Domov / Hlavná strana / Analýza / NATO pokračuje v prípravách na vojnu s Ruskom

NATO pokračuje v prípravách na vojnu s Ruskom

NATO využíva akúkoľvek zámienku, aby obvinilo Rusko zo skrývania agresívnych zámerov. Vyvolalo zbytočný poplach kvôli nedávnemu rozmiestneniu balistických striel krátkeho doletu zem-zem typu Iskander v Kaliningradskom regióne.

Znovu a znovu aliancia opätovne potvrdzuje svoju falošnú historku o Rusku. „Vidíme asertívnejšie a silnejšie Rusko, ktoré je ochotné použiť silu,“ dodal na záver generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg rečniaci 10. októbra za okrúhlym stolom v Passau v Bavorsku.

Zároveň NATO naďalej presadzuje svoju vojenskú „Schengenskú zónu“ v Európe.

„Pracujeme na tom, aby sme zaistili, že žiadny vojak nebude potrebovať rozhodnutie na politickej úrovni, aby prekročil hranice,“ povedal estónsky minister obrany Hannes Hanso.

Myšlienkou je skoncovať s cestovnými obmedzeniami pre pohyb vojakov síl a vybavenia NATO naprieč Európou. Už viac nebudú potrebné povolenia na pohyb cez štátne hranice. To oslabí suverenitu členských štátov a namiesto toho uľahčí operácie naprieč kontinentom. Baltické štáty a Poľsko sú v podpore tohto plánu zvlášť aktívne. Platné obmedzenia brzdia rýchly pohyb 5000-člennej „Spoločnej operačnej skupiny veľmi vysokej pripravenosti“.

Okrem toho že bude nástrojom prvej reakcie by sa dala použiť na zabránenie situáciám z článku číslo 4, aby lesť, občianske nepokoje alebo hraničné priestupky neeskalovali do ozbrojeného konfliktu. Vojaci sa môžu voľne pohybovať v čase vojny, no zavedenie Schengenskej zóny NATO je potrebné pre sústredenie síl v predných oblastiach počas príprav na útok cez ruské hranice. Vytvorenie omnoho väčšej, 40 tisíc člennej Sily reakcie NATO (NRF) sa blíži.

Medzitým USA a nórska armáda diskutujú o možnosti rozmiestnenia amerických vojakov v Nórsku – krajine, ktorá má 200 kilometrovú hranicu s Ruskom. Rozmiestnenie amerických vojakov by bolo súčasťou rotujúceho usporiadania v krajine, ktorá by naplnila „dlhotrvajúcu túžbu USA“. Nórske noviny Adresseavisen 10. októbra informovali, že 300 príslušníkov americkej námornej pechoty by čoskoro mohlo byť na vojenskej základni Vaernes blízko Trondheimu, asi 1000 kilometrov od rusko-nórskej hranice.

Letecká stanica taktiež slúži ako súčasť Predsunutého programu námornej pechoty-Nórsko, programu, ktorý dovoľuje vojakom skladovať tisíce vozidiel a iných veľkých kusov vybavenia v jaskyniach s kontrolovanou teplotou, pripravených na nepredvídanú bojovú udalosť.

Niekoľko obranných zdrojov novinám povedalo, že plány na umiestnenie amerických vojakov na vojenskú základňu už nejaký čas prebiehajú. Podľa military.com, informáciu, že plány prebiehajú, potvrdil tiež americký generálmajor Niel E. Nelson, veliteľ Síl námornej pechoty Európa a Afrika.

300 vojakov námornej pechoty sa dá ľahko posilniť. Jediným účelom rozmiestnenia je príprava na útok proti Rusku. Napokon, vojaci námornej pechoty sú silou prvého úderu. A nie sú to vojaci ruskej námornej pechoty, ktorí sú rozmiestňovaní blízko amerických štátnych hraníc, ale vojaci americkej námornej pechoty v blízkosti ruských hraníc. Provokatívny krok sa deje v čase, keď sú vzťahy Ruska a NATO na bode mrazu.

