Domov / Hlavná strana / Komentáre / Moslimský Londýn: 423 nových mešít a 100 šaríja súdov

Moslimský Londýn: 423 nových mešít a 100 šaríja súdov

Londýn – Británia nadobúda čoraz islamskejšiu tvár so stovkami oficiálnych šaríja súdov fungujúcimi v hlavnom meste a množstvom mešít, ktorými sú posiate mnohé mestá.

„Londýn je islamskejší než mnohé moslimské krajiny dokopy,“ povedal Maulana Syed Raza Rizvi, islamský kazateľ pre miestne médiá.

„Teroristi nemôžu vystáť londýnsky multikulturalizmus,“ povedal londýnsky starosta Sadiq Khan po vlaňajšom smrtiacom teroristickom útoku na Westminsteri.

V Londýne je 423 nových mešít a väčšina z nich je v čase modlitieb preplnená ľuďmi, na rozdiel od mnohých kostolov, do ktorých návštevníci zavítajú len zriedka.

Denník The Daily Mail uverejnil fotografie kostola a mešity stojacich pár metrov od seba v srdci Londýna. V kostole San Giorgio, ktorý bol navrhnutý tak, aby pojal 1230 modliacich, sa na omši zhromaždilo len 12 ľudí. V kostole Santa Maria ich bolo 20.

Neďaleká mešita Brune Street Estate má iný problém: preplnenosť. Jej malá miestnosť dokáže pojať len 100 ľudí.

Odhady hovoria, že do roku 2020 dosiahne počet moslimov chodiacich na modlitby 683 000 ľudí, kým počet kresťanov chodiacich na omšu každý týždeň klesne na 679 000.

Od roku 2001 sa 500 londýnskych kostolov všetkých denominácií zmenilo na súkromné domy. Za rovnaké obdobie sa britské mešity rozrástli. V rokoch 2012 až 2014 sa podiel Britov, ktorí sa identifikujú ako Angličania, znížil z 21 % na 17 %, čo je pokles o 1,7 milióna ľudí, zatiaľ čo podľa prieskumu vykonaného uznávaným NatCen Social Research Institute stúpol počet moslimov o takmer milión. Počet ľudí chodiacich do kostola klesá takým tempom, že behom generácie bude ich počet trikrát menší než počet moslimov, ktorí pravidelne chodia v piatok do mešity.

Londýn je tiež plný šaríja súdov. Oficiálne je ich 100. Nástup tohto paralelného právneho systém je možný vďaka britskému arbitrážnemu zákonu a systému mimosúdnych riešení sporov.

Islamské právo podporujú tiež britské univerzity.

Preklad: zet, www.protiprudu.org
Zdroj: Saudi Gazette

O ::prop

22 komentárov

 1. Je to smutné. A britská vláda to podporuje. Británii se to vymyká kontrole. Vraždy, znásilnění pobodání. Vloupání policie už ani neřeší, zdroje na to nejsou. Ale na boj proti hate speech to ano. Smutné.

  http://www.epshark.cz/clanek/598/pretizena-britska-policie-nevysetruje-dve-tretiny-domacich-vloupani

 2. Nuž nabudúce, keď sa mi vláme nejaký kozojebač do domu, tak ho rovno rozsekám a vyhodím do uličky na smetí… Nech si potom vyšetrujú, že odkiaľ a kto…

 3. “V kostole San Giorgio, ktorý bol navrhnutý tak, aby pojal 1230 modliacich….”
  “Neďaleká mešita Brune Street Estate má iný problém: preplnenosť. Jej malá miestnosť dokáže pojať len 100 ľudí”
  …..riešenie je prekvapujúco jednoduché…..z kostola San Giorgio urobiť mešitu a z mešity Brune Street Estate urobiť kostol a všetci záujemci sa pomestia

  • S prvou polovicou riešenia by nikto nemal problém, ale s tou druhou áno. Moslimovia by niečo také nedovolili. Ale inak je to šalamúnske riešenie 🙂

  • Christiam Freeman

   riešenie je úplne jednoduché. Deportovať všetkých islamistov s rodinami, a aj tých, ktorí im – vo svojom protikresťanskom ťažení v štýle „nepriateľ môjho nepriateľa je môj priateľ“ – veselo drukujú. Islam do Europy nepatri.

