Domov / Hlavná strana / EU / Kvalitný tovar z EÚ?

Kvalitný tovar z EÚ?

Nedávno som oslovil známu pracujúcu v Nemecku, nech mi prinesie „tú pravú nemeckú čokoládu“.

Trošku ma vysmiala, že tú istú „nemeckú čokoládu“ kúpim i na Slovensku. Oponoval som jej, že si nemyslím, že by to bola „tá istá kvalitná nemecká čokoláda“. Zasmiala sa a označila ma za spiatočníckeho „eurofóba“, ktorý sa snaží len vytvárať dojem, že nás má západ za tých „druhoradých“, a že môžeme byť radi my, že sme v EU, že konečne môžu i Slováci kúpiť doma ten „kvalitný tovar zo západu“. Zasmial som sa ja.

Už dávnejšie prebehla v médiách „podpultová správa“, keď tí „proti-európsky“ ladení obvinili firmy zo západu, prečo sem pod tým istým obalom dovážajú tovar s menej kvalitným zložením, a dokonca ho predávajú i drahšie. Firmy sa bránili tým, že ľudia zo strednej či východnej EU majú iné požiadavky či chute.

Nuž neviem, tvrdiť, že ľudia zo strednej či východnej Európy chcú menej kvalitný tovar navyše za tú istú či dokonca vyššiu cenu je naivné a smiešne.

Prednedávnom prebehla médiami správa, ako Česko vyzvalo európsku komisiu, aby vyriešila tento „zamlčovaný hendikep“ s rôznou kvalitou výrobkov pod tou istou značkou. Tá sa samozrejme zatvárila, akoby o ničom nevedela.

Ešte si stále myslia Tí „proeurópsky ladení“, ako sa máme dobre, a môžeme konečne kupovať ten „kvalitný tovar zo západu“ ?

Autor: Perun; www.protiprudu.org

O ::prop

3 komentáre

 1. Priznám sa, že ako bežný nevedomý Slovák som tento fakt počul len nedávno, a smial sa tomu. Avšak, ked som som si našiel prácu v Blave na Patrónke, našiel som si podnájom a pomaly som sa vo voľnom čase rozkukával. Cez víkend som zašiel na trhovisko a vyberal som si zeleninu. Ako tak chodím po trhovisku, začul som rozhovor dvoch mladých slečien,- jednalo sa o to, ktorý kámoš má zajtra voľno, aby ich odviezol na nákupy do Hainburgu. Padla voľba na akéhosi Vladka, čo chodí s taxíkom. Ale jedno som si dobre zapamätal.Išli si tam nakúpiť – základné potraviny! Chlieb, mlieko, syr, zeleninu, cukor, soľ,atd….Nuž nespal som do dvanástej, pregúglil som cenníky rôzných rakúských marketov, a stále mi nešlo to do hlavy, – prečo tam? U nás sú tiež základné potraviny, a aj o trochu lacnejšie. Tak som sa v jeden víked tiež tam vybral, ale kúpil som len cukor a soľ. Po jednom kile. Kurňa, to by bol čert v tom, aby som nezistil, kde je pes zakopaný. Otvorím v kuchyni sáčky, nič zvláštné, soľ ako soľ, cukor ako cukor. Nuž čo, aspoň som sa prešiel. Urobil som si kávu, a fukol som si do nej ako obyčajne cukor – dve lyžičky. Z tej novej – rakúskej Viener Crystal. A bisťu! Čo to? Kávu som presladil. Ako to? Nebudem dalej rozpisovať. Záver: Náš slovenský domáci cukor je -z kukurice (možno tej modifikovanej), rakúsky – z cukrovej repy. Potom som len tak namátkou olizal prst a ponoril do našej (?) soli, a potom do rakúskej. Rakúska bola slanšia. A prečo? Lebo „naša“ je stále ta poľská – cestárská,(i ked sa utíšila afera v zime roku xy (?), boli toho plné noviny), takže dovoz pokračuje, a biznis kvitne. Myslím, že by bolo fakt načase – suspendovať Kaliňáčka z postu MV. Lebo zmarí, akékoľvek vyšetrovanie!

  • Keby si nebol trápny kckot, tak toto nenapíšeš!!! Slanšia soľ! A to si ako odmeral? Svojími chuťovými pohárikmi? Nedaj sa vysmiať! Soľ je chlorid sodný NaCl a ten ako taký sa nedá spraviť »slanší«! teda koncentrovanejší!!! Ale to by sme museli mať základné vedomosti z chémie, však?

