Domov / Hlavná strana / Multikulturalizmus / Polovica obyvateľov najväčších miest USA hovorí cudzím jazykom

Polovica obyvateľov najväčších miest USA hovorí cudzím jazykom

V roku 2017 hovoril jeden z piatich Američanov iným jazykom než angličtinou.

Nové údaje amerického úradu pre sčítanie ľudu ukazujú, že v súčasnosti zhruba polovica (48,2 percenta) obyvateľov piatich najväčších amerických miest hovorí doma iným jazykom než angličtinou. Navyše existuje 85 okrskov, v ktorých väčšina obyvateľov hovorí doma cudzím jazykom.

Celkový počet obyvateľov USA, ktorí doma hovoria cudzou rečou, je rekordných 67 miliónov ľudí. Tento počet sa od roku 2010 zvýšil o 7 miliónov a od roku 1990 o 35 miliónov.

Centrum pre imigračné štúdie (CIS) vo svojej správe poznamenáva:

Až 48 percent obyvateľov piatich najväčších amerických miest hovorí doma iným jazykom než angličtinou. V New York City a Houstone je to 49 percent; v Los Angeles 59 percent; v Chicagu 36 percent a vo Phoenixe 38 percent.

V roku 2017 existovalo 85 miest a oblastí vytvorených pre potreby sčítania ľudu (CDP), v ktorých väčšina obyvateľov hovorí doma cudzou rečou. Patrí sem Hialeah na Floride (95 percent); Laredo v Texase (92 percent) a Východné Los Angeles v Kalifornii (90 percent). Čo je snáď ešte prekvapujúcejšie, patria sem tiež miesta ako Elizabeth v New Jersey (76 percent); Skokie v Illinoise (56 percent), Germantown v Marylande a Bridgeport v Connecticute (každé po 51 percentách).

Zďaleka najpoužívanejším cudzím jazykom používaným doma je španielčina (41 miliónov), po ktorej nasleduje čínština (3,5 milióna), tagalčina (1,7 milióna), vietnamčina (1,5 milióna) a arabčina (1,2 milióna).

Prvoradým dôvodom tohto masívneho jazykového posunu je legálna aj nelegálna imigrácia a lepšie zapamätanie si jazyka imigrantov u ich detí. Z údajov vyplýva, že z detí v školskom veku (5-17 rokov), ktoré doma hovoria cudzím jazykom, sa asi 85 percent narodilo v USA. Podobne, z ľudí vo veku 18 a viac rokov sa viac než tretina tých, ktorí doma hovoria cudzím jazykom, narodila v Amerike.

Ďalšie informácie zo správy CIS:

 • V roku 2017 hovorilo doma inak než anglicky rekordných 66 miliónov obyvateľov USA (domácich, legálnych imigrantov a nelegálnych imigrantov) vo veku päť a viac rokov. Od roku 1990 sa ich počet zdvojnásobil a od roku 1980 takmer strojnásobil.
 • Vyjadrené podielom populácie, cudzím jazykom hovorí doma 21,8 percenta obyvateľov USA – čo je zhruba dvojnásobok oproti 11 percentám v roku 1980.
 • V súčasnosti hovorí doma v piatich najväčších amerických mestách 48 percent obyvateľov iným jazykom než angličtinou. V New York City a Houstone je to 49 percent; v Los Angeles 59 percent; v Chicagu 36 percent a vo Phoenixe 38 percent.
 • V roku 2017 existovalo 85 miest a oblastí vytvorených pre potreby sčítania ľudu (CDP), v ktorých väčšina obyvateľov hovorí doma cudzou rečou. Patrí sem Hialeah na Floride (95 percent); Laredo v Texase (92 percent) a Východné Los Angeles v Kalifornii (90 percent). Čo je snáď ešte prekvapujúcejšie, patria sem tiež miesta ako Elizabeth v New Jersey (76 percent); Skokie v Illinoise (56 percent), Germantown v Marylande a Bridgeport v Connecticute (každé po 51 percentách).
 • Takmer jeden z piatich obyvateľov USA žije v súčasnosti v meste alebo CDP, v ktorom tretina obyvateľov hovorí doma cudzím jazykom. Patrí sem Dale City vo Virgínii (43 percent); Norwalk v Connecticute a New Rochelle v New Yorku (každé po 42 percent); Aurora v Colorade a Troy v Michigane (každé po 35 percent).
 • Na rozdiel od mnohých miest v krajine, vo vidieckych lokalitách mimo metropolitných oblastí hovorí doma inak než anglicky len 8 percent ľudí.
 • Doteraz zverejnené údaje naznačujú, že v súčasnosti na národnej úrovni takmer jeden zo štyroch študentov verejnej školy hovorí doma inak než anglicky. V Kalifornii hovorí doma cudzou rečou 44 percent detí v školskom veku (5-17 rokov) a v Texase, Nevade, New Jersey a na Floride je to takmer tretina.
 • Z detí v školskom veku (5-17 rokov), ktoré doma hovoria cudzím jazykom, sa 85 percent narodilo v Spojených štátoch. Aj medzi dospelými vo veku 18 a viac rokov sa viac než tretina z tých, ktorí doma hovoria cudzou rečou, narodila v USA.
 • Úradu pre sčítanie ľudu povedalo 25,9 milióna (39 percent) z tých, ktorí doma hovoria cudzím jazykom, že hovoria po anglicky horšie než veľmi dobre. Tento číselný údaj sa zakladá výlučne na názoroch opýtaných; úrad nemeria jazykové schopnosti.

Preklad: zet, www.protiprudu.org
Zdroj: National Economics

O ::prop

4 komentáre

 1. USA sa rozpadnú rovnako ako Jugoslávia a Rakúsko-Uhorsko. Rozdiely medzi roznymi časťami obyvatelstva názorové, etnické, rasové sú příliš velké na to aby USA mohli existovať ako jeden štát s centralizovanou vládou.

  http://www.epshark.cz/clanek/114/rozpada-se-amerika

  • Áno, ale nie hneď a ani v blízkej budúcnosti. Trochu sa aj divím, že Putin k tomu neprispieva, lebo by stačilo Trumpovi jednoducho zaveliť opozitom a rozkaz medializovať. Samozrejme s destabilizáciou jarovej veľmoci sú spojené problémy a riešil ich v prípade ZSSR aj náš Gyorgi. Áno bol to on, kto sa podielal na skupovaní „zatúlaných“ taktických aj (kufríkových) jadrových bômb, nehovorí sa o tom, ale toto mu treba pripísať k dobru. Keďže Rusko má problémy s Ukrajinou a nie je spôsobilé ich zvládnuť v reálnom čase (a zrejme ani nechce, lebo chce aby Ukrajinci jednoducho svojou aj americkou hlúposťou oslabili svoju separátnu identitu), tak do destabilizácie Spojených štátov sa bezhlavo a neplánovite nepohrnie. Nezarobili by na tom.

 2. Koľko obyvateľov USA hovorí niektorým z domorodých indiánskych jazykov?
  Pred 300 – 400 rokmi si tam Indiáni v pustli „migrantov“ a tak aj dopadli.

Leave a Reply