Domov / Hlavná strana / Náboženstvo / List arcibiskupovi Zvolenskému, ako rozbuška katolíckej Gorily?

List arcibiskupovi Zvolenskému, ako rozbuška katolíckej Gorily?

Reakcia redakcie Spoločného Bloku:

Pomery v katolíckej cirkvi v Slovenskej republike sa stali predmetom spoločenskej pozornosti už nielen v súvislosti s kauzou Bezák. Naša redakcia obdržala Otvorený list arcibiskupovi Zvolenskému. List však nie je podpísaný a preto ho neuverejníme. Ak sú v ňom uvedené nepravdy, ublížili by sme.  Ak je to ale pravda, otvorene vyzývame autora listu, aby vystúpil z anonymity a poukázal na páchané skutky v ňom uvedené. Inak to bude len bezvýznamný zdrap papiera.

Reakciu Romana Michelka na tento Otvorený list arcibiskupovi Zvolenskému zverejnili Slovenské Národné Noviny, ale nie v tlačovej(cenzúra?) podobe, len elektronickej. Aj z nej je však vytušíte jeho obsah …

List arcibiskupovi Zvolenskému, ako rozbuška katolíckej Gorily?

Denne mi chodí cca 40 mailov, dobrá polovica z nich sú nevyžiadané. Zväčša ich len letmo pozriem a nechám tak. Je logické, že medzi nimi nemohli absentovať ani rôzne, rozdielne dôveryhodné verzie príčin odvolania arcibiskupa Róberta Bezáka. Táto kauza mala však aj jeden, zrejme spočiatku nezamýšľaný dôsledok. Obnažila v dosiaľ nevídanej šírke diskusiu o pomeroch v Katolíckej cirkvi na Slovensku.

Nedávno mi v maily „pristál“ (polo)otvorený list arcibiskupovi Stanislavovi Zvolenskému, v ktorom sa pranierujú pomery v slovenskej katolíckej cirkvi. Obávam sa, že zverejnením tohto listu by nastala v slovenskej katolíckej cirkvi taká mela, aká nastala v slovenskej politike po zverejnení kauzy Gorila. Samozrejme, také jednoduché to nebude. Ako som už spomenul, list je polootvorený, teda nebol zatiaľ verejne publikovaný v nijakom mienkotvornom médiu. Na druhej strane, dostal sa ku mne asi zo štyroch rôznych adries ako hromadný mail a podľa mojich skromných odhadov ho dnes bude mať v mailových schránkach niekoľko tisíc – zväčša mienkotvorných ľudí.

Nebezpečnosť tohto dokumentu (rovnako ako v Gorile) je v tom, že konkrétnym morálnym previneniam dáva konkrétnu tvár. Alebo inak, pred kauzou Gorila bolo všeobecne známe, že proces privatizácie bol sprevádzaný masívnou korupciou, že zo štátnych zákaziek sa odvádzali povinné desiatky percent do tých správnych, nielen straníckych, ale aj súkromných kás. Kauza Gorila však týmto všeobecným pocitom dala konkrétnu podobu. S masívnou korupciou spojila konkrétne mená, sumy, podniky, ako aj spôsob, akým sa všetky transakcie uskutočňovali. A až takáto konkrétna informácia spôsobila výbuch, aký slovenská politická scéna po roku 1989 nezažila.

Kauza polootvoreného listu arcibiskupovi Zvolenskému má podobné charakteristiky. Nešváry všeobecne spájané s praxou v katolíckej cirkvi, teda udávanie cirkevných aktivistov štátnym orgánom pred rokom 1989, homosexualita, porušovanie celibátu až po zneužívanie miništrantov dostalo v tomto dokumente konkrétne mená. Práve skutočnosť, že vážne prehrešky kňazov boli personifikované, môže znamenať v našej cirkvi malú revolúciu. Samozrejme, daný dokument treba kriticky overiť. Pisateľ je totiž blízky baziliánom, skupine exkomunikovaných mladých kaplánov, ktorí poukázali na nešváry v cirkvi a táto ich aktivita bola potom dosť tvrdo sankcionovaná. Tvrdosť zásahu proti baziliánom sa v liste dáva do kontrastu s neutešenými pomermi v oficiálnej cirkvi, kde sa pranieruje predovšetkým zakrývanie si očí pred vážnymi problémami, ktoré miesto toho, aby sa riešili, zametajú sa pod koberec.