 4. To sú mi problémy!
  “Boh miluje ateistov? Neobťažujú ho svojími problémami”.
  Sme na tom zrejme lepšie, ako všetci ostatní.

 5. “….riešenie je úplne jednoduché. Deportovať všetkých islamistov s rodinami…”
  …pokiaľ sa nemýlim, nehovorí váš boh (mimo iné ten istý, akého má Islám)
  “MILUJ SVOJHO BLIŽNÉHO”?

  • Mýlite sa vo výklade. Pre kresťana je blížnym iba iný kresťan.

  • Christiam Freeman

   Nuž, Sitra, povedal by som, že radšej by bolo lepšie ostať v téme história a národný socializmus, keďže v téme kresťanstva sa jaksi evidentne neorientuješ. Nevadí.
   Nie, kresťanský Boh nie je ten istý, akého má islam. Kto toto dokáže napísať, nemá poňatia ani o kresťanstve, ani o islame.
   A blížny, ako tuná prop správne poznamenal, je v pôvodnom význame pre kresťana len veriaci tej istej rasy (keďže paradoxne, pôvodné kresťanstvo je založené na rodokmeňoch a rase), neskôr však už univerzalizmus Katolíckej cirkvi mnohé termíny „preonačil“, keďže išlo o získavanie „duší“ a mocenského vplyvu.
   Inak povedané, pre biblického kresťana, ktorý je z definície bielym kresťanom, je blížnym len biely kresťan. Bodka.

   • Doktor Shlomo Shekelsteinpornberg rád číta takéto diškurzy, pokračujte páni. 🙂 Súhlasím s názorom, že Islám je židovské náboženstvo pre Arabov a kresťanstvo je židovské náboženstvo pre Európanov. Evidentne tuná v Európe potrebujeme okrem iného aj hlbokú spirituálnu revolúciu a nie len púhu reformu niečoho, čo pre nás nefunguje.

    • Uf, tie vášnivé hádky medzi Sitrom a Freemanom kvôli kresťanstvu…nádherné spomienky. Normálne mi to chýbalo. 🙂

     • Christiam Freeman

      Nepomenoval by som to hádkou. Mňa len fascinuje, ako niekto, kto odmieta kresťanstvo (evidentne na základe falošných predstáv o ňom) ako nejaký židovský výtvor, zároveň vyzdvihuje islam, ktorý z kresťanstva a judaizmu (plus trošku kultu mesačného božstva) vychádza.
      Akurát s tým rozdielom, že kým pôvodné kresťanstvo bolo rasovo orientované (koniec koncov, stačí si pozrieť, ako vnímal napr. Ezdráš a Nehemiáš miešanie sa Izraelitov so Samaritánmi, aby bolo jasné, že problém nebol v ekumenizme 🙂 ) a svojím spôsobom exkluzívne, islam na nejakú rasu kašle.
      Mne osobne nevadí Sitrov postoj, je to jeho vec, ale primitívna protikresťanská propaganda mi vadí.

     • Prepáč Freeman, ale to čo propaguješ ja považujem za pseudo-históriu na úrovni téz, že Ježiš bol v skutočnosti Slovan alebo Germán. Ale v ZaV by ti určite priestor pre článok poskytli, o tom nepochybujem. 🙂 Kresťanstvo vychádza z judaizmu, môžeme napísať, že bolo jeho reformáciou a jeho zakladateľmi boli Židia, čiže semitská rasová podskupina, nie indoeurópska. Neviem o žiadnom genetickom, archeologickom, historickom alebo inom dôkaze, že kresťanstvo založili belosi, árijci. Ale rozumiem, prečo sú niektorí tak motivovaní pretláčať takúto teóriu, mám pre to isté pochopenie. A stále je to lepšie ako ufoslovani. 🙂

