Kategória správy: Ekonomika
Štát: EU
Text správy : Určite spomínate na časy keď v roku 2006 praskla bublina s nehnuteľnosťami v USA. Dozvuky tohto praskotu rezonujú dodnes keď vláda USA žaluje Wells Fargo, jednu z vedúcich bánk na poli hypotekárnych pôžičiek, za podvody pri poskytovaní pôžičiek. Pár drobností ktoré by sme mali vedieť o ekonomických bublinách vedúcich do ekonomických kríz boom-bust cyklov.
Prvá bublina
South Sea Spoločnosť bol gigantický podvod vytvorený za účelom zbaviť Britskú vládu dlhu. Charles Mackay v jeho „Monografia populárnych ilúzií a šialenstvo davov“ venuje celú kapitolu udalosti ktorej horúčka Dotcom je len slabým odvarom.
Riaditelia tejto spoločnosti zaoberajúcej sa manipuláciou cien akcií v pozoruhodných rozmeroch konali s konkrétnym zámerom: urobiť sami seba veľmi bohatých. Čo je na celej záležitosti úplne úžasné, že pri pohľade z odstupu je evidentné ako niektorí z účastníkov mysleli, že tá vec skončí šťastne. Samozrejme, mohli by sme použiť rovnaké úvahy na najnovších podvodníkov, ale najlepší odhad je, že začali v malom a vec sa vivinula v lavínu.
Každopádne, počiatočný úspech Spoločnosti Južného Mora tkvel v tom, že spoločnosť dostala monopolný štatút pre obchodovanie s Južnou Amerikou, ku ktorej boli najbližšie 8000 kilometrov a neprišlo ani k tomu, aby spoločnosť vlastnila loď. Keď bublina praskla, majiteľ zdúchol s 2000 librami a nikto ho už nikdy nevidel.
V skutočnosti 90 podobných spoločností opustilo biznis v prebudení sa do South Sea bubliny. Odvtedy sa tieto bubliny cyklicky opakujú. Obchodný model South Sea Bubble nebol o nič horší ako je komoditný trh dnes.
Poďme na Wels Fargo
Bloomberg News o jednom súdnom prípade, v ktorom žalobca žaloval Wells za nekalé praktiky (dnes je v USA úplne bežné, že banky zataja ,nešťastné, šekové platby a potom to evidujú ako nezaplatenú platbu s penále a navyšením úrokov), uvádza:
„…Slovo „dravé“ nie je adekvátne pri popise správania sa Wells. Banka nie je len ochotná kradnúť od spotrebiteľov, prostredníctvom nehanebného inštitucionalizovaného porušovania svojich vlastných dohôd o hypotékach a neskôr konkurzných plánov. Nemá vôbec žiadnu úctu k zákonu, či už ide o zmluvy alebo súdne postupy. Je to skupina záškodníkov s ktorou naša spoločnosť zaobchádza ako legitímnou, pretože páchatelia nosia obleky a môže si dovoliť najať lobistov. A federálna vláda s prokurátori všeobecne Wells odmeňujú, než aby sa k nim správali ako k zločincom.“
Bublina s nehnuteľnosťami v USA začala odvolaním Glass-Steagall Actu Billom Clintonom. Významnú úlohu tu zohrala šedá eminencia americkej politiky Ion Corzine, neskôr guvernér New Jersey. To otvorilo vráta rastu bubliny. Investície šli do stavebníctva. Domov bolo už toľko, že to nemal kto kupovať. Preto vláda a FED zavreli oči keď banky začali poskytovať hypotekárne úvery aj na očkovací preukaz psa vo viere, že to dopadne dobre. Dopadlo to tak ako každá bublina predtým s jediným rozdielom. Dnes presne vieme ako to chodí. Že stačí najať lobistov, rozumej korupcia, a všetko sa dá.
Dnes je v USA 10 miliónov domov prázdnych, 250 000 vo vlastníctve federálnej vlády. Aby sa banky vyhli plateniu daní tak nie je zriedkavé že tieto domy demolujú alebo darujú humanitným organizáciám.
