Domov / Hlavná strana / Veda / Počúvanie „extrémnej“ hudby vás robí pozitívnejšími, tvrdí štúdia

Počúvanie „extrémnej“ hudby vás robí pozitívnejšími, tvrdí štúdia

Počúvanie „extrémnej hudby“ ako heavy metal vám môže pomôcť upokojiť sa a cítiť sa inšpirovaný, zistila nová štúdia.

Podľa výskumu zverejneného v akademickom časopise Frontiers in Human Neuroscience psychológovia zistili, že počúvanie hlasnej a chaotickej hudby v skutočnosti pomáha poslucháčom cítiť sa inšpirovaní a pokojní.

Dr. Genevieve Dingleová a Leah Sharmanová z univerzity v Queenslande vykonali štúdiu na 39 ľuďoch vo veku od 18 do 34 rokov, ktorí pravidelne počúvali hudbu považovanú za „extrémnu“.

Vyzvali ich, aby 16 minút diskutovali o udalosti vo svojom živote, ktorá ich naštvala. Potom strávili 10 minút buď počúvaním pesničky podľa svojho výberu alebo sedením v tichu.

Psychológovia potom monitorovali emočný stav účastníkov.

Pani Sharmanová povedala: „Zistili sme, že hudba regulovala smútok a zlepšila pozitívne emócie. Hudba im v skutočnosti pomohla preskúmať celkový rozsah emócie, ktorú cítili, ale vďaka nej sa tiež cítili aktívnejší a inšpirovaní.“

„Výsledky ukázali, že úrovne nepriateľstva, popudlivosti a stresu sa po uvedení hudby znížili, a najvýznamnejšou zaznamenanou zmenou bola úroveň inšpirácie, ktorú cítili.“

Preklad: zet, www.protiprudu.org
Zdroj: Independent

Poznámka redakcie:
Ďalší dôkaz výskumu, ktorý má dokázať stanovený cieľ. Kupujte heavy metal, vyduní vám z hlavy všetky myšlienky. 🙂

O ::prop

16 komentárov

 1. Jeden by sa mal naučiť najskôr oceniť, a potom si aj zamilovať takéto prepotrebné, nezávislé a objektívne štúdie.
  Už dávnejšie som videl jednu podobnú: v tlačenej forme britského denníka zverejnili výsledky výskumu, ktorý jednoznačne dokázal, že mladí ľudia vo veku 18-25, ktorí vlastnia mobilný telefón, majú až trikrát aktívnejší sexuálny život, v porovnaní s tými, ktorý takéto zariadenie nemajú.
  Len celkom náhodou bola hneď vedľa krátkeho članku na tej istej strane reklama na mobilné služby.
  No povedzete, kto by ešte váhal?

  Ale, určite to nie je nič nové. Ešte za socializmu, keď armáda aj policajný zbor potrebovali naverbovať nových lampasákov, nebolo nič neobvyklé vidieť úplnou náhodou v spoločenskej rubrike časopisov takýto inzerát:
  Mám 25, VŠ vzdelanie, som šarmantná, do koča aj do voza, so zmyslom pre rodinu. Hľadám skutočného muža…
  Zn. Najradšej v uniforme.

  No, nepodpísali by ste to na dvadsať rokov?

 2. „Podľa výskumu“ … „štúdiu na 39 ľuďoch“ … „Výsledky ukázali“ …

  Považovať dotazník o 39 ľuďoch za výskum je úsmevné. Hlavne keď ide o politkorektné schvaľovanie psycho-devastačnej hudby. Výsledky možno ukázali zlepšenie stavu po odznení a vypnutí tej „hudby“ preto môžme celú štúdiu považovať za číru manipuláciu. Možno v zmysle ako popísal Grigoryi tu v diskusii, možno v inom…

  Už výskumy pamäti vody v prípade, keď sa kryštáliky zmrazenej vody pôvodne vystavenej rôznej hudbe líšili štruktúrou, ktoré po mikroskopickom zväčšení evokovali na prvý dojem, či to čomu boli vystavené je dobré alebo nie. Môžete si logicky odvodiť akú štruktúru preukazovali vzorky vystavené heavy-metalovej hudbe, rockovej, klasickej alebo modlitbe..