      To, že Sitra bránil islam je samozrejme problém a ktovie či to nie je aj nejaký odraz prístupov pôvodného NS k islamu? Osobne musím naozaj pochváliť prop, že neskočil na túto pascu. Na DP som istú dobu zachytil istú aktivizáciu moslimských apologetikov a dokonca i zopár „islam friendly“ textov, čo ma mierne znepokojilo. Nuž, toto sú tie úskalia tradicionalizmu, na ktoré treba upozorňovať. Samozrejme chápem, že sa tam sleduje i istá názorová diverzita, ale aj tak – moderné nacionalistické hnutie v Európe by dnes malo byť zamerané proti-moslimsky. Anti-islamizmus je niečo čo má potenciál opäť zjednocovať Európu, môže zjednotiť kresťanov, pohanov, aj liberálnejšie orientovaných belochov. Takže z hľadiska stratégie považujem obhajobu islamu za veľkú chybu.

      Každopádne Sitrove príspevky by som nenazval primitívnou proti-kresťanskou propagandou. Neviem…ak je Sitra primitívny anti-kresťan, čo je potom taký Varg Vikernes? 🙂 Asi ťažko budeš hľadať slová, hehe.

 6. Británii se to vymyká kontrole. Vraždy, znásilnění pobodání. Vloupání policie už ani neřeší, zdroje na to nejsou. Ale na boj proti hate speech to ano. Smutné.

  http://www.epshark.cz/clanek/1104/mesic-multikulturalismu-v-britanii-cervenec-2018

 7. Christiam Freeman

  Felix, nemôžem odpovedať vo vlákne, tak začnem nové (snáď sa nestratíme). A poďme hneď od začiatku. To, či niečo Ty osobne považuješ za pseudo-históriu alebo nie, nie je relevantný argument. Pekné spojenie so ZaV vo forme cieleného ad hominem, ale nevyšlo. Nie, Ježiš nebol ani Slovan, ani Germán, ale dalo by sa k tomu viac, len nie je priestor.
  Kresťanstvo vychádza z judaizmu – túto mantru poznám a nie je pravdivá. Treba si trošku zistiť, kde sa nachádza judaizmus a kde kresťanstvo. Ono tie rozdiely sú riadne. A taktiež, odkedy vlastne datujeme začiatky judaizmu v porovnaní s biblickými náukami, ktoré sú obsiahnuté v kresťanstve.
  “ Neviem o žiadnom genetickom, archeologickom, historickom alebo inom dôkaze, že kresťanstvo založili belosi, árijci.“ Dávam Ti za pravdu, že nevieš, ale to je zároveň gro problému.
  „Každopádne Sitrove príspevky by som nenazval primitívnou proti-kresťanskou propagandou. Neviem…ak je Sitra primitívny anti-kresťan, čo je potom taký Varg Vikernes? ? Asi ťažko budeš hľadať slová, hehe.“ Záleží na uhle pohľadu, samozrejme. Varg Vikernes? A čo ja s ním akože? Videl som akurát jedno video od neho, aj to len kvôli tomu, že tam rozoberal jeho vzťah/postoj k Fenrizovi, inak ho nesledujem (ani ako hudobníka, po Filosofem nuda). To už si mohol radšej vyrukovať s Tramtáriou a Slovansko-árijskými Védami, to by bola aspoň sranda.

 8. Dobre to napísal

 9. Je to už dávnejšie, čo som napísal, že na Ch.Freemana nebudem reagovať a aj som to dodržiaval. Potom sa Ch.Freeman dlho viac neozýval, až som bol ustarostený o jeho zdravotný stav.
  Avšak považujem za slušné odpovedať k jeho milým pripomienkam k môjmu komentáru, aby som ho vyviedol z jeho pochýb o tom, čo viem, alebo neviem o kresťanstve, judaizme, či Isláme. Bude to asi aj tak zbytočné hádzanie hrachu o stenu, lebo ľudí, ktorí sú od kolísky programovaní a naprogramovaní, je skoro nemožné od-programovať, lebo to je omnoho väčší problém ako od-hypnotizovať.

