Domov / Hlavná strana / Komentáre / Popapuli, alebo čo nás zaujalo – 33/2017

Popapuli, alebo čo nás zaujalo – 33/2017

Stručný komentár: Zamestnávatelia si môžu za vysoké odvody sami. Národovci nedokážu zrealizovať svoje predstavy. Rádio Aktuál: rádio, ktoré sa s vami nerozpráva. Prečo západ pociťuje odpor voči východoeurópskym pracovníkom. Voľný priestor naľavo.

Zamestnávatelia si môžu za vysoké odvody sami

Už ma unavuje neustále fňukanie o vysokých odvodoch a „keby boli nižšie odvody…“ PREČO je Róbert Fico pri moci tak dlho? PREČO socialistická vláda dlhodobo vyhráva voľby? PREČO ich ľudia volia? PREČO?

Pretože ľudia získali bolestivú skúsenosť: Slovenské pravicové strany nie sú schopné vyprodukovať nič iné ako nezamestnanosť, zdražovanie a nové poplatky. A zamestnávatelia slobodu podnikania chápu tak, že si zo zamestnancov urobia otrokov. Na Slovensku sa vytvárajú zisky dvomi spôsobmi: nedať zamestnancom alebo zobrať zamestnancom. Potom dlho, dlho nič a až potom niečo iné.

Spomeňme si na „úžasné“ pravicové reformy, ktoré takmer vždy skončili katastrofou. Spomeňme si, čo zamestnávatelia robili so zamestnancami, keď mohli, keď sa nezamestnanosť šplhala na 20 percent: „za dverami je ďalších desať, nepáči sa ti, odíď.“ Toto je ten dôvod, prečo ľudia volia SMER-SD.

Takže zamestnávatelia si môžu za vysoké odvody sami. Ak by zamestnávatelia nezdierali zamestnancov a nesprávali sa k nim ako k pracovným zvieratám, ak by pravičiari nepraktizovali protisociálne reformy, ak by toto nerobili, tak vtedy by nemali socialistickú vlád, ktorá zvyšuje odvody a dane.

Vysoké odvody sú následok, nie príčina. Následkom ukrutných reforiem pravicových strán. Následok toho, čo podnikatelia robili za pravicových vlád.

Dokým zamestnávatelia a pravicové strany nezmenia svoj prístup, tak dovtedy budeme mať prevažne socialistické vlády. Aj niekoľko desaťročí. A ani sa voličom nedivím.

Národovci nedokážu zrealizovať svoje predstavy

Národovci môžu mať ideológiu, lídrov, predstavy a najkrajšiu víziu budúcnosti na svete, ale to samé o sebe neznamená nič. To jediné, čo hýbe svetom sú činy. Jediné, čo vyvoláva vo fyzickej realite odozvu, je konanie.

Aby národovci uskutočnili žiarivú víziu budúcnosti, potrebujú vedieť konať inteligentne a efektívne. Vytýčiť ciele, prekonať prekážky a dosiahnuť cieľovú líniu. Robiť veci efektívne, s čo najväčším dopadom, pri nízkych nákladoch. Vedieť sa zorganizovať. Merať, mať čísla a jednať podľa nich. Získať kvalifikáciu, zlepšovať sa, prevalcovať politických konkurentov.

Sú to technické zručnosti, ale národovci v nich zlyhávajú na plnej čiare. Nevedia sa zorganizovať, vytvoriť politickú stranu, ktorá vyhrá voľby, nevedia komunikovať a osloviť verejnosť. Aj najkrajšia ideológia bez technickej realizácie zapadne prachom. Bezideologickí technokrati a neomarxisti víťazia, lebo sú schopní konať a dosahovať výsledky.

Neschopnosť realizovať považujem za najväčšiu slabinu národnej scény nielen na Slovensku, ale i v zahraničí. Ideológiu a víziu v podstate máme, ale nevieme z toho zhmotniť do reality ani ťuk.

Vidíme to pri migračnej kríze. Pre národné strany to bola neuveriteľná príležitosť katapultovať svoje preferencie do výšin a vytrieskať politický kapitál. Namiesto toho vidíme celkom iný obraz. Národným stranám sa mierne zvýšili preferencie, štandardné strany čiastočne prevzali ich agendu. Čakám, až sa verejná mienka otočí a väčšina voličov vo veľkých krajinách bude nekompromisne požadovať koniec migračnej krízy, ktorú ukončia štandardní politici. Národovci prakticky nikde. Pričom teraz mali byť na výslní.

