Domov / Hlavná strana / Komentáre / Popapuli, alebo čo nás zaujalo – 24/2017

Popapuli, alebo čo nás zaujalo – 24/2017

Stručný komentár v štyroch bodoch: Je to pre Slovensko prospešné alebo škodlivé? Som národovec a prečo odmietam vystúpenie z EÚ a NATO. Nie všetci moslimovia, nie všetci moslimovia… Najväčší zástancovia voľného trhu dokázali, že ide o ideologický blud.

Je to pre Slovensko prospešné alebo škodlivé?

Konečne by sme mali prestať byť fanúšikovia britskej premiérky Mayovej alebo pritakávať všetkému, čo povie Brusel a Merkelová. Vždy, nech sa stane akákoľvek udalosť, by sme mali hodnotiť, či je to pre nás prospešné alebo škodlivé.

Napríklad Orbánov boj so Stredoeurópskou univerzitou (CEU), personálnou továrňou na slniečkárov. Alternatíva Orbánovi fandila. Avšak pre Slovensko je dobré, že podľahol tlaku slniečkárov a prehral. Hrozilo nebezpečenstvo, že CEU sa premiestni na Slovensko a tretí sektor získa ešte viac aktivistov. (V krátkodobom horizonte. V dlhodobom je takáto univerzita škodlivá, nech leží kdekoľvek v Európe. Nech idú vzdelávať moslimských fanatikov, tí to potrebujú viac ako my – pozn. red.)

Voľby v Británii. Alternatíva aj mainstream sú len fanúšikovia. Nik sa nepýtal, čo je pre nás výhodné. Pre Slovensko je dobré, že Mayová utrpela stratu a že bude mať slabšiu negociačnú pozíciu. Pretože firmy na Slovensku vyvážajúce do Anglicka dostanú lepšie podmienky a nebudú prepúšťať ľudí ani ukončovať činnosť.

Európska únia zakázala jednotlivým štátom rokovať samostatne o podmienkach Brexitu. Všeobecne je otrasné, že Brusel má takéto právomoci, ale v tomto konkrétnom prípade je to prospešné. Kdežto alternatíva nad tým plakala. Brusel, Merkelová a Macron vyjednajú firmám na Slovensku ďaleko lepšie podmienky, než by kedy vyjednal Miroslav Lajčák.

Prestaňme byť fanúšikovia. Radšej sa začnime pýtať, či je daná udalosť prospešná pre Slovensko.

Som národovec a prečo odmietam vystúpenie z EÚ a NATO

Som národovec a zároveň odmietam vystúpenie z Európskej únie a Severoatlantickej aliancie. Prečo?

Slovenská armáda nie je schopná obrániť krajinu ani pred najmenšou hrozbou. Za tri dni by celé Slovensko obsadilo nejakých 5 tisíc vojakov. Okolo nás máme dve šovinisticky ladené krajiny s tendenciou teritoriálne a vojensky expandovať – Poľsko a Maďarsko. Vystúpiť z NATO si jednoducho nemôžeme dovoliť. Ak by Maďarsko na nás zaútočilo, mohli by sme len na kolenách prosíkať krajiny NATO, aby sa zľutovali a zasiahli.

Rozumná strana má mať vo volebnom programe vybudovanie bojaschopnej armády s prepočtami výdavkov, stratégiou obnovy a pracovnou skupinou odborníkov, nie populistické vystúpenie z NATO.

Vystúpenie z Európskej únie by malo ničivé ekonomické následky. Ak nás dnes trápia nízke platy, masové vysťahovalectvo, vymieranie národa a sociálna genocída, ak sú najpálčivejšie problémy Slovenska ekonomického a sociálneho razenia, tak vystúpenie z EÚ by ich len znásobilo a znásobilo.

EÚ je globalistické zlo, ale treba rozmýšľať reálne a kalkulovať. Snáď jediná vec, pre ktorú stojí vystúpiť z EÚ, sú povinné kvóty a príchod tisícov migrantov. Žiadne peniaze nestoja za genocídu slovenského národa.

Nie všetci moslimovia, nie všetci moslimovia, nie všetci moslimovia…

Samovražedný atentátnik explodoval a transformoval pár anglických deciek na mleté mäso. Deti išli na koncert a domov sa vrátili pomleté v igelite. Lenže, teraz pozor, nie všetci moslimovia sú teroristi. Nie všetci moslimovia sú teroristi. Nie všetci moslimovia, tak ne-ška-tuľ-kuj-me.