Bubliny s nehnuteľnosťami v Európe
Španielsko. Ako hovorí Robert Tornabell z Guardian: „Kolektívny ošiaľ zo šekulácii s cenami nehnuteľností nás všetkých urobil chudobných a ohrozil našu budúcnosť.“
Tornabell píše, že na vrchole bubliny sa dalo kúpiť apartmán na pobreží Stredného mora za £100 000, o týžďen ho predať za 150 a o mesiac za 250 000.
Španielsko stráca potenciálnych investorov po tom ako sa odhalilo, že asi 100 000 domov je postavených nelegálne a hrozí demolácia.
Španielska, Grécka a Cyperská bubliny boli fúkané bankami Nemecka a Anglicka. Banky Nemecka rozdávali peniaze aby financovali export Nemecka. V Španielsku je 1 milión nepredaných domov a tisícky nedokončených stavieb. Španielske banky zostali skrátka 3 miliardy Euro.
Cyprus
Cyprus sa rozrástol z 70,094 domov 1991-2000 na 136,906 v 2001-10, nárast 95%. Zatiaľ čo populácia narástla o 71,100, 31%. Na Cypre je asi 110 000 domov prázdnych, desiatky tisíc bez majiteľa. Skôr alebo neskôr Cyprus požiada o peniaze z eurovalu.
Cyprus drží Rusko vďaka silnej enkláve bohatých Rusov. Táto symbióza bude pravdepodobne pokračovať. V otázke ropy Putin vsadil na klasickú oddiaľovacio- vyčkávaciu stratégiu Fabia Maxima. Saudská Arabia, ako energetický kôň západu, je na tom zle. Hrozí že od roku 2020 bude musieť dovážať ropu. Momentálne sa v Arábii rozbiehajú demonštrácie holoty. A naviac hrozí vnútorný boj o moc. Vďaka množstvu manželiek má rodina Saudov 7000 členov, z toho niekoľko právoplatných následníkov trónu. Konflikt v Arábii môže vyhnať cenu ropy na 300 a viac dolárov za barel. Európa je v podstate bez energie. Ako povedal Putin nemajú ani drevo na kúrenie. A tak sa zúfalo vrhajú za energetickými zdrojmi kde sa dá. Lenže medzi rečou sa im dom rozpadá ako domček z kariet.
Jedným z problémov Nemecka, a západu vôbec, je nízka pôrodnosť. Nemecko má pôrodnosť 1.4 detí na ženu. Udržať status quo a záväzky Nemecka bude Nemecko potrebovať 500 000 zahraničných robotníkov ročne, čo je nemožné. 8 z 10 ľudí ktorí opúšťajú Nemecko sú cudzinci. Vďaka bankovým machináciám sa Nemecko stalo nepopulárnym medzi európskou populáciou.
Svete je obrátený naruby. Kriminálnici tu majú raj a slušní ľudia žijú od výplaty do výplaty. Ale vyzerá to na poriadnu zmenu.
USA
http://www.investopedia.com/features/crashes/crashes3.asp#axzz29HkudWe4
http://crooksandliars.com/susie-madrak/wells-sued-us-over-false-certificatio
http://www.slate.com/articles/technology/future_tense/2012/03/vacant_houses_owned_by_the_federal_home_finance_agency_should_be_destroyed_.html
Španielsko
http://www.guardian.co.uk/commentisfree/2012/jun/08/spain-90s-greed-banking-crisis
http://www.guardian.co.uk/money/2011/apr/02/spain-property-prices-collapse
http://www.expatica.com/es/housing/buying/illegal-homes-the-loophole-to-save-expat-buyers-34855.html
Cyprus
http://www.news.cyprus-property-buyers.com/2012/07/20/cyprus-has-a-growing-housing-stock-overhang/id=0012186
Zaslal (meno/nick): Juraj Smrek
Zdroj správy: news.cyprus-property-buyers.com