Domov / Hlavná strana / Komentáre / Národne – lokálne – sociálne

Národne – lokálne – sociálne

gangster-gorilaV nadväznosti na môj predchádzajúci príspevok V ústrety hrozivej budúcnosti bude nevyhnutné vysvetliť a ozrejmiť niektoré pojmy, nakoľko sa domnievam, že implementácia akejkoľvek spoločenskej reformy sa nezaobíde bez reformy politického myslenia. To v prvom rade.

Už viackrát som kritizoval horlivú snahu rôznych národne orientovaných straničiek, občianskych združení a neformálnych spolkov dostať sa čo najrýchlejšie do vrcholovej politiky – inými slovami, dostať sa k reálnej moci. Bez ohľadu na teatrálnosť proklamovaných ideí, a netvrdím, že nejde o pekné a ušľachtilé myšlienky, ich hodnota v reále bude mať hodnotu Ficovho či Dzurindovho slova. Teda rovnú nule. U mnohých je totiž evidentné, že viac ako starostlivosť o národ im v žalúdku leží to, že nemôžu participovať na rozhodnutiach o majetku štátu a rozdeľovaní štátnych – teda našich – peňazí. Škoda si klamať. Moc korumpuje. A koho by náhodou nekorumpovala, ten bude veľmi rýchlo odstavený. Príkladov je mnoho, že by niečo bolo inak – až budeme pri moci MY (tu si dosaďte, koho len chcete) – je viac ako smiešna.

Prečo to tvrdím? Zaujímavé je, že všetky tieto spolky sa hneď oháňajú národom, štátom, krajinou. To je v poriadku, na tom nie je nič zlé. Ale chcú byť hneď na vrchole. Ako to dopadne, keď sa politika robí diletantským spôsobom – a či to bolo zámerom alebo neschopnosťou vedenia, to už nechám na zvážení čiateľa – sa dá ukázať na príklade “volebného boja” Slovenskej Pospolitosti. Ak si totiž niekto myslel, že národne orientovaná strana – s biľagom pravicových extrémistov, neonacistov, fašistov, neoľudákov etc. – len tak, bez akejkoľvek snahy získa vo voľbách minimálne 5 percent hlasov… naivný je asi to najjemnejšie pomenovanie, ktorým sa takýto človek dá označiť. Je mi ľúto. Idealizmus a romantizmus sú fajn, byť odtrhnutý od reality nie.

Kde zostala práca na lokálnej úrovni? Túto otázku si treba položiť zakaždým, keď sa začneme baviť o politických zmenách. A tým rozhodne nemám na mysli štafáž pri buste Štefánika či organizovanie turistických výletov pre priaznivcov a členov spolkov či občianskych združení. Ľudí toto začne zaujímať vo väčšej miere, až keď dostanú uspokojivú odpoveď na svoju primárnu otázku: “Čo je v tomto pre mňa?” Lebo tým, ktorí majú o politike predstavu ako Hurvínek o vojne, by som rád pripomenul, že občania si svojich zástupcov nevolia kvôli tomu, aby sa tí mali dobre (dobre, dobre, viem, že si to politici myslia), ale preto, aby za nich riešili problémy, ktoré sa ich bytostne týkajú a na ktoré oni sami nemajú čas.

Viem, že to znie smiešne, že to tu musím napísať, ale veľmi často mám dojem, že mnoho ľudí si túto základnú vec neuvedomuje. A občania nepotrebujú mať v parlamente ľudí, ktorí v podstate nikoho nereprezentujú (ak nerátame samých seba, svoje záujmy a záujmy najbližších, prípadne, aby sme nezabudli, sponzorov a chlebodarcov). V podstate – s reformou verejnej správy a 8 VÚC si dovolím tvrdiť, že NR SR nepotrebujeme vôbec. Načo aj? Ak môže na istom princípe fungovať Švajčiarsko, môžeme aj my – nakoniec, nesľuboval nám tu niekto druhé Švajčiarsko?

A presne o to ide. Dostať politiku na lokálnu úroveň. Spoločensko-legislatívny rámec existuje, už spomínané VÚC. Ale ak chceme skutočne meniť veci k lepšiemu, tak pekne od podlahy, od úplne najspodnejšieho stupňa… lokálnej, miestnej politiky – dedina, mestečko, okresné mesto, mestská štvrť, krajské mesto. No a samozrejme, pekne osobne a adresne, aj s využitím verejnej rozpravy či ľudového hlasovania, a aj s prípadným vyvodením osobnej zodpovednosti – aby sme nedopadli ako v Humennom.

[quote]Výtvarníčka skritizovala projekt revitalizácie parku, primátorke Humenného Jane Vaľovej (SMER) sa to nepáčilo, a tak jej poslala list s výčitkami a vyzvala, aby uviedla, aké má vzdelanie, kde videla projektovú dokumentáciu a či je spôsobilá ju hodnotiť.[/quote]

Pekné reči, poviete si. Ale pokiaľ si neuvedomíme, že do vrcholovej politiky treba ísť zdola a tvrdou prácou, tak sa tam ani nikdy nedostaneme. Lebo čo si budeme hovoriť, naši neo-feudáli majú viac peňazí na to, aby sa tam zabetónovali.

Zdroj: redakčná pošta, www.protiprudu.org

O ::prop

Leave a Reply