Nie všetci moslimovia. Nie všetci moslimovia idú vystrieľať redakciu časopisu kvôli urážke proroka. Toto nerobia všetci moslimovia.

Nie všetci moslimovia vrazia s dodávkou do davu ľudí s cieľom zavraždiť ich čo najviac. Nie všetci moslimovia. Nie všetci moslimovia. Nie všetci.

Nie všetci moslimovia pobodajú postaršiu židovku a následne ju vyhodia z okna bytovky. Nie všetci moslimovia. Nie všetci moslimovia vystrieľajú sálu plnú ľudí. Nie všetci moslimovia. Nie všetci moslimovia. Tak neškatuľkujme na úrovni stredoškolákov. Moslim sa nerovná teroristovi.

No ja poznám iný vzorec, ktorý platí určite: žiadny moslimovia v krajine = žiaden terorizmus. Ak sem žiadnych moslimov nepustíme, nebudú ani mleté deti v igelite.

Najväčší zástancovia voľného trhu dokázali, že ide o ideologický blud

Vidíme, ako si západoeurópske štáty predstavujú európsky voľný trh: oni obsadia naše trhy, nie my ich trhy. A keď východoeurópski prepravcovia začnú sláviť úspechy na západných trhoch, tak zavedú štátne regulácie, ktorými im zabránia podnikať na svojich trhoch. Zavedú absurdné administratívne prekážky a západnú minimálnu mzdu, čím odstránia konkurenčnú výhodu našich prepravcov.

Čínski investori začali vo veľkom skupovať nemecké podniky aj so všetkým know-how, pracovníkmi a špičkovou technikou. Nemci v dnešných dňoch riešia dilemu ako im zabrániť skupovať nemecké podniky. Zrazu sú im regulácie dobré.

Jednotný európsky trh má pre západné štáty ďaleko viac výhod ako nevýhod, ale má aj nevýhody. Preto najväčšie štáty EU roky tlačia na harmonizáciu daňového a sociálneho systému, čím by odstránili konkurenčné výhody slabších členov a regulovali trh tak, aby všetky výhody zostali iba na ich strane.

Slovensko čelí „nedostatku“ kvalifikovaných pracovníkov. Preto sa slovenskí podnikatelia spolu s našimi analytikmi a ekonómami zasadzujú o štátne intervencie. Žiadajú, aby štát viedol aktívnu politiku trhu práce, aby aktívne vytváral príležitosti, staval štátne ubytovne, aby umožnil dovoz pracovníkov.

Vtipné, že najväčší zástancovia voľného trhu na svete – najbohatšie západné štáty, podnikatelia, liberálni ekonómovia – dnes volajú po štátnych reguláciách.

Prečo to robia? Buď zavádzajú pre nich škodlivé štátne zásahy, ktoré im prekážajú v podnikaní a znižujú zisky. Alebo, čisto teoreticky, tieto zásahy im osožia a preto ich chcú. (Potom sa núka tá otázka, či aj zásahy v prospech spoločnosti, spotrebiteľov a zamestnancov sú škodlivé?)

Najväčší zástancovia voľného trhu nám svojimi činmi dokázali, že voľný trh pre nich nič neznamená. Keby zástancovia voľného trhu naozaj verili tomu, čo hovoria, tak by nikdy nepožadovali regulácie. Ale vidíme opak: keď trh prestáva pracovať v ich prospech, podnikatelia, liberálni ekonómovia a najväčšie kapitalistické štáty veľmi ochotne zavedú štátne regulácie.

Tu je rukolapný dôkaz, že neobhajujú neoliberálne myšlienky preto, že sú najlepšie pre rozvoj spoločnosti, ale kvôli ich individuálnemu prospechu a vyšším ziskom. Vidíme, že neoliberalizmus je vyfabrikovaná ideológia pre zopár vyvolených, nie pre široké masy.

A teraz: máme my, verejnosť, veriť vo voľný trh, keď jeho najväčší zástancovia nám dokázali, že ani oni sami tomu neveria? Keď dokázali, že v prípade, ak sa im to hodí, bez mihnutia oka zavedú štátne regulácie?

Budete veriť slovám človeka, o ktorom viete, že jedno hovorí a robí druhé? Pravdepodobne nie. Ja tiež nie. Ľudia by mali vytriezvieť a prestať veriť falošným neoliberálnym myšlienkam.

