesům, velké inflaci, nebo dokonce ke ztrátě základných sociáĺních jistot musí naši ekonomové přijmout proste jako úkol, který jim byl zadán.

Zde neplatí žádné „NEJDE TO“

Václav Havel, 1989

O oliolijanko

13 komentárov

 1. ??? celkom nechápem pointu tohto…dajme tomu že článku…
  má dvihnúť žlč, či? aspoň nejaké stanovisko alebo komentár k tomu by sa zišiel…takto to má podľa mňa nulovú hodnotu.
  Včul sa vie, že chlapec klamal, pil, zapredal nás aatď. Moc pozitívneho neurobil, ak vôbec niečo. Neviem, či je nejaký (srdcom pravý) Slovák/Sloven alebo Moravan, ktorý má na tohto pijana pekný prívlastok. Zrejme nie. My sme nikdy veľa nemali, ale aj to málo nám vzal. Smutné, že ho svet tak velebí. Klamára a zrejme aj vraha (zadávateľa) oveľa príjemnejšieho, ľudskejšieho a populárnejšieho politika s ľudskou tvárou a správaním, za ktoré by sa nemusel hanbiť žiadny človek, nieto ešte politik – nášho Alexandra Dubčeka. Ani ho nebudem menovať, lebo si to nezaslúži. Takéto články – nie pamätať si to, ale zabudnúť! Pamätať a velebiť treba ozajstných veľkých ľudí.

  Preto by som poprosil k tomuto českému plátku nejaký pekný roduverný slovenský komentár, nech sa dá aspoň čosi pozitívneho k tomuto prečítať 🙂

  • A o aký komentár by ste teda mal záujem ak nerozumiete pointe tohto článku, ktorý nie je na určený na dvíhanie žlče. Tento článok by mal vyrobiť jeden riadne veľký zárez v mozgovom závite. Ak ten zárez máte, tak preveďte len upgrade…

   • Nečuduj sa čo tu ten človek vypisuje. Napriek tomu že určite tuší, podľa toho ako popísal vodcu nežnej revolúcie, že v čom je pointa ním kritizovaného článku, stále tápa v tmách, pretože ďalej uvádza: „…ľudskejšieho a populárnejšieho politika s ľudskou tvárou a správaním, za ktoré by sa nemusel hanbiť žiadny človek, nieto ešte politik – nášho Alexandra Dubčeka…“. Je to dosť úsmevné, keď tu niekto pestuje kult osobnosti Alexandra Dubčeka a to ešte navyše na úkor jeho najbližšieho priateľa a spolupracovníka Václava Havla. Či azda Alexander Dubček v 68-om roku nevyhlasoval to isté? Tiež tvrdil niečo podobné: „…mojím cieľom neni demontáž socialistického zriadenia, ale nastolenie komúnizmu s ľudským tvárom…!“

 2. Treba naozaj komentár k tomuto pánovi? Každý kto vidí čo po zamatovej nastalo musí chápať o čo šlo. Tieto drísty mi naopak zdvíhajú náladu, lebo ukazujú akí sprosto naivní vtedy ľudia boli. Stačilo pár podobných hlodov a už chytro štrngať kľúčikmi aj s kľučkami (na druhú stranu je pravda, že ešte človek nemohol vedieť do čoho ide a mal skreslené predstavy).

 3. Dobre som sa pobavil. 🙂

 4. ol63: hmm…no zišlo by sa spísať čo ujo urobil Slovákom a čo všetko (asi všetko) sa nesplnilo.
  Stefan – tvoj názor na Dubčeka Ti neberiem, ale s tým druhým určite priatelia neboli, tobôž nie najbližšími. Podrazák ho odstavil na vedľajšiu kolaj. Prezidentom po rozpade mal byť Slovák, ale to by naši „bratia“ nerozdýchali :). A áno budem hrdý na môjho rodáka. Vždy radšej na normálneho ľudomila ako ochlastu a klamára.

  • Len neurobil nič z toho čo sľuboval. Vedome klamal a zavádzal. Zrušenie zbrojárskej výroby Havlom výsostne na Slovensku ovečkám už asi nehovorí nič. A presne nato je tu ten článok. Treba sa zastaviť a popremýšľať, zaloviť v pamäti….

