Domov / Hlavná strana / Spoločnosť / Opýtajte sa eugenika: Otázka sterilizácie

Opýtajte sa eugenika: Otázka sterilizácie

retardedV medicínsky orientovanom časopise BMJ (Britský medicínsky žurnál, č. 7108, 6. september 1997, s. 563) nájdete článok s nadpisom „Tisícky žien sterilizovaných vo Švédsku proti ich vôli.“ Švédska vláda vyšetruje prečo boli tisícky žien donútené k sterilizácii z eugenických dôvodov medzi rokmi 1930 a 1970. S podobnými obvineniami o nútenej sterilizácií sa stretneme i vo Švajčiarsku, Rakúsku a Fínsku. Podporovali by ste snáď niečo také?

Takéto správy v nás vyvolávajú šokujúce obrázky: vidíme mladú ženu – vybranú bez relevantného dôvodu, odvlečenú z domu, pripútanú k operačnému stolu, zatiaľ čo kope okolo seba a volá o pomoc, následne sterilizovanú proti jej vôli. Ale v skutočnosti je ťažké si predstaviť, že by sa niečo také stalo vo Švédsku. Švédsko je zaiste veľmi civilizovaná krajina. Mohlo by snáď ísť o prípad, že síce pôjde o vysoko civilizovanú krajinu, ale s výnimkou pre takéto izolované a úplne atypické barbarské činy? Alebo je možné, že tu funguje vyšší etický princíp, ktorý uvidíme až keď budeme sondovať pod povrchom.

Smutnou skutočnosťou na tomto svete je, že niektorí ľudia sú mentálne nespôsobilí (buď sú mentálne retardovaní, alebo duševne chorí) a zároveň tiež plodní. Tým tu vzniká vážna etická dilema. Je ľahké odsúdiť švédsky prístup, ale ťažké nájsť alternatívy, ktoré by boli preukázateľne lepšie.

Je tu veľmi reálne nebezpečenstvo, že ak by takéto ženy neboli sterilizované, tak by otehotneli, keďže história nám ukazuje, že je tu množstvo bezohľadných mužov ochotných zneužiť ich stav. Ženy bývajú niekedy oplodnené („znásilnené“ je pravdepodobne vhodnejší výraz) v mentálnych inštitúciách dozorcami a obslužným personálom. Následne býva novorodenec odobratý matke (toto je podľa vás správna vec?) a daný na adopciu. V mnohých prípadoch nie sú adoptívni rodičia informovaní o tom, že biologická matka je napr. schizofrenička, ktorá bola znásilnená zamestnancom ústavu (je to fér voči adoptívnym rodičom?). Áno, mnoho detí narodených z takéhoto spojenia bude v poriadku, ale keď sa na nich pozrieme ako na skupinu, tak je u nich ďaleko väčšia pravdepodobnosť, že sa u nich rozvinú psychopatológie rôzneho druhu, ktoré búdu zdrojom nešťastia pre nich samotných,ako aj pre ich rodičov.

A čo presne má slovné spojenie „proti ich vôli“ znamenať v prípade, keď hovoríme o mentálne nespôsobilých ľuďoch? Mentálne nespôsobilí ľudia predsa nie sú spôsobilí uskutočňovať racionálne rozhodnutia na základe vlastného úsudku. A čo ak by aj dali súhlas? Aký by už takýto súhlas mal význam, ak sú neschopní porozumieť tomu, k čomu dávajú súhlas? Možno si autority vo Švédsku uvedomili, že sa v prípade problému reprodukcie musia rozhodnúť za tieto ženy, rovnako ako sa musia rozhodovať pri množstve iných problémoch. Možno si nežiadali povolenie, pretože vedeli, že by to nemalo zmysel.

Navyše by sme si mali položiť otázku: „Súhlasili by tieto ženy s tým, aby otehotneli a porodili dieťa, ktoré im bude následne odobraté? Odpoveď je nie.

Risk je tu očividný. Tehotenstvo a pôrod je pre týchto ľudí príšerná skúsenosť. Sú s nimi spojené nevoľnosť, depresia, zmeny nálad, problémy s močovým mechúrom, celkové nepohodlie a to ani nehovorím o bolesti. Neplodné páry platia náhradným matkám značné sumy peňazí z jednoduchého dôvodu – je ťažké nájsť dostatok žien, ktoré by bolo ochotné to robiť zadarmo. Potom, čo je žena tehotná po dobu 9 mesiacov, porodí dieťa, ktoré jej bude odobraté. Toto je krutá skúsenosť, ktorá je ďaleko traumatizujúcejšia ako jedna jednoduchá operácia, ktorá zabráni otehotneniu, čo je proces, ktorý si tisícky žien každý rok sami dobrovoľne zvolia.

Jedna kľúčová pointa musí byť zdôraznená: Sterilizácia nezbavila tieto ženy možnosti mať radosť z materstva – túto možnosť už dávno stratili a to pre skutočnosť, že kvôli ich mentálnej nespôsobilosti by aj tak nemohli vychovávať dieťa. Skôr by sa dalo povedať, že ich spoločnosť pozbavila akejsi pochybnej radosti z tehotenstva a pôrodu – niečoho, čoho by mnohé ženy boli radi ušetrené. Navyše tu predsa ide o prevenciu pred žiaľom, ktorý nastane, keď bude takýmto matkám odobraté dieťa, ktoré už nikdy neuvidia. (Treba tiež poznamenať, že v prípade mentálne nespôsobilých mužov vec nebude až taká vážna, keďže sú málokedy schopní nájsť si sexuálnu partnerku).

Je nevhodné v prípadoch sterilizácie používať slová ako „donútenie“, pretože tu neexistuje spôsob, ktorým by sme zistili, čo by takéto ženy chceli, ak by mohli uvažovať racionálne a mohli veci vidieť jasne. Jediné citlivé a súcitné riešenie je, aby autority urobili pre tieto ženy to, čo by väčšina žien chcela v ich pozícii. A väčšina žien by radšej neriskovala tehotenstvo, ak by vedeli, že im bude dieťa odobraté.

Za mentálne nespôsobilých musia v oblasti reprodukcie rozhodovať iní, pre ich vlastné dobro, ako i pre dobro každého z nás. Rovnako to platí i pre ďalšie oblasti života. Treba jasne povedať, čo je v ich najlepšom záujme, ako i v záujme spoločnosti.

autorka: Marian Van Court
zdroj: Counter-Currents Publishing
Preklad: Aman, www.protiprudu.org

O Roland Edvardsen

2 komentáre

  1. čaute. chodí tu množstvo inteligentných ľudí, na ktorých by som mal jednu otázku. je mimo témy, takže sorry. neviete mi poradiť nejaké knihy, ktoré upozorňovali v minulosti, že projekt EÚ je nezmysel a časom sa aj tak rozpadne? viem, že na to upozorňovalo už dávno množstvo rozumných intelektuálov, ale neviem sa dopracovať k ničomu konkrétnemu, tak vás žiadam o pomoc.

Leave a Reply