Domov / Hlavná strana / Komentáre / Odtajnený dokument potvrdzuje izraelský arzenál jadrových zbraní

Odtajnený dokument potvrdzuje izraelský arzenál jadrových zbraní

Nixon-GoldaMeirFoto: Golda Meirová sa stretla s Richardom Nixonom v Bielom dome, spolu s ministrom zahraničia Jitzakom Rabinom a Henry Kissingerom

Vedeli sme už dávno, že Izrael disponuje arzenálom jadrových zbraní, ale pre sympatizantov Izraela, ktorí vždy všetko poprú a pre tých, ktorí označujú každú kritiku ako antisemitizmus, je tu dôkaz izraelského vojenského jadrového programu. Washington v pondelok uvoľnil – po 45. rokoch – utajované dokumenty, ktoré ukazujú, že v roku 1969 Amerika súhlasila s izraelským vojenským jadrovým programom. Interagency Security Classification Appeals Panel (ISCAP), alebo voľne preložené, Výbor pre utajovanie dokumentov rozhodol, že desaťročia konštantne odmietané uvoľnenie tajomstiev o izraelských atómových zbraniach je konečne verejne sprístupnené.

Dokumenty ukazujú postoj vlády USA voči izraelskému jadrovému zbraňovému programu v predvečer stretnutia medzi prezidentom Richardom Nixonom a predsedníčkou vlády Goldou Meirovou v Bielom dome v septembri 1969. Vtedy existovali tri odmietania sionistickej garnitúry, s ktorými sa musela vláda USA zaoberať: podpis Zmluvy o nešírení jadrových zbraní, inšpekcie atómových zariadení v Dimone Spojenými štátmi a podmienená dodávka bojových lietadiel, ak Izrael bude súhlasiť vzdať sa jadrových zbraní a ako protihodnotu dodávka strategických rakiet Jericho, typu zem-zem, ktoré sú schopné zasiahnuť arabské hlavné mestá.

Z dokumentov vysvitá, ako americkí zástupcovia vlády – členovia kabinetu a najvyšší poradca vlády, ktorí dokument podpísali – krok za krokom opúšťali svoje pôvodné plány blokovať izraelské jadrové vyzbrojovanie, až to nakoniec vzdali. Obsah rozhovoru Nixona s Mayerovou, v ktorom bol Izrael uznaný ako štát s jadrovými zbraňami, je ešte stále tajný. Podľa dokumentov Nixonova vláda dovolila Izraelu, postúpiť z „majiteľa vedomostí o atómových zbraniach“ k skutočnému „majiteľovi atómových zbraní“.

Izraelská politika atomárnej dvojtvárnosti, v ktorej je odstrašovanie vlastníctvom atómových zbraní tak potvrdené, ako aj popierané, je podľa uvoľnených tajných dokumentov výsledkom dohody Nixon-Mayerová, taktickým manévrom, ktorý Izrael vtedy navrhol a ktorý platí dodnes. Zrieknutím sa utajovania je ale koniec tejto taktiky, pretože teraz už nikto nemôže poprieť existenciu izraelského programu jadrových zbraní, ktorý trvá zo začiatku 60-tych rokov.

Rozhodnutie o uvoľnení dokumentov padlo v marci, je ale ešte len teraz zverejnené prostredníctvom ISCAP. Vo výbore, ktorý rozhoduje o zrušení utajenia, sedia zástupcovia ministerstiev zahraničia, obrany a justície, ako aj Národného archívu (kde sú dokumenty uložené), koordinátor tajných služieb, bezpečnostný poradca prezidenta a zástupca CIA.

Prečo sa uvoľnenie uskutočnilo práve teraz, čo sionisti považujú za potupu, je mi jasné. Obama je naštvaný na Netanjahua, pretože neustále sabotuje mierové rozhovory ministra zahraničia USA Johna Kerryho medzi Izraelcami a Palestínčanmi. Potom aj kvôli poslednej vojne voči Gaze s 2000 mŕtvymi, ktorá nie je však navonok kritizovaná, ale tajne áno.

Vrchol drzosti a totálna provokácia je rozhodnutie sionistického režimu z minulej nedele jednoducho anektovať tisíc hektárov krajiny, ktorá je v súkromnom majetku Palestínčanov, v blízkosti Betlehema na okupovaných územiach. Táto lúpež pôdy je najväčším zlodejstvom palestínskeho územia za posledných 30 rokov. Washington vyzval v pondelok Izrael, aby túto najnovšiu konfiškáciu územia zneplatnil.

Je to k smiechu – Izrael bude túto „výzvu“ zo strany Obamu iste nasledovať tak, ako nasledoval všetky ostatné výzvy … tu skôr zamrzne peklo, než sa tak stane. Najneskôr po najnovšej vojne proti Gaze a jej anexii musí každý zistiť, že sionistický režim nechce – po prvé – žiadny mier a po druhé – chce ulúpiť celé územie Palestíncov a vyhnať ich kompletne z ich domova.

Z tajného dokumentu vysvitá, že Izrael si z Washingtonu a celého sveta uťahuje už od 50-tych rokov a robí si čo chce. Typická pritom je dvojitá morálka a nerovnoprávne zaobchádzanie Západu, čo sa týka mierového atómového programu Iránu. Teherán je už viac ako 30 rokov trestaný najostrejšími sankciami a ohrozovaný dokonca útokom, hoci nevlastní žiadne atómové zbrane a ani vlastniť nechce.

Link k uvoľneným tajným dokumentom ako PDF …

Preklad: Juraj Borský, www.protiprudu.org
Zdroj: Freeman

O ::prop

Leave a Reply