Autor: :: Michal; www.protiprudu.org

O ::prop

30 komentárov

 1. kapitán pravda

  Michal, a ked sme neboli v EU, zomierali sme od hladu?
  V EU sme 13 rokov. Kolko emigrantov sa odvtedy vrátilo domov, lebo je to tu fasa?

  • Nie, keď sme neboli ešte v EÚ, nezomierali sme od hladu. Situácia sa ale radikálne zmenila. Vtedy sme si dokázali z vlastných zdrojov dopestovať 60 % potravín, dnes je to horko – ťažko 35 %. Vtedy sme mali aspoň nejaký vlastný priemysel, dnes máme najmä automobilky, ktoré by prvý deň po vystúpení SK z EÚ zatvorili brány a odišli. Takže je veľká pravdepodobnosť, že by sme skutočne zomierali od hladu. Odchod z EÚ bez akýchkoľvek príprav a dlhodobého plánovania by viedol ku katastrofe, ktorá by trvala niekoľko rokov. A to aj v prípade, že by sme sa okamžite pritúlili pod ochranné krídla „slovanského brata“ z východu. Ono by nám ani nič iné neostávalo. Z dažďa pod odkvap. Odhadujem takmer okamžitý pokles životnej úrovne o 25 – 35 % oproti súčasnosti. To isté platí aj o vystúpení z NATO. Súhlasím s vystúpením, ale to musí byť perfektne pripravené. Pokiaľ niekto točí iba o vystúpení z EÚ a NATO a očakáva, že stačí referendum a následné vystúpenie, je obyčajný idiot, ktorý by mal dostať iba ak zamrežovanú izbu a život stráviť pod dozorom statných opatrovateľov.

   • kapitán pravda

    Len jedna otazka: preco by automobilky odišli???

    • Napríklad kvôli clu, ktoré by navýšilo cenu auta minimálne o 10 %. Prečo si myslíte, že sa autá pre EÚ nevyrábajú napríklad v Albánsku? Veď mzdy by tam boli ešte nižšie ako na SK, ani nie preto, že by Slováci boli šikovnejší. Dôvodom je infraštruktúra a samozrejme členstvo Slovenska v EÚ – a teda automobilky nemusia platiť clo. Veď tie automobilky nedokážu postaviť na východ od Žiliny ani jednu továreň, tak obracajú každý cent v ruke. Ak by Slovensko vystúpilo, nepochybujem, že 90 % automobilového priemyslu z SK odíde.

     • Presne tak, prop má pravdu. Aj v príspevku nižšie.

      Clo, certifikáty, colné konanie a časové náklady… Ceny výrobkov by stúpli a firma by nebola konkurencieschopná. Kdežto dnes jej stačí naložiť dodávku a prejsť cez hranice bez najmenších ťažkostí.

      Odchod automobiliek by určite nastal, lebo vo svete a aj v EÚ je viac ľudí, ktorí chcú prácu, než práce. Nie je problém presunúť závod zo Slovenska niekde do Česka, ak bude treba. Nebudú si kvôli nám robiť problémy.

      Nože kapitán pravda, koľko % zo slovenského HDP tvorí export? Koľko z toho exportu smeruje do EÚ? Ak to je 65%, tak toľkoto pracovných miest je priamo alebo nepriamo naviazaných na európsky trh, o ktorý vystúpením prídeme. O koľko miest by sme prišli? O polovicu alebo len štvrtinu? O koľko by klesli mzdy a príjmy do štátneho rozpočtu? A s nimi aj sociálne služby, zdravotníctvo…

      Čo vstupy pre slovenské firmy? A čo ak sa budú musieť vrátiť státisíce Slovákov zo zahraničia?

      Obávam sa, že vystúpenie by BOLA sociálna katastrofa. V bližšej či vzdialenejšej budúcnosti o tom napíšem nejakú analýzu.

