Domov / Spoločný blok / Nastáva čas na zmenu systému?

Nastáva čas na zmenu systému?

Keď pred dvadsiatimi rokmi SNR prijala Ústavu SR, žili sme  v ilúzii, že prijatím tohto dokumentu sa nielen symbolicky zavŕši náš národno-emancipačný proces, ale štát, v ktorom budeme žiť, bude skutočnou autentickou demokraciou.

Bohužiaľ, za tých dvadsať rokov sme si prešli očistcom divokej privatizácie, ktorý na mentálnom zdraví spoločnosti zanechal nezmazateľnú stopu. Obrovské transfery majetku v extrémne krátkom čase zrodili  vrstvu oligarchov (finančných žralokov), ktorí s typickou novozbohatlíckou mentalitou začali túto spoločnosť ovládať.

Už dávno nežijeme v demokracii. Žijeme v postdemokratickej ére. Moc používa „demokratickú“ legitimitu len ako zásterku, pričom reálne rozhodovanie sa už dávno presunulo do šedej zóny lobbistov, ktorí de facto najviac ovplyvňujú konanie vlád a prijímanie legislatívy. Inak povedané, ak by voľby mohli niečo zmeniť, dávno by ich  zrušili.   Dnes o všetkom dôležitom rozhodujú  silné finančné skupiny a „voľby“ sú už len akýsi „povinný folkór“, relikt z dôb demokratických, keď mienka ľudí ešte  o niečom podstatnom  mohla rozhodovať. To, čo dnes žijeme, je vláda tej najhoršej oligarchie a plutokracie, pričom  vládnu moc vykonávajú dôkladne vybraní predstavitelia meritokracie. Vytvoril sa systém, ktorý  je dostatočne odolný voči prirodzenému striedaniu garnitúr. Demokraticky zvolené vlády sú schopné maximálne posúvať akcenty svojej politiky, ale nie zásadne meniť paradigmu vývoja.  Preto vlastne neprekvapí, že niektorí politici (viď Jirko Malchárek) zdegenerovali na bezduchých vykonávačov či ponížených služobníčkov týchto skupín.

Previazanie vysokého biznisu s politikou už ani nie je verejným tajomstvom. Je to nesporný fakt, ktorý dnes vnímame ako úplnú samozrejmosť. Kauza Gorila len týmto praktikám nastavila zrkadlo.  Zaujímavé je, že ani masívne občianske protesty na tom nič nezmenili. Naopak, arogancia finančných žralokov pôsobí v nezmenenej sile, ba dokonca graduje. Ako inak ako prejav bezbrehej arogancie možno hodnotiť výzvu Penty, ktorá sa pokúsila „zakázať“ ministrovi vnútra Kaliňákovi  predniesť správu o vyšetrovaní  tejto kauzy na pôde parlamentu.  Tým chcela vyslať jasné posolstvo. Všetko v tomto štáte máme pod kontrolou. Nejde len o to, že pod palcom máme všetky politické strany a v zásade kontrolujeme celý politický systém na Slovensku, ale aj súdy konajú zväčša len tak, ako to vyhovuje nám . Aj preto  poslali mimoriadne dovolanie na Najvyšší súd, keďže Krajský súd v Bratislave si „dovolil“ zrušiť rozhodnutie okresného súdu o zákaze vydania knihy Toma Nicholsona.

Žijeme v prelomových časoch. Oligarchovia musia konečne pochopiť, že známy Talleyrandov bonmot o tom, že nikto nie je   neskorumpovateľný, každý má len svoju cenu, stopercentne  neplatí. Penta si možno môže kúpiť zopár predajných  politikov, možno má schopnosť ovplyvňovať rozhodnutia sudcov, ale  prirodzený odpor voči takto nastavenému systému neumlčí, celý slovenský národ si nekúpi.

Nazretie do ohyzdných útrob našej politiky snáď bude mať katarzný účinok. Je najvyšší čas, aby sa  ľudia prebrali z apatie a povedali si dosť. Ďalej už v takomto systéme žiť nechceme.  Absolútnym fetišom v našej spoločnosti sa stala takmer absolútna nedotknuteľnosť súkromného majetku, a to bez ohľadu na spôsob jeho nadobudnutia . Už len teoretickú debatu o vyvlastnení vo verejnom záujme  a za náhradu opozícia a médiá vykresľujú ako prejav krajného politického extrémizmu.

