Domov / Hlavná strana / Recenzia / Na muške lovca

Na muške lovca

allerbergerSpomienky elitného ostreľovača wehrmachtu Josefa „Seppa“ Allerbergera

„Keď padol Stalingrad, začal na východe dvojročný ústup Nemeckej armády. Stalingradská bitka uvrhla vojakov oboch bojujúcich strán do víru neľudského utrpenia a bojov. Východný front dal za tieto dva roky vyniknúť nemeckým vojenským cnostiam a súčasne sa stal miestom nespočetných ľudských tragédií. Táto kniha je venovaná takzvanému „ostreľovačovi“, ktorý je príkladom toho druhu vojakov, ktorí prehliadaní a zabudnutí historikmi, kolísajúcimi medzi obdivom a odporom, vykonali výnimočné činy a často vďaka svojej odvahe a statočnosti zachránili mnoho kamarátov tým, že pripravovali protivníka s často smrtiacou presnosťou o život.“

„Ako málo iných museli žiť po vojne s vedomím, že vďaka nim vyhaslo mnoho životov a to nie anonymne, ale v priamom vizuálnom kontakte s protivníkom. Takmer všetci si ponechali po zvyšok života toto vedomie pre seba. Máloktorý z nich bol ochotný podať neskrášlené svedectvo o tom, čo zažil. Po päťdesiatich rokoch prelomil jeden z najlepších z nich hradbu svojho mlčania a za dlhých rozhovorov so svojim životopiscom podal svedectvo o svojej bojovej histórii. Ako spomienku na zvláštny úsek vojnovej skutočnosti a jeho varovné pripomenutie skutočnej tváre vojny, tak ako vyzerá z pohľadu frontového vojaka.“

/úryvok z prológu ku knihe/

Netreba zdôrazňovať ekonomické pohnútky, ktoré viedli vydavateľstvo Mladá Fronta k zaradeniu tohto titulu do edičného plánu. Nezabudlo sa ani na drzý návod, ako má byť kniha chápaná, keďže podľa všeobecne preferovaného názoru žurnalistov, je čitateľ tupec bez schopnosti vytvoriť si svoj vlastný názor. Ale napriek týmto štandardným „muchám“ má kniha obdivuhodnú schopnosť udržať pozornosť čitateľa. Ide totiž o živelný, akčný a miestami aj šokujúci príbeh. Presne taký, aký od biografie tohto ranku očakávam. Pokiaľ ste v pamäti oprášili spomienky na „Mé velitelské operace“, „Tažení v Rusku…“, alebo „Sundejte Hartmanna“, ste na správnej adrese. Osudy mladého Jesefa „Seppa“ Allerbergera, tesárskeho tovariša zo Štajerska, ktorého rýchly sled udalostí strhol v lete 1943 do víru vojny, sú nemenej intenzívne, zaujímavé a vzhľadom k jeho špecializácii ostreľovača majú i vysokú výpovednú hodnotu.

Počas celej svojej krátkej vojenskej kariéry pôsobil v 144. pluku tretej divízie Horských strelcov. V útvare vynikajúcom odvahou v boji, ktorá sa naplno prejavila napríklad v často diskutovanom obkľúčení 3. Armády neďaleko obce Vorošilovka, kde zdecimovaný a v hrôzostrašných podmienkach vzdorovali niekoľkonásobnej presile a spôsobili Červenej armáde katastrofálne straty. Jeho priami veliaci dôstojník si už po prvých dňoch nasadenia v boji všimol neobyčajné schopnosti násťročného chlapca a tak sa kariéra obávaného strelca začala. Ako opätovne vyznamenaný elitný ostreľovač, skvelý stratég s inštinktom predátora, ale predovšetkým stále obyčajný vojak a človek, rozpráva o autentických udalostiach, ktorým sa účelovo mnohí vyhýbajú. Ide predovšetkým o vojnové zločiny a zločiny proti ľudskosti zahalené rúškom anonymity, z ktorých mnohé napriek svojej nevýslovnej krutosti dodnes zostávajú nepotrestané. Zaujmú ale aj mnohé kritiky do „vlastných radov“, zvýrazňujúce hlbokú priepasť medzi frontovou líniou a strategickou mapou veliteľstva. Z tohto pohľadu má kniha potenciál osloviť každého čitateľa so silným žalúdkom a zmyslom pre nezaujatosť. Netrpí prebytkom technických dát a dátumov. Čitateľovi ponúka chronologicky zoradené, nezriedka na seba nadväzujúce epizódy, v ktorých sa ľahko orientuje. Navyše vzácne autentické fotky výdatne pomáhajú s predstavivosťou.

V súvislosti s obsahom by bolo cynické napísať, že mi bolo dvesto strán málo. Na tak obmedzenom priestore určite nie je možné uviesť všetko, na čo si človek spomenie. Vytvoriť si ucelenú predstavu o živote frontového vojaka je vďaka tejto kniha ale celkom jednoduché.

