Domov / Hlavná strana / Zahraničie / Kirchnerová obviňuje Veľkú Britániu z kolonializmu

Kirchnerová obviňuje Veľkú Britániu z kolonializmu

ems_sheffield-falklandyArgentínska prezidentka zapojila do sporu o Falklandy inzerát.

Argentínska prezidentka Cristina Fernández de Kirchner trvá na svojich územných nárokoch. Do sporu o Falklandské ostrovy zapojila tentoraz inzerát v jedných britských novinách. V ňom vznáša ťažké obvinenia proti Londýnu.

Argentína sa nevzdáva v spore o Falklandské ostrovy s Veľkou Britániou ani v Novom roku. V otvorenom liste vyčíta prezidentka Cristina Fernández de Kirchner Britom kolonializmus a žiada rozhovory o „navrátení“ ostrovov v južnom Atlantiku Argentíne. K tomu pridala vo štvrtok inzerát v londýnskych novinách „The Guardian“. Plánovaným referendom obyvateľov ostrovov v tomto roku sa nezaoberala.

V liste sa obrátila Kirchnerová priamo na britského predsedu vlády Davida Camerona. Ako ďalšieho adresáta uviedla v hlavičke listu generálneho tajomníka OSN Pan Ki Muna.

„Pred presne 180 rokmi, 3. januára, Veľká Británia neskrývaným aktom kolonializmu 19. storočia násilne odtrhla Argentíne tieto ostrovy, ktoré sú od Londýna vzdialené 14 000 kilometrov“, píše Kirchnerová. „Koloniálna mocnosť“ Veľká Británia odmieta až do dnes tieto navrátiť a tým garantovať „teritoriálnu celistvosť“ Argentíny.

K tejto debate patria tri strany – aj obyvatelia

Z britského ministerstva zahraničia zaznelo vo štvrtok, že obyvatelia Falklandských ostrovov sa majú sami rozhodnúť, či chcú patriť k Veľkej Británii. Títo môžu sami budovať svoju hospodársku a politickú budúcnosť. „V tejto debate existujú tri strany a nie dve, ako to Argentína rada predstavuje.“

Argentína a Veľká Británia sa sporia už roky o skupinu ostrovov, ktorá je od 19. storočia britská. Argentína požaduje tieto ostrovy (nazývané „Malvíny“) pre seba. V morskej hospodárskej zóne ostrovov sa majú nachádzať veľké ložiská ropy. Pred 31 rokmi prišlo v šesť týždňovej Falklandskej vojne medzi oboma krajinami o život viac ako 900 vojakov oboch strán.

Preklad Juraj Borský, ::prop
Zdroj focus.de

O ::prop

Jeden komentár

  1. To je nič. Mnohí rusofóbi vyhadzujú na oči Rusom, že vraj cez vojnu obsadili nejaké územie Fínska. Nebudem riešiť to, či je to obdobná situácia ako bolo údajné „obsadenie polovičky Poľska(fakticky poliakmi okupované územia Bielorusska a Ukrajiny)“. Avšak samotné niekdajšie vedenie Sovietskeho zväzu okrem zjavnej kolaborácii Fínska s nacistickým Nemeckom sa ohradzovali vôľou obyvateľov Karélie že si želali pripojenie sa k Russkej federatívnej republike. Takisto mnohí rusofóbi považujú za agresiu nedávne pripojenie Južného Osetska a Abcházska k Russkej federácii. Takisto to vysvetľovali ako vôľu prerušiť styky s gruzínskom, kam boli kedysi pripojení Stalinovým dekrétom. Je teda zaújmavé sledovať a porovnávať postoje rusofóbov ku Falklandom a k udalostiam týajúcich sa Russka, alebo aj k Tchajwanu, niekdajšej portugalskej kolónii.

Leave a Reply