 2. Michal narazil na problém národného kapitalizmu, ktorý začínajú už cítiť aj Nemci. Tento problém už začal v politike prvý reflektovať Trump, tým, že povedal, že keby dali na jeho rady, tak američania by už pred 10-timi rokmi zaviedli na Číňanov clo. Zabránením bezhlavému exportu kapitálu by tak ochránili normálnu zamestnaneckú štruktúru a proporcie svojej krajiny. Teraz sa diferencujú ako svetový policajt, výberca daní a tvorca prevažne vojenských technológií. Rodia sa v Spojených štátoch samí vojaci a inžinieri špecializovaní na vojenskú výrobu? S nami je to obdobne, z nás globalizácia robí továreň na automobily a lacný support pre gigantov typu IBM, HP atď. Je toto celé v poriadku? Celý svet sa špecializuje ako orgány v ľudskom tele na určitú činnosť, avšak máme na toto inštitúcie? Máme iba mocensky slabé OSN a Medzinárodný menový fond a hráčov v pozadí. Všetko to pripomína divokú privatizáciu bez zákonov v 89-tom. Trhnú na tom iba veľkí hráči, zvyšok prehráva čím ďalej, tým viac. Bežný človek je z tohto úplne vynechaný, každý si tak maximálne môže zvoliť svojho Fica, alebo Asada, ktorý ak sa týmto elitám nepáči, tak je patrične prefackaný.

 3. prop,nesúhlasím. odchod z EU,by síce znamenal nejaký pokles životnej úrovne,ale podobne tvrdili aj čechoslovakisti,že sr samotná nevydrží a ako vidno, aj na elektru zostalo. samozrejme korupcia by poklesla,lebo jej hlavným zdrojom sú eurofondy. a nevydržalo by to pri zachovaní spotreby tejto vlády,tú treba vymeniť a vedúci funkcionári by museli menej kradnúť.
  skôr by som sa obával vpádu“bratskej“ pomoci,tentoraz zo západu. ťažko by strávili to,keby prišli o lacný zdroj otrokov, surovín a o odbytiská pre svoje šmejdy.
  v NATO nie sú ani všetky štáty EU,vid.rakúsko,fínsko…..
  nijaká ríša v histórii,sa nevzdávala svojich území dobrovoľne,bez nátlaku, ani rusi nepredali aljašku len tak,ale sa im tam hrnuli zlatokopi a nevedeli by to ubrániť.

  • Súhlasím, bez eura aj bez Únie sme vyžili. Euro znamená, čo sa týka obchodov so zahraničím, o transakciu menej, výhodné je to pre zahraničie, eurom sa eliminuje kolísanie kurzu pri výbere ziskov do zahraničia. Vystúpenie by bolo najmenej stratové, ak by sme to spravili spolu s V4 koordinovane. Pre nás západ kapitálovo a ľudsky je iný, prisilný hráč, výhodné pre nás bude sa zatvárať do spolkov so seberovnejšími, silný hráč má vždy navrch a diktuje podmienky, či je z východu alebo západu. Z tohto pohľadu Intermárium zle nevidím, aj keď je to americký projekt. Bolo by rozumné globalizovať po etapách a nie na „divoko“. Najprv ako V4, potom ako Intermárium, potom Intermárium + časti Ázie a nakoniec Rusko + Intermárium+ + západ EU + USA + Japonsko + Čina. Aj tak by som toto videl na 120 – 150 rokov, v tom najlepšom prípade. Bludy čo hlása náš hranol o jadre sú tak normálne asi ako Černobyľ.

  • Nesúhlasiť môžete, máte na to právo. Avšak skúste si to po sebe ešte raz prečítať a vynechať z textu veci, ktoré sa opierajú iba o vašu vieru a nie o realitu a fakty.

   Faktom je, že po rozdelení ČSR nastal pokles životnej úrovne a ten rozdiel je až dodnes (je to odhadom okolo 30 % v náš neprospech).

   Faktom je, že korupcia tu bola aj pred eurofondami a zostane aj po nich. Dokonca pravdepodobne bude ešte väčšia. Alebo si myslíte, že vládna mafia sa začne správať poctivejšie, keď na ňu prestanú dozerať? Ničím nepodložená fantázia.

   Túto vládu treba vymeniť… Faktom je, že vláda sa mení každé štyri roky a stále sa kradne a klame. Žiadna zmena a ak, tak iba k horšiemu.

   Funkcionári by museli menej kradnúť… A to ako len tak? Lebo ich „pivko“ poprosil? Sviňu od plného válova dobrým slovom neodoženieš. A to je tiež fakt.

   Prišli by o lacný zdroj surovín… No len vymenujte všetky suroviny, ktoré vyvážame. Vy si asi neuvedomujete, že my sme hlavne dovozca. Takmer všetky suroviny musíme dovážať. Uhlie, ropu, plyn, železnú rudu, potraviny, ešte ani tie posraté elektrárne nie sú naše. Jediné, čo vyvážame, je drevo a aj to by sme chceli zakázať.