  “…..Uf, tie vášnivé hádky medzi Sitrom a Freemanom….”
  …neviem v čom vidíte hádky, lebo Ch.Freeman ešte nikdy nedoložil svoje tvrdenia nejakými argumentami ktoré by dokazovali jeho “pravdu”….

  “Kresťanstvo vychádza z judaizmu – túto mantru poznám a nie je pravdivá….”

  ….toto je skutočne zarážajúce tvrdenie, …..to myslíte, Freeman vážne? Vy ste si nikdy neprečítal židovský Old Testament (Starý Zákon) a kresťanský New Testament (Nový Zákon)?
  Kresťanská biblia je rozdelená do dvoch častí. Prvá sa menuje Starý Testament a obsahuje 39 kníh Židovských Skriptov, druhá sa menuje Nový Testament a obsahuje 27 kníh.
  Počas troch storočí ktoré nasledovali založenie kresťanstva v prvom storočí,
  ‘Otcovia cirkvi’ zostavili zápisky evanjelií a ‘apoštolské listy’ do kresťanskej biblie, ktorá sa stala známa ako Nový Testament.
  Ku Starému a Novému Testamentu sa spoločne referuje ako “Svätá Biblia” (The Holy Bible).
  Starý Zákon bol výmysel na zjednotenie židovskej pospolitosti a dať im záväznú dogmu. Objektivom tejto dogmy bolo dať im zjednocujúcu solidaritu, takú aká nikdy nebola dosiahnutá predtým ani potom a dať im dôvod, smer a program dobyt a plundrovať ostatný svet.
  Už v ich včasnej histórii, židia si uvedomili šokujúci fakt ľudskej povahy. Objavili akou úžasnou, mocnou zbraňou je náboženstvo, obranne i útočne, konštruktivne ako aj deštruktivne. Na tomto objave maximálne kapitalizovali počas ich dlhej a deformovanej histórie.

  Nový Zákon bol taktiež napísaný židmi – zaoberá sa postavou Ježiša Krista, ktorý je identifikovaný hneď v prvej kapitole (Matúš 1) ako priamy potomok Abraháma, Izáka a Jakuba, cez Dávida, Jozefa a Máriu, s veľkým prízvukom na to, že je čistokrvný žid. V Lukášovi 2: 21 čítame jasne, že Ježiš bol obrezaý žid.

  Čo o tzv. Novom Testamente?, pretože ‘Nový Testament’ nikde sám seba v Novom Testamente nenazýva Novým Testamentom a Starý Testament
  tiež nikde nenazýva sám seba Starý Testament. A taktiež slovo “biblia” je na stránkach biblie neznáme. Boh zabudol dať titul “svojim” knihám! Prečo každé evanjelium začína úvodom Podľa….Podľa….prečo “Podľa”? Podľa koho? Podľa čoho? Pretože ani jedna zo štyroch tisíc stále existujúcich kopií nemá podpis ich autora! Preto táto abstrakcia “podľa’!

  Najstaršie knihy Starého Zákona siahajú do minulosti nie ďalej, ako do deviateho storočia BCE (Before Common Era) a niektoré boli napísané menej ako 200 rokov pred narodením Krista – ďaleko potom, čo grécky literarny vliv sa stal vo Východnom Stredomorí prevládajúci (málo v Starom Zákone je o storočie skoršieho dáta ako Homérove básne….Herodotus bol súčastník Malachiho a Obadiaha…Theocritus už spieval na Sicílii, keď “Pieseň Piesní” (Song of Songs, židovské “veldielo”) bol v Palestíne koncipovaný (T. Eric Peet, “A Comparative Study of the Literature of Egypt, Palestine and Mesopotamia”, Oxford University Press, 1931, str. 1-2. Peet píše, že keď prvé úlomky Starého Zákona dostali dnešnú formu, okolo 850 BCE, “egyptská a babylónska literatúra boli už stovky, ak nie tisíce rokov staršie”).