 5. Ok, zendenisko , klapky z Tvojích očí Ti neberiem. Napokon, svet by bol veľmi nudný, keby sa každý snažil kriticky myslieť. Zavládla by veľká nuda, lebo by ubudlo značné množstvo zmanipulovateľných ovčanov. Súhlasím žeby to bolo chcelo radšej nejakého ľudomila. Aj keď vychádzame z predpokladu, že ani ja a zrejme ani Ty netrpíš fóbiou voči komúnistom, ako aj z predpokladu, že o mŕtvych treba hovoriť len to dobré. Predsa sa tu ukazuje, že mŕtvola bývalého komúnistického pohlavára sa ani zďaleka nemôže rovnať mŕtvemu disidentovi a bojovníkovi za pravdu lásku, slobodu a za demokratizmus. Povedzme že na tej tribúne v 89-roku stál vedľa V. Havla len z povinnosti a že sa potľapkávali po pleci len tak „akože priateľsky“. Čo je však fakt, že A.D. sa stal „normálnym ľudomilom“, skôr priaznivou hrou okolností, ktorá z neho urobila martýra a nebolo mu dopriateho času aby sa dostal ku korytu, kde by sa zvrhol na klamára, podvodníka a diletanta ktorý na čo siahne to všetko dodžube. V 68-roku to bola humanitna vojenská operácia vojsk Waršavskej zmluvy, ktoré neskôr nahradili stabilizačné jednotky armády Sovietskeho Zväzu. Po nežnej revolúcii ho šikovne odstrčili od koryta tí, ktorým sa v demokratizme hovorí „úspešnejší“, „podnikavý“, akčnejší… Stala sa z neho politická mŕtvola a neskôr aj… Radšj nedopoviem, nechcem nikoho uraziť.

 6. ol63: ťažko mi je vysloviť nesúhlas keď máte pravdu. Jediné čo pôsobí urážajúco sú tie ovečky na ľud. To zamrzí pretože ľudia určite pamätajú. A preto som napísal moju prvú reakciu, že mi tu k tomu čosi chýba.
  Štefan: čo je pravda? Všetko sa dá vidieť minimálne z dvoch uhlov. Niekto vidí poloprázdny pohár a niekto poloplný. Pritom obaja majú pravdu dívajúc sa na pohár naplnený do polovice. Vy máte svoj pohľad podporený zrejme o väčšie a lepšie naštudované anály ako ja. Z toho ale nemusí nutne vyplývať, že pravda je u vás. Je to len iný pohľad, pretože ktokoľvek môže hodnotiť rôzne a nemusia sa zhodovať dokonca ani tí, čo boli bezprostredne pri všetkých tých udalostiach týkajúce sa či už osoby A.D. alebo VH. Nieto ešte ľudia, ktorí čosi naštudujú z rôznych análov. Ja som sa len opieral o všeobecnú mienku väčšiny ľudí, ktorá je zrejme určujúcejšia. Myslím, že na tomto by sme sa asi zhodli. V podstate ste mi aj vy sám potvrdil, že z A.D. sa stal ľudomil a je jedno či to bolo „len“ dielom náhody alebo priaznivých zhôd okolností, alebo bol naozaj vo svojej podstate dobrý. Podstatné predsa nie je ako ho ako osobu vnímajú historici, ale tí ľudia, ktorí vtedy žili a ako si ho práve tí pamätajú. Z toho vyplýva, že nedokážem posúdiť kto má tie klapky na očiach. Možno ja, možno obaja, možno temer celé československo a pritom pravda môže byť úplne iná :).

  • No, tie ovečky, majú vyznieť urážlivo. Ovšem na popis stavu ľudí okolo nás je však možné pejoratívne zvoliť aj menej milé zvieratká. Pri takomto závažnom prejave by mali ísť všetky subjektívne hodnotenia nabok. Z textu prejavu jasne vyplýva rozpor zo skutočnosťou bez ohľadu na môj alebo Váš subjektívny pocit.>>>Připravujeme koncept důkladné ekonomické reformy která neprinese sociální stresy, nezaměstnanost, inflaci a jiné problémy, jak se někteří z vás obávají.<<< Na pochopenie tejto vety nepotrebujete študovať históriu. Pravda je len jedna, objektívna a absolútna. Za každého človeka hovoria jeho činy. A tu by som sa vrátil k ovečkám. Už viac ako 20 rokov "slobodne" volíme. Pravých, ľavých, modrých, červených alebo lilavých. Vyberáme nie podľa činov, ale podľa podobných prejavov plných fráz prezentovaných v masmédiách. Subjektívne očakávame zlepšenie. Neprichádza. A ani nepríde. Lebo je tu objektívny rozpor s pravdou a realitou. Ovečkám stačí vodca s prejavom plným fráz a klamstiev, ktorý ich povedie do svetlejšej budúcnosti. Ovečka je snáď jediné zviera, ktoré ide na porážku bez akéhokoľvek odporu…

