Domov / Spoločný blok / Nový začiatok SNS ?

Nový začiatok SNS ?

Voľby 2012 vojdú do histórie tým, že podnietili vo viacerých stranách generačné výmeny. Ako prvá prešla týmto procesom SDKÚ, kde,  takpovediac,  päť minút po dvanástej bol nahradený veľmi nepopulárny líder Dzurinda o generáciu mladším Frešom. V prípade KDH sa výmena nepodarila, ale viedla k odchodu dvoch o generáciu mladších podpredsedov strany a k vzniku platformy, ktorá má byť  programovou a personálnou alternatívou voči súčasnému vedeniu KDH.

SNS na svojom smene 6. októbra rovnako prešla generačnou výmenou. Dlhoročného predsedu Jána Slotu vystriedal o generáciu mladší Andrej Danko. Polkrok  k tejto výmene nastal už v roku 2010 po neúspešných voľbách, kedy sa SNS dostala do parlamentu len s odretými ušami. Vtedy sa do najužšieho vedenia strany okrem iných dostali aj Rafael Rafaj a Andrej Danko. Tí sa počas rokov 2010 – 2012 stali skutočne  novými tvárami a hlasmi tejto strany. Snem v Žiline túto zmenu zavŕšil. Podstatné však je, ako sa táto nová generácia  zhostí zodpovednosti, ktorú na ňu snem strany delegoval.

Strana je dnes mimo parlamentu, zaznamenala najnižší zisk s výnimkou roku 2002 (kedy však bola SNS rozdelená), stratila energiu a ustrnula na programe, ktorý možno fungoval v rokoch 1994 až 2006, v rokoch 2010 a 2012 však už nestačil. Na druhej strane, SNS nie je na tom až tak zle ako, napríklad, HZDS.  Ukázalo sa, že kým Smer vysal HZDS takmer na kosť, elektorátu SNS sa takmer nedotkol.  Paradoxne, voličská základňa národniarov ostala takmer neerodovaná.  Prepad SNS do mimoparlamentnej opozície spôsobilo to, že nedokázala získať nových voličov a zároveň nedokázala zabrániť roztriešteniu strany do dvoch subjektov. V konečnom dôsledku SNS nepomohlo, že si udržala 9/10 svojich pôvodných voličov, keďže ich celkový počet len veľmi tesne prekračoval 5 % hranicu. Situácia je dnes iná, než bola v roku 2002. Vtedy sa SNS rozdelila na dve takmer rovnaké polovice – PSNS, ktorá získala 3,6 % a SNS 3,3 %. Vtedy teda prepadlo takmer 7 % hlasov národniarov. Ako sa ukázalo,  že v marci 2012 bola strana v takom stave, že na jej vypadnutie z parlamentu stačila strata len pol percenta.   Ak teda budeme rekapitulovať, s čím dnes SNS disponuje, je to vyše 4,5 % hlasov. Je veľmi pravdepodobné, že po výmene na čele SNS, poľahky získa aj to pol percento, ktoré  jej pôvodní voliči presmerovali do strany Národ a spravodlivosť Anny Belousovovej.

To však nestačí. Iste nemôže byť ambíciou strany, aby sa potácala na prahu zvoliteľnosti do parlamentu.  Preto strana musí zmeniť svoju marketingovú komunikáciu -v oveľa väčšej miere využívať nové komunikačné nástroje – blogy, sociálne siete, videokonferencie na You Tube. Samozrejme,  je nutné, aby strana našla aj nové témy. Federalizácia Európskej únie je  dobrá téma. Musí však byť odborne a aj komunikačne profesionálne podchytená. Dnes už nie je možné vystačiť len s jednoduchými heslami, len kritizovať a neprinášať  nové reálne riešenia. A práve to bude najväčšia výzva pre nové vedenie SNS. Získať dostatok čestných, nezištných a erudovaných odborníkov, osobnosti s dôveryhodnou minulosťou, ktorí dané témy uchopia a politicky zrozumiteľne odkomunikujú.

Z hľadiska budúcej parlamentnej perspektívy však môže zohrať SNS dôležitú úlohu. Smer dnes nemá prirodzeného koaličného partnera a je teda možne, že ak SNS nebude v parlamente, pravicové strany napriek svojim obrovským rozporom  nejako naskladajú vratkú  parlamentnú väčšinu. V prípade, že SNS bude v parlamente, táto možnosť bude oveľa menej pravdepodobná. Samozrejme, SNS čoby koaličný partner bude pre Smer až strana poslednej voľby, ale ak by toto spojenie bolo nevyhnutné, mohla by SNS svojou politikou v značnej miere eliminovať príliš eurofederalistickú politiku Smeru.