Rádio Aktuál: rádio, ktoré sa s vami nerozpráva

V mediálnom éteri sa objavila novinka. Rádio Aktuál, kombinácia spravodajskej a talk stanice. Väčšinu denného vysielania tvoria rozhovory na aktuálne témy a spravodajské bloky.

Talk rádio je diskusný formát rádia o aktuálnych problémoch a výzvach a za participácie poslucháčov. Dá sa tam dovolať, do priameho prenosu. Toto je charakteristický znak talk rádia. Prvé rádio, ktoré s týmto na Slovensku začalo, bol Slobodný vysielač, neskôr aj Infovojna.

Lenže do rádia Aktuál sa nedovoláte. Oni si vyberajú príspevky, ktoré pustia a poslucháči budú počuť. Rádio Aktuál nenapĺňa definíciu talk rádia.

Možnosť zavolať do priameho prenosu by spôsobovala problémy. Veľa ľudí má týchto havranoidno-šimečkovitých welcome refugees ľudí v zuboch. Tak radšej nepovolia diskusiu. Aby im tam nezavolal niekto, kto bude prezentovať iný názor a informácie, ktoré oni neprinášajú a bude si to vedieť na úrovni obhájiť. Pripomína mi to verejnú debatu na tému migračnej krízy v Česku, kde sa otázky písali na lístočky a pro-imigrantský moderátor si vyberal, ktoré prečíta.

Prečo západ pociťuje odpor voči východoeurópskym pracovníkom?

Východoeurópania sú na západe chápaní ako menejcenní, ale majú neporovnateľne lepšie pracovné schopnosti ako neeurópske menšiny. Východoeurópan sa dostane vyššie vo firemnom rebríčku, získa lepšiu prácu, no za nižší plat ako západniar a napriek tomu bude šťastný.

Neeurópske menšiny robia najpodradnejšie práce, pracujú za minimum (často na čierno) takže nehrozí znižovanie hodnoty práce. Súčasne sú neomarxistami prezentované ako spasitelia európskej civilizácie.

Nás nikto neprezentuje v najlepšom svetle ako neeurópanov, západniari nás vnímajú ako blchy a sme reálnym ohrozením životnej úrovne západniarov. Preto majú problém s nami a nie s neeurópskymi menšinami.

Áno, chcem patriť ku Západu

V prvom rade chcem sebestačné, nezávislé a životaschopné Slovensko. Ale s niekým spolupracovať potrebujeme a vždy aj budeme a myslím si, že by bolo lepšie orientovať sa na západné štáty. Na Nemecko, Taliansko, Francúzsko. Západoeurópske národy sú tie najschopnejšie a najkultúrnejšie národy sa svete.

Sú tu ale dve veci, ktoré mi prekážajú. Za prvé, v západnej Európe zvíťazil neomarxizmus a za druhé, nie sme dosť silní, veľkí a schopní na to, aby nás na Západe brali za rovnocenného partnera. S takýmto Západom nechcem mať nič. Ale ak by zo Západu zmizol neomarxizmus a Slovensko by bolo silnejšie, bol by som prvý, kto si želá užšiu spoluprácu.

Ja chcem patriť do západnej Európy, chcem západoeurópske štandardy, kultúru. No odmietam dnešný Západ.

Voľný priestor naľavo

Dnes neexistuje sila, ktorá by stála na strane pracujúcich. Liberáli poklonkujú nadnárodným firmám a podnikateľom. Z marxistov sa vyvinuli neomarxisti, zameraní na kultúru, ktorí uznávajú globálny trh. Kresťanské organizácie v tejto oblasti majú iba nepatrný vplyv.

Priestor naľavo je úplne voľný a vlastenecké strany by to mali využiť. Mali by usilovne zápasiť o zamestnanca a sociálne cítiaceho voliča a vytvoriť nejaký vlastný typ sociálne trhového hospodárstva. A robiť to opačne ako komunisti: k trhu pridávať štát a pomaly zisťovať, čo funguje a čo nie.

Demokraticko-trhová dilema

Na Číne, najväčšej svetovej ekonomike a ďalších ázijských ekonomikách vidíme, že sú efektívnejšie spôsoby hospodárskeho usporiadania ako voľný trh, preferovaný na Západe. Vidíme aj to, že liberálna demokracia je neefektívna – kvôli zameraniu politikov iba na horizont štyroch rokov. Nie je v silách žiadnej západnej krajiny vytvoriť tak veľkolepý a gigantický projekt akým je nová hodvábna cesta.