  “A taktiež, odkedy vlastne datujeme začiatky judaizmu v porovnaní s biblickými náukami, ktoré sú obsiahnuté v kresťanstve”.

  ….pôvod (origin) judaizmu nie je vôbec známy, to by ste mal vedieť. Autority Literárneho Kriticizmu ustanovili, že Mojžiš nenapísal Pentateuch prvých 5 kníh Biblie (Genesis, Exodus, Leviticus, Numbers, Deuteronomy), v 16-tom, alebo v 15-tom storočí BCE, ako tvrdia židovské, kresťanské aj islámske tradície, ale tie texty boli skomponované v 7-mom, alebo v 6-tom storoí BCE (“Forbidden Knowledge: the Bible’s Origins” Walter Reinhold Warttig Mattfeld y de la Torre, M.A. Ed)
  Podobne Ján, Marek, Mathew a Lukáš nenapísali žiadne Evanjeliá. Tie boli napísané inou rukou mnoho rokov po smrti Krista.

  Čo sa týka vzniku kresťanstva, to predsa nie je žiadne tajomstvo, že nejaký Kristus nikdy nemal záujem a ani nezaložil žiadne kresťanstvo.
  To bolo vymyslené výrobcom stanov, židom z tureckého mesta Tarsus, menom Saul (neskoršie premenovaný na Paul a dokonca sv.Paul). O tom sa možete dozvedieť z môjho prekladu
  “Kauza proti židom – Skutočný vznik kresťanstva”, uverejnenom na Prope 15-ho novembra 2017. Z 27-mich kníh Nového Zákona (New Testament) je to Paul, ktorému sa pripisuje napísanie 14-tich ale tiež sa mu pripisuje, že on napísal viac ako polovinu Nového Zákona.

  O vzniku Biblie, ktorou sa tu oháňate, sa dočítate na internete vo “Forbidden Knowledge: the Bible’s Origins” (Walter Reinhold Warttig Mattfeld y de la Torre, M.A. Ed). Znalosť angličtiny nutná.
  Biblia nie je nič iné, ako snôška výmyslov, legend a klamstiev, krajšie povedané Einsteinom ““Biblia nie je nič viac, ako poézia, ústne tradície a modlitby”.

  Podívajme sa na plagiarizmus Desatora. Je to plagiát zákonov babylónskeho kráľa Hamurabiho a ‘stela’, znázorňujúca tento obrad, ako mu ich dáva boh Shamash, je uložená v Parížskom Louvre, môžete si tam, Freeman, odskočiť sa na ňu podívať.

  Neviem, kde sa vzal dojem, že som zástanca Islámu. Napísal som viackrát, že som neoblomný ateista a neuznávam žiadne náboženstvo. Zrejme podľa Freemanovej logiky sa v mojom prípade jedná o “primitívnu proti-kresťanskú propagandu”, čo znamená, že aj byť proti judaizmu sa jedná o “primitívnu proti-judeánsku propagandu”, ako aj “primitívnu proti-islámsku propaganda”?
  Alebo je len kresťanstvo tým správnym náboženstvom? A sme u toho: “Môj boh je lepší ako tvoj”, typicky kresťanské.
  Kresťania neveria v ich boha preto, lebo sú presvedčení o jeho existencii, ale preto, lebo sa boja potrestania za to, že neverili….čím sú strašení od kolísky, po hrob…
  Neviem čo je boh, ale viem čo nie je.

  Na zkončenie:
  ….židovský boh YHWH (Jahwe), kresťanský Jehova a islamský Allah nie je jeden a ten istý? Dokážte svoje tvrdenie. Nehovorí Muhammad, že odkazy, posielané mu od toho istého boha judaizmu a kresťanstva, archanjelom Gabrielom? Ten istý arch.Gabriel, ktorý zvestoval “panne” Márii, že bude oplodnená bohom?
  Zase sme u toho: “sú teda traja bohovia, ale ten môj je ten správny”!
  Verím len vede a tomu čo je vedecky dokázané. Veda nikdy nikde nespomína žiadneho boha.
  Veda nemôže dokázať ne-existenciu boha, ale pravdepodobnosť
  dôkazu že existuje je nulová.
  “Veriť v niečo a vedieť, je rozdiel medzi vierou a vedou…”

  • Christian Freeman

   Pekný deň sa praje, už som sa zľakol, že sa nedočkám nejakého fundovaného výkladu 🙂

   Tak poďme stručne:

   „“Kresťanstvo vychádza z judaizmu – túto mantru poznám a nie je pravdivá….”