 3. Proti gustu žiaden dišputát. Článok s nulovou hodnotou, a zbytočne premárnená minutka čítania ho. Človek má pri hudbe relaxovať. Keď to niekto robí pri metale, klasike alebo kadečom inom je to jeho vec. Aj za tým vidieť nejaké spiknutie mi príde na diagnózu.

  Proti rozumu a nie proti prúdu 😀

 4. Aman Againsttime

  Ako si mi unikla pointa tohto článku. Teda pointa v kontexte toho, že je uverejnený na alternatívnom webe (ktorý by niekto označil za konšpiratívny, fašistický a neviem ešte aký). O čo tu vlastne ide? O poukázanie na prospešnosť extrémnej hudby, pochybnosť štúdie/í alebo nejakú konšpiráciu metalistov? 🙂

  • Malo to by odľahčenie na víkend, po týždni plnom negatívnych správ o imigrantoch 🙂

   • Prave tak som to pochopil.

   • Aman Againsttime

    Tak ak išlo len o to, tak potom ok. 🙂
    Mimochodom, sám patrím k fanúšikom metalu (hoci skôr jemnejších odnoží), takže preto sa pýtam, aby som zistil, či tu náhodou niekto nechce skryto na nás útočiť. 😀

    • Myslím, že to bol skôr posledný zúfalý pokus zastaviť debaty o katolicizme, protestantizme, henonacizme a polyfakizme.
     Mám dojem, že neúspešný.

     • Hovorím za seba, všetky debaty teologické sú ukončené. Nemá to vôbec žiaden význam. Viedlo by to iba k urážkam a to nemá význam.

    • 🙂 🙂 🙂 Je to milé priznanie. Poznám to, žena počúva rockovú hudbu a keď mám starosti alebo potrebujem premýšľať, mam chuť vysmarit moje vlastné monster hi-fi na dvor. Ale keďze proti gustu žiaden disputat , tak to len vypnem.

 5. Myslim, zeten ktory nam sem dal tento humus, nam chcel ukazat, kam je ochotny zajst nepriatel. Ze nam s bohorovnym kludom vysype vykaly na hlavu a s usmevom nam tvrdi, ze je to skvela terapia.
  Poznamka redakcie svedci o tomto zamere.
  Ja mam presne opacnu skusenost, nie som fanusik rocku a ked som napaty alebo riesim problem, neznesiem rockovu hudbu, okamzite ju vypnem. Skratka je to presne naopak ako tvrdi tento vyskum.
  To je ako sypat do rany sol a hovorit pacientovi, vydrz bude fajn, kym to zacne ucinkovat. Podla hesla operacia sa vydarila, pacient umrel!

  Je dobre poznat tieto metody a mechanizmy, denne sa s nimi stretava kazdy z nas. A hovori, ale to by snad nespravili? Ale oni to spravia, zas a zas. Cim viac nam ublizia tym maju vacsi profit. To je podstata zla.

 6. V podstate je tento clanok smiesny. Doslova by sa dal poslat ako fejton do humoristickeho casopisu. V duchu Jaroslava Haška, a jeho postavicky dobreho vojaka Švejka. Ak by sme chceli byt viac moderny, teda sucasny, tak vy sme to mohli
  Prirovnat k Forestovi Gumpovi.
  Len sa netreba bat povedat slovami velkeho rozpravkara J.Ch. Anderssena, Kral je nahy.
  Prave takuto prozu robil Švandrlik : A čo si predstavujete pod slovom „absurdní“ , vojak Kefalin?

 7. Tu je odpoved . Voda neklame ako clovek.

 8. Tuhle studii by asi ocenili muslimové, kterým na Guantanamu a v Abu Graib při krutém mučení pouštěli nahlas heavy metal. 😀

  Všimli jste si, že třeba v restauracích a hospodách nahlas puštěná tuc-tuc „hudba“ funguje podobně, jako na otrokářské lodi (galéře) rytmické mlácení do bubnu, nebo práskání bičem nad hlavami? Čili hybaj otroku makat jak tvůj pán píská.

Leave a Reply