Liberálna demokracia a voľný trh sú neefektívne modely. A krajiny, ktoré ich praktizujú, budú porazené a prehrajú veľké globálne preteky.

Lenže naši mocipáni – bankári, investori, globálni podnikatelia – nechcú byť porazení. Z ich strany existuje očividný záujem „reformovať“ súčasný systém. Problém je v tom, že moc a postavenie, ktoré majú, sú založené na voľnom trhu a liberálnej demokracii. Odstránením neefektívnych modelov by oslabili aj svoje pozície. Je to neriešiteľná situácia: musia spraviť to, čo nemôžu.

Uvidíme, ako sa to bude vyvíjať. Hlavne sa teším na to, ako to predajú verejnosti. Budú musieť hovoriť opačné veci ako pár rokov dozadu. To zasa bude smiechu.

Autor: :: Michal; www.protiprudu.org

O ::prop

8 komentárov

 1. V článku je viacero nezmyslov a fráz, až neprávd, ale len k jednému bodu:

  „Ideológiu a víziu v podstate máme“

  Ťažký a základný omyl. Naopak, toto je to, čo najviac chýba.

  • Mňa by tiež zaujímalo akú víziu a ideológiu má text na mysli. Pretože ja nič také neregistrujem (a to sledujem scénu relatívne dosť), len typické sťažovanie sa na „systém“ a občasné kopírovanie rôznych postarších vzorov – a aj to veľakrát dosť nešťastne. A to riešime len teóriu. K celkovej prezentácii ideí sa už radšej ani nevyjadrujem…

   Bohužiaľ, tiež budem kritický. Michal, zvyčajne píšeš lepšie články, sorry. Text je skôr povrchný a klišoidný. Tak na jednej strane je voľný trh veľké zlo, na druhej strane by sme mali byť súčasťou Západu, ktorého bohatstvo a štandardy sú o.i. postavené i na ekonomike voľného trhu. Neviem, ekonomické faktory (ako správne učí už klasik Platón) považujem za menej podstatné než kultúru, čiže nie som si istý, či kladenie dôrazu práve na túto oblasť je to pravé orechové – obzvlášť pokiaľ ide o nejaké „prebudenie“ ľudí. Tam fungujú skôr iné témy. Ale budiš…

   • Zásadný súhlas s vami čo sa týka filozofie/ideológie/vízie. Nepopieram, že isté náznaky sú, no nič komplexné smerodajné, dynamicky sa rozvíjajúce. ĽSNS disponuje priebežne 8% hlasov. A to aj napriek tomu, že nemá jasný „podnikateľský plán“, nevie si vytvoriť vlastný mediálny priestor aj keď si neustále sťažuje, že ho od iných nedostáva, prakticky nič zo svojich najsilnejších predvolebných sloganov na pôde parlamentu nepresadila a na kandidátku pridáva aj napr. bývalých donášačov ŠTB. Teoreticky je potom pravdepodobné, že ak by ponúkla miesto v predsedníctve odborníkom, ktorí sú schopní a ochotní sa podieľať na tvorbe konštruktívneho, dynamického a reálneho programu a vytvorila profesionálnu platformu, ktorou by jeho myšlienkový obsah dokázala dostať neskreslený medzi ľudí, vytvoril by sa logický tlak. Tlak voličov, ktorý by nešlo donekonečna prehliadať a návrhmi a pripomienkami zákonov, ktoré by predkladlai v parlamente by sa tak museli aj ostatné strany zaoberať, aby nestratili kontakt s voličom, ktorého zaujali „extrémisti a rasisti“. Pretože sa môže ľahko stať, že takých „extrémistov a rasistov“ začne pribúdať opäť z trucu a frustrácie, nie z presvedčenia, ako to bolo pri voľbách do VÚC. Fungovalo to vtedy a ktovie, možno motyka vystrlí o5. Lenže tých keby je príliš veľa, ego v predsedníctve príliš veľké a potenciál príliš nízky. Kým sa to nezmení, zmena príde len k horšiemu. Nechcem byť zlým prognostikom, ale príliš by som sa na tie optimistické vyhlásenia o prieskumoch apod. nespoliehal..

 2. Ja chcem patriť do západnej Európy, chcem západoeurópske štandardy, kultúru. No odmietam dnešný Západ. //// A ja som za to aby sme boli mostom medzi Východom a Západom a od každého prevzali to najlepšie. Na niečo také sme geograficky ako stvorení. Vlastne nie len my ale celá V4.

