Domov / Hlavná strana / Zahraničie / Kongres USA zvažuje sankcie proti bojkotérom Izraela

Kongres USA zvažuje sankcie proti bojkotérom Izraela

US-CongressV Snemovni reprezentantov Spojených štátov bol predstavený návrh zákona, ktorý by odstrihol americké akademické inštitúcie bojkotujúce Izrael od federálneho financovania.

Obojstrannú legislatívu predstavili reprezentanti Peter Roskam (republikán – Illinois) a Dan Lipinski (demokrat – Illinois) začiatkom februára, pričom sa jedná o prvú snahu amerických zákonodarcov na federálnej úrovni, zameranú proti vyšším vzdelávacím inštitúciám bojkotujúcim Izrael, informovala v stredu Al-Džazíra.

Podobný návrh zákona predstavili zákonodarcovia v štáte New York, kde začiatkom tohto roka prešiel cez tamojší Senát, no zastavil sa na Zhromaždení štátu New York, keď tri výbory nediskutovali o legislatíve, ani za ňu nehlasovali.

Snahy amerických zákonodarcov proti bojkotérom Izraela sa zintenzívnili potom, ako Asociácia amerických štúdií (ASA), ktorá je najväčšou a najstaršou asociáciou zapojenou do interdisciplinárnych štúdií americkej kultúry a histórie, v decembri ohromujúco hlasovala za zákaz spolupráce izraelských univerzít so svojimi fakultami.

Podľa vyhlásenia ASA bolo dôvodom jej rozhodnutia to, že izraelské inštitúcie boli „spoluúčastníkmi“ politiky, „ktorá porušuje ľudské práva“, keďže Izrael pokračuje v „porušovaní medzinárodného práva a rezolúcií OSN“ a „dopad izraelskej okupácie na palestínskych učencov a študentov“ je dobre zdokumentovaný.

Bojkot izraelských inštitúcií zo strany ASA je časťou väčšej medzinárodnej snahy zvanej Bojkot, Stiahnutie a Sankcie (BDS).

Americkí zákonodarcovia tvrdia, že ústava Spojených štátov dáva americkým akademickým inštitúciám právo bojkotovať Izrael, ale pokiaľ sa tak rozhodnú, mala by im vláda Spojených štátov odoprieť financovanie.

Súvisí s:
Izrael nasadil špiónov proti podporovateľom bojkotu
Analytik: bojkot Izraela musí podporiť viac akademických inštitúcií
Združenie amerických štúdií hlasovalo za bojkot Izraela

Preklad: zet, www.protiprudu.org
Zdroj: http://www.presstv.ir/detail/2014/02/20/351559/us-bill-to-sanction-israel-boycotters/

O ::prop

Jeden komentár

  1. to je ono chlapci

Leave a Reply