   ….toto je skutočne zarážajúce tvrdenie, …..to myslíte, Freeman vážne? Vy ste si nikdy neprečítal židovský Old Testament (Starý Zákon) a kresťanský New Testament (Nový Zákon)?
   Kresťanská biblia je rozdelená do dvoch častí. Prvá sa menuje Starý Testament a obsahuje 39 kníh Židovských Skriptov, druhá sa menuje Nový Testament a obsahuje 27 kníh.
   Počas troch storočí ktoré nasledovali založenie kresťanstva v prvom storočí,
   ‘Otcovia cirkvi’ zostavili zápisky evanjelií a ‘apoštolské listy’ do kresťanskej biblie, ktorá sa stala známa ako Nový Testament.“

   Drahý staršina Sitra, áno, myslím moje tvrdenia vážne, biblické témy nepovažujem za nejakú humoresku. Z Tebou napísaného je mi jasné, že vychádzaš z klasického – zjavne katolíckeho – ponímania BIblie, keďže – samozrejme, – Stará Zmluva (lebo je to Zmluva, nie Zákon, ale neočakávam, že tento rozdiel budeš poznať, holt, experti, vieš ako…) má trošku viac kníh ako 39 – ak Ti chýba argument, pozri si kánon Septuaginty. Tá obsahovala v kánone aj apokryfné knihy (samozrejme, mimo pseudepigrafných).

   „Nový Zákon bol taktiež napísaný židmi – zaoberá sa postavou Ježiša Krista, ktorý je identifikovaný hneď v prvej kapitole (Matúš 1) ako priamy potomok Abraháma, Izáka a Jakuba, cez Dávida, Jozefa a Máriu, s veľkým prízvukom na to, že je čistokrvný žid. V Lukášovi 2: 21 čítame jasne, že Ježiš bol obrezaý žid.“

   Nie si jediný, kto nepozná rozdiel medzi výrazmi „žid“, Žid, Júdejec – vývoj označenie „žid“ by si mal poznať, v anglickom jazyku je literatúry dostatok. To, že niekto nepozná rozdiel medzi Júdejec – člen kmeňa Júdu, alebo obyvateľ kráľovstva Júdu prípadne obyvateľ rímskej provincie Júdea, vedie k tomu, že pre mnohých je aj Ibrahim Maiga a Natalie z reklamy na Absolut vodku Slovák a Slovenka.

   „Čo o tzv. Novom Testamente?, pretože ‘Nový Testament’ nikde sám seba v Novom Testamente nenazýva Novým Testamentom a Starý Testament
   tiež nikde nenazýva sám seba Starý Testament. A taktiež slovo “biblia” je na stránkach biblie neznáme. Boh zabudol dať titul “svojim” knihám! Prečo každé evanjelium začína úvodom Podľa….Podľa….prečo “Podľa”? Podľa koho? Podľa čoho? Pretože ani jedna zo štyroch tisíc stále existujúcich kopií nemá podpis ich autora! Preto táto abstrakcia “podľa’!“

   K tomu, či sa Nová Zmluva neoznačuje v texte ako Nová Zmluva, pozri Hebrejom 8:8-10. To len tak, aby som nebol obvinený, že nedávam argumenty 🙂
   To, že slovo „biblia“ je na stránkach Biblie neznáme, je argument hodný škôlkara. Ta Biblia pochádza z gréčtiny a znamená Knihy, toto označenie využívala diaspora hlavne v Alexandrii. V texte Biblie sa, samozrejme, nenachádza, nie je na to dôvod.

