Domov / Hlavná strana / Komentáre / Násilná realita úplne ničí mierumilovný obraz Švédska

Násilná realita úplne ničí mierumilovný obraz Švédska

ŠTOKHOLM – Švédsko je známe svojou populárnou hudbou, spoločnosťou IKEA a štedrým sociálnym systémom. Avšak čoraz viac sa spája aj s rastúcim počtom nových členov Islamského štátu, bombovými útokmi a útokmi ručnými granátmi.

Počas dvoch týždňov na začiatku tohto roka došlo v krajine k piatim výbuchom. V týchto dňoch to nie je nezvyčajné – Švédi si zvykli na novinové titulky o násilnej kriminalite, zastrašovaní svedkov a zločineckých popravách. V krajine dlho povestnej svojou bezpečnosťou uvádzajú voliči „právo a poriadok“ ako najdôležitejší problém pred septembrovými všeobecnými voľbami.

Téma kriminality je však citlivá a diskusiu o tomto probléme v škandinávskej krajine, orientovanej na konsenzus, obmedzuje tabu.

Aby sme pochopili kriminalitu vo Švédsku, je dôležité poznamenať, že Švédsko profitovalo z všeobecného poklesu smrteľného násilia na Západe, konkrétne pokiaľ ide o spontánne násilie a vraždy súvisiace s alkoholom. Celkový pokles vo vraždách bol však vo Švédsku omnoho menší než v susedných krajinách.

Vraždy medzi gangmi, ktoré sa v súčasnosti vyskytujú hlavne medzi mužmi s imigrantským zázemím v paralelných spoločenstvách v krajine, vzrástli zo 4 percent začiatkom 90-tych rokov minulého storočia na asi 40 percent v minulom roku. Kvôli tomu sa Švédsko zmenilo z krajiny s nízkou mierou kriminality na krajinu s mierou vrážd výrazne nad západoeurópskym priemerom. Sociálne nepokoje s podpaľovaním áut, útokmi na príslušníkov hasičských, záchranných a policajných zložiek a dokonca nepokoje sú opakujúcim sa javom.

Streľba sa v krajine stala takou bežnou, že už nebýva na titulných stranách, pokiaľ nie sú prestrelky teatrálne alebo nevedú k úmrtiam. Správy o útokoch sú rýchlo nahrádzané titulkami o športových udalostiach a celebritách, keďže čitatelia sa stali necitlivými voči násiliu. Pred jednou generáciou boli bombové útoky proti polícii a poriadkovým silám extrémne zriedkavými udalosťami. Dnes sa čítanie o takých incidentoch považuje za súčasť každodenného života.

Stúpajúca úroveň násilia neunikla pozornosti škandinávskych susedov Švédska. Nóri bežne používajú frázu „švédske podmienky“ na opísanie kriminality a sociálnych nepokojov. Názor z Dánska jasne vyjadril bývalý generálny tajomník NATO a dánsky premiér Anders Fogh Rasmussen, keď v rozhovore pre švédsku televíziu povedal: „Často používam Švédsko ako odstrašujúci príklad.“

V reakcii na to švédska vláda zahájila medzinárodnú kampaň za „obraz Švédska“, pričom bagatelizovala nárast kriminality, a to jednak vo vlastnej mediálnej stratégii a tiež prostredníctvom PR kampaní financovaných z daní. Počas marcovej návštevy Bieleho domu švédsky premiér Stefan Löfven priznal, že jeho krajina má problémy s kriminalitou a zvlášť streľbou, no poprel existenciu no-go zón. Švédsky minister školstva, Gustav Fridolin, cestoval minulý týždeň do Maďarska s rovnakým posolstvom.

Ale pre ľudí v teréne je realita iná: predseda únie zdravotníckych záchranárov Ambulansförbundet, Gordon Grattidge, a jeho predchodca Henrik Johansson v nedávnom rozhovore povedali, že niektoré štvrte sú pre vodičov sanitiek rozhodne no-go zónami – prinajmenšom bez policajnej ochrany.

Švédi nie sú náchylní ku grandióznym prejavom národnej hrdosti, ale predstava „švédskeho modelu“ – že krajina má veľa čo naučiť svet – je dôležitou súčasťou národného sebaobrazu.

Keďže kriminalita je úzko spojená s neschopnosťou krajiny integrovať svojich imigrantov, nárast násilia je citlivou témou. Keď švédska vláda a opozícia hovoria o krajine ako o „humanitárnej superveľmoci“, myslia tým to, že počas migračnej krízy otvorila svoje dvere väčšiemu počtu imigrantov v prepočte na hlavu než ktorákoľvek iná krajina EÚ. Toto malo za následok určité impozantné prekrútenia.