  • Neviem ako Sitra, ten by to vedel určite lepšie povedať, ale mám velmi silný pocit, že tzv. demokratickosť Slovákov, Čechov, Maďarov, Poliakov, Slovincov, Srbov a Chorvátov sa nedá porovnať s tzv. demokratickosťou Američanov, Britov, Nemcov a Francúzov. Ísť v Británii proti názoru komunity je koledovať si o to, že sa tam nebude mať šancu sa oženiť a budete zaživa ostrakizovaný vo vlastnej komunite. V určitom ohľade sú horši ako bývalá ŠTB. To, že sú tolerantnejší k odlišnostiam iného druhu nech vás nemýli. Američania a Nemci sú tímové ovce, nejdú zo zvyku proti drezérom, ale zase sú pomerne dobrými tímovými hráčmi. Francúzi sú k nám povahovo asi najbližší. My spolu s Francúzmi a na rozdiel od ostatných, relatívne dobre tolerujeme akt individuálnej vzbury, ale zle tolerujeme odlišnosti. Posledná poznámka: termíny západná európa/západná civilizácia by si vyžadovali samostatný článok na Prope. Už len to, ako sa mravne a hodnotovo odchyluje súčastný západ od toho obrazu a reality, ktorá vznikla počas studenej vojny, vďaka súpereniu so socializmom/komunizmom je varujúce.

  • Apropo ….pretože ľudia získali bolestivú skúsenosť: Slovenské pravicové strany nie sú schopné vyprodukovať nič iné ako nezamestnanosť, zdražovanie a nové poplatky. A zamestnávatelia slobodu podnikania chápu tak, že si zo zamestnancov urobia otrokov. Na Slovensku sa vytvárajú zisky dvomi spôsobmi: nedať zamestnancom alebo zobrať zamestnancom. Potom dlho, dlho nič a až potom niečo iné. —- , škoda slova Slovenské a na Slovensku (pravicové strany a na ….. sa vytvárajú zisky). Vety by boli univerzálnejšie a pravdivejšie. Skúste si tipnúť ako tento problém rieši súčastný západ (nie ten pred rokom 1919)…. áno, podobne ako my pred rýchlo ohlásenou návštevou, len trocha inak. Bolo by zaujímavé takto fungovať s domácnosťou permanetne a sledovať čo sa s bordelíkom deje. Tipujem, že jedného dňa by sa mal z priestoru „tam kde to nevidia“ vyvaliť. Súhlasím s tým, že jednou z hlavných diagnóz západu je krátkozrakosť a neschopnosť s tým niečo urobiť. 4 (prečo niekde nie je 5 ročný?) volebný cyklus v nových provinciách, zbavenie sionizmu prizmy militantného nacionalizmu a jeho akceptovanie OSN, sú hlavnými rozpoznávacími znakmi vývoja po 89 a náznakom toho, kto reálne vyhral studenú vojnu a dnes vládne svetu.

 3. Inak čo si cením na článku najviac, je to, že je tu mimoriadne decentne naznačené, že SMER nie je ľavicovou, ale pravicovou stranou.

 4. Janosz, zo zásady sa nezmieňujem nikdy o situácii na Slovensku, nakoľko tam nežijem. Jediné informácie, ktoré sa mi dostanú do uší sú Slobdný vysielač, Slobodné radio, Infovojna a sem-tam nejaké iné videá. Podľa týchto informácií,
  čo sa týka tej “demokratičnosti” na Slovensku, v tom s vami súhlasím. Niektorí členovia slovenskej vlády, ako pozorujem, nemajú iné starosti ako holokaust, zjazdy detí do Oswienčimu, teraz najnovšie sa dozvedám o nejakom – pre školské deti – sledovaní “trasy úteku dvoch slovenských židov z Oswienčimu” (zrejme známeho podvodníka a klamára, topolčianskeho žida R.Vrbu – a.k.a. Waltera Rosenberga a trnavského žida Wetzlera), atď., atď., skuočné štátne problémy.

  Úprimne povedané, ani neviem, koľko je na Slovensku politických strán, ale pred nejakým časom som počul, že okolo 40!
  V tomto zrejme Slováci ešte predčia Čechov, o ktorých kedysi napísal americký autor českého pôvodu G.F. Keenan (Report of March 29, 1939 on the New Regime in Bohemia & Moravia, op.cit.):

  “Češi milujú politické strany ako kačky vodu, a čím menšia strana, tým väčšia vernosť jej programu, a tým ostrejšia nedôvera voči všetkým ostatným. Po mnoho rokov české politické strany zasadali okolo stola a delili sa o akúkoľvek politickú korisť s presnosťou malých chlapcov, deliacich ukradnutý melón. Ich prvotný záujem o relativný rozmer vlastného podielu, skôr než starosť o celkové množstvo určené k deleniu, bol jedným z prispievajúcich činiteľov ku katastrófe, ktorá premohla národ”.