   Iná situácia je pri cukre, ale cukor z kukurice je fakt silná kháwa aj pre mňa, debiIa, čo sa tak s obľubou vyžíva v konšpirácii!!! Človeče, videl si ty už vôbec cukor z kukurice? Nehovorím, že sa nedá vyrobiť, vyrobiť sa dá cukor aj zo zemiakov! Ale dokážeš ten cukor vyčistiť od ďalších zložiek, ktoré sa varením pri výrobe dostávajú do cukru , áno, varením! Cukor sa varí a náslkedne sublimuje, aby sa potom podrvil na kryštáluvú drť, ktorá sa ešte bieli, lebo nebielený cukor nepôsobí čisto a zdravo!
   Pri výrobe cukru z kukurice sa do cukru dostáva aj škrob, odstrániť ktorý je technologicky tak náročné a nerentabilné, že pochybujem, aby sa ten cukor predával v cene toho z cukrovej repy, alebo aj lacnejšie!

   Keď už chceš tliachať, tak si najprv čo to zisti o danej problematike a potom vypisuj kckotiny na web!!!

   Tým nechcem povedať, že diferenciácia cien a kvality nejestvuje! Áno, dokonca som schopný ju aj dokázať, ale rozhodne nie na soli, či iných anorganických komoditách!!!
   Tak napríklad! V UK sa predáva ananás, ktorého plod dosahuje výšku v rozmedzí od 18 do 25 cm a stojí 1.99 £!!! Pritom u nás v Kauflande to isté ovocie, ale o rozmere od 9 do 15 cm a pýtali zaň 4,99 €!!! Keď som sa na predajni ohradil voči tomu, tak na mňa poslali ochrankárov, aby ma vyviedli, tak som im ukázal fotografie z anglického Sains bury’s, kde pózovala kamarátka s ananásom pri cenovke 1,99 £!!! Tak zavolali managera, ktorý sa síce vyhováral na to, že to takto dostali a podobne. Okolo nás postávajúci ľudia, keď toto videli, tak všetci do jedného povracali tie ananásy späť. A podobná situácia je vo všetkom! Všimli ste si, že Ariel začal plombovať svoje tekuté prostriedky na pranie? Prečo asi? Jednak, aby s nedali pančovať a jednak preto, aby sa nedali odoberať vzorky! Ale kvalita je rozdielna! To isté je u všetkého drogistyckého tovaru! Skús si len odvážiť toaletný papier! Tam už len narazíš na rozdiely!!! Takže je fakt rozdiel medzi tovarom predávaným na západe a tovarom tej istej značky predávanom u nás!

 2. Trošku vás vyšokujem aj ja. Žijem v Británii už viac než 10 rokov. Ceny sú tu nižšie a kvalita iná! Áno iná nie vyššia. To sa vôbec nedá porovnávať. So ženou sme kulinári, naozaj jeme a varíme rôzne delikatesy. Na Slovensku by som zato minul všetko a kvalitu by som ani náhodou nedosiahol. Ovocie a zelenina je na prvý pohľad iná a aj chutí lepšie. Všetko sa sa kúpiť aj v organic podobe. Džús… Také ste ešte ani nepili!! Od jednej libry za liter! Žmýkaná šťava! Vraj odpad namáčajú do cukrovej vody a tento výlisok vám predávajú ako 100%. Takmer všetky výrobky sú už bez konzervantov a farbýv. Zobudte sa! Jete hnoj. A ani nepotrebujú naše modifikované a prehnojené smeti s Poľska. Všetko majú z lacných krajín ako Keňa alebo Peru. Kupujeme semená a koreniny na kilá lebo stoja toľko ako doma 50g fľaštička! Avokáda jeme ako jablká a banány nestoja viacej ako 0.7 libry! Chleba 0.5 libry! A mäso je krásne červené z dobytka co sa pasie celý rok na čistých plániach! Neuveríte! Kokosovú vodu pijeme ako minerálku liter od 1.7 libry! A šaty, kompletne sa oblečiem za hodinový plat! Doma pýtali odo mňa 27 euro za čínske pyžamo! Fuj ľudia! Zobudte sa!

Leave a Reply