Domov / Hlavná strana / História / Ponaučenia zo Sparty

Ponaučenia zo Sparty

Všetci poznáme príbeh 300 Sparťanov, ktorí odvážne bojovali proti gigantickej perzskej armáde pri Termopylách. Ich najvyššia obeť, ktorú na tom mieste priniesli, bola v západnej kultúre zvečnená. Je to príbeh vlastenectva, odvahy a sebaobetovania inšpirujúceho mužov dodnes. Sparta a Sparťania však trvali oveľa dlhšie než len túto chvíľu. Aj dnes si mnohé ponaučenia zo Sparty zaslúžia úctu, no naši ľudia ich už dávno zabudli. Dovoľte mi priniesť svetlo do tmy, ktorá zahaľuje múdrosť Sparťanov. Poviem vám niektoré z ich najlepších príbehov a anekdot.

Citát od Agésilaa o Lykurgovi:

„Keď sa niekto opýtal, čo dobré priniesli Lykurgove zákony Sparte, odpovedal ‚pohŕdanie voči potešeniam‘.“

Iné uvažovanie o peniazoch

Hoci v niektorých gréckych mestských štátoch si bohatstvo a peniaze veľmi vážili, Lykurgos (legendárny spartský zákonodarca) uvažoval radikálne odlišne. Aby podporil rovnosť, zakázal používanie striebra a zlata. Vytvoril nový druh železnej mince, umytej vo vínnom octe, čím sa stala príliš krehkou na používanie. Potom, ako nechal priniesť všetko zlato a striebro, aby zničil chamtivosť a závislosť od peňazí, boli zavedené jeho nové železné peniaze. Táto železná mena, bezcenná zo svojej podstaty, viedla ku menej krádežiam peňazí. Okrem toho zaistila, že Sparta bola izolovanejšia od obchodu s okolím a od zlých a dekadentných cudzích vplyvov. Predstavte si západného lídra smelého ako Lykurgos!

Citát od Agésilaa radiaceho priateľom:

„Svojim priateľom odporučil, aby sa snažili byť bohatými nie po stránke materiálnych vecí, ale po stránke odvahy a zásluh.“

Iné uvažovanie o deťoch

Zatiaľ čo väčšina dnešných Európanov verí v utápanie svojich detí v pohodlí, láske, individualizme a zábave, Sparťania mali na výchovu detí radikálne iný názor. Väčšinu slobodných chlapcov poslali do „agógé“. Tam boli trénovaní, aby sa stali silnými a schopnými bojovníkmi. Neučili sa byť samými sebou, ale aby sa prispôsobili skupine. Nielen, že sa od vlastných záujmov odrádzalo, ale pohŕdalo sa nimi, lebo chlapci sa učili stavať Spartu nad vlastné záujmy. Predstavte si západnú univerzitu alebo školu, čo by chlapcov učila týmto skutočne vlasteneckým a chlapským hodnotám namiesto sebectva.

Citát od Agésilaa:

„Keď sa ho niekto opýtal, prečo Sparta nemá hradobné múry, ukázal na občanov v plnej zbroji a povedal, ‚Toto sú spartské hradby.'“

Citát od Agésilaa:

„Keď sa ho niekto opýtal, čo by sa deti mali učiť, povedal, ‚To, čo využijú, keď sa stanú mužmi.'“ (a čo užitočné sa deti učia v dnešnej dobe inklúzie, LGBT a multikulturalizmu? – pozn. prekl.)

Odmietnutie prázdnych slov

Kým v Aténach rečníkov a sofistov (filozofov pôsobiacich ako učitelia filozofie a rečníctva – pozn. prekl.) chválili a prechovávali vo vysokej úcte, Sparťania si proste nevážili dlhé vety a zbytočné používanie množstva slov. Naše jazyky stále poznajú výrazy „lakonický humor“ či „lakonická fráza“. Zakladajú sa na minimalistickom a strohom spôsobe, akými Sparťania komunikovali. Od Sparťana sa očakávalo, že bude mužom pár slov, ktoré mali byť k veci. Mal sa osvedčiť skutkom a nie klebetením a klamaním ako žena. Predstavte si spoločnosť, kde ľudia nie sú odvolávaní kvôli svojim starým príspevkom na sociálnych sieťach, ale sú súdení len podľa skutkov.

Citát od Agisa, syna Archidama:

„Keď nejaký sofista vyhlásil, ‚Reč je najsilnejšou zo všetkých vecí‘, on povedal: ‚V tom prípade, keď mlčíš, si bezcenný.'“

Citát od Agisa, syna Archidama:

„Vyslanec, ktorý prišiel do Sparty z Perintu, predniesol dlhý prejav. Keď dohovoril a opýtal sa Agisa, čo by mal povedať Perinťanom, povedal, ‚Čo iné okrem toho, že sa ti sotva podarilo prestať hovoriť, kým ja som mlčal?'“

Prečo by ste si mali toho prečítať viacej

Tento stručný a anekdotický článok o Sparte som nenapísal preto, aby som vám poskytol úplné vzdelanie v oblasti múdrosti Sparťanov, ale aby som vás oboznámil s vyspelejšou kultúrou. Ak sa vám páči, že najväčší grécky mestský štát vôbec existoval, asi si toho budete chcieť prečítať viac. Vrelo vám odporúčam Plutarchovo dielo „O Sparte“ a Xenofónovu „Spartskú spoločnosť“.