   Keď spomínate NATO a Rakúsko, tak je jasné, že sa v problematike neorientujete. Ako môže byť neutrálna krajina vo vojenskej aliancii? Fínsko má zasa svoje historické dôvody.

   Najviac ma pobavila poznámka o „bratskej“ pomoci zo západu. Viete, ja si myslím, že by nás s úsmevom nechali ísť (predtým by nás samozrejme zdrali z kože – vracali by sme eurofondy atď). O jeden dva roky by sme na kolenách išli za nimi s prosíkom, aby nás zobrali späť.

   Preto tvrdím, že bez dôkladnej prípravy je odchod z EÚ nezmyslom a magorením populusu. Akoby stačilo lusknúť prstami, a sme von z EÚ. Rôčik alebo dva to bude ťažké, ale pracovité slovenské ručičky nás z toho vytiahnu a potom bude životná úroveň iba stúpať a my sa budeme veselo smiať.

   Samozrejme EÚ je v dnešnej podobe neprijateľná. Najväčším problémom je liberálno-socialistické vedenie EÚ šmrcnuté poriadnou dávkou židoboľševizmu, ktoré chce rozhodovať o všetkom. Myšlienka spolupráce európskych národov však v princípe nie je zlá. Preto treba uvažovať hlavne o zmene myslenia a ideológie EÚ tak, aby boli na prvom mieste záujmy pôvodných Európanov. Vylúčiť myšlienky rovnosti a nastoliť vládu spravodlivosti (lepšie povedané, spravodlivosť by mala prevažovať nad rovnosťou – absolútna rovnosť alebo spravodlivosť nebude existovať nikdy). To však musí prísť z iných krajín, ako je Slovensko. Dajme si dole ružové okuliare a priznajme si, že Slovensko nie je ani druhoradým členom EÚ, ale až niekde treťoradým.

   • Asi sa dokonale zhodneme na všetkom, aj na popise Únie aj nás a zrejme asi aj na tom, že z autobusu idúceho rýchlosťou 120 km/h je najlepšie vystúpiť na zastávke keď stojí, nie za jazdy.

    • No presne tak. Preto keď počujem reči o vystúpení z EÚ, tak mám vždy na jazyku otázku „Ako to chcete urobiť?“ Odrazu na to nie je odpoveď, a to ani rámcová… Akosi ľudia nedomýšľajú všetky následky, ktoré by to pre nás znamenalo a ani tie prípravy, ktoré by sa museli urobiť. Pokiaľ by to niekto myslel vážne napríklad s vystúpením z NATO, tak ešte pred tým by musel začať s krokmi – napríklad zavedenie brannej povinnosti a zavedenie všeobecnej základnej služby, budovanie vojenských škôl, modernizácia armády, branný výcvik na školách a pod. Pokiaľ by už toto bolo v plnom prúde, vtedy by sme mohli povedať „sme pripravení brániť sa sami, a chceme vystúpiť z NATO“. Žiadne takéto kroky ale nevidím, dokonca je minimum aj vyjadrení, že treba začať s takýmito krokmi a to aj zo strany, ktorá to má v programe. No čo si o tom mám potom myslieť? Iba to, že kecajú a klamú a nemyslia to vážne. A ak by náhodou k vystúpeniu došlo (napr. by sa hypoteticky NATO rozpadlo), tak by zostali ako obliati ľadovou vodou a nevedeli kam skočiť a čo povedať. No ale ja nie som žiaden politik, snažím sa iba pragmaticky uvažovať. Zďaleka si nemyslím, že vidím všetky problémy a preto ma znepokojuje, keď volení zástupcovia, ktorí chcú tieto veci nevidia ani to čo ja, alebo aspoň nepresadzujú kroky na nutnú prípravu…

 4. tá otázka v tom referende NATO plus EÚ bola podľa mňa podvodom, …. že vraj máme geopolitické položenie, že je to nutné tam byť, že to musí byť a pod…. raz mi to jeden bývalý poslanec NR takto povedal 🙂 ľavičiar

 5. Islám zahlcuje Európu a tá sa nebráni. Je potreba okamžite zatvoriť hranice. To ale EU elity neurobia. Takže sa pripravme na najhoršie.