Za tých dvadsať rokov, čo platí Ústava SR sa naša spoločnosť veľmi posunula, reálnu moc už dávno nie je v rukách ľudí a je najvyšší čas s tým niečo robiť. Možno inšpiráciou pre nás by mal a mohol byť islandský model. Táto malá krajina disponuje hrdými občanmi, ktorí našli v sebe odvahu povedať politikom a finančníkom – DOSŤ. Nebudeme platiť za vaše chyby a finančné špekulácie. Na Islande nastala skutočná demokratická revolúcia, novú ústavu píšu náhodne vybraní občania, nie politici, celý proces je pod  obrovskou verejnou kontrolou, je teda veľmi pravdepodobné, že aj preto sa v budúcnosti Island vyhne situáciám, v akých sa dnes nachádza naša spoločnosť.

O oliolijanko

8 komentárov

 1. Pán Michelko, súhlasím so všetkým, čo ste napísali. Aj mne sa páči odpor
  islandského typu. Ale sme na Slovensku. Kde vziať hrdých občanov, alebo
  tých, čo zapália iskru .Obávam sa, že tento bordel vyhovuje mnohým
  – oligarchom, politikom, lobbistom, zlodejom, celebritám…atď. Dokonca
  aj mnohí príslušníci strednej vrstvy /zatiaľ/ poslušne držia „hubu a krok“
  ako by si neuvedomovali, že aj na nich dôjde.Tí, čo tvrdo pracujú celé dni,
  končia pri futbale alebo seriáloch a nemajú energiu, ani záujem rozmýšlať kam sa rútime. Myslenie bolí. Darmo, tých +- 45% „víťazných voličov“
  o niečom svedčí. Rozhodne nie o hrdosti.
  Zjednotiť na Slovensku inteligentnú silu, ktorá by dokázala vecami pohnúť,
  je dosť iluzorné. Aj keby to, pri troche fantázie šlo, neviem si predstaviť čo
  potom. Rozhádaný, nejednotný národ bez vízie ako ďalej sa ťažko dohodne.
  Preto sa ľahšie realizujú rúžové, oranžové a iné revolúcie /aj naša v 89 k
  nim patrí/ podporované masívnou zahraničnou propagandou, s podplate-
  nými štváčmi a vopred pripravenými budúcimi vládcami.
  Záver neviem zformulovať. Optimisticky byť nemôže, aj keď katarzia by
  optimistická bola. Znie tak anticky vznešene a prináša rozhrešenie. Obávam
  sa že na tú sme zatiaľ nedospeli. Pesimistický záver je pravdepodobnejší
  a môže mať viac variant – jeden horší ako druhý.

 2. Článok je zjavná provokácia. Autor akoby ani len netušil, kto-čo spôsobuje, že nezvoliteľné strany nakoniec prejdú prahom 5 percent = strany-privatizérski think klienti), ktoré majú 24 hodinový propagandistický servis vo všetkých médiách, majú zahraničnú politickú podporu, majú absolútny servis zahraničím podporovaného back office – mimovládiek -„inštitúty na meranie správneho smerovania demokracie“.Pointa? Je niečo ľahšie pre tento cudzí propagandistický stroj, ako robiť naďalej to, na čo je určený- formovanie verejnej mienky vo svoj prospech? Alebo: Má autor v talóne ešte niečo účinnejšie na prekričanie globálnej propagandy a prípadných medzinárodných sankcií na dosiahnutie cieľa, ktorý by bol pre všetkých vierohodný? Ústava je dobrá. Chyba je v ľuďoch, nie v ústave a vzbudzovaní falošnej nádeje, že vytvorením nejakej modly „novej ústavy“, sa niečo zmení. Kto zmení to, že ak má Slovák o 5 korún viac, ako iný, tak sa z neho náhle stane „pán“ a ostatných rodných vidí ako „ten plebs“? Nebolo by treba žiadnu novú ústavu. Stačí dosiahnúť, aby Slovák dal zarobiť Slovákovi. V tom je ukrytý reťazec morálnych, sociálnych, finančných a politických súvislostí, ktorý by zo svojho stredu vytesnil všetko zhnité a urobil nás silnými a oriantovanými. Má to jeden háčik. Rovnaký, ako „nová ústava“.