V marci 2017 sa ministerka pracovného trhu Ylva Johanssonová objavila v BBC, kde tvrdila, že počet údajných znásilnení a prípadov sexuálneho obťažovania „klesá, a klesá, a klesá.“ V skutočnosti opak je pravdou, čo Johanssonová neskôr priznala vo svojom ospravedlnení.

Podobne, v článku pre Washington Post bývalý premiér Carl Bildt opísal imigračnú politiku krajiny ako úspešný príbeh. Neuvádzal podrobnosti o násilnej kriminalite. Po opakovaných útokoch voči židovským inštitúciám v decembri – vrátane útoku na synagógu v Gothenburgu za použitia zápalných bômb – Bildt využil tie isté noviny, aby tvrdil, že antisemitizmus nie je vo Švédsku veľkým problémom.

„Historicky, vo Švédsku to boli katolíci, ktorí boli považovaní za nebezpečnú hrozbu, proti ktorej bolo treba bojovať a obmedzovať ju,“ tvrdil Bildt, ktorí si zdanlivo neuvedomoval, že zákony, ktoré citoval, sa tiež vzťahovali na Židov. Zmiešané manželstvá boli nezákonné a nepriateľstvo sa zakladalo na myšlienkach o rasovej menejcennosti Židov. Bildtov pokus relativizovať súčasný antisemitizmus s podivnými a nepresnými historickými argumentmi odráža, ako nervózne reagujú švédske elity na negatívne správy o svojej krajine.

Ďalším úžasným príkladom je oficiálna vládna stránka o „Faktoch o migrácii, integrácii a kriminalite vo Švédsku,“ ktorá údajne vyvracia mýty o krajine. Jedným „falošným tvrdením“ uvádzaným vládou je, že „Nie tak dávno Švédsko zažilo svoj prvý islamský teroristický útok.“

To je prekvapujúce, keďže uzbecký džihádista Rachmat Akilov bol uznaný za vinného za vrazenie nákladným autom do davu ľudí, kedy zabil piatich ľudí v Štokholme v apríli minulého roka, a pred útokom prisahal vernosť Islamskému štátu. Akilov, ktorý je momentálne súdený, hrdo zopakoval svoju podporu pre ISIS a vyhlásil, že jeho motívom bolo zabiť švédskych občanov. Taktiež mal zdokumentované kontakty s medzinárodnými džihádistami.

Výhovorkou vlády pre popieranie islamského teroristického útoku vo Švédsku je, že žiadna islamská skupina sa k nemu oficiálne neprihlásila. Vzhľadom k významu súčasného boja proti falošným správam vyzerajú manipulácie švédskej vlády s politicky nepríhodnými faktami zvlášť nezodpovedne.

Niekedy je potrebný človek zvonka, aby dal veci na pravú mieru. Nedávny článok od Bojana Pancevskiho v London’s Sunday Times upozornil na imigráciu a násilnú kriminalitu. Článok spôsobil vo Švédsku škandál a považuje sa za súčasť zdôvodnenia, prečo britské a kanadské ministerstvo zahraničia vydalo cestovné odporúčanie v súvislosti s krajinou, citujúc kriminalitu gangov a výbuchy. „Kvôli nim to vyznieva, ako keby sa násilie vymklo kontrole,“ povedal Stefan Sintéus, náčelník polície v meste Malmö.

Zdá sa, že policajnému náčelníkovi sa ešte nestalo, aby cestovné odporúčanie a článok odrážali rovnakú, základnú realitu. Napokon, len pár dní predtým otriasol policajnou stanicou v Malmö útok ručným granátom. Ešte predtým, v tom istom mesiaci, zničila explózia policajné auto v meste.

Predstavitelia sa so situáciou možno zmierili. Ale v západoeurópskej krajine v čase mieru je odôvodnené považovať takú úroveň násilia za úroveň mimo kontroly.

Preklad: zet, www.protiprudu.org
Zdroj: Paulina Neuding

O ::prop

7 komentárov

 1. Martin Rubáš

  Švédsko je naprostá tragédie. Migrace selhala tak, že policie už ani neřeší případy znásilnění, nemá na to kapacity. To bude vést k jěšte více znásilnění… Prostě katastrofa.

  http://www.epshark.cz/clanek/144/svedska-policie-nestiha-resit-obrovske-mnozstvi-pripadu-znasilneni

 2. Kto chce kam pomôžme mu tam…

 3. Doporučujem si vypočuť toto audio (Svobodné rádio) a v porovnaní je Švédsko ‘Rose garden’ oproti Nórsku. Je neuveriteľné, ako môže biela, árijská rasa, takto dopadnúť.