Zakončím to citátom od Leonidasa:

„Keď mu Xerxes napísal, ‚Máš možnosť nebojovať proti bohom, ale pridať sa ku mne a byť panovníkom Grécka,‘ odpísal mu, ‚Keby si vedel, čo je v živote vznešené, netúžil by si po tom, čo patrí iným. Pre mňa je lepšie zomrieť za Grécko než panovať ľuďom mojej rasy.'“

Preklad: zet, www.protiprudu.org
Zdroj: Defend Evropa

O ::prop

5 komentárov

 1. Termophyly a Sparta mali obrovsky vyznam na oslobodenie Texasu z pod Mexika. Ak z vas niekto videl film Alamo mlady dostojnik to lovcom kozusin z Tenesse povedal. Nas je malo mi nemozeme porazit silnu Mexicku armadu, ale nas hrdinsky boj a obrana sa ponesie dalej a prinesie slobodu Texasu. A skutocne obranci Alamo padli do posledneho muza. Avsak bojovy pokrik „Remember Alamo“, priniesol Texasu boj za slobodu a nezavislost od Mexika. Remember Alamo (Pamataj Alamo), myslenie mladeho dostojnika bolo priamo ovplyvnene historiou Spartskeho hrdinstva v Termophyloch. A toto prinieslo Texasu nezavislost proti pocetnej presile Mexicanov. Na rozdiel od Kalifornie ktora dostala nezavislost na striebornej tacke. Neni preto vascieh rozdielu nez medzi Kaliforcanmi a Texancanmi. Ti prvi su rozmazani ako Atencania Texania sa este aj dnes povazuju za typ skutocneho muza. Napriek velkym socialnym vyhodam mnoho Kaliforcanov emigruje do inych statov USA vcetne Texasu. V Texase ich vitaju transparentmi: „Don’t California Texas!!!!“ Cize asi Nezakaliforni nam Texas. V doslove nezasvin nam Texas, ako si zasvinil Kaliforniu

  • Vanio ak budete takto filozoficky pokračovať ďalej, stane sa z Vás skôr či neskôr svätý, totiž chlapci z Alamo sa takto vysvätili v civilnom slova zmysle pre Spojené štáty, nám tu obdobne ambasáda spolu s médiami a tajnou službou vysvätili Kuciaka. (Avšak akt Texasanov a Sparťanov bol viac menej dobrovoľný, pričom pán Kuciak odišiel zo sveta nedobrovoľne a na Slovensku už nikoho netrápi koho pričinením, keď sa to nepodarilo zavesiť na Kočnera, všetci sú spokojní, že sa na vysväcovaní nabalili).
   Odpor 300 Sparťanov a pre istotu neuvedeného nelegendárneho počtu Fókajcov sa tak isto stal legendou, ktorá inšpirovala neskôr oddiel Tégejčanov v bitke pri Platajách, ktorá sa pre Grékov vyvíjala zle, k tomu, aby sa odtrhli od ostatných odiielov a namierili si to rovno k ochranke Perzského miestodržitela, pričom údajne jeden posledných hoplitov ho v osobnom súboji zabil, následkom čoho sa zrútila disciplína v centralizovne riadenej Perzskej armáde.
   Problém toho času 480-323 pred Kristom však bol v tom, že vtedy progrécka verchuška (detašované veštiarne a chrámy všetkého druhu s ústredím v Delfách) nemala k dispozícii mediálne sračkomety ako sú dnes noviny a televízia, ale za 157 rokov sa stihol odkaz 300 v Grécku rozšíriť a tak pokaziť perzskej verchuške expanziu expanzie a tým aj výhodný kšeft založený hlavne na stabilite Perzského impéria.
   Problémom Perzskej okupácie nebola z vojenského pohľadu podarená operácia ľahkej pechoty a jazdy bojujúcej proti tažkej pechote v Termopylách, problémom dominancie bola legenda, ktorú sa perzskej propagande a nastrčeným komplicom nepodarilo zabiť.
   Obávam sa, že čo sa týka provnania so starou Spartou, tak Sparťanmi sú ľudia za morom, Nemci a Fancúzi sú niečo ako neplnoprávni perioikovia a my sme obyčajní otroci ako helóti. Svojrázne spoločenstvo rovných kolektívne chlípajúcich octovú polievku totiž aj vtedy niekto musel živiť. Mne sa na Sparte mimoriadne páči hlavne funkčná gerúzia (žiaľ jediná dnešná obdoba je asi komunistická strana v Ćíne, všade inde máme vo vláde fanatikov čo chú za každú cenu vymlátiť z blížnych kapitál), ktorá si vedela poradiť s korupciou kráľov a eforov.

   • Prechadzam starsimi clankami propu. Byvali tam vasnivejsie debaty a viac prispievatelov. Akosi su ludia unvaveni. Moznoze by bolo zaujimave vydat knizne vsetky tie clanky a prispevky. V tejto ma zaujima ci sa Spartania zucastnili aj na vojenskych vypravach Alexandra Macedonskeho? Alebo to boli len Macedonci? Viete za Spartania, ako potomci Dorov prisli do Grecka zo Strednej Europy a teda zo Slovenska?

    • Christian Freeman

     tak to teda neviem, a predpokladam, ze o tom netusili ani samotni Spartania (a Dorovia tiez nie)…tieto somariny su zo SA Ved ci inych mudrych knih?

    • „Postoj pútnik, zvestuj Lakedaimonským, že my tu mŕtvy ležíme ako zákony kázali nám“.

Leave a Reply