Ako celá kauza dopadne, a či vôbec tento list nejakú kauzu spôsobí, sa dnes dá len veľmi ťažko predpovedať. Práve kauza Gorila je veľmi dobrým príkladom, ako sa aj veľmi výbušný žurnalistický materiál dá nadlho uložiť „k ľadu“. Len pre osvieženie pamäti pripomeniem, že obchod s odposluchmi pred takými štyrmi až šiestimi rokmi patril ku koloritu slovenskej mediálnej a politickej scény. S obsahom Gorily boli oboznámení takmer všetci významní slovenskí politici a žurnalisti. A ako vieme, napriek tomu sa veľmi dlho nič nedialo. Kauza prepukla až vtedy, keď niekto nevediac, alebo veľmi dobre vediac čo spôsobí, alebo jednoducho z absolútneho zúfalstva zverejnil celý inkriminovaný materiál na webe. Ten sa potom geometrickým radom začal po webe šíriť, a keďže bolo tesne pred voľbami, nebolo ho možné celkom ignorovať.

Ako sa neskôr ukázalo, kauza Gorila napriek tomu, že nikto z jej aktérov nebol dosiaľ odsúdený, splnila svoju úlohu. Jej dvaja hlavní aktéri dosiaľ pôsobiaci v politike (Mikloš a Dzurinda) sa dostali na samé dno politickej bezvýznamnosti. Takže nakoniec odpálenie tejto kauzy malo na slovenskú politickú scénu očistný účinok. Je možné, že na Katolícku cirkev na Slovensku by zase podobný účinok mohlo mať zverejnenie inkriminovaného listu arcibiskupovi Zvolenskému.

autor: Roman Michelko

O oliolijanko

3 komentáre

 1. Vesmírny obyvateľ

  Rozumné riešenie situácie autorom príspevku. Neoverené informácie vážneho charakteru nikto zodpovedný ľahkovážne nezverejní.

  kauzu bezák živili a živia hlavne sionistické* médiá (myslím, že vieme prečo). Imho sám Bezák mal k nim veľmi blízko.

  Spomínaný list či je pravdivý alebo nie sa dostane na verejnosť možno ako spam, prípadne podobným spôsobom ako spis Gorila. Podľa mňa faktom zostáva, že katolícku cirkev sa enormne snažia rozložiť a ovládnuť zvnútra aj zvonka NWO živly – teda momentálne bez patričných reforiem je nepriateľom NWO. Cirkev nieje len pápež, alebo biskupi, pár farárov. Cirkev je spoločenstvo, ktoré tvoria všetci riadiacimi sa zákonmi Ježiša (hlavne zákonom Miluj blížneho ako seba samého). Možno teda do cirkvi patrím tak trochu aj ja – neznajboh 😀

  *sionisti sa nechali počuť toť nedávno: vraj vytvoríme spoločne nový jeruzalem… wtf? nič také nebude vážení pseudožidia. Jeruzalem sa nachádza viete kde a podľa viery ku ktorej sa pokrytecky hlásite Jeruzalem obnoví mesiáš – ten mesiáš, na ktorého čakajú pravoverní ortodoxní židia, ktorí majú vašu chuť po svetovláde v paži.
  Troška som sa nechal uniesť poznámkou na margo. Sorry 🙂

 2. …tak z tohto ziadna rozbuska, napriek bombastickemu, povedal by som az bulvarnemu nadpisu pochopitelne nebude.

Leave a Reply