Autor: Volchvmag, www.protiprudu.org

Poznámka redakcie:

Allerberger často popisuje aj negatívne stránky vojny v zákopoch. Nie je to kniha iba o hrdinských činoch a bojoch, ale aj o všiach, svrabe, dyzentérii, špine, chorobách a všadeprítomnom smrade. Knihu by si mali pozorne prečítať najmä tí, ktorí sú ochotní ísť na cudzie bojiská, bojovať za cudzie záujmy, pretože dnes to omnoho lepšie nebude. Knihu si môžete zakúpiť aj v našom obchode.

O ::prop

17 komentárov

 1. Píše sa „odstreľovač“, lebo odstreľuje konkrétne „ciele“ a „ostreľuje“ sa plošne pozícia protivníka. Stačilo prečítať pozorne český text.

 2. “Máloktorý z nich bol ochotný podať neskrášlené svedectvo o tom, čo zažil.”
  Je tomu už viac ako 50 rokov, čo som čítal knižku od bývalého nemeckého parašutistu/záškodníka, ktorí boli zhadzovaní na nepriateľské územie za účelom zabíjať stráže a vyhadzovať dovzduchu mosty, muničné sklady, atď. Teda vysoko nebezpečné úkoly.
  Autor knižky Harry Türk, vyšla v slovenčine pod titulom “Hodina mŕtvych očí’.

 3. Osmoza, možno mate ptavdu, je to už tak dávno, som ale rád, že je ešte niekdo, kdo o tejto knižke vie.
  Ale Norman Mailer bol tiež vojenský dopiosovateľ a spisovatel, ale jeho kniha “Nahí a Mŕtvi” je možno napísaná podľa skutočných udalostí, nie?

  • Po prvý krát som Hodinu mrtvých očí čítal niekedy za hlbokého „reálneho socializmu.“ Vtedy sa mi zdala vynikajúca, reálne opisujúca stav. Zhodou okolností sa mi dostala do ruky pred pár týždňami a teda pod vplyvom spomienok som ju prečítal znova. Dnes je mi omnoho jasnejšie, čo je románová fikcia, propaganda a čo frontové reálie. Už sa mi vôbec nezdala taká vynikajúca a reálna. Iste to je dané aj dobou. Za socializmu sa v podstate vôbec nehovorilo o Vlasovcoch, Nemci boli výhradne krvilační zabijaci, sovieti dobré duše, ktoré by dali prvé a posledné. Táto kniha vo mne hodne narušila základy týchto predstáv. Stále je to však iba román – ako Na západnej fronte kľud.

 4. Aby som bol úprimný, mne sa tiež zdalo divné, že v časoch tuhého socializmu, eštek tomu vo Vých. Nemecku (predpokladal som, že Türk žil vo Vých. Nemecku), táto kniha mohla byť publikovvaná.
  Mimo iného, pre mňa too vždy bolo a stale je Stredné Nemecko. Východné Nemecko je v Poľsku!
  Btw. Hemingway je pre mňa obyčajný vrah.

 5. Už len kvôli vyváženosti informácii som zvedaví kedy uverejnite niečo o najlepšom Sovietskom ostreľovačovi Vasilijovi Grigorievičovi Zajcevovi ktorí bojoval v Stalingrade a poslal ne večnosť 225 nepriateľských vojakov a dôstojníkov, z toho 11 ostreľovačov.

  • Ja by som kvôli vyváženosti informácií čakal niečo o úspechoch Izraela a o tom, ako biela rasa hodlá napraviť krivdy, ktoré spáchala na iných, nebielych rasách. Prípadne o pozitívach LGBT. 🙂

   • Izrael neviem, ale židia všeobecne by sa mohli pochváliť obrovským prínosom pre ľudstvo vo sférach vedeckých , biela rasa krivdy na iných rasách a národoch nenapraví nikdy a buď nevyhnutne zdegeneruje sama v sebe alebo sa rozplynie do stratena, no a pozitíva LGBT sú celkom evidentne v tom, že bisexuálny hormónmi rozharašený jedinec má oproti obyčajnému heterákovi štatisticky dvojnásobne väčšiu šancu na párenie. A máš to, nemal si sa ponosovať! 🙂

  • Článkov a filmov o sovietskych hrdinoch sme sa za posledných 70 rokov načítali a napozerali dosýta. Práve kvôli vývaženosti informácií sme si dovolili zverejniť aj niečo z iného súdka. Keď budem písať recenziu na viedenský rezeň, nebudem pri nej spomínať aký výborný je borš. Nič nebráni vám, aby ste to tak robili, ale nesnažte sa inštruovať ma, ja to tiež nerobím.

 6. Dvojaky meter administrátor povyhadzoval príspevky v iných témach mimo diskusie. No tuto reakciu na mňa mimo témy nechal to je zaujímavé. Čo ma spoločne moja reakcia na tému z LGBT to ma strašne zaujíma nech to vysvetli.

Leave a Reply