Domov / Spoločný blok / Kádrovači a krágľovači

Kádrovači a krágľovači

Už sme si zvykli, že „jediní držitelia pravdy“ zo SME či iných obskúrnych pravicových  plátkov a MVO-čiek (napr. Menej štátu  – viac slobody)  sa sami pasujú do úlohy jediných a nespochybniteľných ochrancov verejných cností. Svojou káravou rukou kádrujú a krágľujú kohokoľvek, kto si dovolí mať iný názor než oni. Niečo ako pluralita názorov, voľná diskusia či dokonca odborná polemika je pre týchto kovaných boľševikov na pravici na hony vzdialená.

V absolútnom zúfalstve nad prudko klesajúcim nákladom svojho plátku sa nedávno denník SME obul  do údajne rasistických či xenofóbnych karikatúr, ktoré zverejnil týždenník SNN. Samozrejme, netreba dávať takémuto útoku väčšiu váhu, než má. Dnes už, chvalabohu, nežijeme v čase, keď článok, ktorý vyšiel v tlačovom orgáne ÚV KSS, mohol zlikvidovať človeka či celú redakciu. Súdruhovia zo SME si pomýlili letopočet a aj keď sú svojou podstatou kovaní boľševici, ich vplyv dnes už nie je ani zďaleka tak skazonosný, ako by si to sami priali. Okrem toho však verejnosti odhalili aj neskutočne úbohú úroveň vlastnej redakčnej práce.

V kategórii hyenizmus médií   sú už roky neprekonateľnými majstrami, je však až nepochopiteľné, že zaútočili na svojich žurnalistických kolegov práve na mieste, kde sú sami veľmi slabí. Ich dvorný karikaturista Shooty je známy tým, že  miera jeho vkusu je značne posunutá voči priemeru populácie. Robenie si posmechu z ťažko trpiaceho a chorého Svätého Otca je v poriadku, ale ak si  nejaké iné (nevhodné) periodikum dovolí zverejniť v podstate neškodnú karikatúru s väzbou na rómsku menšinu, tak sa naši moralizátori idú rozliať na kolomaž od spravodlivého hnevu. Čo je však podstatné  a vo svojej podstate absurdné SME- tiari kádrujú a krágľujú iné periodikum za niečo, čo je slabým odvarom toho, čo sami praktikujú. Aby bolo jasné, letmým nahliadnutím do Shootyho „tvorby“ za posledných pár mesiacov sme našli zopár podstatne „rasistickejších“ karikatúr, než na akých sa „odbavovali“ strážcovia dobrých mravov zo SME. Aj preto som veľmi zvedavý, ako na SME-tiarske karikatúry zareagujú spravodlivo rozhorčení aktivisti  z ankety denníka Sme Oravec, Biháriová, Ďurkovič, Havrľová, Kernová. Editor, ktorý útok na SNN pustil, buď nie je pri zmysloch, alebo úroveň editorskej práce v tomto „mienkotvornom“ periodiku je hlboko pod úrovňou školského časopisu.

Táto kauza však, okrem nastavenia zrkadla žurnalistickej  úbohosti, otvorila aj  jednu vážnu tému. Kde sú hranice slobody slova, kto ich bude určovať a kto ich prekročenie bude môcť sankcionovať?  Toto sú, samozrejme, otvorené otázky, musíme však jednoznačne konštatovať, že kádrovači z denníka SME to nebudú.

O oliolijanko

2 komentáre

 1. Veľmi rada čítam príspevky od Romana Michelka a potešilo ma,že ste na Vašom Blogu zavesili nový príhovor Ľuba Huďa . Obaja sú pre mňa akousi pomyselnou niťou,na ktorú sa dokážem napojiť,a ktorá ma ťahá k zdravým slobodným informáciám a objektívnom pomenovaní problémov našej spoločnosti.
  Myslím,že človek je tvor,ktorý potrebuje informácie, potrebuje niekam patriť, potrebuje naplňať svoje vnútorné potreby..lenže z tohto zmätku čo sa tu deje,mnohí z nás robia zmätené rozhodnutia a ani si neuvedomujú,že je za tým strach.
  Množstvo informácii,ktoré sú nám nepretržite a zámerne servírované cez média nepovznášajú ducha,ale demoralizujú.
  Ja sa už nejaký ten mesiac odstrihávam od reality a hodnôt,ktoré mi deň čo deň predostiera chorá spoločnosť aj pomocou Vášho Blogu,prípadne osobnými stretnutiami s ľuďmi ,ktorí vidia veci objektívne.Veľmi mi to vnútorne pomáha a posilňuje ma to.
  Uvítala by som podobné stretnutie kdekoľvek na Slovensku aké organizovala napr. Matica Slovenska Košice v septembri v Košiciach,kde prednášali práve Roman Michelko a Ľubomír Huďo , a ktoré ste na Vašej stránke avizovali .
  Toto stretnutie bolo veľmi silné..
  VEĽKA VĎAKA..
  Ľubovi Huďovi prajem pevnú vieru v to čo robí,hovorí a odvahu robiť a hovoriť to čo cíti..

 2. Pravdivý, normálny článok.
  Len v prostredí plnom „demokracie a slobody“ pôsobí ako článok pochádzajúci z hlbokého disentu.

Leave a Reply