SNS dnes začala písať novú kapitolu svojej histórie. Verím, že vykročila správne. Presvedčiť sa o tom budeme môcť už v najbližších voľbách.

autor: Roman Michelko

O oliolijanko

3 komentáre

 1. Béla Moravanskký

  Autor nech sa zobudí. SNS mala svoje historické miesto, keď zápolila o samostatnosť Slovenska. Už vtedy bolo nutné eliminovať ziskuchtivcov, typu Mórica a ožratých prisluhovačov mocných typu Jána Slotu. Dalo to veľa námahy, ale stálo to za to.
  Veď ak by bol v čele strany v tej dobe zápasu o samostatnosť potrimiskár Móric, alebo rôznymi silami (kedysi ŠTB, neskôr federalistami ministra Palka -bohužiaľ Slováka a dokonca zajordánskymi Slovákmi) ovládaný Slota – tak Slováci by svoju samostatnosť v tom prelomovom období nedosiahli. Slota by veru pána Mečiara nikdy do samostatnosti nedokopal. Našťastie tu boli národovci, ktorí nedovolili, aby tá bezcharakterá ožratá figúrka Ján Slota nevládla v SNS. Potom, keď už bolo jasné, že Slovensko bude samostatným štátom, áno, potom už vlastenci poľavili v ostražitosti a nechali voľný priestor aj kreatúram ako je Slota.
  SNS svoju historickú úlohu naplnilo – vďaka Bohu v rozhodujúcich chvíľach bez bezzásadového a podkupného Slotu.
  Strany sú silné ideami.
  Akúže má ideu SNS dnes?
  Myslím, že Matica Slovenská ju plne kultúrne nahradí. Bez trápnych zapredancov typu Ján Slota (a ním vygenerovaných figúrok).
  Dnes záujmy Slovenska zastupuje napríklad Slovenská Pospolitosť ( na ktorej zákaze ako politickej strany má podstatný podiel vlastizradca a prisluhovač neslovákov : Ján Slota.

  • V podstate s tebou súhlasím. Ale nemyslím, že súčasná Matica je v stave niekoho kultúrne nahradiť. A o Kotlebovi už aj tu bolo popísané dosť na to, aby som si o ňom urobil inú mienku.
   Jedno je fakt. Chýba osobnosť na prebudenie tohoto národa. A akokoľvek si to želáš, Kotleba to nie je.

   Vieš čo je tragédiou tohto národa? Tragédia je, že nehľadáme čo nás spája ale hľadáme v čom sa nezhodneme. A tých 5% nezhody IM umožní robiť s nami čo chcú.

   • Myslim, ze ani s tou osobnostou to nepojde, pokial sa neprebudia ludia sami od seba zo seba zvnutra, lebo cakat na spasitela (osobnost) s tym, ze bude stacit ho nasledovat alebo dokonca volit (tak ako si to stale vela ludi predstavuje) – to je na skutocnu zmenu velmi malo. Taktiez po „technickej stranke“ je prichod celospolocenskej „osobnosti“ prakticky nemozny, lebo dnes su tzv. osobnosti vyrabane a zivene vylucne mediami, ktore su plne pod taktovkou panov za zamatovou oponou. A ti nikdy nedovolia zrod akejkolvek skutocnej, charakternej, pozitivnej a uz toboz nie narodnej osobnosti (maximalne tak nastrcenej, vypreparovanej pseudoosobnosti typu Radicova, Lipsic a pod.) Ak by sa aj takato osobnost nahodou objavila a vosla do pozornosti vacsej skupiny obyvatelstva mimo zauzivanych mainstreemovych medii, tieto by ju okamzite za vyuzitia svojich osvadcenych nastrojov dokladne zomleli, ociernili, povlacili v spine a vypluli uz ako odpad nevhodny na akekolvek dalsie pouzitie. A je uplne jedno, ze by celu dobu pouzivali proti nej len klamstva, polopravdy ci osocovanie, lebo to uplne staci na to, aby vacsina spolocnosti 22 rokov napojena na programovanie sa skrz obrazovky a tlaceny papier, uverila. Takze pokial sa neprebudia ludia sami od seba a nechaju sa aj nadalej hypnotizovat tymi istymi kanalmi (a to doslova) co ich oblbuju od rana do vecera uz 22 rokov, tak sa nic nezmeni aj pokial by sa tu tych osobnosti objavilo zrazu aj 10 naraz…

Leave a Reply