Domov / Hlavná strana / Komentáre / O akej revolúcii vlastne diskutujeme?

O akej revolúcii vlastne diskutujeme?

revoluciaAby sme sa nechápali hneď od začiatku zle – súčasný stav spoločnosti mi vôbec nie je po chuti. Ale ako čítam rôzne príspevky, po revolúcii volajú mnohí. Ľavičiari, pravičiari, centristi, nezaradení, veriaci, ateisti – nech sa páči, vyberte si svoj “klub” a politické presvedčenie. Ale ak si všimnete, jedno týchto všetkých spája – absencia akéhokoľvek funkčného porevolučného riešenia. Reči a články o návrate k socializmu alebo jeho opätovnom nastolení hlavne od 17-ročných agitátorov vyznievajú úsmevne a je len otázkou času, kedy ich socializmus prejde s prvou ťažko zarobenou výplatou. Ono, iným sa berie ľahko a ľahko sa aj z cudzieho rozdáva (že, páni politici?). Podobnou sortou sú na druhe strane pravičiari – samozrejme tí, ktorí núdzou netrpia. Teda ešte aspoň som chudobného pravičiara nevidel.

Ale nie o tom som chcel. Na revolučné vzplanutia som akosi alergický. Že zmenu potrebujeme, je fakt. Ale ak si niekto myslí, že hrrrr na nich, a všetko sa vyrieši povešaním aktuálnej politickej garnitúry na kandelábre (teda nie, že by som voči radikálnemu zákroku voči našim skorumpovaným politikom niečo mal – zvykli si na to, že im prejde akákoľvek špinavosť, tak je čas ich to odučiť), nuž, dobrým príkladom je Francúzska revolúcia, Veľká októbrová socialistická revolúcia alebo akákoľvek iná násilná revolúcia v modernej dobe. Presne tak, priatelia, tí, čo po revolúcii prahli najviac, na to veľmi skoro aj doplatili a masy si rozhodne nepomohli.
Samozrejme, ak si väčšina bude myslieť, že všetky jej životné problémy vyrieši štát, tak sa nikam nedopracujeme. Na strane druhej, ak si štát (v podobe štátnych úradníkov) osobuje právo ľubovoľne nakladať s peniazmi občanov, tak to tiež nie je zrejme v poriadku. To je tak, keď si správu verejného majetku zamieňajú s neo-feudalizmom.

Priatelia, krvavé revolúcie nič neriešia, minimálne nie v dlhodobom meradle. Zmenu rozhodne potrebujeme, ale tá zmena musí byť v myslení.

Ako som už načrtol, Štátu máme momentálne viac než je potrebné. Iste, v mnohom sú rozhodnutia viazané na smernice EÚ, ale veď poznáme svojich – za socializmu sme boli medzi najväčšími socialistami, ako demokrati by sme najradšej tiež boli v popredí a tak ideme iniciatívne nad rámec toho, čo je skutočne potrebné. A ani niet divu – komu sa nepáči rozhodovať z mocenskej pozície? S jedlom rastie chuť a Štátu teda poriadne chutí a čoraz viac si pochutnáva na našich právach a slobodách.

Ak ste mali možnosť čítať môj článok “V ústrety hrozivej budúcnosti”, viete, že som zástancom akéhosi novodobého modelu Homestead Act, ktorým bola prvým osadníkom prideľovaná pôda v USA. Samozrejme, nepredpokladám, že sa teraz húfne všetci teenageri a kategória 20+ vrhne na okopávanie zemiakov na svojom políčku – ale Štátu by malo záležať nielen na udržaní životnej úrovne svojich občanov, ale taktiež myslieť aj na to, aby nás nejaká budúca generácia nahradila. A skutočne sa domnievam, že je niečo iné vychovávať potomstvo na svojom, sebestačne a ísť deťom príkladom, než ich posadiť pred počítač a dať im miesto zdravých potravín kebab do ruky.