 3. Súhlasím s autorom. Je to presne tak ako napísal. Marisa z histórie vieme že za každou historickou zmenou k lepšiemu stála vždy len hŕstka statočných, nebojácnych členov národa s poriadnou dávkou vlasteneckého cítenia a integrity a nikdy nie masy učičíkané TV programami dizajnovanímy na ubíjanie týchto vlastností. A dobre vieme že slovenské masy si skutočne nevidia ani na koniec nosa (tak isto ako aj masy iných národov). Ja už tri roky TV nepozerám, lebo ma už unavovalo umývať zvratky z podlahy obzvlášť po KRIMI, Spravodajstva JOJ, Markízy a RTV ( P R O P A G A N D A ) Mozgopráčky. Aj keď musím priznať, že občas presiakne nejaký ten náznak pravdy na povrch, aj to len preto že si to tí Prašivci „ELITA“ želajú. Lebo čím ďalej tým viac začínajú byť arogantnejší a už aj verejne vyhlasujú, že USA a Európu pokorili.

  http://www.youtube.com/watch?v=hXWeOa-FuyM&feature=player
  http://www.prisonplanet.com/goldman-sachs-rules-the-world-bank-of-england-next.html
  Liekom na túto chorobu je jediná možnosť. Rozprávať sa s ostatnými a snažiť sa ich vytrhnúť z tranzu. Prebudiť čo najväčší počet ľudí a pôjde to. Úspešnosť z vlastnej skúsenosti je 10:1 a je to tvrdá robota. Žiaľ dochádza čas a treba pridať plyn!
  Návrh: Adoptovať Americkú ústavu od A-Z. Demokracia a systematicky osprostený národ je presný zdroj problémov ktoré máme.
  Japonec! Nepíš ako sa to nedá, ale skús písať ako sa to dá

  • Korektor, načo nám bude ústava USA? aj to je len zdrap papiera. To čo sa deje dnes tam, už nemá so slobodou nič spoločné. Papier toho znesie veľa.

   • Všetko bolo v Amerike super až pokým nebola populácia rozmaznaná blahobytom, prosperitou a američani stratili ostražitosť. Prestali dávať pozor na korupciu, ale hlavne boli šikovne po dekády vygumovávaný mainstreamovímy médiamy, Hollywoodom a hudobnou scénou(až asi tak po 1995-tom). Americká konštitúcia je absolútne nepriestrelná, ale len za predpokladu, že sa občan uistí že je dodržiavaná politikmi-(SLUŽOBNÍKMI!!!).

    Ako povedal Lindsey Williams baptistický kňaz. Amerika najhoršie zhrešila tým, že do sveta exportovala demokraciu a pritom sama žiadnu sama nikdy nemala. Bola to vždy vláda ľudu pre ľudí. Až do spomínaného systematickému a plánovanému rozpadu spoločnosti.

    Priatelia a pozor na Pána Sulíka!! Herr Sulík je kontrolovaná opozícia!! Bol som sa osobne pozrieť na neho s Miklošom vo Vrbovom pri Piešťanoch a poviem Vám to bolo divadlo!
    Hľadisko bolo rozdelené na dva tábory. Keď Pán Mikloš argumentoval proti Pánu Sulíkovy tak polovica tlieskala a ozvalo sa hlasné „BEEEEE E E E E!“ a naopak.
    Počúvať Sulíka bolo ako pozerať hodinové video zverejnené na tejto stránke.
    Išlo hlavne o záchranné balíky. Grécko a pod.

    Niečo ako Nigel Farage MP European Parliament. Anglický Slota s inteligentným prejavom a pravdivímy faktami a argumentami.

    Preto zobúdzajme a rýchlo!!

 4. K článku: Pán autor samozrejme zabudol pripomenúť nezastupiteľnú úlohu nevládnych zahraničných agentov (IVO, Amnensty, …) a média vlastnené zahraničnými „dobrodincami“. A nesmieme zabudnúť okrem politikov aj na vysokopostavených úradníkov(ktorých navštevujú páni s kufríkmi).

  Treba si uvedomiť, že v spoločnosti vždy existujú ľudia ktorý nevidia ďalej ako za svoj záhumienok (rozumej starajú sa o seba a svoju rodinu a ich prežitie). A tých je v spoločnosti minimálne 60%. Takých ľudí nikdy neprebudíte. Títo ľudia sa vždy prispôsobia systému (neprispôsobia sa len vtedy ak by systém ich PRIAMO ohrozoval na živote). Týmto ľuďom je dobrá priama demokracia ale len na miestnej úrovni! Preto treba zmeniť systém. A napísať ho na papier (treba zmena ústavy).

  Na margo USA degenerácia výrazne začala po tom ako založili FED. Ale ani ich republikánska ústava nieje bohviečo.

 5. Aby ste chápali. Netreba vytvárať systém ktorý hovorí čo majú ľudia robiť. Treba vytvoriť systém v ktorom bude výhodnejšie sa správať v súlade zo svojím svedomím a zároveň odstraňovať parazitické chovanie u bežnej populácie. Tento systém sa bude zároveň zbavovať(vytláčať ich na okraj spoločnosti) parazitov a sociopatov (ľudí bez svedomia).

Leave a Reply