   Mimochodom, žiadne, ešte raz zopakujem, ŽIADNE evanjelium nezačína úvodom „Podľa“…toto je účelové Sitrovo klamstvo, ktoré možno uspeje u slaboduchejších k sklonom k odporu voči kresťanstvu, ale argumentačne – skús si naozaj pozrieť úvody evanjelií 🙂

   „….pôvod (origin) judaizmu nie je vôbec známy, to by ste mal vedieť. Autority Literárneho Kriticizmu ustanovili, že Mojžiš nenapísal Pentateuch prvých 5 kníh Biblie (Genesis, Exodus, Leviticus, Numbers, Deuteronomy), v 16-tom, alebo v 15-tom storočí BCE, ako tvrdia židovské, kresťanské aj islámske tradície, ale tie texty boli skomponované v 7-mom, alebo v 6-tom storoí BCE (“Forbidden Knowledge: the Bible’s Origins” Walter Reinhold Warttig Mattfeld y de la Torre, M.A. Ed)
   Podobne Ján, Marek, Mathew a Lukáš nenapísali žiadne Evanjeliá. Tie boli napísané inou rukou mnoho rokov po smrti Krista.“

   Pôvod (origin) judaizmu, o tom hovoria samotní judaisti, tuším, slovutný pán rabín Wise sa k tomu vyjadril nasledovne: „Babylonské zajatie znamená koniec hebrejizmu a začiatok judaizmu“ (parafráza, nechce sa mi teraz hľadať doslovný citát), k tomu navyše:

   „The “emergence of Judaism,” then, presents complex and contentious issues. Insofar as the word yehudim comes into currency only after the destruction of both the northern kingdom of Israel and the southern kingdom of Judah and the subsequent Babylonian exile, “Jews” as a collective entity embracing distinctive sacred traditions and ritual practices must be regarded as a postexilic phenomenon. Judaism, as the term is commonly used, would then refer to a culture that emerged out of the destruction and displacement of the ancient Israelite kingdoms and their monarchies.“ (https://www.bibleodyssey.org/en/people/related-articles/emergence-of-judaism)

   Takže to, čo by som mal vedieť, aj viem. Oháňať sa literárnym kriticizmom je síce fajn, ale mnohé jeho tvrdenia, predovšetkým high criticism 19. storočia je dávno prekonaný, takže by som opatrne. Koniec koncov, zjavne aj slovenské povesti a rozprávky neexistovali predtým, než ich zapísal Dobšinský (ak uplatníme rovnakú logiku).

   „Biblia nie je nič iné, ako snôška výmyslov, legend a klamstiev, krajšie povedané Einsteinom ““Biblia nie je nič viac, ako poézia, ústne tradície a modlitby”.“

   Milé, ak podporu vo svojom ťažení proti Biblii opieraš o ateistického Žida 😀

   „Neviem, kde sa vzal dojem, že som zástanca Islámu.“

   Treba si po sebe prečítať príspevky, drahý Sitra. Potom zistíš, že tento dojem je naozaj relevantný.

   „Na zkončenie:
   ….židovský boh YHWH (Jahwe), kresťanský Jehova a islamský Allah nie je jeden a ten istý? Dokážte svoje tvrdenie. Nehovorí Muhammad, že odkazy, posielané mu od toho istého boha judaizmu a kresťanstva, archanjelom Gabrielom? Ten istý arch.Gabriel, ktorý zvestoval “panne” Márii, že bude oplodnená bohom?
   Zase sme u toho: “sú teda traja bohovia, ale ten môj je ten správny”!
   Verím len vede a tomu čo je vedecky dokázané. Veda nikdy nikde nespomína žiadneho boha.
   Veda nemôže dokázať ne-existenciu boha, ale pravdepodobnosť
   dôkazu že existuje je nulová.
   “Veriť v niečo a vedieť, je rozdiel medzi vierou a vedou…”“