  http://www.epshark.cz/clanek/98/islam-ne-krestanstvi-zahlcuje-evropu

 6. prop, sr vyáža napr. magnezit, a to vysokej kvality a taktiež je jeden z najväčších producentov gália (pre polovodiče),čo je vedľajší produkt pri spracovaní bauxitu v žiari nad hronom. rovnako sa sem kanadské spoločnosti netlačia len tak pre ťažbu uránu a ropy. (jahodná, kalnica, oľka). taktiež minerálky + pôda (holanďania,dáni), a najmä „ľudské zdroje.“ +lovecké „safari“,3.najväčší trh so zbraňami v európe po rusku a podnestersku,aj keď väčšina sú kaliňákove firmy. je toho dosť na tak malú krajinu. vidno,ako sa nemci správajú k slovákom vo VW samozrejme, mohli by nasadiť sankcie ako na kubu,bielorusko….. myslím si,že by sa to zastavilo niekde na úrovni srbska alebo moldavska,teda v pohode.
  chudobnejší, ale slobodní!

  • Nuž, teraz si hrdina. Bol by si aj v prípade dlhodobej nezamestnanosti a nemožnosti nájsť si prácu? Zaplatiť účty? Celé mesiace? Niekoľko rokov?

   Vystúpením z EÚ síce budeme „slobodní“, ale stále budeme bezvýznamní, malí, bez vplyvu, moci, vyjednávacej pozície. Vystúpením nevstupujeme do nijakého exkluzívneho spolku, ani do vákua. Svet okolo nás pôjde ďalej.

 7. k inému: To je čo za degešská politika ? Tak je tu to samý dlh kde sa pozriem, a zatvárame sa pred obchodom s Ruskom, … to mongol v jurte má leší mozog ako nejaký degeš v európskom paláci .

 8. Zdravím, čo sa týka vystúpenia z EÚ a z NATO, nie je to chvíľková záležitosť… Myslím si, že keby ĽSNS vyhrala voľby a ľudia by boli proti korupcii háklivejší tak by sa korupcia mohla riešiť a oni by to robili postupne, nie naraz. Pri odchode z EÚ by sme napr. najprv zoštátnili strategické podniky, zmenili sociálny systém, postarali sa o potravinovú sebestačnosť a pod. Samozrejme obchod by sa dal vybaviť aj bez EÚ. Samozrejme by to nebolo za chvíľu ale obchod a prosperitu si dokážeme vybudovať aj bez EÚ… Armádu by sme si tiež budovali aj keď by sme nemali takú, aby sme sa ubránili veľmociam ale minimálne takú, aby sa to potencionálnym agresorom neoplatilo na nás útočiť

  • Ešte raz opakujem. Veci treba riešiť PRED výstupom, NIE POTOM. Armádu musíme budovať PRED vystúpením z NATO, nie po vystúpení. A vybudovanie armády nie je krátkodobá záležitosť. Deväť matiek nevynosí dieťa za mesiac… To isté platí pre vystúpenie z EÚ.

   • Prop, spolu s Michalom po termíne národný kapitalizmus sa dostávate k podstate problému zvanom Závislosť. Závislosť je hrozná vec, odvykanie si od závislosti bez absťákov a zlej opice neide, proces je hrozný a nepríjemný. Ale v prípade, že budeme drogovať a fetovať neoliberalizmus do nekonečna, tak nám hrozí …. no, stalo sa to už aj iným, volá sa to ukončenie dejín. Vždy je nejaký bod, kedy musíte povedať nie, už je dosť. Velmi silne pochybujem, že v tzv. demokratickom systéme s hierarchiou, keď sa nedá ovládať jednou osobou všetko, že toto sa dá pripraviť a potom akože vydať povel a realizovať. Bojím sa, že to bude opačne.