Hoci samozrejme, Štátu vyhovuje na ňom závislý občan. Občanom by však takáto závislosť vyhovovať nemala. Existuje dostatok poľnohospodárskej pôdy, aby sa dala rozdeliť, povedzme nejakou skutočne kontrolovanou štátnou lotériou, medzi tých, ktorí by záujem stať sa novodobými sedliakmi mali. Viem, papaláši by nemali kde stavať svoje vilky, prípadne developeri svoje moderné výstavby, ale mám dojem, že záujem občanov je zrejme niekde inde, než v predražených “králikárňach”. Alebo sa mýlim?

Zdroj: redakčná pošta, www.protiprudu.org

O ::prop

12 komentárov

 1. viem, ze by ma niektori diskutujuci na tomto fore najradsej nevideli ale zvedavost mi nedá neopýtať sa : Na slovensku sa prednedávnom zjavil americky občan, tiežrevolucionár s roxorovou tyčou v ruke Rudolf vasky. Svojimi videami a filozofickymi uvahami zahltil cely internet. Otázka znie : Toto je revolucia aku si autor predstavuje? Aky je vstah autora k R.Vaskemu a jeho ideologii? Dakujem za odpoved.

  • Fuha, vy ste nejaka vztahovacna. Ze nevideli, ved ani nevidime. 😀

   Skusim za autora, pretoze s dotycnym „revolucionarom“ RV mam osobnu skusenost. Myslim, ze autor tvrdi ohladom revolucie nieco uplne opacne ako RV. Ved to je ocividne na prvy pohlad. RV je sposobily jedine na dlhodoby pobyt v lekarskom zariadeni.

 2. to je kto „redakcna posta“? To je co za zdroj?
  Clanok nema ani hlavu ani patu. Ziadne vychodiska, analyza ani riesenia. Koho chcete takymto slintom zaujat? Vaskeho? asi iba jeho, on bere do partie kazdeho.
  Redakcii odporucam prebrowsovat zahrnicne media a tam hladat temy, lebo ocividne „redakcna posta“ je velmi slaby zdroj.

  • Tak že Vasilisa Premúdra, čo takto niečo preložiť z tých Vašich zdrojov zahraničných a ukázať to tým hlupákom ako sa to robí…?

 3. pockaj ja som myslela ze vy ste vydavatelia a nie ja…….nie je mojou povinnostou zhanat vam autorov….

  • Takže Vasilisa Premúdra to má premyslené. No to budete musieť v redakcii nechať adresu, lebo služby PROPu sú iste trochu sofistikovanejšie. Oni, chlapci Vám to prídu prečítať, aby ste si nemusela ničiť zrak. Ozaj, viete čo myslím pod tým, že sofistikovanejšie?

   A ako vidím, jedinou Vašou povinnosťou je nezmyselne rýpať do všetkého. Viete čo je Sayanim? Ak skočíte za Vašim Zdrojom, povie Vám… 🙂

 4. tak načo okolo toľko špiritizuješ…nepáči sa Ti, ideš ďalej..ja tiež nekomentujem všetko, len aby som niečo napísal. Ale to je také typické – skritizovať všetko, ale ak sa niečo vyžaduje…to je ako s tým cigánom s ceduľou „Chceme prácu“…myslím, že ten vtip je dostatočne známy…
  Ozaj – kvóty pre ženské autorky tuná náhodou zaviesť netreba? Čo tak nejaké percentuálne zastúpenie LGBT komunity? Židovské okienko by ste nechceli?
  Inými slovami, ak tuná nenachádzate to, čo chcete, choďte inam. O tom je internet.

 5. nie chalani je to cisto vasa vec co tu pisete……aj kvalita a nekvalita vasich clankov je vasa vec.

 6. no dobre ale keby som bola izraelsky agent, tak by som vam o svojom povode nepovedala. Alebo ano?

 7. Priatelia nehadajte sa tu o hlupostiach . Autor polozil jasnu otazku – aku revoluciu a co po nej.
  O tom diskutujme , ako dalej !!!
  Mimochodom pan Rudolf Vasky je tu uz dve desatrocia a jeho starsia praca „Tretia cesta“ vynikajuco analyzuje sucasnu krizu . Precitajte si to.

Leave a Reply