   no, takže – Jahveh (Jehovah) nie je židovský a kresťanský Boh, je to ten istý Boh, rozdiel je len v odlišnej výslovnosti, resp. prepise. To v múdrych knižkách nepísali? Pokiaľ ide o Alaha ako pôvodne mesačné božstvo, literatúry na túto tému je dostatok. Koniec koncov, zostal im po ňom symbol mesiačika…alebo to majú preto, že radi kosili trávičku? 🙂 Nehovoriac o tom, že Muhammad, ako nevzdelaný analfabet, vlastne neodkazuje nič, čo by nezapísali jeho pomocníci, istý nestoriánsky mníh a židovský pisár (čo zase nie je nič neobvyklé, podľa niektorých zdrojov bola Muhammadova matka Židovka, čo by vysvetľovalo aj spočiatku priaznivé stanovisko Muhammada voči Židom, viď aj pôvodná kibla smerom k Jeruzalemu)…

   Vieš, Sitra…to, že nepíšem a nekomentujem pod každým jedným článkom, má svoju príčinu. Ak nemám nič relevantné, čo by som k problematike mohol napísať, nepíšem. To je vcelku dobrá rada pre nás všetkých tuná, aby sa potom človek nemusel cítiť občas ako…no, veď vieš.

 10. V prvom rade, Freeman, neviem kedy sme si potykali. Vy môžete tykať vášmu otcovi, žene, synovi, dcére, ale nie mne.
  Ako som napísal, hádzanie hrachu o stenu. Vy máte na všetko “vysvetlenie”. Vaše. Bludy ktoré máte z tej sekty, ku ktorej partite – Clifton A. Emahiser’s Non-Universal Teaching Ministries.

  Podľa koho? Podľa čoho?
  Tu mate niečo v oriiginále:
  What about the so-called New Testament? because nowhere does the ‘New Testament’ calls itself the New Testament, and nowhere the Old Testament calls itself the Old Testament. And also the word “Bible” is unknown within the pages of the Bible. God forgot to give a title to ‘His’ books! Why does every Gospel begin with the introduction According To … According To … Why “According to?”
  Because not a single one of the vaunted four thousand copies extant carries its author’s autograph! Hence the supposition “according to!” Even the internal evidence proves that Matthew was not the author of the first Gospel which bears his name.
  Pletiete jedno cez druhé, neviete kam z konopí a obídete to, čo sa vám nehodí, Viď plagiarizmus tzv. Desatora.
  Ešte na dodatok, konečne si to zapamätajte:
  “Existencia boha – vysoko ambiciózna hypotéza”.

  • Christian Freeman

   Jaj, ale no tak…toľké roky žiješ v Kanade a nevieš, že si v angličtine alebo všetci vykáme, alebo tykáme? Ja tykám, komu chcem tykať, vykám, komu chcem vykať. Vieš, ako si kto zaslúži. A Tebe nemienim vykať. Sorry. Deal with it.
   K tej anglickej citácii, je síce pekné, že cituješ nejakú múdru knižku, ale ak sa už o niečom chcem baviť – v tomto prípade o Biblii – bolo by vhodné ju aj otvoriť, aby si potom nevyzeral ako hlupák.
   Ešte raz. Žiadne evanjelium nezačína slovom „Podľa“…Autor, ktorého cituješ, jednoducho klame a Ty skrátka automaticky preberáš jeho argumenty bez toho, aby si si ich jedným krátkym pohľadom trebárs do online Biblie overil. A ako sa vraví, falso in uno…. inými slovami, nevieš, o čom píšeš, ale s o to väčšou chuťou sa ideš o tom prieť. Klobúk dole. Mnohí tuná Ti to „zožerú“, ale snáď sa nájde aj niekto iný, kto si tento nesúlad u Teba všimol.
   Plagiarizmus Desatora neobchádzam. Tak, ako si nájdeš x zdrojov, ktoré hovoria o plagiarizme, tak nájdeš y zdrojov, ktoré tento „plagiarizmus“ vysvetľujú. Samozrejme, každý si nájde to svoje. Kopírovať state z kníh sa mi tu nechce, Ľudia sú na Prop-e zväčša dostatočne inteligentní na to, aby si to vedeli pohľadať.

Leave a Reply