  • Budem stručný. Dúfam, že sa to nestane, ale keby ĽSNS nejakým zázračným zákulisným ťahom vyhrali voľby, môžem vás uistiť, že nemajú ani páru o tom, čo robiť „deň po“… . Apokalypsa by asi nenastala, ale nejaká verzia temného stredoveku je pravdepodobná. Z vlastnej skúsenosti viem, že ani ľudia na vedúcich pozíciách v regionálnych štruktúrach tejto strany nemajú žiadne, ani okrajové vedomosti o tom, že by sa cieľavedomo pracovalo na konkrétnych riešeniach problémov, ktoré by nevyhnutne nastali po vystúpení z NATO, alebo EÚ. Reálny základ petícií a veľkohubých vyhlásení je obyčajný populizmus, ktorým je celá táto strana nasiaknutá skrz-naskrz. Opakoval by som sa v tom, prečo nie sú schopní nič konštruktívne vytvoriť, písal som na inom mieste. Žiadna dlhodobo úspešná strana ani v svojich začiatkoch neriešila 90 minút svojej oblastnej schôdze „dôležitou témou“ – prečo sa nerozniesli všetky letáky?!, 10 minút osobnými injektívami a 2 minúty platením účtu za kávu a pivo. Na čo sa „zabudlo“, čo by skutočne malo byť obsahom takejto schôdze, a čo je dôsledkom takéhoto politického amatérizmu, je však niektorým ľuďom doslova nevysvetliteľné. Minimálne preto, akým kultom osobnosti je obklopená „špička“ tohto archaického ľadovca. Ľúto mi je všetkých úprimných a zapálených ľudí, ktorí napriek tomu vkladajú dôveru, investujú svoj čas a energiu, agitujú a zanedbávajú svoje rodiny a priateľov v konečnom dôsledku len preto, aby to pár neschopných jedincov, ktorí sa v tejto strane ocitli nedopatrením vo funkciách, vyhodilo von oknom.
   Apropó, choďte na schôdzu, spravte si svoj názor, kritizujte, navrhujte, uvidíte…

   • Žial, toto je smutná pravda, s ktorou sa nedá nesúhlasiť (= dá sa len súhlasiť), keď sa chceme vyhnúť hrozným chybám, vedenie ako také pôjde to do iných chýb, zrejme menších ale bude ich veľa. Náš nepriateľ sa snaží vraziť klin medzi vedenie štátu a zvyšok ľudí a zvíťazí v tom momente, keď nás mentálne od našej vlády, nášho parlamentu segreguje. Ono aj keď je to dosť často blbô, tak je to naše, lebo iné nie je, jedno či tam sedí Hranol alebo Kotleba. Aj preto Čechom tlačili Albrightovú alebo Swartzemberga, aby klin bol čo najhlbší.

    • Najväčšie negatívum, prílišné riziko, ktoré táto strana predstavuje, je skepsa, ktorú spôsobí, keď ľudia pochopia, ako sa mýlia v tom, že práve ĽSNS sú protisystémová zmena. Veľa váhavých ľudí to len utvrdí v tom, že keby voľby mohli niečo zmeniť, už by ich dávno zakázali. Ani strana s nálepkou extrémistická, alebo radikálna nie je žiadnou zárukou, že sa niečo skutočne zmení k lepšiemu. A ľudia to žiaľ možno už čoskoro pochopia, ak v tejto strane nedôjde k výraznej sebareflexii.

     • Ja ich zase zle nevidím, ale hneď 51 percent mať nebudú a keď pôjdu do koalície, budú musieť pristať na normalitu všedného dňa. Lepšie by bolo, keby ešte zostali chvíľu v opozícii a do vlády by šli za 6-7 rokov buď násilne, alebo ako 65 percentná strana po nejakom otrasnom Európskom prusere spolu s oživenými Čechmi a Poliakmi. Maďari sú zobudení exemplárne, zrejme si udržia aj formálne demokratické inštitúcie aj keď budú mať autoritatívny štát.

     • Problémom nie je to, či vy vidíte niekoho dobre alebo zle, ale to, že ho nevidíte realisticky. A preto vám predpovedám veľké sklamanie. A nezabúdajte, snáď vždy keď sa zmenila vláda a systém pomocou násilia, bolo to iba horšie. Malé príklady: francúzska revolúcia, boľševická revolúcia.