Vo februári bolo odhalené, že vojaci americkej námornej pechoty využívajú nórske jaskyne z čias Studenej vojny na uskladňovanie nových tankov, delostrelectva a ostatného vojenského vybavenia, aby navýšili svoju vojenskú prítomnosť blízko hraníc Ruska a NATO.

Armáda začala využívať jaskyne na uskladňovanie vojenského vybavenia v roku 1981. Keď sa skončila Studená vojna, náklady na údržbu jaskýň sa previedli na Nórsko. Jaskynný komplex sa opäť aktívne využíva a teraz uchováva dostatok vybavenia na to, aby podporil asi 15 000 vojakov námornej pechoty.

Podľa Heather Conley, riaditeľky Centra pre strategické a medzinárodné štúdiá európskeho programu, sa severná Európa teraz považuje za „javisko operácií“.

Tieto kroky sa podnikajú na pozadí už zdôraznených plánov na podporu prítomnosti NATO a zintenzívnenie jeho vojenských aktivít v blízkosti ruských hraníc.

Vojnové prípravy sa dejú v čase, keď Nemecko – európsky ekonomický gigant – oznámil, že chce asertívnejšiu úlohu v európskej obrane a plánuje významne zvýšiť svoje obranné výdavky.

Nemecká ministerka obrany Ursula von der Leyen poznamenala, že nemecký minister financií súhlasil so zvýšením výdavkov na obranu až na celkových 10 miliárd eur do roku 2020 pre obstarávanie vybavenia a personálu. „Nemecko je pripravené zapojiť sa… vziať viacej zodpovednosti… Toto je tá správna cesta, no bude si vyžadovať obrovský záväzok času a peňazí,“ zdôraznila počas príhovoru na dvojročnom zasadnutí 200 vysokopostavených funkcionárov v Berlíne 17. októbra.

Aliancia sa pokúša vybičovať napätie v Európe, aby posilnila svoju dôležitosť v stále sa meniacom svete. Potrebuje fiktívneho nepriateľa, aby sa udržala pokope. Bez pritiahnutia veľkej verejnej pozornosti je NATO aktívne zapojené do vojenských príprav v blízkosti ruských hraníc. Ani plány na vojenskú „Schengenskú zónu“, ani rozmiestnenie vojakov americkej námornej pechoty v Nórsku, ani Nemecko posilňujúce svoj bojový potenciál nie sú na radare západných médií.

Jedna provokácia nasleduje druhú za nekonečného bubnovania správ západných médií o „ruskej agresii“. Vojnové prípravy významne znižujú európsku bezpečnosť a šance na oživenie konštruktívneho dialógu medzi Ruskom a NATO – niečoho, na čo Rusko vyzýva už toľko rokov. Namiesto toho robí blok to najlepšie čo vie, aby vyprovokoval preteky v zbrojení s nepredvídateľnými výsledkami.

Preklad: zet, www.protiprudu.org
Zdroj: Peter Korzun, Strategic Culture Foundation

O ::prop

3 komentáre

  1. vzdy sa najlepsie zarabalo na zbraniach tak aj tentokrat to nebude inac. Dobra prilezitost pre obe strany ked ta ropa tak ide dole cenou. A o tu jednotku 5000 vojacikov rychleho … “ velmi vysokej pripravenosti “ sa netreba obavat. Momentalne Mosul napadla aliancia 25000 kusov a bude im to trvat aspon mesiac pokial sa niekam dostanu. A to ISIL v podstate nema ziadne zbrane. A tie zbrane v jaskyniach budu ako zlato vo Fort Knoxe, na papiery a nikto ho nikdy nevidel! Ja uz nikomu nic neverim.

  2. To zlato je s najväčšou pravdepodobnosťou už dávno v Izraeli.

  3. a tam aj zostane zaliate do trosiek po termonukleárnom spálení tohoo zemského vredu

Leave a Reply