  Čo sa týka “demokracie”s tou ďaleko nezájdete, pretože nič take nikdy neexistovalo (keď zabudneme na krátko trvajúce tzv. “mestské štáty v Grécku), jednoducho preto, že existovať nemôže. Čo sa týka “demokracie na západe, tá spočíva v tom, že môžete hladovať doma, alebo na ulici, môžete sa postaviť na roh ulice a nahlas preklínať vládu (ale nie kráľvnu v Anglii), alebo sa moôžete ako nezamestnaný potuľovať po hlavnej ulici, alebo vedľajších uličkách.
  Keď pred Hitlerom niekdo vyslovil slovo ‘demokracia’, obrátil sa k nemu a povedal “prosím vás, prestaňte s tým neznyslom”.

  Slovo “Demokracia” je “panacea”- náplasť na všetko, zázračná droga. O tom som už mnohokrát písal.

  Uvediem zaujímavé vyhodnotenie “demokracie”, presne takej aká sa odohráva na Slovensku, ale iná ani neexistuje:

  V skutočnosti Demokracia sama o sebe, uplatňovná v tom smysle, že každý dospelý (akokoľvek hlúpy) má právo voliť, je značne chybná, pretože sa nevyhnutne stane tyraniou väčšiny. Ako vieme zpred 200 rokov, od A. F. Tylera, demokracia vedie ku skorumpovaniu finančného systému každého národa, pretože voliči (hlavne tí hlúpi a do seba zainteresovaní) skôr alebo neskôr zistia, že môžu voliť – pre seba – štedré odmeny z verejnej pokladnice, zvolením ktoréhokoľvek politika, ktorý im tieto odmeny sľúbi. Za účelom splniť tieto sľuby (aspoň do určitej miery aby bol znovu zvolený), taký politik musí pilne pracovať v nahromadení bohatstva vládnucej triedy všemožnými spôsobmi, ktoré spôsoby – hlavne v prípade USA – sú hlavne ekonomické vydieranie krajín tretieho sveta a ekonomických zdrojov celej planety (hlavne pre výrobu smrtiacich zbraní potom dodávaných do iných krajín a taktiež krajín tohoto tretieho sveta, samozrejme za účelom finančných ziskov).
  Každý politik napríklad sa udržuje v úrade kradnutím (spolu so svojimi kolegami-politikmi), aby financoval pohodlný (a dekadentný) životný štýl voliča strednej vrstvy. USA “vojna proti terorizmu” je ťaženie nie proti terorizmu, ale získať totálnu kontrolu nad ekonomickými zdrojmi tejto planéty, za účelom udržovať toto globálne lúpenie.
  Bez pokračovania kapitalistického vydierania bohatých zdrojov tejto planéty, americký sociálny a finančný system sa zrúti. Ale ak vytrvá, stojíme zoči-voči globálnej tyranii a pravdepodobne globálnej smrti.

  Napriek široko rozšírenej viere medzi Američanmi, že US je konštitučná demokracia, slová “demokracia” a “demokratický”, nie sú nikde uvedené v US Konštitúcii. Konštitúcia Spojených štátov neustanovila demokraciu; ustanovila Republiku.
  Demokracie neboli nikdy prejavom vzrušujúcej atmosféry a spokojnosti; vždy boli nezlučiteľné s osobnou bezpečnosťou, alebo s právom na majetok; a celkove mali krátku životnosť, ako aj boli násilné v ich zániku.
  James Madison, ako je uvedené v “Republics and Democracies” autora Robert Welchsa:
  ”Demokracia v Spojených štátoch (v ktorých hlasy nevzdelaných manipulovateľných illiterátov sa počítajú tak isto, ako hlasy tých s nadpriemernou inteligenciou, ktorí vedia čo je najlepšie pre spoločnosť ako cedlku a nie len pre nich samých), priniesla v konečnej fáze tyraniu s mocou koncentrovanou v rukách exekutívnych skupín US federálneho governmentu, odmietnutú štátom a občanom.

  O demokracii som napísal (ak je záujem si to vyhľadať) a uverejnil na Beo (bývalý Národný Pozorovateľ), článok “Demokracia ako všeliek”, 4-ho decembra 2010.
  Je to dosť obšírna práca.

Leave a Reply