     • S tým sa dá len súhlasiť, ale problémom na Slovensku je neriešenie problémov a žial tie nás dobiehajú v našich peňaženkách, mám dojem, že managment je celkovo slabší ako za socializmu, takže zmena určite bude. Demokraticky sa to tu nezvláda, čo je smutné, IQ tohto režimu a jeho riešenia by som asi ohodnotil cca na 84-86, asi teda polodebilné, alebo polointeligentné, vyberte si definíciu, ktorá sa vám viac páči. Ak sa bude riadiť autoritatívne (nech to bude ktokoľvek s pudom sebazáchovy, najlepšie by to bolo, keby to zobral zodpovedný tylový armádny dôstojník), tak bude mať režim IQ asi 100-105. Nie je to velký rozdiel, ale aspoň to dorovná v riadiacich schopnostiach Čechov, Maďarov a Poliakov. Fico aj keď nie je najhorším hráčom, tiež nemá dovolené riadiť všetko, reálne je len hovorcom finančných skupín a dohaduje im kompromis v prípade ich vzájomného konfliktu. Ako vždy, bruslí po tenkom ĺade – slovenský vodca to má vždy ťažšie ako maďarský, český a poľský, avšak teraz už hrá jeden vabank za druhým – situácia je zlá.
      Problémom vodcovského, autoritatívneho systému je, že po počiatočných chybách a neskoršej stabilizácii, schopnosti vedenia začnú zase klesať. Výmena vodcu po zostarnutí je najboľavejší problém. Druhá generácia vodcov, alebo aj majiteľov firiem je v najlepšom prípade schopná len udržať status quo a tretia fatálne zlyháva. Slovenský vodca má v portfóliu len to, že národ uchráni od najhoršieho.
      Bojím sa, že budúce voľby netrafíme presne a nebudeme mať úradnícku vládu. A ak aj, tak ju skôr, či neskôr finančné skupiny rozložia, viď prípad prokurátor Serbin. Neviem, čo umožní moment, keď „demokratický“ politik povie svojmu oligarchovi nie, ale normálne to nič nebude. Alternatívy sú dve – buď nás zadĺžia MMF alebo režim. Zadĺžením voči MMF získajú priestor na preskladovanie privandrovalcov. Výmena hercov ako v Egypte asi nebude.

 9. vybudovanie armády si vyžaduje ľudí ochotných aj zomrieť. za čo sú dnes ľudia ochotní zomierať? čo tak za plk. fica, glváča, kpt. danka, alebo generála pavla „hovnomana“ polovica pracovníkov v zahraničí v EU robila v anglicku. anglicko už nie je v EU. takže aj náš odchod z EU bude menej bolestivý,a nezáleží od nás. tu štát zlyháva v základných funkciách,lebo ide proti vlastným zákonom.ono nejde dlhodobo robiť výnimky“svojim“.

  • Toto je neštastie a dôsledok toho, že štát nevznikol doňou „krvi“. Nie že by som po tom volal, ale ak ľudia získajú niečo bez obetí a prídu k niečomu len tak, tak potom bez problémov obchodujú hodnotu, ktorá hnusne devalvuje. Dôsledky potom bývajú hrozné a na peniaze nevyčíslitelné. Krto z nás predáva a kupuje príbuzných? Z normálnych nikto. A prečo týto naši úchylovia toto robia s našou nadrodinou – štátom a je to bežné? Nuž treba hladať nepriateľa aj v nehmotnej a nefyzickej podobe a tak isto jeho tvorcu, pretože toto nás likviduje a môže zlikvidovať.

 10. Len k tomu skupovaniu nemeckých podnikov Číňanmi. Každý obchod má dve strany – predávajúceho a kupujúceho. Nejde len o to, že Číňania sa snažia po celom svete skupovať všetko, čo na čo sa pozrú, ale aj o to, že niekto musí byť ochotný predať im to. Sú Nemci ochotní predávať nemecké podniky Číňanom a niekto sa toho obáva, lebo by tým Čína získala neúmerný vplyv? Tak prečo tie podniky nekúpi nemecká vláda? Veď hej, jasné, tá radšej dá eurá na výstavbu mešity pre „Afronemcov“.

  • Áno Martin, my vieme že obchod funguje tak ako píšeš. Ale za to ťažko viniť Nemcov. Za to je zodpovedná hŕstka prospechárov na správnych miestach. Platí tam to isté, čo u nás. Politikom ide o záujmy ľudí len v predvolebných kampaniach a tesne po nich sa začína boj o lepšie miesta pri koryte, kde rozhoduje hlavne to, ako hlboko sú schopní klesnúť a ísť proti vlastným ľuďom, len aby sa im ušlo viac. Mám dojem, že ľudia už možno začínajú chápať voľby, demokraciu a podobné pojmy ako „budúcu minulosť“, len nemajú odvahu na zmenu. Tá už totiž nežná nebude…

 11. kamoš len jedna vec , tým že sme vstúpili do NATO sme sa stali medzinárodný teroristi . A čo sa týka obrany stačí podpísať pár zmlúv napr. Rusko Čína o vzájomnej ochrane a vec je vybavená

Leave a Reply