Domov / Hlavná strana / Prop / Obama sa ospravedlňuje za pokusy so syfilisom

Obama sa ospravedlňuje za pokusy so syfilisom

Barack ObamaPosledné prekvapivé odhalenia nám ukázali, že v štyridsiatych rokoch minulého storočia nezaostávali americké lekárske výskumné tímy za nacistickými výskumníkmi typu Mengele a v „záujme vedy“ tiež uskutočňovali svoje pokusy na nič netušiacich obetiach. Rozdiel bol len v tom, že Američanom sa to podarilo dlhšie utajiť !

Ospravedlnenie prišlo so 60 ročným oneskorením: US-vedci infikovali syfilisom v Guatemale 1500 ľudí bez ich vedomia – aby skúmali účinnosť penicilínu. Teraz vyslovil US prezident svoju „najhlbšiu ľútosť“ kvôli, v štyridsiatych rokoch vykonaným pokusom.

Washington – USA sa ospravedlnili stovkám ľudí v Guatemale, ktorých pred viacej ako 60 rokmi infikovali pohlavnými chorobami za výskumnými účelmi. V spoločnom vyhlásení označili ministerka zahraničia USA Hillary Clintonová a ministerka zdravotníctva USA, Kathleen Sebeliusová v piatok túto štúdiu ako „neetickú“. Prezident Barack Obama sa v telefonáte s guatemalským prezidentom Alvaro Colom taktiež ospravedlnil za tieto pokusy.
Podľa údajov Bieleho domu vyjadril Obama v telefonáte s Colom svoju „najhlbšiu ľútosť“ a ospravedlnil sa u obetí, oznámil hovorca Bieleho domu, Robert Gibbs. Guatemalský prezident hovoril o „zločine proti ľudskosti“. Coloma bol vo štvrtok informovaný Clintonovou o tomto dianí.
Ministerka zahraničia USA vyjadrila v telefonáte s Colom svoje „osobné zhrozenie a hlbokú ľútosť“ nad tým, „že sa mohol robiť takýto nemorálny výskum“. Clintonová a ministerka zdravotníctva Sebeliusová požiadali vo svojom spoločnom vyhlásení obete o ospravedlnenie a oznámili rozsiahle vyšetrovanie záležitosti.

Lekár John Cutler vyšetril v štyridsiatych rokoch v Guatemale okolo 1500 ľudí, či sa dajú vtedy novou účinnou látkou penicilínom liečiť pohlavné choroby. Pre túto štúdiu zvolil Cutler a jeho tím obzvlášť ohrozených ľudí, medzi nimi i psychicky chorých. Vedci vtedy mali síce povolenie od úradov, ale nie od postihnutých. Tak isto neinformovali zúčastnených o svojom postupe a možných následkoch.

Najprv infikovali americkí lekári prostitútky pohlavnou nemocou tripper alebo syfilisom, potom podnecovali tieto ženy k nechránenému sexu s vojakmi, väzňami a psychicky chorými. Pretože sa takto infikovalo málo mužov, infikovali nakoniec lekári vojakov, väzňov, ako aj psychicky chorých chorobami priamo. Najmenej jeden pacient počas štúdie zomrel, je však nejasné, či bola smrť vyvolaná experimentom.

Táto štúdia bola uskutočnená Panamerickým zdravotným úradom, ktorý bol neskôr premenovaný na Panamerickú zdravotnú organizáciu. Výskum bol financovaný Národným zdravotným inštitútom (NIH). Jeho dnešný vedúci Francis Collins označil to čo sa udialo za „neskutočne otrasné“ a za „otrasný príklad pre čiernu kapitolu histórie medicíny“. Senátor Robert Menendez z hispánskeho výboru kongresu hovoril o jednom z „najčiernejších momentov“ v histórii USA. „So žiadnym nevinným blížnym, jedno akého pôvodu, by sa nemalo zaobchádzať ako s laboratórnym potkanom.“

Tieto pokusy na ľuďoch vyšli najavo až v tomto roku, keď univerzitná profesorka Susan Reverby náhodou našla v jednom archíve o tom dokumenty. Táto štúdia nebola nikdy zverejnená. Zodpovedný lekár Cutler sa zúčastnil aj kontroverznej Tuskegee-Syfilis-štúdie na stovkách Afroameričanov. Pre túto štúdiu neboli medzi 1932 a 1972 čierni občania USA s ochorením na syfilis medicínsky ošetrení.
US-úrady nasadili dve vyšetrovacie skupiny, aby sa vtedajšie postupy vyjasnili a aby sa zabezpečilo, aby sa niečo podobného podľa dnešných predpisov už viacej nemohlo vyskytnúť.

cai/AFP/apn

Obama entschuldigt sich für Syphilis-Versuche
http://www.spiegel.de/politik/ausland/0,1518,720842,00.html

O ::prop

Leave a Reply