  Svobodné rádio 04.03.2016 Otřesná fakta o Norsku
  archivSV

  • Z pohľadu socialistov, je osud štátov Waršavskej zmluvy a severských krajín totálne fiasko. Bolševický socializmus padol na nedostatok viery, severský vďaka agentúrnej infiltrácii a len nacionálny tak ako sa patrí – v boji. V hlave mám slová Gorbačova o tom, keď Reganovi hovorí, že mu ide spraviť to najhoršie čo môže byť – ide ho zbaviť nepriateľa. Tieto podvojné systémy typu policajt – zločinec a závislosti od tohto systému sú velmi zaujímavé.

 4. Vanio Pribina

  Zda sa ze zo severskych statov je jedine Island uchraneny spominaych problemov. Nikomu z tych utecencov sa nechce na Island. Jedine Poliaci ty sa tam usadili v pocte asi 30 000 po roku 1989, Nuz hla? Ked ti maju tak radi Churchila- preco sa neusadili v mestecku Churchill v provincii Manitoba, v Kanade? Som zvedavy ci pan Sitra Ahra navstivil toto mestecko a aspon si poriadne odplul pri vstupnej tabuli do tohto mestecka.

 5. Nie, nenavstivil. Mam chatu priamo v Skalistych horach a tie su zaujimavejsie ako Manitoba i ked ta ma na severe obrovske mnozstvo ladovych medvedov amne chodia pod okna len cierni medvedi a stadecka 4-5 srniek, lebo moja zena ich krmi – z ruky!

 6. Vanio Pribina

  Vazeni vsetci

  Este raz k tejto problematike. Bolo by dobre vediet, aka bola situacia z pristahovalcami z 3 sveta v severskych statoch pred rokom 1989? Vynimkou su len Island koli izolovanosti a Finsko, kori existencii Sovietsko – Finskej zmluvy, po roku 1945. Ktora navodila slogan o Finlandizacii Eurpy. Hadam aj koli tomu sa do fFinska z 3 sveta nehrnu ani dnes. Ja som zil v Zap. Europe v 2 polovici 70 rokov 1978-79. Viem zo skusenosti, ze uz vtedy Taliansko, Francuzsko aj Anglicko mali problem s tymito pristahovalcami aj z nelegalnymi pristahovalcami. V ovela mensej miere Rakusko, Svajciarsko a Zapadne Nemecko. Uz vtedy prebiehali rozhovory na temu pristahovalcov z 3 sveta. Ich hovorcovia tvrdili, ze zapdne staty mali v 3 svete kolonie a tak su dnes povini brat pristahovalcov odtial. Avsak ani Rakusko ani Svajciarsko nemali kolonie v 3 svete a Nemecko len do 1 svetovej vojny. V tychto statoch vsak take diskusie neprepbiehali ani v severskych statoch, prevazne vsak v Anglicku a Francuzsku. Avsak aj napriklad take Belgicko, malo koloniu Belgicke Kongo, preco teda najviac pristahovalcov je tam z Maroka? Rovnako aj Holandsko malo koloniu Indonezia a najviac pristahovalcov je tam tiez z Maroka. Severske staty Norsko, Svedsko, Dansko nikdy kolonie nemali- ak nepocitame Gronsko. Tak tam taky argument neplati. Aky argument teda zastancovia masoveho pristahovalectva z 3 krajin do Europy – pouzivaju dnes? Finsko je asi chranene legendou finlandizacie Europy a tka sa tam z 3 sveta nehrnu. A my novy prislusnici EU, sme este asi stale chraneny legendou zeleznej opony. pamatam si ked som z jednym Talianom diskutoval, preco tam maju Tolko ludi z 3 sveta, ja som povedal ze mi takych ludi nemame, co potom spavaju na uliciach v parkoch a po zeleznicnych staniciach. Povedal mi ze ich nemame, lebo by ich nasi pohranicnici postrielali. Nuz, neviem ci by to bola Pravda. Ale bol to dost ostrazujuci dovod aby sa do socialistickeho bloku nehrnuli. A nhrnu sa ani teraz, ked uz zelezna opona neni a ked sme clenmi EU

Leave a Reply