  • Tak to je obdivuhodná zhoda, že ani ja ani Ty zendenisko, sa neopierame o žiadne podklady z dejepisu, ale o názory osôb vo svojom okolí a prichádzame k dvom rôznym pohľadom na A.D. Jeden ten Tvoj v zmysle kultu osobnosti a ten druhý v zmysle toho čo konal, alebo práve nekonal, keď bolo jeho povinnosťou zaujať správne a rázne rozhodnutia. Čo nadobro „odpísalo“ gloriolu politického svätca A.D. bolo rozprávanie jednej osoby, ktorá na patričnom úrade vyžadovala na A.D. vtedy ešte na nižšom stupni rebríčka jeho kariéry komúnistického vodcu, zaplatenie dlžnej čiastky za elektriku a telefón. A tento pán(A.D.), ako správny funkcionár, sa ohradil s tým, že on nebude nič platiť, že štát je povinný za neho tieto útraty zaplatiť! Ak to niekomu nepripomína nič aj zo súčastnosti, tak potom k tomu nemám ďalších slov. Pritom je to jedno z mnohých pohľadov na tú odvrátenú tvár komúnizmu s ľudským tvárom. Načo však robiť zo seba novodobého don Quichota, čo namiesto s veternými mlýnmi čo melú múku, má bojovať s ľuďmi čo melú dokola ústami? Už ma to prestávalo baviť pri susedovi čo tiež ako Ty dubčekoval a vyzdvihoval zamatovú Magyarskú rvolúciu z 56-eho roku, keď sa tam všetci maďari celkom nežne navzájom vešali a strieľali.

 7. ol63: pravda by mala byť len jedna a objektívna, ale nie je to tak. Alebo nie je to vždy tak – viz môj jednoduchý príklad:). A k tým ovečkám. Je správne byť nespokojný s dnešnou situáciou, ale nie je podľa mňa rozumné urážať ľud, z ktorého sme vzišli. Nastáva tu aj otázka či by sme aj niečo zmenili, keby sme sa pri voľbách vyjadrili inak a vládli by nám iní ľudia či iní politické zoskupenia. Pretože to čo je hore je obraz nás. Plus ďalšie silné vplyvy zvonku, ktoré my ale nemôžme ovplyvniť. Hold smutné je to, ale to čo sa tu dialo by sa udialo či by sme vedeli čo sa tu deje a chceli tomu zabrániť, alebo nie.
  Stefan: Vidíte? Skúsenosť, ktorú ja som nevedel a Vám zrejme úplne zmenila pohľad na danú osobu. Vy viete viac, možno je teda Váš názor objektívnejší ako ten môj. Stále si ale nemyslím, že je preto treba uvažovať v intenciách klapiek na očiach. Tiež mám o pár osobách známych u nás nejaké informácie od ľudí z ich blízkeho okolia, ale nebudem nikomu hovoriť že má krivý pohľad na vec ak sa podľa mňa mýli. Napriek tomu, myslíte že je zlé ak danú osobu vnímam pozitívne? Bola to osobnosť, ktorá verejne neurobila žiadne zverstvo ako tvorca tohto prejavu. Nie som si vedomý jeho nejakého verejného poklznutia, ale rád sa nechám zasvätiť. Teda okrem toho nezaplatenia elektriku a telefon, ktoré som akosi nepochopil. Vy dnes žiadate od niekoho na úrade o zaplatenie dlžnej čiastky za Vás? Ale debata su už uberá úplne iným smerom ako je článok takže to z mojej strany stopnem bez ohľadu na Vašu odpoveď. Vy vidíte AD inak ako ja, no napriek tomu si nemyslím, že niekto z nás dvoch chybuje:). Máme len iné názory. Právo na to predsa máme obaja.

  • Samozrejme nerád by som som spochybňoval nejaké právo niekoho na niečo, zendenisko. Išlo mi o kult osobnosti ktorý sa pestuje okolo vodcu Pražskej jari. A to ešte s hejslováckymi nacionalistickými klapkami na očiach. Som proti akémukoľvek kultu osobnosti, či už pozitívneho, alebo negatívneho, taký negatívny ako napríklad vytvára v súčasnosti propaganda demokratizmu okolo Stalina a Hitlera. Všetci tí vodcovia bez rozdielu, sú len ľudia ako my, so svojími dobrými aj zlými povahovými vlastnosťami. Politika je taká, že sa viac uprednostňujú tie horšie typy, alebo možno to prostredie s pocitom absolútnej moci, jeho horšie stránky zvýrazní. A.D. vo víre udalostí túto možnosť nedostal. Polemizovať samozrejme čo by mohol spraviť zle, je nezmysel ktorého by som sa chytil ako topiaci sa slamky, keby som bol voči nemu výslovne nvraživý. Je mi ľúto že si nepochopil ten prípad s účtami, ktoré nechcel hradiť A.D. za seba, ale aby to hradili jeho občania za neho zo štátnej kasy. To sa potom ťažko orientujeme v situácii. A.D. sa tam prejavil ako obyčajný tuctový demokratický byrokrat. Preukázalo sa, že on tu neni ničím výnimočným, ale ani nič menej. Aj keď ma to teší, chcel by som byť poctivým diskutérom a priznávam, že možno viem o týchto veciach len toľko čo Ty, ba možno menej. Svojími slovami ako som spozoroval, vyjadruješ snahu o vecnú diskúsiu, s čím so zahanbením priznávam, som nepočítal. Mám sa čo ešte učiť.

Leave a Reply